Európából érkező alkatrészeket is használnak az orosz Kh–47 Kinzsal (magyarul: tőr) rakéták gyártásához – derítette ki az insider.ru független orosz hírportál.
Mint írták, Oroszország ellen számos szankciót bevezettek a nyugati államok, és az orosz hadiipari cégeket negatívan érintették a korlátozások. Közvetve azonban még mindig hozzá tudnak jutni Európából érkező árukhoz.
Az Insider szerint a szankciók nem érintik például azokat a beszállítókat sem, amelyektől a Kinzsal szuperszonikus rakéták gyártója alkatrészeket vesz a rakétákhoz.
A portál szerint nem túlzás azt mondani, hogy ez a „legveszélyesebb” orosz precíziós rakéta,
amelyet a Rosztek nevű állami vállalat alá tartozó KB Masinosztrojenija (röviden: KBM) gyárt.
A cég a háború kitörése óta még növelni is tudta a rakétagyártás volumenét. Európából közvetve az Espec nevű vállalat Lengyelországban gyártott alkatrészeihez jutnak hozzá, valamint Németországból is hozzájutnak a KEB, a Sandvik, valamint az Advantek nevű vállalatok alkatrészeihez. Ezenkívül az orosz kormányzati szerződésekből az is látszik, hogy az egyik orosz beszállító, a Sonatek európai alkatrészekhez jut hozzá a litván Breitto és Cust LT, a lengyel Baltic Shipping Agency, a lett Hermis Ekspo, a belga roupe D’Investissement Financier, valamint a brit Aberlink nevű vállalatoktól.
Az Insider szerint még a tengerentúlról is kapnak alkatrészeket: a KBM egyik beszállítója egy kínai cégen keresztül jut hozzá amerikai alkatrészekhez, amelyeket olyan cégek – Texas Instruments, Analog Device, Altera – gyártanak, amelyekről már egy korábbi cikkünkben is írtunk már.
Az Insider szerint az is visszás, hogy a KBM vezérigazgatójának, a 64 éves Szergej Pitikovnak a lánya és az unokája is Európában él, nem éppen szerény körülmények közt (részben abból a pénzből is, amelyet Pitikov megkeres vezérigazgatóként). Svédországban laknak, amely hamarosan még a NATO-hoz is csatlakozhat, és Pitikov lánya, Maja Pitikova 2021-ben például félmillió euróért vett házat magának Rydsgard városában, tavaly pedig egy Tesla Model 3-as autót vásárolt (Pitikova egyébként az Insider megkeresésére nyilatkozva elítélte – ahogy fogalmazott – „a Putyin-rezsim bűnös, véres, értelmetlen háborúját”, de többet nem akart mondani nekik).
A harkivi régió folyamatos orosz támadásai miatt, melyekben civilek és gyermekek vesztik életüket, számos településen a gyermekes családok kötelező evakuálását rendelték el – írja az Unian.
Az emberek életének és egészségének megőrzése érdekében arra kérjük a polgárokat, hogy hagyják el a veszélyes területeket. Készül a határozat a gyermekes családok kényszerű evakuálásáról 10 településen
– mondta Oleg Szinegubov, a harkivi területi katonai közigazgatás vezetője.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a gyermekeket csak legalább az egyik szülőjükkel vagy más gondviselővel együtt lehet evakuálni.
Az orosz védelmi minisztérium bemutatott egy videót a Jarsz interkontinentális ballisztikus rakéta indításáról, amely a stratégiai nukleáris erők gyakorlatának részeként történt.
Szergej Sojgu védelmi miniszter Putyinnak, aki a Kreml szituációs terméből figyelte az eseményeket, arról tett jelentést, hogy „a stratégiai nukleáris erők hatalmas megtorló csapást hajtottak végre”.
Magyarország területére szerdán az ukrán–magyar határszakaszon 4961 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 4333 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – adta hírül az MTI az Országos Rendőr-főkapitányság közleményét.
A beléptetettek közül a rendőrség 60 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – tették hozzá.
Ukrajnát kedd éjjel dróntámadás érte, mely egy kritikus infrastrukturális létesítményt rongált meg a nyugati Hmelnyickij régióban – közölte Szehij Tiurin, a régió egyik magas rangú tisztviselője.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke szerda esti videóbeszédében megerősítette, az orosz drónok célpontja a Hmelnyickij Atomerőmű volt.
„Hmelnyickij régió, Szlavuta városa. Ott jegyzik fel az orosz drónok tegnap esti robbanása által okozott károkat. A drónokat lelőtték, de sok a megrongált épület - betört üveg az ablakokon, ajtókon, épületek tetején” – idézi Zelenszkijt az Ukrajinszka Pravda.
Valószínű, hogy a Hmelnyickij atomerőmű volt a drónok célpontja, mivel a robbanáshullám betörte az ablakokat, többek között az atomerőmű területén lévő ablakokat is. Egyelőre úgy tudni, hogy két tucat helyi lakos sérült meg. Mindenki megkapta a szükséges segítséget
– tette hozzá az ukrán elnök.
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója szerint „ez az incidens ismét rávilágít Ukrajna rendkívül törékeny nukleáris biztonsági helyzetére, amely mindaddig így lesz, amíg ez a tragikus háború tart. Lehet, hogy legközelebb nem leszünk szerencsések.” Az Unian idézte a NAÜ főigazgatójának szavait.
Két férfit vettek őrizetbe az odesszai Csernomorszk városában, akiket azzal gyanúsítanak, hogy brutálisan megvertek egy katonát, aki súlyosan megsérült – írja az Unian.
Október 23-án éjjel a rendőrségre az orvosoktól érkezett üzenet, hogy egy helyi lakost fejsérülésekkel kórházba szállítottak.
A rendőrökkel való kommunikáció során a férfi megtagadta a vallomástételt.
Ugyanakkor megállapították, hogy a férfi október 22-ről 23-ra virradó éjszaka sérült meg az egyik helyi üzlet közelében, állítólag több férfival verekedett össze. A nyomozók Ukrajna Büntetőtörvénykönyve 296. cikkelyének 2. része alapján büntetőeljárást indítottak csoportos garázdaság miatt.
A bűnüldöző szervek közölték, hogy a bűncselekményben érintett személyeket a rendőrségre vitték az eset körülményeinek tisztázása és a szükséges nyomozati cselekmények lefolytatása érdekében. Ezt követően a két vádlottat őrizetbe vették.
Kedves olvasóink!
Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak: