Az amerikai elnök pénteken bejelentette, hogy március 1. után is meghosszabbítják a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzetet.
A rendkívüli állapotot még Donald Trump elnöksége alatt, 2020 márciusában léptették életbe az Egyesült Államokban. Joe Biden hangsúlyozta: azóta több mint 900 ezer amerikai halt meg, ami azt bizonyítja, hogy a szövetségi kormánynak mindent meg kell tennie a járvány elleni küzdelemben. Az elnök erről levélben is tájékoztatta a szövetségi törvényhozás mindkét házát.
A hosszabbítás dacára néhány tagállamban már elkezdték feloldani a járványügyi korlátozásokat amiatt, hogy az omikron-hullám a jelek szerint már tetőzött az Egyesült Államokban. Több amerikai egészségügyi tisztviselő pedig már azt mondta a múlt hétem: most már elsősorban a koronavírus-járvány következő, az omikron utáni hullámára készülnek.
(via Reuters)
Túl korai és a jelenlegi adatok szerint megalapozatlan valamennyi korlátozás feloldása Nagy-Britanniában – közölte a Brit Egészségügyi Társaság (BMA). A szakemberek arra hívták fel a figyelmet, hogy a tesztelés és a karanténok felfüggesztése az esetszámok emelkedéséhez vezethet.
Boris Johnson miniszterelnök múlt héten közölte a törvényhozás tagjaival, hogy a karanténkötelezettséget a tervezettnél egy hónappal előbb, február 24-én fel kívánja oldani – írja a Guardian.
Chaand Nagpaul, a BMA elnöke elmondta, hogy az esetek száma még mindig rendkívül magas, az Országos Statisztikai Hivatal szerint múlt héten az országban minden huszadik ember fertőzött volt.
Akkor sem kell koronavírustesztet végeztetniük az Ukrajnából Angliába utazóknak, ha korábban nem oltották be őket teljes körűen a vírus ellen – közölte a brit közlekedési minisztérium. A tárca bejelentése szerint az azonnali hatállyal érvénybe léptetett intézkedést a jelenlegi ukrajnai politikai helyzet indokolja. A pénteken késő este ismertetett intézkedés alapján a szabályozás alól azonnali hatállyal mentesültek az Ukrajnából Angliába beutazók.
Nekik akkor sem kell az indulás előtt koronavírus-szűrésnek alávetniük magukat, ha a nagy-britanniai feltételrendszer szerint nem számítanak teljes körűen beoltottnak a koronavírus ellen. A teljes körűen beoltott beutazók esetében a brit kormány már hetekkel ezelőtt megszüntette a tesztelési kötelezettségeket – számolt be az MTI.
Jó reggelt!
Indul az Index hétvégi hírösszefoglalója, melyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.
Jó egészséget, vigyázzanak magukra!