Cso Szon Hui észak-koreai külügyminiszter az Egyesült Államok bábjának nevezte António Guterres ENSZ-főtitkárt, amiért elítélte a kommunista ország legutóbbi ballisztikusrakéta-tesztjét.
„Gyakran hangoztatom, hogy a Fehér Ház vagy az amerikai külügyminisztérium emberének tartom az ENSZ főtitkárát” – jelentette ki Cso Szon Hui, akit az MTI idézett az észak-koreai állami hírügynökségre hivatkozva.
Mély sajnálatomat fejezem ki az ENSZ-főtitkár hozzáállása miatt. Erősen elítélendő nyilatkozatokat tesz. Fittyet hány az ENSZ Alapokmányának elveire és céljaira, miszerint pártatlanságot, tárgyilagosságot és méltányosságot kellene fenntartania minden ügyben
– tette hozzá a tárcavezető.
Cso Szon Hui azzal vádolta António Guterrest, hogy szemet hunyt afelett, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé vitték a rakétateszt ügyét. Mint mondta: „ez világosan bizonyítja, hogy az Egyesült Államok bábja”.
Mindemellett a tárcavezető védelmébe vette hazája rakétatesztjeit, mondván, hogy azok az önvédelemhez való jog törvényes gyakorlásának számítanak az Egyesült Államok és szövetségesei „provokatív atomháborús gyakorlatozásai” tükrében.
Hozzáfűzte: számára „a legmegdöbbentőbb és elítélendőbb az”, hogy Guterres Észak-Koreát hibáztatja a feszültség fellángolása miatt a Koreai-félszigeten, nem pedig az Egyesült Államokat.
Az ENSZ főtitkára korábban közleményben határozottan elítélte Észak-Korea múlt pénteki rakétaindítását, és felszólította a phenjani vezetést, hogy haladéktalanul hagyjon fel a további provokatív cselekményekkel. Az ENSZ BT Japán kérésére hétfőn ül össze rendkívüli tanácskozásra.
Észak-Korea pénteken interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki, amely a japán parti őrség és Hamada Jaszukazu nemzetvédelmi miniszter beszámolója szerint több száz kilométert tett meg, majd Hokkaido szigettől körülbelül 210 kilométerre csapódott be a tengerbe.
Az Egyesült Államok szuperszonikus bombázókat és vadászgépeket vetett be válaszul Észak-Korea közelmúltbeli rakétakísérleteire. A B–1B bombázók múlt hétvégén más dél-koreai és amerikai harci gépekkel közös légi gyakorlatot hajtottak végre – közölte a dél-koreai vezérkari főnök.
A gyakorlatokkal az Egyesült Államok Dél-Korea iránti elkötelezettségét akarták igazolni, miközben a szövetségesek így demonstrálták közös védelmi pozíciójukat Észak-Koreával szemben.