A brit statisztikai hivatal (ONS) egyik jelentése alapján úgy fest, hogy a delta-variáns sokkal nagyobb valószínűséggel fertőzi meg ismét a koronavíruson már átesett embereket, mint a vírus további változatai. A számadatok szerint
a delta-variáns 74 százalékkal nagyobb valószínűséggel fertőzött újra, mint például a briteknél megjelent alfa-variáns.
A jelentésben azt írták, hogy 20 757 megvizsgált embernél összesen 358 újrafertőzést észleltek 2020 júliusa és 2021 októbere közt. Az első vizsgálati hónapokban viszonylag kevés újrafertőzés történt.
Mindez 2021 májusa után változott meg, amikor már a delta volt a domináns variáns a briteknél.
Ekkor történt a legtöbb újrafertőzéses eset a fent 358 közül. A legtöbb újbóli megfertőződésre a statisztikai hivatal szerint 7-8 hónappal azt követően került sor, hogy a páciensek először elkapták a vírust. A tudósok szerint azok az emberek,
akiknek az első fertőzésnél a vírus kisebb mennyiségben volt jelen a szervezetében, nagyobb eséllyel kapták el később ismét a fertőzést.
Ugyanez igaz azokra, akik az oktatásban dolgoznak – vélhetően amiatt, hogy az iskolákban gyorsan terjed a vírus – illetve azokra, akik társasházakban élnek.
(Via The Guardian)
A kórházi ápolásra szorulók, az újonnan diagnosztizált betegek, a halálozás mind az eddigi legmagasabb mért számokat mutatják Ukrajnában − mondta a helyi médiának Jurij Hanicsenko, a Kijevi Közgazdasági Iskola Egészségügyi Közgazdasági Központjának vezetője.
A szakértő elmondta, hogy olyan, mintha megállt volna a további negatív dinamika, de ez nem jelent győzelmet − írja a Kárpáthír. A szakember szerint az idei év végéig 92 ezer halálesetre számítanak.
Benyújtotta szerdán lemondását a perui belügyminiszter, miután múlt hét végén a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozásokat megszegve partit rendezett otthonában – számolt be az MTI.
A kevesebb mint egy hónapja beiktatott Barranezuela halloween alkalmából rendezett ünnepségéről a TV Latina nevű televízió számolt be, emlékeztetve arra, hogy Peruban a múlt héten, járványveszélyre hivatkozva betiltották az ilyen jellegű összejöveteleket.
Barranzuela a hét elején azzal védekezett, hogy nem mulatságról, hanem munkamegbeszélésről volt szó, ám az éles bírálatok kereszttüzébe került miniszter magyarázatát Mirtha Vásquez miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte.
A járvány kezdete óta Ukrajnában hetven nő halt meg koronavírusban szülés után − mondta Katerina Bulavinova infektológus a helyi sajtónak.
A Kárpáthír szerint a szakember azzal a kéréssel fordult a szülészekhez és a nőgyógyászokhoz, hogy foglaljanak állást, és győzzék meg a várandós nőket, hogy vegyék fel az oltást. Ukrajnában a várandós nőket a Pfizer és a BioNTech vállalatok közös vakcinájával oltják.
Egy olasz vizsgálat, amelynek eredményei az EclinicalMedicine szaklapban jelentek meg, azt mutatta ki, hogy a szokásos kezelés mellett a szájon át adott L-arginin aminosav statisztikailag jelentős mértékben csökkentette a súlyos koronavírusos betegek kórházi tartózkodásának időtartamát – írta közösségi oldalán Dobson Szabolcs gyógyszer-engedélyeztetési szakember.
Ez nem jelenti azt, hogy szedni kell L-arginint, de ígéretes a kutatási projekt, és minden attól függ, hogy a további vizsgálatok igazolják-e a most kimutatott hatásokat.
Mintegy 450 adag koronavírus elleni vakcinát adtak be a szabadkai Újvárosházán lévő oltóponton, ami azt jelenti, hogy naponta átlagosan 75-en jelentkeztek oltásra – számolt be a Pannon RTV.
A legfrissebb adatok szerint összesen 15 ezer szabadkai élt az oltás lehetőségével.
A világon 247 447 923 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak eddig hivatalosan a járvány alatt, a halálos áldozatok száma 5 011 786 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szerda reggeli adatai szerint – számolt be az MTI. Egy nappal korábban 247 129 785 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 005 638 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek. A hivatalos adatok szerint a SARS–CoV–2 vírus okozta Covid–19 betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Az elmúlt hónapokban nagyjából 70-100 olyan kutatás készült, amely az ivermectin nevű féreghajtó koronavírus elleni hatásosságát vizsgálta.
Az American Journal of Therapeutics, illetve az Open Forum Infectious Diseases című szakfolyóiratokban is megjelent elemzés a kísérletek eredményeit összegzi. Az összegyűjtött adatokból mindkettő azt a következtetést vonta le, hogy a gyógyszer segítheti a koronavírusban szenvedő betegek túlélési esélyeit – írja a Menedzsment Fórum.
Egy harminc tanulmányt vizsgáló ellenőrző kutatás viszont azt mutatta, hogy a pozitív eredmények egy része valószínűleg hibás módszertannal készült, vagy akár direkt meghamisított adatokra épülő kutatásokból származik.
Megkezdődhet az 5 és 11 év közötti gyerekek koronavírus elleni beoltása az Egyesült Államokban az amerikai Pfizer gyógyszeripari és a német BioNTech biotechnológiai vállalatok által közösen kifejlesztett vakcinával, miután Rochelle Walensky, az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) igazgatója kedden hivatalosan is jóváhagyta a szervezet tanácsadó testületének ajánlását – adta hírül az MTI. Walensky azt mondta: ennek a korosztálynak a beoltása is fontos a Covid–19 elleni védelem szempontjából, és hozzájárul, hogy az oktatás visszatérjen a normális kerékvágásba.
Ma fordulóponthoz érkeztünk a Covid–19 elleni harcunkban egy biztonságos és hatékony oltóanyag engedélyezésével az 5 és 11 év közötti gyerekek számára
– közölte Joe Biden amerikai elnök a CDC bejelentését követően. Hozzáfűzte:
Mindez lehetővé teszi, hogy véget érjen a szülők hónapok óta tartó aggodalma. Ez nemzetünk számára jelentős előrelépés a vírus legyőzéséért folytatott harcban.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) már engedélyezte a vakcina beadását a fiatalabb gyerekek számára. A CDC jóváhagyását követően már szerdán megkezdhetik a tömeges oltást.
Az előírások szerint a vakcinát két 10 mikrogrammos adagban, háromhetes különbséggel adják be. Ez a 12 éven felülieknek adott mennyiség harmada. A különböző kiszerelés, csomagolás, illetve a korábbiaktól különböző méretű tűk kiszállítása a szakemberek szerint időt vesz igénybe, de Jeff Zients, a Fehér Ház Covid–19-munkacsoportjának vezetője azt mondta, hogy a folyamat november 8-ig „teljesen zökkenőmentessé válik”.
A Pfizer egy korábbi tájékoztatóján közzétett tanulmány szerint az általuk kifejlesztett oltás kisebb dózisai biztonságosak az 5 és 11 év közöttiek körében, és csaknem 91 százalékban hatékonyak a tünetekkel járó betegségek megelőzésében. A vállalat reméli, hogy a kisebb adag miatt csökkennek a lehetséges mellékhatások.
Anthony Fauci, a Fehér Ház járványügyi főtanácsadója már korábban kulcsfontosságúnak nevezte a gyermekek beoltását. A szakember ismertetett egy tanulmányt, amely szerint a koronavírussal fertőzött gyerekek ugyanolyan könnyen továbbadják a fertőzést, mint a felnőttek, annak ellenére, hogy a statisztikák szerint 50 százalékuk tünetmentesen átvészeli a betegséget.
Indul az Index hírösszefoglalója, amelyben ma is beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről, és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.