Hazugságnak nevezte Milos Vucevics szerb védelmi miniszter azokat az amerikai hírszerzési értesülésekre hivatkozó állításokat, amelyek szerint Szerbia fegyvereket adott el Ukrajnának.
A Vecernje Novosti című belgrádi napilap internetes oldalán közölt nyilatkozat szerint már sokadszor jelent meg ilyen alaptalan állítás, nyilvánvaló, hogy valaki destabilizálni akarja Szerbiát, és olyan konfliktusba igyekszik belerángatni, amelyben Belgrád nem fog részt venni – írja az MTI.
Több mint tízszer cáfoltuk már az ilyen valótlanságokat, és most újra megtesszük. Szerbia nem adott el és nem is fog eladni fegyvereket sem az ukrajnai, sem az orosz félnek, sem azoknak az országoknak, amelyek a konfliktus térségében fekszenek. Úgy tűnik, valakinek az a célja, hogy belevonja Szerbiát ebbe a konfliktusba, de mi kitartunk a politikánk mellett
– húzta alá.
A védelmi miniszter megismételte korábbi állítását, miszerint Szerbia valóban elad fegyvereket harmadik országoknak, amelyek távol vannak az orosz–ukrajnai konfliktustól, és mindig fennáll annak a lehetősége, hogy valaki ezeket továbbadja. Ez viszont nem Szerbia problémája, hanem azoké az országoké, amelyek nem tartják be a nemzetközi szabályokat.
A washingtoni székhelyű kutatóintézet, az ISW szerint Bahmut városának több mint háromnegyedét már elfoglalták az oroszok.
Az ISW elemzése szerint feltételezhető, hogy a város területének mintegy 76,5 százaléka orosz kézen van. Az oroszok azonban ennél nagyobb kiterjedésű területről, gyakorlatilag a település 86,1 százalékáról állítják azt, hogy az övék (e kijelentések valóságtartalmát azonban független forrásból nem sikerült igazolni).
A NEXTA hírcsatorna osztotta meg az ukrán hadsereg videóját arról, hogy Liman térségében miként semmisítettek meg egy orosz harckocsit.
A minap napvilágot látott egy olyan videó is, amelyben egy orosz harckocsizó nézőpontjából lehetett látni egy rakéta becsapódását.
Az Egyesült Államok nagyon komolyan veszi a kiszivárgott hírszerzési iratok ügyét, de továbbra sem tudják, hogyan kerültek az internetre – ismerte el Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter az Antony Blinken külügyminiszterrel közös sajtótájékoztatóján kedden Washingtonban.
Lloyd Austin a sajtóértekezleten a kiszivárgott minősített dokumentumokkal kapcsolatban úgy fogalmazott:
Az iratok valahol az interneten voltak, hogy pontosan hol, és hogy kinek volt ezekhez hozzáférése, ezen a ponton nem ismerjük.
A miniszter arra a kérdésre, hogy hírszerzési hiba történt-e akkor, amikor ő is csak azon a napon értesült az ügyről, amelyen a sajtó is beszámolt róla, azt válaszolta: azok az iratok, amelyekről tudomása van, idén február 28-án és március 1-jén keletkeztek, arról pedig nem tud, hogy korábbiak is forogtak-e a világhálón, de erre választ találnak majd. A miniszter azt ígérte, hogy
minden követ megmozgatnak, és megtalálják a kiszivárogtatás forrását, valamint az ügy teljes kiterjedését.
Arról is beszámolt, hogy egyeztetett Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszterrel a kiszivárgott dokumentumokról, amelyek ukrán katonai terveket is tartalmaztak, és megállapította, hogy Ukrajna nem egyetlen meghatározott tervet követ. Hozzátette, hogy az ukrán vezetést ellátták azokkal a katonai képességekkel, amelyek segítségével továbbra is sikeres lehet a hadműveletekben.
A Pentagon szigorúan titkos dokumentumainak kiszivárogtatásáról szóló amerikai kormányzati vizsgálatok kezdenek formát ölteni: a Pentagon vizsgálja, hogy a kiszivárogtatás milyen hatással van az amerikai nemzetbiztonságra, az igazságügyi minisztérium pedig büntetőjogi vizsgálatot indít annak kiderítésére, hogy ki állhatott a kiszivárogtatás mögött − írta meg a CNN.
A több ügynökség által végzett vizsgálatot három amerikai tisztviselő szerint a Pentagon hírszerzési és biztonsági hivatala vezeti, és hónapokig is eltarthat. Elsősorban azt vizsgálják majd, hogy a hírszerzési forrásaik és módszereik veszélybe kerültek-e azóta, hogy a sokszor „szigorúan titkos” jelzéssel ellátott dokumentumok az év elején felkerültek egy közösségi médiaplatformra.
A Pentagon részéről Milancy Harris, a védelmi miniszter hírszerzésért és biztonságért felelős helyettes államtitkára fogja irányítani az akciókat − közölték a források. A vizsgálatban megpróbálják majd meghatározni a kiszivárogtatás mértékét is, mivel a tisztviselők még nem tudják, hogy sikerült-e azt megfékezni, vagy vannak-e még titkos dokumentumok, amelyek az interneten keringenek.
Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője megismételte az újabb vadászgépek iránti kérelmet, mivel szerinte Ukrajnának „modern légi és rakétavédelemre” van szüksége − közölte a Sky News.
Jermak szerint Kijev légvédelmének modernizálására van szükség az irányított légibombákkal végrehajtott orosz támadások kivédéséhez, és ahhoz, hogy megóvják a civilek életét. Mint felidézte: Ukrajna már régóta kéri, hogy nyugati vadászgépekkel segítsék őket, amelyek nemcsak a védekezésben, hanem a nagy ellentámadásban is segíthetnének.
Az Ukrán Fegyveres Erők nyáron indíthatnak ellentámadást a megszállt területek felszabadítására – jelentette ki Denisz Smihal ukrán miniszterelnök a The Hill című lapnak adott interjújában az Unian beszámolója szerint.
Elmondása szerint Ukrajna szövetségesei és partnerei nem sürgetik az offenzívát, a legerősebb nyomás az országon belülről érkezik.
Minden barátunk és partnerünk nagyon jól megérti, hogy ahhoz, hogy ellentámadást indítsunk, 100 százalékosan készen kell állnunk, ha nem jobban
– hangsúlyozta a miniszterelnök.
Arra a kérdésre, hogy az ellentámadásra való felkészülést hogyan befolyásolhatja a kiszivárgott titkos Pentagon-dokumentum, Smihal annyit mondott: Ukrajna fel fogja szabadítani a területét.
Többször bebizonyítottuk, hogy képesek vagyunk rá. Ugyanakkor további katonai segítséget kérünk nemzetközi partnereinktől, például harckocsikat, lőszert, repülőgépeket, páncélozott járműveket
– tette hozzá.
Oroszország katonai-politikai vezetésében folytatódik a hisztéria az Ukrán Fegyveres Erők jövőbeli ellentámadása miatt, ugyanakkor maguk a megszállók fizikailag és erkölcsileg kimerültek. Lehetséges, hogy a háború már idén véget érhet – mondta Gennagyij Gudkov orosz ellenzéki politikus.
Az ukrán Unian hírügynökség szerint Gudkov megjegyezte: annak ellenére, hogy Oroszország a megszálló erők lőszerrel és élelemmel való ellátásával javítani tudott a helyzeten, az orosz veszteségek tovább nőnek. Veszítenek a morálból és a támadó műveletek végrehajtására való képességükből.
Véleménye szerint az Orosz Föderáció minden célja kudarcot vallott, és ez vezethet a háború végéhez.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!