Index Vakbarát Hírportál

Neves amerikai politológus: Oroszország megnyeri a háborút

2023. július 2., vasárnap 15:27

A nemzetközileg elismert politológus, John J. Mearsheimer úgy véli, hogy Ukrajna mindenképp a konfliktus vesztese lesz. Az amerikai szakértő azonban rámutat, az orosz siker messze nem olyan lesz, mint amilyenről Vlagyimir Putyin orosz elnök tavaly februárban álmodott.

John J. Mearsheimer világhírű amerikai politológusprofesszort a realista geopolitika egyik legmeghatározóbb szakértőjeként tartják számon. Tavaly novemberben Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban fogadta a politológust, ahol értesülések szerint az ukrajnai háború okairól, előzményeiről és lehetséges kimeneteleiről beszélgettek. Az Index korábban tudósított az amerikai professzor A nagy téveszme című könyvét bemutató kerekasztal-beszélgetésről.

A politológus legújabb elemzésében az orosz–ukrán háború lehetséges kimeneteleit taglalja. Az előttünk álló sötétség című írásában a béke lehetőségével és a háború győztesének kérdésével foglalkozik. 

A neves politológus szerint a béke lehetősége kizárt, és Oroszország győz a háborúban.

Mearsheimer ugyanakkor megjegyzi, hogy ez a győzelem nem olyan lesz, mint amiről Moszkva korábban álmodott, ugyanis nem tudják majd elfoglalni Ukrajna egész területét, meghiúsul a kijevi kormány megdöntése, ahogy az ország demilitarizálása is, és Kijev nyugati biztonsági kapcsolatainak megszakítása is elérhetetlenné válik – mutat rá az írást elemző cikkében a Makronóm gazdasági blog.

A végkimerülésig háborúznak

A moszkvai célok tekintetében a legvalószínűbb forgatókönyv Mearsheimer szerint az, hogy Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zsaporizzsja régió annektálása után Oroszország megpróbálja megszerezni az azokkal szomszédos területeket, Dnyipropetrovszkot, Harkovot, Mikolajivot és Odesszát is.

A lehetséges és legvégső eredmény tehát Oroszország számára egy nagyobb ukrán terület annektálása és Ukrajna cselekvésképtelen ütközőállammá változtatása lenne.

Ahogy Mearsheimer kifejti: a konfliktus a lemorzsolódás háborújává alakult át az orosz stratégiának megfelelően, ami nem kedvez sem Ukrajnának, sem a Nyugatnak. Ebben a helyzetben a területfoglalás másodlagos cél, jelenleg mindkét fél arra törekszik, hogy a másikat annyira legyengítse az eszközök tekintetében, hogy végül feladják a további próbálkozásokat, ezzel lezárva a történetet. Az idén az orosz fölény egyértelművé vált a tavalyi ukrán sikerek után, mivel Moszkva tudatosan készült a lemorzsolódási háborúra egyrészt a 300 ezres mozgósítással, másrészt a hadieszköz-kapacitások drasztikus növelésével.

Ki nyerheti a lemorzsólódási háborút?

Mearsheimer szerint a tüzérség egyértelműen az oroszok javára billenti a mérleget: kalkulációk szerint az előnyük valahol 5:1 és 10:1 között van az ukránok kárára, ami természetesen az áldozatok számának arányát is az ukrán oldalon rontja.

Óvatos becslések szerint is minden orosz áldozatra két ukrán jut.

A szakértő szerint a hadisegélyek tekintetében a Nyugat gyakorlatilag elment a falig, hiába akarja több tüzérségi eszközzel, harckocsival és lőszerrel ellátni Ukrajnát, a kapacitáshiány olyan méreteket ölt, ami megoldhatatlanná teszi a problémát. Bár óriási erőfeszítéseket hoz a hadiipari termelés fokozására, a feltételek megteremtése hosszú hónapokba, évekbe telhet.

A békére kevés az esély Mearsheimer szerint, hiába is hangoztatják világszerte egyre többen, hogy a háborús feleknek ideje lenne tárgyalóasztalhoz ülni, ami fegyverszünetet, majd egy tartós békemegállapodást eredményezhet.

Most egy olyan háborúban vagyunk, ahol mindkét fél – Ukrajna és a Nyugat az egyik oldalon, Oroszország a másikon – egymást egzisztenciális fenyegetésnek tekinti, amelyet le kell győzni. A felek maximalistának tekinthető céljait nézve szinte lehetetlen egy működőképes békeszerződést elérni

– fogalmazott a politológus. Részletezte, hogy Kijev terve az összes elvesztett területének visszaszerzésére megmásíthatatlannak tűnik, ugyanis Volodimir Zelenszkij többször is leszögezte: nincs olyan békemegállapodási opció, amely Ukrajna számára területvesztéssel jár. Moszkva azonban csak ezzel a feltétellel ülne tárgyalóasztalhoz. Mearsheimer valószínűtlennek tart egy nukleáris háborút, de mint mondja, ez a forgatókönyv sem zárható ki teljesen.

Az ukrajnai háború fejleményeit vasárnap is percről percre közvetítjük ebben a cikkünkben.

(Borítókép: John J. Mearsheimer 2019. február 21-én. Fotó:  Yasin Ozturk / Anadolu Agency / Getty Images)

Rovatok