A Saint-Denis-ben, az ostrom alá vont lakás alatti lakásban a kisbabájával lakó Sabrine így írta le a BMFTV francia csatornának az éjszakáját:
Robbanásra ébredtem. Aztán lövéseket hallottam, rengeteg lövést. A rendőrök lőttek a terroristákra, azok meg visszalőttek.
Robbanások voltak és lövések. Fogalmunk se volt, mit csináljunk. A fiammal bepánikoltunk. A plafonról hullott a vakolat. Ha maguk rendőrök, kérem segítsenek rajtam és a fiamon – kiabáltam.
De csak lőttek, lőttek.
Az Iszlám Állam az elmúlt egy évben 100 ezer muszlimot ölt meg Szíriában és Irakban - mondta II. Abdalláh jordániai király. Abdalláh szerint a párizsi merényletek csak újabb példái annak, hogy szükség van a terror elleni globális harcra. A világnak "átfogó megközelítésére" is szüksége lesz ahhoz, hogy a terrorizmus csapásával felvehesse a harcot - mondta. (MTI)
A Le Figaro azt írja, hogy egy ember egy Salah Abdeslam néven megjelent az egyik Saint-Denis-i postahivatalban, de még azelőtt távozott, hogy a rendőrség be tudta volna keríteni az épületet. Nem tudni, hogy ugyanarról a Salah Abdeslamról van-e szó, akit a rendőrség azért keres, mert úgy vélik, hogy ő a pénteki terrortámadás kilencedik elkövetője.
A Le Soir arról ír, hogy az a nő, aki reggel felrobbantotta magát a rendőrségi akció közben Saint-Denis-ben, valószínűleg telefonált egyet, mielőtt végzett volna magával.
Egy eltévedt golyó ölt meg egy férfit az otthonában, aki pont a Bataclan mögötti kis utcában bérelt lakást. Az 52 éves férfit csak a hétvége folyamán találták meg a rendőrök.
Egy gyanús autót találtak a touloni haditengerészeti kikötő mellett, ahonnan elindult a Charles De Gaulle repülőgépszállító hajó, hogy részt vegyen az Iszlám Állam elleni offenzívában. A rendőrök lezártáka környéket, a tűzszerészek pedig úgy döntöttek, hogy az a legbiztosabb, ha felrobbantják az autót. A múlt pénteki terrortámadások előtt két héttel már őrizetbe vettek egy férfit Toulonban terrorizmusgyanú miatt. (Le Figaro)
Az Európai Bizottság arra tett javaslatot szerdán a tagállamok kormányait tömörítő tanácsnak, valamint a társjogalkotó Európai Parlamentnek, hogy módosítsák azt az irányelvet, amely a magánszemélyek lőfegyverhez jutását és a fegyverek szállítását szabályozza a tagállamok között. Röviden a javaslat elemei:
"Nem tűrhetjük és nem is fogjuk tűrni, hogy szervezett bűnözők férjenek hozzá katonai jellegű fegyverekhez és kereskedjenek velük Európában" - idézi a bizottság közleménye Jean-Claude Junckert, a testület elnökét.
Ezt rendőrségi források erősítették meg, miután Cazeneuve belügyminiszter korábban erre utaló bejelentést tett. A Defense Párizs legnagyobb üzletinegyede, a Champs Elysée külső végénél, az új Diadalív körül.
A francia rendőrség szerint egy AE-113-SY rendszámú gépkocsival menekülhet Európán át kelet felé Salah Abdeslam, a pénteki terrorcselekmények kilencedik, szökésben lévő elkövetője. A renőrség közleményen hívta fel a figyelmet a veszélyre. (Independent)
Az 55 város mellett az ISIS katonákat is megnevezett, akiket meg akarnak gyilkolni, amiért részt vettek a légitámadásokban, és mellékelték a címüket, telefonszámukat is. A városokban magas szintű készültséget rendeltek el, a hadsereg védelmet biztosít az alkalmazottainak.
Bár a rendőrség akciója órákkal ezelőtt lezárult, az utcák még tele vannak rendőrrel, és az élet nem akar viszatérni a rendes kerékvágásba. Így érthető, hogy a bolttulajdonosok is ódzkodnak a kinyitástól – írja a BBC tudósítója.
Saint Denis op over a few hours ago but still packed with police, but no one willing to open their shops & cafes. pic.twitter.com/MGxbCtsv5f
— Piers Scholfield (@inglesi) 2015. november 18.
Mikor a francia trikolór különböző, de főleg online platformokon történő megjelenítése túl mainstreammé vált, a JESZ-nek nem maradt más lehetősége, mint magukra ölteni a hálót, és sziták közé tenni a madarat.
Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter a Nemzetgyűlésben egy kérdésre válaszolva kijelentette, biztos benne, hogy a szerda reggel elfogott illetve életüket vesztő terroristák ismét lecsaptak volna.
A terrorelhárítók a terroisták búvóhelyeként szolgáló lakás ostroma után egy állítólag oda menekülő terroristát üldözve betörték a Saint-Denis-de-l'Estrée templom kapuját (ám nem találtak senkit). Jean Jannin atya járulékos balesetnek nevezte, hogy a kommandósok faltörő kossal törték be a templom egyik oldalajtaját, de azért azt megjegyezte, hogy ha kérték volna, szívesen odaadták volna nekik a kulcsokat.
A dán rendőrség visszavonta a gyanús csomag miatt dél körül kiadott bombariadót a koppenhágai reptér 3-as számú főépületében, a csomagban nem volt robbanóanyag.
A France 24 brit adása kétperces filmben mutatja be a ma hajnali saint-denis-i rajtaütést is végrehajtó különleges alakulatot.
Nem tologathatjuk az örökkévalóságig az Iszlám Állam kiiktatásáról szóló döntést – jelentette ki a brit kormányfő, aki megerősítette, hogy ismét az alsóház napirendjére tűzik a királyi légierő iraki és szíriai csapásainak meghosszabbításáról szóló határozatot. Erről a Munkáspárt vezetőjével, Jeremy Corbynnal is egyeztetett.
A BBC idézte Cameront, aki szerint hiba a katonai beavatkozással. az ENSZ BT határozatára várni, mivel nem szeretné „az orosz vétónak kitenni a hazánk megvédéséhez szükséges döntéseket”.
A brit királyi haditengerészet Defender nevű hadihajója kíséri majd a Szíria felé tartó francia zászlóshajót, a Charles de Gaulle repülőgép-hordozót. A Defender a CDG-ellen irányuló esetleges légicsapások elhárításában nyújt segítséget.
A londoni kormány közleménye szerint a britek folytatják az ISIS elleni megfigyeléseket és csapásokat, és bármilyentovábbi szükséges és lehetséges segítséget megadnak Franciaországnak a barbár terrorszervezet ellen.
Közleményben igyekszik hűteni a kedélyeket az UEFA: a pénteki terrorcselekmények, valamint a tegnap este elmaradt német–holland barátságos meccs ellenére egyelőre nem látnak okot, hogy a jövő heti európai kupameccseket elhalasszák.
Egy polgármestereknek rendezett tanácskozáson a francia államfő megerősítette, hogy Franciaország háborúban áll az Iszlám Állammal (IS). Hollande védelmébe vette a szabadságjogokat szűkítő átmeneti intézkedéseket, hozzátéve, hogy ezek azért szükségesek, hogy Franciaország a szabadság hazája maradhasson.
Az IS szerinte az egész világot fenyegeti, és a kormány minden erejét a franciák megvédésére fordítja. Azt is mondta, hogy a harchoz masszív jogi keretek kellenek, amihez újra kell definiálni a háború határait.
Cáfolta ugyanakkor, hogy a bevándorlásnak köze lenne a pénteki terrorcselekményekhez, és megerősítette, hogy a következő két évben Franciaország 30 ezer menekültet fogad be.
Vannak, akik próbálják összefüggésbe hozni a menekülthullámot és a terrorfenyegetést.
Ez az összefüggés azonban csak annyiban valós, hogy ezek az emberek az Iszlám Állam terrorja elől menekülnek.
Negyed órával az akció kezdete után üres kézzel távoztak a rendőrök.
A 3-as terminált és a metróállomást lezárták, a járatok a többi terinálról indulnak – írja az Independent. Bombafenyegetések miatt mára virradóra az Air Farnce észak-amerikai két járata is kényszerleszállást hajtott végre.
A német kancellár védelmébe vette a milliók által várt edzőmeccs törlését, miután a terrorveszély miatt a hatóságok a Hannoverbe tervezett találkozó lefújása mellett döntöttek. Merkel, aki maga is a helyszínen tekintette volna meg a meccset, azt mondta, hogy gyakran nehéz dönteni a szabadság és a biztonság között, de tegnap helyes volt a biztonságra szavazni.
Franciaország csapásmérő erejét megnégyszerezi, ha a Charles de Gaulle repülőgép-hordozó megérkezik a Földközi-tenger keleti térségébe – jelentette ki François Hollande francia elnök.
A francia haditengerészet zászlóshajója ma hajózott ki. A hétvégén francia gépek több hullámban bombázták az Iszlám Állam szíriai állásait, megtorlásul a pénteki párizsi terrortámadásokért.
A Guardian azt írja, hogy a párizsi terrorcselekmények kilencedik résztvevője, Salah Abdeslam februárban és szeptemberben is a rendőrök látókörébe került. Februárban Hollandiában keleltt 75 eurós büntetést fizetnie kannabisz birtoklásért. Szeptemberben az osztrák rendőrök állították meg, és értesítették Belgiumot, hogy a férfi, aki a nemzetközi körözési listán is szerepel, Ausztriában tartózkodik.
François Molins a sajtónak nyilatkozva kijelentette, hogy továbbra sem tudni, a pénteki terrortámadások állítólagos kitervelóje, Abdelhamid Abaaoud ott volt-e a lakásban, amelyen ma hajnaban rajtaütöttek a rendőrök. A hatóságok telefonlehallgatások, megfigyelés és tanúbeszámolók nyomán jutott a helyszínre.
A francia kormány közleménye szerint a pénteki támadás valamennyi áldozatát sikerült azonosítani, írja az AFP. A 129 áldozat közül 100 családja már el is vihette hozzátartozójuk holttestét.
A BBC tudósítója szerint nem kalapáccsal, hanem faltörő kossal próbálták benyomni a saint-denis-i templom ajtaját.
A rajtaütés helyszínénél a belügyminiszter, Bernard Cazeneuve megdicsérte a rendőröket, és arról beszélt, hogy a rendőrség hírszerzési információk nyomán jutott el a saint-denis-i lakáshoz, ahol két terrorista életét veszítette, további hetet pedig őrizetbe vettek. Az egyik halott a magát felrobbantó nő, a másik egy férfi, akivel akorábbi hírekkel ellentétben nem mesterlövész végzett, hanem egy kézigránát.
Cazeneuve egész pontosan úgy fogalmazott, hogy a terrorelhárítók hírszerzési információk alapján vélték úgy, hogy Abdelhamid Abaaoud ott tartózkodik. A szabadkozásból, és abból, hogy szerinte a halottak és az őrizetbe vett személyek azonosítása még folyamatban van, kiolvasható, hogy Abaaoud valószínűleg nem került rendőrkézre.
A francia BFMTV szerint a nő, aki a derekára erősített robbanóanyaggal lett öngyilkos az ostrom alá vett lakásban, annak az Abdelhamid Abaaoud-nak a rokona, akit a pénteki merényletek kitervelőjének tartanak.