Orbán Viktor magyar miniszterelnök rendszeresen a szakadék szélére taszítja az EU-t, de a diplomaták aggódnak, hogy az Ukrajnával szembeni ellenséges hozzáállása a mélybe lökheti a blokkot – írja a Politico brüsszeli székhelyű lap.
Megjegyzik, hogy ugyan Magyarország csak az EU lakosságának két százalékát adja ki, Orbán Viktor ennek ellenére is képes csapdába ejteni a tömböt. Az uniós diplomaták ezért arra helyezik a hangsúlyt, hogyan lehetne megkerülni Orbán vétóját.
Néhány lehetőségről már korábban is írtunk. Talán a legradikálisabb ezek közül, hogy az uniós országok Magyarországra is alkalmazhatnák a Lisszaboni Szerződés 7. cikkelyét, amely a jogállamiság megsértése esetén az uniós tagállamok szavazati jogának felfüggesztéséről rendelkezik. Ez a kérdés már régóta az EU asztalán van.
Brüsszel most úgy véli, hogy a 7. cikkely alkalmazása Orbán Viktorral szemben negatív eredményt hozhatna az EU számára – a populizmust szítaná, és előidézné Magyarország kilépését az unióból.
Egy másik elképzelés szerint az Ursula von der Leyen vezette uniós intézmény minden tagállamot arra kérne, állítsa össze saját segélycsomagját Kijevnek, amelyek együttesen elérnék az 50 milliárd eurós értéket. Ugyanakkor ez sem ideális lehetőség, mivel nehezebben tervezhető és kevésbé biztos Ukrajna pénzügyi helyzete, valamint rossz politikai jelzés lenne az EU megosztottságára.
Talán mindegyik megoldás közül az tűnik a legreálisabbnak, hogy az Ukrajnával kapcsolatos fontosabb döntéseket 2024 elejére halasztják, remélve, hogy a helyzet javulni fog. Ez a lehetőség szintén az uniós országok közötti egység hiányát jelzi.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön megbeszélést tartott Zaporizzsjában a katonai vezetéssel. A tárgyalás témája a fontos területen lévő erődítmények építése volt.
Az ukrán államfő elmondta, hogy megvitatták, melyek azok a területek, ahol meg kell erősíteniük és fel kell gyorsítaniuk az építkezéseket: főként Avgyijivkában és Marjinkában.
Zelenszkij azt is mondta, hogy a regionális hatóságok képviselőivel megvitatták a források bevonását és a magánvállalkozások motiválását az építkezéseken való részvételben, illetve annak finanszírozásában – számolt be az Ukrajinszka Pravda.
Magyarország területére 2023. november 30-án 0 óra és 24 óra között az ukrán–magyar határszakaszon 4827 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 8998 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 70 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – áll az Országos Rendőr-főkapitányság közleményében.
Az ukrán katonai hírszerzés (HUR) szervezhette meg a krími televíziós csatornák szerda este történt feltörését, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszédét közvetíthessék rajta – írja a The Kyiv Independent ukrán sajtóforrásokra hivatkozva.
A lap szerint a krími televíziókon Zelenszkij október 24-i beszédét sugározták, amelyben az orosz ellenőrzés alatt álló Krím félsziget lakosait szólította meg.
Mielőtt a képernyő elsötétült, Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka és az ukrán kémfőnök, Kirilo Budanov beszéde is hallható volt.
A közösségi médiában megjelent információk szerint még a csatornákon látható televíziós programok nevét is megváltoztatták. Az összesnek a helyére azt írták, hogy
Putyin egy f*sz.
Kedves olvasóink!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A csütörtöki nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!