A súlyos lefolyású koronavírus-fertőzéseknél a vörösvérsejtek és ezáltal közvetve a véredények is károsodhatnak.
Az már korábban is kiderült, hogy a koronavírus is okozhat trombózist és egyéb, érrendszerhez kötődő megbetegedéseket. Stockholmi kutatók most azt is megállapították, hogy a vérereken belül milyen organizmusok szenvedik el azokat a sérüléseket, amelyek ezeket okozzák.
Összesen 44 páciens vérképét vizsgálták meg, akik közt 17 koronavírusos beteg és 27 egészséges ember volt. Megállapították, hogy a betegeknél átalakul a vértestek működése, amelyek így például több olyan molekulát bocsátanak ki, ami gyulladást okozhat.
Ezáltal pedig lényegében a vérerek belső falát is károsítják, ami aztán további szövődményekhez vezethet.
A tudósok szerint van mód arra, hogy ezt a folyamatot megakadályozzák, méghozzá olyan hatóanyagokkal, amelyek az enzimek számának stabilizálása révén megakadályozzák ezeknek a káros molekuláknak a képződését.
A vizsgálatot egyébként még a koronavírus eredeti, vuhani törzsével fertőzött betegeken végezték el, vagyis a variánsoknál akár még erőteljesebb is lehet ez a jelenség.
(via Reuters)
Túl korai és a jelenlegi adatok szerint megalapozatlan valamennyi korlátozás feloldása Nagy-Britanniában – közölte a Brit Egészségügyi Társaság (BMA). A szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy a tesztelés és a karanténok felfüggesztése az esetszámok emelkedéséhez vezethet.
Boris Johnson miniszterelnök múlt héten közölte a törvényhozás tagjaival, hogy a karanténkötelezettséget a tervezettnél egy hónappal előbb, február 24-én fel kívánja oldani – írja a Guardian.
Chaand Nagpaul, a BMA elnöke elmondta, hogy az esetek száma még mindig rendkívül magas, az Országos Statisztikai Hivatal szerint múlt héten az országban minden huszadik ember fertőzött volt.
Akkor sem kell koronavírustesztet végeztetniük az Ukrajnából Angliába utazóknak, ha korábban nem oltották be őket teljes körűen a vírus ellen – közölte a brit közlekedési minisztérium. A tárca bejelentése szerint az azonnali hatállyal érvénybe léptetett intézkedést a jelenlegi ukrajnai politikai helyzet indokolja. A pénteken késő este ismertetett intézkedés alapján a szabályozás alól azonnali hatállyal mentesültek az Ukrajnából Angliába beutazók.
Nekik akkor sem kell az indulás előtt koronavírus-szűrésnek alávetniük magukat, ha a nagy-britanniai feltételrendszer szerint nem számítanak teljes körűen beoltottnak a koronavírus ellen. A teljes körűen beoltott beutazók esetében a brit kormány már hetekkel ezelőtt megszüntette a tesztelési kötelezettségeket – számolt be az MTI.
Jó reggelt!
Indul az Index hétvégi hírösszefoglalója, melyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.
Jó egészséget, vigyázzanak magukra!