Szijjártó Péter néhány napja utazott az oroszországi Szocsiba. A TASZSZ állami hírügynökségnek interjút is sikerült készítenie vele a látogatás alatt, ebből osztottak meg egy részletet.
A külgazdasági és külügyminiszter többek közt arról beszélt a hírügynökségnek, hogy a magyar kormány álláspontja szerint Oroszországot nem lehet legyőzni az ukrajnai háborúban. Emellett kitért arra is, hogy Magyarországon továbbra is ugyanúgy kiállítanak schengeni vízumokat az oroszoknak, mint ahogy az invázió kezdet ellőtt tették (annak ellenére, hogy az Európai Unió 2022-ben, a szankciók részeként felfüggesztette az Oroszországgal kötött vízummegállapodást).
„Az orosz utazók számára minden probléma nélkül adunk ki vízumot. Nem változtattunk a vízumkiadás módszerén. Mivel Oroszországban kiszervezési megállapodásunk van egy vízumközponttal, az egész országban lehet vízumot igényelni” – közölte Szijjártó. Hangsúlyozta, hogy Magyarországon „nincs diszkrimináció az orosz állampolgárokkal szemben ebben a tekintetben”, majd azt is hozzátette, hogy az ország
Minden vendéget és turistát szívesen lát, függetlenül attól, hogy honnan érkezik.
„Csak egy kérésünk van: tartsák tiszteletben a szabályainkat és a törvényeinket, és amíg ezt megteszik, addig nincs gond. Magyarország egy csodálatos hely. Nagy hagyománya van annak, hogy orosz vendégeket fogadunk az egészségügy, a turisztikai látványosságok, a sport, valamint a különböző konferenciák területein. Semmi kifogásunk nincs ellenük, így természetesen szívesen látjuk az oroszokat” – közölte Szijjártó Péter.
Magyarország területére 2024. március 30-án az ukrán–magyar határszakaszon 4848 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 5066 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 24 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – tájékoztatott az MTI.
Orosz határőrséget vezényeltek ki az örmény és azerbajdzsáni határra – írja a TASZSZ orosz hírügynökség. Nikol Pashinyan örmény miniszterelnök személyesen kért segítséget Szergej Kopirkin orosz nagykövettől.
Az örmény–azerbajdzsáni határra Oroszország saját költségén rendelte ki a határőröket, hogy segítsék stabilizálni a 2020-as helyzetet.
Egy márciusi szociológiai felmérés szerint az ukránok túlnyomó része a „teljes győzelmet” tartja a legelfogadhatóbb lehetőségnek Ukrajna számára a háború befejezésére – írja az Unian.
A szociológusok szerint az ukránok 61,21 százaléka adta azt a választ, hogy „a teljes győzelemig harcolunk – a területi integritás helyreállítása a ’91-es határokon belül, csatlakozás az EU-hoz és a NATO-hoz”. Ugyanakkor az ukránok 38,79 százaléka hajlik a béketárgyalások megkezdésére.
A TASZSZ orosz hírügynökség szerint Viktor Medvedcsuk oroszbarát ukrán politikus akit 2022-ben az ukrán hadifoglyokért cserébe kiadtak Oroszországnak – azt jósolta, hogy „nagy valószínűséggel” atomcsapás következik, mivel a Nyugat továbbra is „érvényesíti jogát a globális dominanciára”.
Ha a kollektív Nyugat továbbra is érvényesíti a globális dominanciához való jogát, Ukrajna humán tőkéje semmiképpen sem lesz elég… Ha a végsőkig folytatjuk a háború politikáját, előbb-utóbb külföldi csapatokat kell majd bevetni. És a legvalószínűbb, hogy [végül] nukleáris csapás elé nézünk
– mondta.
Medvedcsuk azonban nem zárja ki, hogy a konfliktus kiterjedése esetén Európán kívüli országok is bekapcsolódhatnak. „Egyértelmű, hogy az arab világot is bevonják a háborúba, és utána Kína és India is be fog kapcsolódni, mivel nekik nincs gondjuk a katonákkal” – mondta a Newsweek beszámolója szerint.
Oroszország razziákat tart olyan szállásokon, amelyekről ismert, hogy közép-ázsiai migránsoknak adnak otthont, és tömeges kitoloncolásokat hajt végre a közelmúltban történt moszkvai terrortámadás miatt – írja a The Kyiv Independent a Meduza független orosz lapra hivatkozva.
Mint ismert, március 22-én lövöldözés történt egy Moszkva melletti koncertteremnél, 143 ember vesztette életét. A vérengzés elkövetésével négy tádzsik állampolgárt vádolnak, őket – négy további gyanúsítottal együtt – a moszkvai hatóságok már előzetes letartóztatásba helyezték.
A koncertterem elleni támadás elkövetésének felelősségét az Iszlám Állam szélsőséges dzsihadista szervezet vállalta.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!