A francia Strasbourg-i Egyetemi Klinika (CHU) tudósainak friss kutatása szerint akár 13 hónapig is jelen lehetnek az antitestek a koronavírusos fertőzés után. A kutatásban több mint egy éven át követtek 1309 embert, akik közül 393-an már átestek a fertőzésen.
Az utóbbiak közül „egy évvel a fertőzés után 97 százaléknál voltak jelen a tüskefehérje elleni antitestek" (S-antitestek) – idézi a CHU közleményét az MTI.
A kutatás ideje alatt az ebben a csoportban történt újrafertőződések számát a kontrollcsoport fertőzöttjeinek mennyiségével összehasonlítva a kutatók úgy számoltak, hogy „96,7 százalékkal csökkent” a vírus elkapásának kockázata a korábban már fertőzöttek körében, köszönhetően a tüskefehérje-antitestek hosszú ideig kimutatható jelenlétének.
Azt is megállapították, hogy a fertőzés után 13 hónappal a szervezetben a tüskefehérje elleni antitestek koncentrációja lehetővé teszi az új koronavírus eredeti, valamint brit változatának semlegesítését, a dél-afrikai variánsét azonban nem.
A tanulmány kiemelte, hogy a védőoltások „megerősítik a variánsok elleni védelmet és szignifikánsan emelik” az antitestek szintjét.
Azt is kimutatták, hogy az S antitestek gyorsabban csökkennek a férfiaknál, mint a nőknél.
Franciaországban május 31-től minden nagykorú jelentkezhet a koronavírus elleni oltásra, ezt Jean Castex miniszterelnök jelentette be csütörtökön, egy nappal az után, hogy megkezdődött a járványügyi korlátozások fokozatos feloldása – adta hírül az MTI.
A tömeges oltás nagyban megy már Franciaországban, ám jelenleg csak a legalább ötvenévesek, a legalább tizenhat éves, krónikus betegek, valamint az elsőbbséget élvező mintegy húsz foglalkozási ágban dolgozók kérhetik az oltást. A kiemelt csoportokon túliak beoltása az eredeti tervek szerint június 15. után vette volna kezdetét. Ám a kormányfő szerint
nagyon sok dózis érkezik június végéig az országba, ezért a lehető legmagasabb szintű átoltottságot kell elérni,
amire megvan a remény, mert az oltakozási kedv továbbra is magas szintű. Franciaország májusban tizenhatmillió adagot kap az Európai Unióban forgalmazott oltóanyagokból, júniusban pedig harminckétmilliót. Ezt egészíti ki, hogy
több mint egy hete egyébként már az előző napról megmaradt adagokat a késő esti órákban másnapra minden legalább tizennyolc éves lefoglalhatja az interneten.
Eddig több mint huszonkétmillió francia kapta meg az első oltást, ami a teljes lakosság harmadának, a nagykorúak negyven százalékának felel meg, míg 9,4 millióan, a teljes lakosság tizennégy százaléka, a felnőttek tizenhét százaléka kapta meg mindkét adagot.
Július közepén nyitja meg újra kapuit a látogatók előtt az Eiffel-torony azt követően, hogy a koronavírus-járvány miatt hónapokig zárva volt – írja az MTI.
Az üzemeltető cég szerint a francia főváros kiemelkedő nevezetessége július 16-tól fogadja az érdeklődőket. Azok, akik szeretnének újra feljutni a város egyik legismertebb nevezetességének tetejére, június 1-jén kezdhetik meg a jegyvásárlást, az első látogatókat pedig a július 16-i nyitásra várják vissza. A járvány miatt ekkor még érvényben lesznek a különleges egészségügyi szabályok.
A tornyot tavaly év végén kellett bezárni a látogatók előtt, tartva a fertőzés gyors terjedésétől a tömegben. Az újranyitást decemberre várták, de az egészségügyi feltételek ezt akkor nem tették lehetővé. Ez utóbbi a második, koronavírus miatt elrendelt zárlat volt. Tavaly tavasszal ugyancsak bezárt Párizs nevezetessége, amikor a koronavírus sebes ütemben kezdett el terjedni Európában.
A torony 1889 óta magasodik a francia főváros fölé, egy átlagos év alatt mintegy 7 millió látogatót fogad.
Az argentin kormány csütörtökön szigorú korlátozásokat vezetett be azok után, hogy 35 ezer új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak – írja a The Guardian. A péntektől május 31-ig tartó korlátozások értelmében felfüggesztik az oktatást és a vallási, üzleti tevékenységeket. Az alapvető ellátáshoz szükséges üzletek ugyanakkor nyitva maradhatnak.
A világjárvány kezdete óta a legrosszabb időszakot éljük. Komolyan kell vennünk ezt a kritikus helyzetet
– mondta Alberto Fernández elnök az országos tévécsatornában.
A dél-amerikai országban kedden 35 543 új koronavírus-fertőzöttet és 745 elhunytat regisztráltak. Összességében 3,4 millióan kapták már el az országban a koronavírust, és a járvány kitörése óta meghalt 72 ezer ember.
A járvány kitörése után Argentína 2020 márciusától egészen júliusig szigorú karanténszabályozást vezetett be, aminek következtében jelentős mértékben visszaesett a gazdaság. A preventív intézkedések ugyanakkor nem jártak sikerrel, legfőképp a hiányos vakcinaszállítmányok okoztak gondot az amúgy is ellátási nehézségekkel küzdő egészségügynek.