Az ismert amerikai katonai elemző és szakíró, Chuck Pfarrer azt állítja, hogy közeleg annak a napja, hogy az oroszok kénytelenek lesznek feladni a Krím félszigetet – írja az Infostart.
Chuck Pfarrer a Kyiv Post című angol nyelvű ukrán újságnak elárulta, hogy miért veszi biztosra a Krím elvesztését. Egyrészt véli ezt azért, mert a hajdan félelmetes orosz fekete-tengeri haderő súlyos veszteségeket szenvedett el viszonylag rövid idő alatt egy mindössze néhány őrhajóból álló hadiflottától. Az ukránok hamar ráébredtek, hogy drónháborúval képesek ellensúlyozni ezt a fölényt: hatékony tengeri és repülő robotokat építettek. Ez az oroszok zászlóshajójának, a Moszkva rakétás cirkálónak az elsüllyesztésében tetőzött.
Chuck Pfarrer elmondta, hogy az orosz hadiflotta mostanra gyakorlatilag kivonult a Krím félszigetről és hamarosan az egész területet feladhatják. Az orosz katonai vezetésnek ráadásul a saját katonáival is meg kell küzdenie szerinte, mert a veszteségek miatt rohamosan csökken a lelkesedés a harctéren, továbbá a merev parancsuralmi rendszert is kerékkötőnek látja.
Erre utal a Washingtoni Hadtudományi Intézet legfrissebb jelentése is, amely lankadó orosz előrehaladásról ír, és közlésük szerint az Avgyijivkától nyugatra előretörő oroszok jelenleg olyan területen haladnak, ahol csak kisebb települések vannak és az oroszok Pokrovszk városának elérésével változik majd a helyzet, és a védők lesznek jobb helyzetben.
Ramzan Kadirov csecsenföldi vezető szerint Volodimir Zelenszkijnek térden állva kellene bocsánatot kérnie Ukrajna és Oroszország népétől.
„Nos, Zelenszkij nem ember, nincsenek olyan tulajdonságai, hogy méltó legyen arra, hogy lelője magát. Nézzen tükörbe, majd nézzen az utcára, hogy mit csinál, embereket visz a húsdarálóba. És hallgat a nyugat-európai vezetőkre, ezzel megöli az ukrán népet” – mondta Kadirov a Rosszija 1 tévécsatorna adásában a Ria Novosztyi szerint, majd hozzátette:
Most kellene, ez a mély meggyőződésem, térdre rogynia és bocsánatot kérnie először az ukrán néptől, majd Oroszországtól. És ő most már senki, ő nem elnök, ő egy senki.
Az utóbbi mondatokkal Kadirov arra utalt, hogy Zelenszkij legitimitását az orosz fél hónapok óta kétségbe vonja.
Magyarország területére vasárnap az ukrán–magyar határszakaszon 7218 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 8486 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 60 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – áll a közleményben.
„Eljöhet az a pillanat, amikor Oroszország nukleáris rakétákat fog telepíteni válaszul az amerikai nagy hatótávolságú rakéták németországi telepítésére” − mondta Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a Rosszija 1 televíziós csatorna Vesztyi Negyeli című műsorának adásában a RIA Novosztyi szerint.
Megerősítem − ha a főparancsnok, ha a mi hadseregünk azt mondja, hogy ott ilyen és ilyen hordozókon speciális lőszerekre van szükség, akkor így lesz. De ezt a döntést több tényező kombinációja alapján kell meghozniuk. Elismerem, hogy eljöhet a pillanat, amikor szükség lesz rá
− közölte Rjabkov, annak lehetőségét kommentálva, hogy az Egyesült Államok újabb rakétákat telepíthet Németországba.
A Pentagon korábban közölte, hogy az Egyesült Államok 2026-ban megkezdi a nagy hatótávolságú csapásmérő rendszerek telepítését Németországba, amelyek jelentősen meghaladnák az Európában már meglévő fegyvereket. Konkrétan SM–6-ról, Tomahawk rakétákról és „hiperszonikus fegyverekről” van szó.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes erre válaszolva közölte: Oroszország higgadt módon fog katonai választ kidolgozni az amerikai tervekre. Rjabkov később egyértelművé tette, hogy Oroszország a lehetőségek legszélesebb skálájából fog választani, amikor kidolgozza válaszát az amerikai nagy hatótávolságú rakéták németországi telepítésére, ugyanakkor nem zár ki semmilyen lehetőséget, beleértve a hasonló nukleáris képességű rendszerek telepítését sem.
Kedves olvasóink!
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború történéseiről. Az előző nap legfontosabb eseményei a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!