Boris Johnson brit miniszterelnök szerint a két éve tartó koronavírus-járvány és a gyorsan terjedő omikron vírusvariáns megjelenése ellenére is sokkal jobb lesz az idei karácsony, mint a tavalyi volt, a jövő évi pedig még jobb lehet, ha most beadatják az embereket az oltást.
Tavaly karácsonykor országszerte rendkívül szigorú korlátozások voltak érvényben az Egyesült Királyságban, míg az idén semmiféle ilyen jellegű korlátozás nincs. Boris Johnson pénteki karácsonyi üzenetében ki is jelentette:
reméli, hogy az emberek az idén sokkal lelkesebben karácsonyoznak, különös tekintettel arra, hogy tavaly ilyenkor mi mindent kellett hiányolniuk.
Johnson – a Downing Street által pénteken ismertetett karácsonyi üzenetében – ezen kívül azt mondta, hogy az ajándékvásárlás ideje a végéhez közeledik, de van még egy csodálatos dolog, amellyel mindenki megajándékozhatja családját és az egész országot, ez pedig a koronavírus elleni oltás beadatása, legyen szó az első, a második vagy a hatáserősítő harmadik oltási dózisról. Boris Johnson kijelentette: ez szükséges ugyanis ahhoz, hogy jövőre még az ideinél is jobb karácsonya lehessen az országnak.
Hozzátette:
továbbra sem jelentheti ki, hogy az ország túljutott a pandémián, hiszen az omikron okozta fertőződések száma meredeken növekszik, és továbbra is különös elővigyázatossággal kell eljárnia mindenkinek, aki idős, veszélyeztetett rokonaival találkozik.
A brit egészségügyi minisztérium csütörtök este közzétett legújabb adatai szerint az előző 24 órában országszerte több mint 119 ezer új koronavírus-fertőződéses esetet azonosítottak szűrővizsgálatokkal. Ez eddig a napi rekord az Egyesült Királyságban a járvány kezdete óta
Boris Johnson ezzel összefüggésben úgy fogalmazott: a helyzet továbbra is nehéz, de ő bízik és hisz abban, hogy az idei karácsony a brit családok milliói számára sokkal jobb lesz, mint a tavalyi volt, mivel az emberek immár együtt tölthetik az ünnepet szeretteikkel.
Pozitív lett pénteken I. Bartholomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka, az ortodox egyházak legmagasabb rangú vezetőjének Covid-19-tesztje - közölte a konstantinápolyi patriarkátus.
A közlemény szerint a 81 éves pátriárkánál, aki a teljes oltási sort megkapta, kisebb tünetek jelentkeztek, de az általános egészségi állapota jó.
A vallási vezető kisebb műtéti beavatkozáson esett át novemberben New Yorkban, ahol egy stentet (érfalat kitámasztó hálót) helyeztek el a szervezetében. A pozitív tesztet egy isztambuli kórházban végezték el, ahová "megelőző vizsgálatokra" vonult be.
A konstantinápolyi ökumenikus patriarkátus egyike az öt eredeti patriarkátusnak, és ilyen minőségében tiszteletbeli elsőséget élvez az ortodox egyházak vezetői között. Az 1991-ben megválasztott I. Bartholomaiosz így "első az egyenlők között". A pátriárka a 2021 szeptemberében tartott budapesti eucharisztikus világkongresszus vendége volt.
Kárpátalján, a Técsői járásban lévő Bustyaháza egyik kávézójában tizenegy alkalmazottat bukott le december 23-án, mert hamis oltási igazolással dolgoztak. Az esetről Hanna Dan, a megyei rendőrség szóvivője tájékoztatott.
A hatóság beszámolt róla, hogy a szabálytalanságok a vendéglátóhely járványügyi ellenőrzésénél derültek ki, ráadásul ez nem az első eset volt a településen, ahol hasonló hamisítás jeleit mutató igazolásokat találtak egy másik létesítmény 21 éves alkalmazottjánál is.
Ukrajnáról túlzás nélkül állítható, hogy a hamis védettségik országa, ahol a legfinomabb becslés szerint is 1 millió kamu dokumentum lehet. A múlt héten Beregszászban bukkantak hamis járványügyi iratok, akkor egy bolti eladó és egy kávézó két munkatársánál. A rendőrség mindegyik esetben büntetőeljárást indított, december 23-ig több mint 300 büntetőeljárás indult Kárpátalján iratok hamisítása és felhasználása miatt.
(via Kárpáti Igaz Szó)
A kínai kormányzat több tucat tisztviselőt megbüntetett amiatt, hogy nem kezelték „kellő szigorral” egy új koronavírusjárvány-góc kialakulását a 13 milliós Hszian városában.
A nagyvárosban csütörtökön szigorú lezárásokat kellett bevezetni és a hatóságok kiterjedt tesztelésbe kezdtek. Emellett a Kommunista Párt Központi Fegyelmi Bizottság 26 párttisztviselőt elmarasztalt amiatt, hogy léptek fel „kellő szigorral a járványgóc megelőzése és irányítása érdekében”. A bizottság szerint korábban sem a tesztelést, sem a kontaktkutatást nem vették elég komolyan a tisztviselők.
Kínában azt tűzték ki célként, hogy a februári téli olimpiái kezdetéig felszámolják a vírust az országban. Részben ez is indokolhatja azt, hogy miért léptek fel ennyire szigorúan a helyi tisztviselők ellen (ami egyébként már más esetekben is megtörtént Kínában).
(via The Guardian)
Ecuadorban döntöttek arról, hogy kötelezővé teszik a koronavírus elleni oltás felvételét, miután gyors ütemben nőtt a napi esetszám az utóbbi időben, illetve az omikron-variáns is megérkezett az országba.
A kormány csütörtöki bejelentése szerint a döntés alól kizárólag azok mentesülnek, akik egészségügyi okokból nem adathatják be maguknak az oltást, de ez utóbbit is hivatalos iratokkal kell bizonyítaniuk.
A keddi adatok szerint Ecuador 17,3 milliós lakosságának 77 százalékát már beoltották. Az országban eddig megközelítőleg 34 ezer halálos áldozata volt a járványnak.
(via Guardian)
Több mint kétezer járatot töröltek a légitársaságok karácsony előtt világszerte – ebből négyszáznegyvennyolcat az Egyesült Államokban –, miután a légi és a szárazföldi személyzet több tagját fertőzte meg a koronavírus omikron-variánsa.
A chicagói székhelyű United légitársaság százhatvankilenc járatát törölte pénteken, míg az atlantai székhelyű Delta százhuszonhetet, karácsonykor pedig a United másik ötven, a Delta nyolcvankilenc járata nem száll fel – közölte a FlightAware, a repüléskövető adatokat közlő amerikai vállalat.
Az omikron-fertőzések csúcspontja a héten közvetlenül érinti a légi személyzetet és a földi szolgálatókat is, ezért több járatot törölnünk kell
– közölte csütörtökön a United.
A Delta az időjárási körülményekkel és az omikron-variáns hatásával indokolta a járatok törlését.
A Lufthansa német légitársaság többtucatnyi transzatlanti járatát törölte karácsonyra, miután „tömegesen nőtt” a betegszabadságon lévő pilóták száma. A houstoni, bostoni és washingtoni járatokat a tartalékszemélyzet beállítása mellett is törölni kényszerültek.
Újabb találkozót halasztottak el a labdarúgó Premier League következő fordulójából, amelyben így a Burnley-Everton összecsapást sem rendezik meg.
Egy nappal korábban a liga még elutasította, pénteken azonban már jóváhagyta az Everton halasztási kérelmét.
A liverpooli gárda első keretéből hat játékosra sérülés, ötre pedig koronavírus-fertőzés miatt nem számíthat a vasárnapi találkozót illetően Rafael Benítez vezetőedző,
akinek így kilenc mezőnyjátékosa és három kapusa bevethető, és öt fiatal hívott fel a hiányzók pótlására.
Ez már a 13. olyan mérkőzés a bajnoki idényben, és a harmadik a hét végi fordulóban, amit a csapatoknál észlelt koronavírusos esetek miatt nem lehet megrendezni.
Csütörtökön a Liverpool-Leeds United és Wolverhampton Wanderers-Watford összecsapást mondták le, amelyeket szintén vasárnap rendeztek volna meg.
A Premier League ugyanakkor továbbra is igyekszik az eredeti menetrend szerint haladni, és ahol biztonságos a lebonyolítás, ragaszkodik a kijelölt időpontokhoz. Ennek feltétele, hogy a csapatok keretében 13 mezőnyjátékos és egy kapus játékra alkalmas legyen.
A frissen megfertőzöttek 41 százaléka esetében mutatták ki a koronavírus új, omikron variánsát Belgiumban, miközben továbbra csökkenő tendenciát mutatnak a főbb járványügyi mutatók az országban - közölte a helyi média pénteken.
A The Brussels Times című, angol nyelvű belga internetes hírportál pénteki jelentése szerint
az omikron továbbra is gyorsan terjed, az új variánssal megfertőzöttek száma az elmúlt három napban megkétszereződött, egy hét alatt megnégyszereződött Belgiumban.
A portál Steven Van Gucht virológust idézte, aki szerint ez a dinamika folytatódni fog, napokon belül komoly fellendülést okozva a főbb járványügyi mutatók esetében. A frissen megfertőzötteknél jelenleg naponta körülbelül háromezer esetben mutatják ki az omikront, szemben az egy héttel ezelőtti mintegy hétszáz esettel. Elmondta: várhatóan még az év vége előtt az új variáns lesz a domináns törzs Belgiumban, az összes fertőzés több mint felét teheti ki. Noha a kórházi ápolás kockázata a korábbi variánsokhoz képest lényegesen alacsonyabb az omikronnál, a szükséges kezelések továbbra is nagy nyomást helyezhetnek az ápolókra - mondta.
A La Libre Belgique című, francia nyelvű napilap arról tájékoztatott pénteken, hogy továbbra is csökkenő tendenciát mutat a koronavírussal újonnan fertőzöttek napi átlagos száma Belgiumban.
Az illetékes belga közegészségügyi intézet jelentése szerint a hét folyamán naponta átlagosan 7472 új fertőzöttet vettek nyilvántartásba, ami 36 százalékos csökkenést jelent az előző héthez képest. Naponta átlagosan 159 embert szállítanak kórházba koronavírus-fertőzés miatt, ami 33 százalékkal marad el az előző időszak adataitól. A múlt heti jelentéshez képest 26 százalékkal kevesebb, jelenleg 2205 embert ápolnak kórházban a járvánnyal összefüggésben, közülük 16 százalékkal kevesebben, 660-an szorulnak intenzív ellátásra. Naponta átlagosan 36-an haltak meg a vírus következtében Belgiumban, ez a mutató 22 százalékkal marad el az előző hétnapos időszak adataitól.
A járvány kezdete óta 2 millió 30 ezer 878-an fertőződtek meg az új típusú koronavírussal, és 28 110-en haltak meg a szövődményekben Belgiumban.
A holland miniszterelnök szerint a kormány hibákat követett el a védekezésben
Mark Rutte holland miniszterelnök pénteken, a Telegraaf című holland napilapnak adott interjúban elismerte, hogy kormánya
hibákat követett el a koronavírus elleni védekezés stratégiájában,
véleménye szerint a legnagyobb hiba az volt, hogy nem kezdték el korábban az emlékeztető oltás beadását népszerűsítő kampányt.
Rutte azt mondta: a kritikusoknak igazuk van, amikor azt mondják, hogy
Hollandia hamarabb is elkezdhette volna az emlékeztető oltások beadását.
Kijelentette: a novemberi intézkedéscsomag "nem volt elég kemény", de az egy héttel ezelőtt, szombaton bevezetett intézkedések már megfelelők lehetnek a járvány visszaszorítására. Arra a felvetésre, hogy a kutatások szerint zuhan a kormány járványügyi stratégiájába vetett bizalom, Rutte azt válaszolta: arra a következtetésre jutott, az embereknek elegük van abból, hogy korlátozások között élnek. Ugyanakkor - elismerve, hogy ez "túl kényelmes magyarázat" - a kormányfő azt mondta:
hibákat követtem el a kommunikációban is. Kezdetben túl nagy hangsúlyt fektettem az emberek saját felelősségére és túl keveset a kötelező intézkedésekre.
Ráadásul - folytatta - nem tudta kellőképpen meggyőzni az embereket az alapvető szabályok betartásának szükségességéről sem.
A hírportál emlékezett: Hollandiában a járvány elleni alapvető védekezési szabályok közé tartozik a higiéniai előírások és a biztonságos távolság megtartása, az otthon maradás szükségessége, a beltéri helyiségek megfelelő szellőztetése, valamint az, hogy ha valaki a koronavírus tüneteit észleli, teszteltesse magát.
A koronavírus omikron változatát egyre nagyobb arányban mutatják ki az új fertőzöttek között Hollandiában. Főként Amszterdamban terjed, ahol a koronavírus-fertőzések közel felét okozza, ami tizenkétszeres növekedést jelent az elmúlt nyolc nap alatt. Az omikron az ország többi részén a fertőzések 10-15 százalékát tette ki a múlt héten.
A holland közegészségügyi intézet (RIVM) arra számít, hogy ez a vírusvariáns lesz a koronavírus domináns törzse az év végére.
A legfrissebb napi adatok szerint a koronavírus-fertőzöttek száma kise mértékben csökken Hollandiában, naponta átlagosan 13 460-an fertőződnek meg, ami 1 százalékkal maradt el a múlt heti adatoktól. Naponta átlagosan 179 beteg kerül kórházba, miközben a kezeltek száma 94-gyel, 2275-re csökkent. Ez egy hónapja a legalacsonyabb érték - közölték. Intenzív osztályon 601 beteget ápolnak, 14-gyel kevesebbet, mint egy héttel korábban.
A járvány kezdete óta 3 071 594-en fertőződtek meg az új típusú koronavírussal, és 21 085-en haltak meg a szövődményekben Hollandiában - emlékeztet az MTI.
Ukrajnában egyre terjed a koronavírus delta mutánsának egy különösen fertőző és halálos alvariánsa - jelentette be az ukrán tudományos akadémia molekuláris biológiai és genetikai intézete.
A főként Oroszországban elterjedt, AY.122 elnevezésű változatot már Ukrajna hét megyéjében azonosították. A közlemény szerint
a kutatók a delta mutáns 12 különböző változatát azonosították Ukrajnában,
az egészségügyi minisztérium alá tartozó népegészségügyi központtól kapott mintákban. "Ezek spektruma azonban eltér azokétól, amelyek novemberben terjedtek el az országban" - tették hozzá a szakértők. Jelentésük szerint a jelenleg Oroszországban aktívan terjedő delta AY.122 alvariáns új változatként jelent meg Ukrajnában.
Ez az alvariáns fertőzőbb a delta többi változatánál, és súlyos, sok esetben halálhoz vezető szövődményeket okoz
- mutattak rá a tudósok. Lehetségesnek nevezték azt is, hogy éppen ez az alváltozat felelős az Ukrajnában mért magas halálozási arányért.
Ukrajnában péntekre az eddig azonosított fertőzöttek száma 6647-tel 3 637 038-ra, az elhunytaké 248-cal 94 432-re nőtt. Az aktív betegek száma eközben csaknem 8500-zal 134 312-re csökkent. Az elmúlt napon 1646 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteget szállítottak kórházba.
A legfrissebb adatok szerint valamely oltás mindkét dózisát eddig 13 296 090-en adatták be maguknak a mintegy 42 millió lakosú országban, további 1 240 976-an pedig még csak az első adagot kapták meg. A harmadik, emlékeztető oltást eddig 1389-en vették fel. A hivatalos statisztikában nincsenek adatok az ideiglenesen megszállt krími és Donyec-medencei területekről - írja az MTI.
Az éjféli szentmisékre nem vonatkozik a Szlovákiában érvényben lévő kijárási tilalom, amit az ország kormánya még december 14-i határozatában hozott meg. A felmentést sokan csak a püspöki konferencia híradásából tudták meg.
Az Index korábban beszámolt róla, hogy a Magyarországgal szomszédos országban december 17 óta este 8 óra és hajnali 5 óra között kijárási tilalom van érvényben. Emellett pedig korlátozzák a karácsonyi családi találkozók létszámát is.
A kijárási tilalom nem vonatkozik istentiszteleti helyre való utazásra misén való részvétel céljából, ha az érintett személyek beoltottnak minősülnek, vagy átestek COVID-19-fertőzésen
– ismertette honlapján a Szlovákiai Püspöki Konferencia.
(via Paraméter)
Az osztrák Nemzeti Oltási Munkacsoport javasolja a negyedik oltás felvételét az egészégügyben és más, fontos szektorokban dolgozók részére, de másoknak egyelőre nem ajánlják ezt.
A közelgő omikron-hullám fényében fel lehet ajánlani [a negyedik oltást] a magas kockázattal bíró vagy kulcsfontosságú területeken dolgozóknak a harmadik oltás után hat hónappal
– írta állásfoglalásában a testület. Ezen kívül azt is leírták, hogy egyedi esetekben, az orvosokkal történő konzultáció után akár hat hónapnál hamarabb is be lehet adni a negyedik oltást.
Az osztrákok nemrég jelentették be újabb korlátozások az omikron-variáns miatt. Egyrészt rendelkeztek arról, hogy december 27-étől kezdve este 10 óra után kijárási tilalom lép életbe. Ez még újévkor is érvényben marad majd, ennek nyomán az osztrák kormány arra kérte az embereket, hogy kis közösségekben és beoltott emberekkel ünnepeljék a szilvesztert.
Másrészt a beutazás szempontjából különösen kockázatos országok közé sorolták át az Egyesült Királyságot, Hollandia, Dániát és Norvégiát az omikron-variáns nagy jelenléte miatt, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy mindenkinek karanténba kell vonulnia, aki nem vette fel a harmadik oltást, illetve nem tud felmutatni egy negatív PCR-tesztet.
A mutáns vírusból már több száz esetet azonosítottak Ausztriában. A kormány célja saját bevállásuk szerint az, hogy „egy kis lélegzetvételnyi időt” nyerjenek addig, amíg sikerül tehermentesíteni a kórházakat és intenzív-osztályokat az előző hullám által okozott megbetegedésektől.
(via The Guardian, Reuters)
Már Szerbiában is azonosították a koronavírus omikron variánsát, egy Botswanából a Magyarországgal szomszédos országba érkező személy szervezetében mutatták ki a vírusvariáns jelenlétét – közölte a szerbiai közszolgálati televízió.
A híradásból megtudható a beutazáskor a férfi PCR-tesztje negatív volt, és csak egy későbbi vizsgálat mutatta ki a vírus jelenlétét. A Balkánon korábban Montenegróban, Albániában és Horvátországban azonosították a koronavírus új, Afrika déli részén felfedezett változatát.
A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma Szerbiában péntekre 1177-tel 1 287 202-re, a járvány halálos áldozatainak száma Szerbiában az utóbbi 24 órában harminccal 12 518-ra növekedett.
(via MTI)
Ketten meghaltak az oroszországi Asztrahán városában, ahol kigyulladt egy kórház intenzív osztálya. Az intézményben elsősorban koronavírusos betegeket kezeltek.
A hatóságok vizsgálatot indítottak az incidens miatt. Oroszországban a járvány kezdete megnőtt a kórháztüzek száma, amelyeket gyakran az elöregedett egészségügyi infrastruktúra és a biztonsági előírások be nem tartása eredményez.
(via The Guardian)
Bill de Blasio, New York polgármestere bejelentette, hogy idén szilveszterkor különleges korlátozások lépnek majd életbe a városban.
A szabályozások szerint a Times Squaren – ahol általában körülbelül 58 ezer ember ünnepli az újévet –, most csak 15 ezer főt tudnak majd befogadni, ráadásul nekik is védettségit kell mutatniuk és maszkot kell húzniuk.
Szerdán a városban majdnem 23 ezer új esetet regisztráltak, amire a pandémia kezdete óta nem volt példa.
(via The Guardian)
Két napja engedélyezték, a románok egyből lecsaptak a Pfizer koronavírus-elleni tablettájára, a Paxlovidra. A készítmény megelőzésre és a beteg emberek kezelésére egyaránt használható a cég szerint.
Az Index beszámolt róla, hogy az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) engedélyezte a Pfizer nemrég kifejlesztett koronavírus elleni gyógyszerét, a Paxlovidot. Ezt követően az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) is engedélyezte a tagállamoknak a gyógyszer beszerzését, de egyelőre csak vészhelyzet, például az új omikron variáns által előidézett járványhullám esetében alkalmazhatják.
A román egészségügyi tárca egy nappal az engedélyezés után máris jelezte a gyártónak, hogy rendelne Paxlovidot. Alexandru Rafila miniszter csütörtökön egyeztetett erről a Pfizer képviselőivel. Az ötödik járványhullámra készülő Románia számára fontos lehet, különösen a kórházak túlterheltségének elkerülése miatt ez a készítmény.
(via Főtér)
Előzetes letartóztatásba került egy szlovén férfi, aki mások nevében hétszer oltatta be magát két hónap alatt a koronavírus ellen.
A hatóságok felelősségre vonják azt a négy személyt is, akik fizettek a férfinak azért, hogy a nevükben vegye fel a vakcinát. Őket azzal vádolják, hogy kihasználták és manipulálták a letartóztatott férfit, akinek szociális problémái voltak, ezért csekély összegért cserébe az egészségét hajlandó volt felvenni helyettük az oltást.
Az említett személy
különböző oltópontokon jelentkezett be oltásra a négy férfi nevében, az ő betegkártyájukat használva.
Az egyelőre nem derült ki, a hatóságok hogyan szereztek tudomást a csalásról, de a nyolcadik oltás felvételénél már a rendőrség várta férfit, akit a helyszínen le is tartóztattak.
Azok a személyek, akik a hivatalos állami szervektől vagy közjegyzőtől hamis nyilatkozat alapján kapnak igazolást, három évig terjedő börtönbüntetést is kaphatnak - közölte a rendőrség az eset kapcsán, hozzátéve, hogy büntetőeljárás alá vonhatják azokat is, akik ilyen igazolással éltek, illetve kiadták azokat.
A szlovén lapok szerint hasonló esetekre korábban is került sor Szlovéniában. Azok a személyek, akik nem akarták felvenni az oltást, de szükségük volt védettségi igazolásra, 150 eurót (55 ezer forint) fizettek annak, aki megtette ezt az ő nevükben, helyettük. Főleg nehéz szociális körülmények között élő embereket, hajléktalanokat, szenvedélybetegeket használtak fel erre a célra. Arra azonban eddig nem volt példa, hogy egyetlen ember több megbízott nevében is felvegye a védőoltásokat.
(via MTI)
Crystal Bichalski amerikai asztrológus a csillagok állása alapján azt jósolta, hogy 2022-ben még nem ér, 2023 elején viszont véget ér a világjárvány.
Azt hiszem, a pandémia 2023 elején ér majd véget. Ugyanis akkor kezdődött, amikor a Szaturnusz belépett a Vízöntőbe, és valószínűleg akkor ér majd véget, amikor elhagyja a jegyet
– mondta az asztrológus. Bichalski ezen kívül azt jósolta, hogy 2022 a nők éve lesz, mivel a csillagok elősegítik majd a nők vállalkozókedvének növekedését. Szerinte ez különösen azoknak az édesanyáknak lesz jó, akik otthonról, gyermekeik mellől szeretnének majd dolgozni.
(via www.prnewswire.com)
Bár a fertőzés és következményeinek megelőzésében a vakcináké az elsődleges szerep, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az segíthet, ha az emberek egészségesen élnek. Ennek jegyében mostani bejegyzésükben azt javasolták, hogy mindenki
A Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározta, hogy mit is jelent pontosan a poszt-Covid szindróma.
A WHO egy 265 fős kutatás vizsgálati adatai alapján foglalta ezt össze. Leírásuk szerint elsősorban fáradtság, légszomj és kognitív zavarok jellemzőek a koronavírusból való gyógyulást követően. Mindez a koronavírus-fertőzés diagnosztizálása után általában 3 hónappal jelenik meg és legalább két hónapig tart.
Leírásuk szerint a tünetek nagymértékben befolyásolják a páciensek életét. Mindeközben azt is leszögezték, hogy bizonyos korcsoportokban – például a gyermekeknél – a tünetek változhatnak.
(via The Lancet)
A szlovák igazságügyi miniszter, Mária Kolíková a közösségi oldalán közölte, hogy megfertőződött koronavírussal.
A politikus azt írta a közösségimédia-bejegyzésében, hogy lányaival együtt egy hétvégi házban vannak karanténban.
Sajnos a Covid idén elrontotta a közös családi karácsonyunkat. A lányaimmal a hétvégi házunkba vonultunk el, hogy ne veszélyeztessük az édesanyámat és a férjemet
– tudatta a miniszter, aki arról is informált, hogy első gondolatként a családi karácsony elhalasztása is felmerült náluk, azonban a lányai unszolására úgy döntöttek, azért adnak egy esélyt a Jézuskának, hátha a hétvégi házban is megtalálja a karácsonyfájukat.
Szerencsére problémamentes a betegség lefolyása
– tudatta a politikus.
(via Paraméter)
A világon 278 137 089 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 386 290 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint péntek reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 277 153 704 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 376 763 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 betegségnek az
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Oltási igazolások ezreit hamisították az északkelet-svájci Sankt Gallenben – közölte a kanton vezetése csütörtökön.
A tájékoztatás szerint okirathamisítás gyanúja miatt indult nyomozás magánkézben lévő koronavírus-tesztközpontok munkatársai ellen. Az elkövetők foglalkozásuk keretében hozzáférhettek az oltási igazolványok kiállítására használt országos rendszerhez, és így több mint nyolcezer hamis igazolást állíthattak ki.
A tetteseket öt évig terjedő szabadságvesztéssel, illetve pénzbüntetéssel sújthatják. Ugyanakkor azokat is börtön, illetve pénzbírság fenyegeti, akik nagy összegeket fizettek a hamis igazolásokért.
Sankt Gallen kanton vezetése egyben hangsúlyozta, hogy az illegálisan kiállított igazolásokat érvénytelenítik.
Sankt Gallen 61 százalékos átoltottsággal a svájci kantonok között az utolsók között van. Az alpesi országban az átoltottság aránya nagyjából 67 százalék.
A 8,6 millió lakosú országban a járvány kitörése óta 1 227 395 fertőzöttet azonosítottak, akik közül 12 056-an hunytak el a kórban.
(via MTI)
Boris Johnson brit miniszterelnök szerint a két éve tartó koronavírus-járvány és a gyorsan terjedő omikron vírusvariáns megjelenése ellenére is sokkal jobb lesz az idei karácsony, mint a tavalyi volt, a jövő évi pedig még jobb lehet, ha most beadatják az embereket az oltást.
Tavaly karácsonykor országszerte rendkívül szigorú korlátozások voltak érvényben az Egyesült Királyságban, míg az idén semmiféle ilyen jellegű korlátozás nincs. Boris Johnson pénteki karácsonyi üzenetében ki is jelentette:
reméli, hogy az emberek az idén sokkal lelkesebben karácsonyoznak, különös tekintettel arra, hogy tavaly ilyenkor mi mindent kellett hiányolniuk.
Johnson – a Downing Street által pénteken ismertetett karácsonyi üzenetében – ezen kívül azt mondta, hogy az ajándékvásárlás ideje a végéhez közeledik, de van még egy csodálatos dolog, amellyel mindenki megajándékozhatja családját és az egész országot, ez pedig a koronavírus elleni oltás beadatása, legyen szó az első, a második vagy a hatáserősítő harmadik oltási dózisról. Boris Johnson kijelentette: ez szükséges ugyanis ahhoz, hogy jövőre még az ideinél is jobb karácsonya lehessen az országnak.
Hozzátette:
továbbra sem jelentheti ki, hogy az ország túljutott a pandémián, hiszen az omikron okozta fertőződések száma meredeken növekszik, és továbbra is különös elővigyázatossággal kell eljárnia mindenkinek, aki idős, veszélyeztetett rokonaival találkozik.
A brit egészségügyi minisztérium csütörtök este közzétett legújabb adatai szerint az előző 24 órában országszerte több mint 119 ezer új koronavírus-fertőződéses esetet azonosítottak szűrővizsgálatokkal. Ez eddig a napi rekord az Egyesült Királyságban a járvány kezdete óta
Boris Johnson ezzel összefüggésben úgy fogalmazott: a helyzet továbbra is nehéz, de ő bízik és hisz abban, hogy az idei karácsony a brit családok milliói számára sokkal jobb lesz, mint a tavalyi volt, mivel az emberek immár együtt tölthetik az ünnepet szeretteikkel.
Sokkal kisebb eséllyel okoz súlyos megbetegedést a koronavírus omikron variánsa, mint a korábbi vírusváltozatok – áll a brit kormány egészségügyi biztonsági hivatala (UK Health Security Agency, UKHSA) által elvégzett nagyszabású vizsgálatsorozat eredménybeszámolójában. Az országban ugyanakkora a minap negatív rekordot döntött a napi esetszám.
Az UKHSA kimutatása szerint az omikron vírusvariánssal megfertőződött embereknek 31-45 százalékkal kisebb eséllyel romlik annyira a közérzetük, hogy szükségessé váljon a kórházak sürgősségi osztályainak felkeresése kivizsgálás céljából, és 50-70 százalékkal kisebb a kockázata omikron-fertőződés esetén az olyan súlyosságú megbetegedés kialakulásának, amely miatt a páciensek ténylegesen kórházi kezelésre szorulnak.
Jenny Harries, az UKHSA vezérigazgatója nyilatkozatában hangsúlyozta: a vizsgálati eredmény biztató korai jelzés arra, hogy az omikron vírusváltozattal fertőződötteket kisebb eséllyel fenyegeti a kórházi kezelést igénylő, súlyos megbetegedés kockázata. Hozzátette ugyanakkor, hogy a jelenlegi nagy-britanniai fertőződési esetszám nagyon magas, és ezért alacsonyabb megbetegedési kockázat mellett is jelentős lehet a kórházi kezelésre szoruló páciensek száma.
A brit egészségügyi minisztérium csütörtök esti beszámolója szerint
az előző 24 órában 119 789 új koronavírus-fertőződést szűrtek ki az Egyesült Királyságban. Ez eddig a legmagasabb, tesztekkel igazolt napi fertőződési szám a brit koronavírus-járvány kezdete óta.
A legfrissebb adatok szerint ugyanakkor a fertőződéses esetek megugrásának üteménél sokkal lassabban emelkedik a kórházi kezelésre szoruló betegek száma és a koronavírus okozta halálozások száma pedig továbbra is csökken.
A UKHSA csütörtöki jelentéséből az is kiderült, hogy a koronavírus elleni oltás harmadik dózisának beadása után tíz héttel már valamivel kisebb hatékonysággal akadályozza meg, hogy az emberek elkapják az omikron vírusvariánst,
a súlyos megbetegedés elleni védőhatás azonban e tízhetes időszak után is erős marad.
Azt, hogy az omikron ritkábban okozhat súlyos betegségeket, már a megjelenése óta feltételezik a kutató, de még csak most készülnek el azok a kutatások, amelyek ezt bizonyítják. Egy dél-afrikai tanulmány megállapításai szerint az omikronnal fertőződött páciensek 70-80 százalékkal kisebb eséllyel kerülnek kórházba, mint azok, akik a delta variánst kapták el.
(via MTI)
Megfertőződött a koronavírussal Milo Djukanovic montenegrói elnök – közölte az államfő hivatalának sajtószolgálata csütörtök este.
Milo Djukanovic montenegrói elnöknek pozitív lett a koronavírustesztje, miután egy fertőzött személlyel érintkezett. Az államfőnek enyhe tünetei vannak, jól érzi magát. A járványügyi intézkedésekkel összhangban önkéntes karanténban van, és onnan intézi hivatali teendőit
– olvasható a közleményben.
Djukanovic a történtek miatt kénytelen volt lemondani a nap folyamán tervezett találkozóját Mustafa Sentoppal, a török parlament házelnökével. A montenegrói államfő és felesége augusztus 20-án kapta meg a koronavírus elleni oltást. Djukanovicot egy éve tüdőgyulladással kórházban kezelték, bár akkor negatív lett a koronavírustesztje.
A 628 ezer lakosú Montenegró azon országok közé tartozik, amelyeket népességarányosan a legerőteljesebben sújtott a kór. A járvány kitörése óta 161 ezren fertőződtek meg és 2385-en hunytak el.
(via MTI)
Jó reggelt kívánunk!
A karácsonyi ünnepek alatt - három napon keresztül - is folyamatosan jelentkezünk a koronavírus-járvány legfrissebb, legfontosabb híreivel, eseményeivel.
Tartsanak velünk!