Az Izraeli Védelmi Erők arról posztolt az X-en, hogy átvették az ellenőrzést az Iszlám Dzsihád főhadiszállása felett, ahol lőszereket is találtak.
Emellett arról írnak, hogy rakétákat, drónokat és további fegyvereket telepítettek ide.
Szerda este minden kommunikációs szolgáltatás leállt Gázában, miután a fő távközlési vállalatok megerősítették, hogy az üzemanyaghiány miatt minden távközlési szolgáltatás leállt − közölte a The Guardian.
Az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének (UNRWA) vezetője azt mondta, hogy Gázában „teljes kommunikációs csend” van, és attól tart, hogy az áramszünet fokozhatja a pánikot a Gázai övezetben, és alááshatja a polgári rendet.
Az elesett izraeli katonák azonos nemű partnereit mostantól hadiözvegyként ismerik el a törvényhozók által jóváhagyott törvénymódosítás után. A fejleményre azután került sor, hogy több mint 360 ezer tartalékos katonát hívtak be a Hamász elleni háborúba − írja a The Washington Post.
Az izraeli Knesszet november 6-án szavazta meg az elesett katonák családjairól szóló törvény kiterjesztését az Izraeli Védelmi Erők LMBTQ-tagjainak élettársaira. Korábban a törvény hatálya alá alá az egyező nemű élettársak, valamint a csupán vallásilag elismert házasságban élők tartoztak. A módosítás mostantól eltörli a nemi korlátokat.
Csütörtökön Rick Brennan, az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) regionális vészhelyzeti igazgatója tudatta, hogy biztonsági és logisztikai akadályok miatt jelenleg meglehetősen korlátozottak a lehetőségek a gázai al-Sifa kórházban tartózkodó betegek evakulására, de az ENSZ megvizsgálja, hogyan lenne erre mód – írja az MTI.
A tisztviselő elmondása szerint a kórházban ápoltak elszállításának egyik legfőbb akadálya, hogy a palesztin vörösfélhold nem képes elegendő üzemanyaggal ellátni a betegszállító járműveket. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának jeruzsálemi szóvivője pedig azt közölte, hogy mentőautóból sincs elég a Gázai övezetben.
Egyiptom ugyanakkor kész a Gázai övezet legnagyobb egészségügyi létesítményének rendelkezésére bocsátani mentőautókat az emberek kimenekítése érdekében, ha ehhez biztonsági garanciákat kap
– fűzte hozzá Brennan.
A WHO úgy tudja, jelenleg mintegy 600 beteget ápolnak a kórházban, ahová az izraeli erők ezen a héten hatoltak be. A kimenekítés során elsőbbséget élveznének a súlyos betegek, valamint az a 36 újszülött, akik az áramtermeléshez szükséges üzemanyag hiánya miatt nem jutottak inkubátorhoz.
A kórház kiürítési terve szerint, amelynek végrehajtását a kórházzal való kommunikáció akadozása is megnehezíti, a betegek nagy részét a Gázai övezet déli részén lévő kórházakba vinnék, ám az ottani kórházak is túlterheltek. A másik lehetőség, hogy a betegeket az al-Sifa kórházból egyenesen Egyiptomba, feltehetően a Gázai övezetből kimentett betegeket eddig is befogadó el-Arís kórházába szállítják – közölte Brennan.
A gázai al-Sifa kórház igazgatója sajtónyilatkozatot adott ki a kórházban uralkodó állapotokról – írja a BBC.
Muhammad Abu Salmiya szerint a kórházban elfogyott a víz.
A körülmények tragikusak, és a kórházban lévők sikoltoznak a szomjúságtól.
Elmondása szerint tankok veszik körül a kórházat, drónok vannak a fejük felett. Megjegyezte, hogy az izraeli csapatok felrobbantották az al-Sifa fő vízvezetékét.
Senki sem tud egyik épületből a másikba menni, és megszakadt a kommunikáció a kollégáinkkal
– mondta.
A BBC megjegyezte, hogy egyelőre nem tudja független forrásokból ellenőrizni, hogy mi történik a kórházban.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index élő hírfolyama az izraeli eseményekről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!