Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn felszólította a nemzetközi közösséget és a nagyhatalmakat, hogy segítsenek megteremteni az ukrajnai háború enyhítéséhez szükséges feltételeket, elősegítve a Kijev és Moszkva közötti közvetlen párbeszéd újraindítását – közölte hétfőn a kínai külügyminisztérium.
Tájékoztatásuk szerint Hszi erről az Orbán Viktor miniszterelnökkel tartott pekingi találkozóján beszélt, ahol a két vezető a háborús helyzet enyhítésére tett békejavaslatokról tartott megbeszélést.
Hszi a találkozón gratulált Orbán Viktornak az Európai Unió soros elnökségének átvételéhez, és nagyra értékelte a magyar kormányfő erőfeszítéseit az ukrajnai válság politikai rendezésének előmozdítására, kifejezve emellett Peking készségét arra, hogy az ügyben továbbra is kapcsolatban maradjon Budapesttel – közölte a kínai külügyi tárca.
A kínai elnök hangsúlyozta, hogy a mielőbbi tűzszünet és a politikai rendezés minden fél érdeke, és kijelentette, hogy „a helyzet lecsillapítása a legfontosabb, három elv betartásával: a harctér nem terjedhet tovább, a harcok nem eszkalálódhatnak, és egyik fél sem szíthatja tovább a helyzetet”.
Csak akkor jöhet létre mielőbb tűzszünet ebben a konfliktusban, ha minden ország pozitív, nem pedig negatív energiát fecskendez bele. Kína a maga módján aktívan előmozdítja a béketárgyalásokat, bátorít és támogat minden olyan erőfeszítést, amely a válság békés rendezését szolgálja
– mondta, hozzátéve, hogy Kína és Magyarország alapvető javaslatai és erőfeszítéseik iránya megegyezik, így Kína kész arra, hogy kapcsolatban maradjon Magyarországgal és minden érintett féllel.
Vasárnap robbanások hallatszottak a megszállt Melitopolban, a Zaporizzsjai területen. Az oroszok azt állítják, hogy az összes rakétát lelőtték – írja az Ukrajinszka Pravda.
A RIA Pivden szerint az első robbanás délután 2 óra körül történt, és a város déli külterületén volt jól hallható. Később is robbanások hallatszottak a repülőtéren és azon a területen, ahol az oroszok katonai bázisokat létesítettek és fegyvereket tároltak. Valószínű, hogy legalább három rakéta csapódott be.
Később az ideiglenesen megszállt Melitopolban történt robbanásokról a város önjelölt polgármestere, a hazaárulással gyanúsított Vlagyimir Rogov is beszámolt.
Az Ukrán Fegyveres Erők öt HIMARS rakétával indítottak rakétatámadást erre a Zaporizzsjai területen lévő városra
– írta, hozzátéve, hogy állítólag mind az 5 rakétát lelőtte a légvédelem, és tűz ütött ki azokon a helyeken, ahová a törmelékek hullottak. 17:30 körül Vlagyimir Rogov újabb robbanásról számolt be.
A RIA Pivden szerint vasárnap este Melitopol szinte valamennyi kerülete áram nélkül maradt. Nem volt vízellátás és kommunikációs fennakadások is voltak . A városban nem működnek a közlekedési lámpák, az üzletek pedig bezártak.
Caspar Veldkamp, Hollandia új külügyminisztere F–16-os harci repülők „haladéktalan” szállítását ígérte vasárnap Ruben Brekelmans védelmi miniszter társaságában Ukrajnában tett látogatása alatt – adta hírül az MTI.
„Mivel megkaptuk a jóváhagyást az első F-16-osok szállítására, ezeket haladéktalanul le is szállítjuk” – hangsúlyozta Veldkamp.
Hollandia összesen 24 gépet ígért a kijevi vezetésnek. Veldkamp nem ismertette a szállítások ütemezését. Veldkamp és Brekelmans Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel folytatott megbeszélése alkalmával megerősítette, hogy Ukrajna egy további Patriot légvédelmi rendszert kap Hollandiától – közölte az Unian ukrán hírügynökség.
A felajánlást még az előző holland kormány tette júniusban, de az átadás pontos idejét ezúttal sem említették. A kijevi vezetés jelenleg öt Patriot-rendszerrel rendelkezik.
A holland miniszterek, akiket Zelenszkij is fogadott, hangsúlyozták, hogy hazájuk a kormányváltást követően is folytatni fogja Ukrajna „sziklaszilárd” – politikai, katonai, pénzügyi és erkölcsi – támogatását.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!