A Wagner-csoport zsoldosai három helyen gyülekeznek az után, hogy kivonultak Bahmutból – közölte Olekszij Danyilov, az Ukrán Nemzetbiztonsági Tanács főtitkára.
Danyilov megerősítette, hogy a fegyveresek tényleg elhagyták a várost, de azt is hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy a harcot is abbahagyták volna.
Mostantól a többi frontszakaszra fognak fókuszálni [...] három ponton gyűlnek össze
– mondta a BBC-nek adott interjúban az ukrán tisztviselő.
Nyugati drónokkal támadták az ukránok az Ivan Khurs nevű orosz hadihajót néhány napja – írja az RIA Novosztyi.
Az orosz hírügynökség szerint a drónokat a Starlink műholdas rendszerén keresztül irányították, és Ocsakovóból indították őket. Állításuk szerint az amerikaiak segítséget nyújtottak ahhoz, hogy a drónok célba érjenek.
Az oroszok korábban tagadták, hogy a drónok eltalálták volna a hajót, az ukránok által publikált videóból azonban úgy tűnik, hogy ez megtörtént.
Az orosz hadsereg egy támadásra készül az Zaporizzsjai Atomerőmű ellen – közölte péntek éjjel az ukrán katonai hírszerzés (HUR).
Azt írták, hogy az oroszok órákon belül egy támadást hajthatnak végre az erőmű ellen, amelyet követően azt tervezik bejelenteni, hogy szivárogni kezdtek a radioaktív anyagok, és mindezért Ukrajnára hárítanák a felelősséget.
A HUR szerint az oroszok már pénteken is egy szabotázst hajtottak végre a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) megfigyelő missziója ellen, amely az atomerőműnél tartózkodik. Az ukránok szerint az oroszok célja az, hogy a nemzetközi közösséget provokálják, és végső soron kiharcoljanak egy tűzszünetet a térségben, amelynek ideje alatt rendezhetik a soraikat, és megpróbálhatják megállítani az ukránok ellenoffenzíváját.
Az ukrán kormányzat nem egyeztette a nyugati partnerekkel azt a dróntámadást, amelyet május elején hajtottak végre a Kreml ellen – mondta Mihail Galuzin orosz külügyminiszter-helyettes.
A TASZSZ szerint Galuzin terrorista támadásnak nevezte a műveletet, amelynek célja szerinte az orosz elnök meggyilkolása lehetett az UNESCO világörökségéhez tartozó Kreml épületében. A TASZSZ szerint a politikus azt mondta, hogy értesüléseik szerint a május 3-ai támadást az ukránok nem egyeztették le a nyugati államokkal, de utóbbiak ennek ellenére sem ítélték el az akciót.
Az orosz politikus hozzátette, hogy a nyugatiakkal ellentétben Kína elítélte az akciót, valamint informális csatornákon a nyugatiaktól is azt az információt kapták, hogy megdöbbentette őket ez a lépés.
Az orosz állami RIA Novosztyi hírügynökség közzétette egy „jól értesült moszkvai forrás” jelentését, aki figyelmeztette a The Wall Street Journal című amerikai lapot, hogy Oroszországban letartóztatott újságírójuk, Evan Gerskovics milyen következményekkel számolhat – írja a Meduza.
Ha a Wall Street Journal továbbra is az újságíráshoz nem kapcsolódó tevékenységet folytat, dezinformációkat közöl Oroszországgal kapcsolatban, az azt jelenti, hogy a szerkesztőséget egyáltalán nem érdekli Geraskovics sorsa
– írják.
A „forrás” szerint a The Wall Street Journal az elmúlt napokban „számos, Oroszországgal kapcsolatos hamis állításokat tartalmazó cikket tett közzé”. Hogy pontosan mely publikációkról van szó, azt nem pontosították.
Oroszország eddig dokumentáltan 10 462 páncélozott harcjárművet veszített a háborúban. Ezek közül 6871megsemmisült, 350 megsérült, 400-at a személyzete ott hagyott a harctéren, 2821-et pedig az ukránok elfogtak.
A számokat az Oryx nevű, nyílt forrású hírszerzési és hadászati elemzőintézet tette közzé, és csak azokat a járműveket tartalmazza, amelyek pusztulásáról vagy sérüléséről vizuális megerősítés is elérhető. A honlapon minden egyes, a számításba bekerült eszközről látható fotó vagy videó.
Az elveszített harcjárművek között 1984 tank van. A harckocsik közül 1221 megsemmisült, emellett 106 megsérült, 114-et magára hagytak a harctéren, 543-at pedig az ukránok zsákmányoltak.
Mivel a honlapon csak a hitelesen megerősített esetek szerepelnek, a megsemmisült berendezések mennyisége valószínűleg lényegesen nagyobb, mint ami a listán szerepel.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint Magyarország területére május 26-án az ukrán-magyar határszakaszon 6829 fő lépett be. A román-magyar határszakaszon belépők közül 4774 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 55 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Az ukrajnai háború elől 2023. május 26-án nem érkeztek Budapestre vonattal.
Az oroszok ellenőrzőpontokat állítottak fel, hogy megakadályozzák az Azovsztal acélüzembe való bejutást. Helyi munkásokat vonnak be, hogy segítsenek a törmelék eltakarításában az orosz katonák megmentése érdekében.
Az acélművet (amelyet tavaly hosszú ostrom után foglaltak el az orosz csapatok) péntek éjjel érte egy rakétatámadás
Az oroszok legmodernebb, a háborúban is részt vevő harckocsija, a T-90M megpróbált a elrejtőzni az ukrán drónok elől, de ez nem sikerült neki.
Az ukrán 54. dandár. Szoledar-Siverszk térségében semmisítette meg a járművet. Az erről készült videó az ezred Facebook-oldalán tették közzé.
Korábban az oroszok azt állították, hogy a legújabb fejlesztésű harckocsijukat, az Armatát is a frontra küldték, de arra vonatkozóan még nem érkezett bizonyíték, hogy tényleg használták volna a harcban is.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései az alábbiak voltak: