Felfüggesztette Portugália az egyik Janssen-szállítmány koronavírus elleni vakcina alkalmazását, mivel több esetben is mellékhatásokról számoltak be a beadásuk után – adta hírül az MTI. A portugál gyógyszer- és egészségügyi hatóság (Infarmed) beszámolója szerint meg nem határozott számú – helyi médiumok szerint csaknem húsz – ember elájult azok közül, akiknek beadták az egydózisú vakcinát a Lisszabontól északra található Mafrában.
A portugál kormány csütörtökön lehetővé tette a koronavírustesztek árusítását szupermarketekben, valamint további 30 járásra terjesztett ki korlátozásokat. Ezeken a területeken este 11-től hajnali 5-ig tartó kijárási tilalmat vezetnek be, valamint péntek este 7-től egész hétvégén negatív koronavírustesztet vagy digitális igazolást kérnek azoktól, akik be akarnak menni az éttermek beltéri részére.
A helyzet tovább romlik – ismerte el Mariana Vieira da Silva elnökségi államminiszter, és közölte: bár az elmúlt héten nőtt a naponta feljegyzett fertőzöttek száma, az újabb megbetegedések üteme látszólag csökken. Bár a kórházakban 774 koronavírus-fertőzöttet kezelnek jelenleg, ami a legnagyobb szám március óta, a helyzetet sikerült ellenőrzés alá vonni – mondta a miniszter, aki szerint ehhez a kulcsot a teszt jelenti, ezért engedélyezték a tesztek árusítását a szupermarketekben is a gyógyszertárak után. Hangsúlyozta továbbá az oltási kampány fontosságát az országot sújtó negyedik hullám megfékezésében.
A járvány által legsúlyosabban érintett területek a fővárosi régió és a dél-portugáliai Algarve régió nagy része, ahol a koronavírus fertőzőbb delta-variánsának előfordulása 100 százalékos, miközben ez az arány országosan 88 százalékos. A 10 millió lakosú Portugáliában eddig 920 200 koronavírus-fertőzöttet és a fertőzéshez köthető 17 187 halálesetet jegyeztek fel.
Alkalmazottanként csaknem 31 ezer dinárt oszt ki a járvány következményeinek enyhítésére a szerb kormány júliusban és augusztusban azon, turizmusban és vendéglátásban érdekelt cégek között, amelyek teljesítik a feltételeket – írja a Pannon RTV.
A térítésmentes segítségre több mint 12 ezer vállalat jogosult, külön folyószámlát is nyitnak számukra. Amennyiben azonban egy cég a munkások több mint tíz százalékát elbocsátja a kifizetés után három hónappal, elveszíti a támogatáshoz való jogát.
A világon 188 308 000 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 4 057 486 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint csütörtök reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 187 742 713 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 4 048 018 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 nevű betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Jövő hétfőtől már Bulgária is átkerül az angliai utazási lista zöld kategóriájába, ami azt jelenti, hogy a balkáni országból Angliába érkezők mentesülnek a karanténkötelezettség alól – tájékoztat róla az MTI a brit közlekedési minisztérium szerda esti közleménye alapján.
A döntéssel Máltával együtt már két EU-tagország lesz a brit kormány zöld utazási listáján,
Magyarország azonban továbbra is a karanténkötelezett sárga országok kategóriájában maradt.
Grant Shapps közlekedési miniszter a vártnál egy nappal korábban jelentette be az angliai beutazási listák legújabb felülvizsgálatának eredményét. A politikus közölte, hogy a Spanyolországhoz tartozó, a brit turisták körében rendkívül népszerű Baleár-szigetek jövő hétfőtől visszakerülnek a sárga csoportba a koronavírus-fertőzések számának jelentős emelkedése miatt.
A brit kormány május 17-én léptette életbe a közlekedési lámpákéhoz hasonló színkódos rendszert, amely zöld, sárga és vörös kategóriák alapján határozza meg, hogy Angliába milyen feltételekkel lehet külföldről beutazni.
A sárga kategória messze a legnépesebb, a brit kormány ide sorolja Magyarországot, és Málta, valamint a zöld kategóriába hétfőtől átkerülő Bulgária kivételével az összes többi EU-tagállamot, így a brit turisták legkedveltebb nyaralóhelyei közé tartozó Spanyolországot, Portugáliát, Görögországot, Franciaországot és Olaszországot is.
Oltási kötelezettséget írnak elő Lettországban az egészségügyben és az oktatásban dolgozók számára – jelentette be szerdán a rigai kormány.
Októbertől az egészségügyi, szociális és oktatási intézményekben dolgozóknak már oltási igazolvánnyal kell rendelkezniük. A munkáltatók október elsejétől elbocsáthatják a nem beoltott munkavállalókat.
Az erre vonatkozó törvénymódosítást szerdán hagyta jóvá a lett kormány, de erről még a balti állam parlamentjének is szavaznia kell.
A csaknem kétmillió lakosú Lettországban az oltási kampány csak lassan halad előre. A lakosság mintegy harmada kapta meg valamelyik, koronavírus elleni védőoltásnak legalább az első adagját.
Krisjanis Karins miniszterelnök arról beszélt szerdán, hogy kormánya az oltakozási kedvet serkentő intézkedéseket is fontolgat.
A balti államban a járvány kitörése óta több mint 138 ezer fertőzöttet azonosítottak, akik közül 2540-en hunytak el a kórban. Az új fertőzések 54 százalékát már a koronavírus jóval fertőzőbb delta-variánsa teszi ki.
Kedves Olvasóink!
Újabb nap, újabb hírek a koronavírusról. Az Index ma is elhozza önöknek a legfontosabbakat.
Tartsanak velünk!