Joáv Galant, Izrael védelmi minisztere szerint a Hezbollah szenved, miután csapás csapás után éri a szervezetet – olvasható a tárcavezető pénteki X-bejegyzésében.
A Hezbollah sorra kapja a súlyos csapásokat – vezetőinek megsemmisítésében, kilövési képességeiben és eszközeinek megsemmisítésében. Akciónkat addig folytatjuk, amíg a fenyegetést el nem hárítjuk, és az északi lakosok biztonságban vissza nem térhetnek otthonaikba
– írta posztjában az izraeli miniszter, aki pénteken az IDF 36. hadosztályát látogatta meg Libanonban.
Kedves olvasóink!
Ezzel a poszttal véget ért az Index pénteki percről percre tudósítása a Közel-Keleten zajló történésekről. A nap legfontosabb eseményei a következők voltak:
Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk holnap is!
Tömegtüntetést szervez szombatra Londonban a legnagyobb brit palesztinpárti kampányszervezet a Gázai övezetben indított izraeli hadműveletek kezdetének közelgő első évfordulója elé időzítve – számolt be róla pénteken az MTI.
A Hamász tavaly október 7-én Izrael déli térségében példátlan terrortámadást hajtott végre, amelyben 1200 ember meghalt, háromezren megsérültek. Az iszlamista terrorszervezet fegyveresei Gázába hurcoltak 240 túszt, akik közül sokan még mindig fogságban vannak. Izrael ezután átfogó hadműveleteket kezdett a Gázai övezetben azzal a meghirdetett céllal, hogy felszámolja a Hamász politikai és katonai gépezetét.
A legnagyobb brit palesztinpárti szervezet, a Palestine Solidarity Campaign (PSC) pénteken bejelentette, hogy szombatra tömegtüntetést szervez Londonban, és a demonstráción több százezer ember részvételére számít.
A Scotland Yard erőteljes hangvételű pénteki felhívásában közölte, hogy őrizetbe veszi azokat, akik Nagy-Britannia által terrorszervezetnek minősített és betiltott csoportokat éltetnek a tüntetésen.
A rendőrség kiemelte a közleményben, hogy e szervezetek közé tartozik a Gázai övezetet uraló Hamász és az Irán által támogatott libanoni Hezbollah síita milícia.
A PSC a közleményben nem tesz említést a Hamász által Izrael ellen egy éve elkövetett terrortámadásról. A szervezet megfogalmazása szerint a tüntetésre „a Gázai övezet ellen indított és azóta is folytatódó népirtó támadás” első évfordulója ad alkalmat.
A palesztinpárti szervezet szerint a hadműveletekben több mint 41 ezer palesztin halt meg, köztük 17 ezer gyerek, az eltűntek száma több tízezer, és a 2,3 milliós gázai lakosság 90 százaléka otthona elhagyására kényszerült. A szombati londoni demonstráció lesz a huszadik tömegtüntetés a PSC szervezésében tavaly október óta.
Joáv Galant, Izrael védelmi minisztere szerint a Hezbollah szenved, miután csapás csapás után éri a szervezetet – olvasható a tárcavezető pénteki X-bejegyzésében.
A Hezbollah sorra kapja a súlyos csapásokat – vezetőinek megsemmisítésében, kilövési képességeiben és eszközeinek megsemmisítésében. Akciónkat addig folytatjuk, amíg a fenyegetést el nem hárítjuk, és az északi lakosok biztonságban vissza nem térhetnek otthonaikba
– írta posztjában az izraeli miniszter, aki pénteken az IDF 36. hadosztályát látogatta meg Libanonban.
A francia külügyminiszter péntek este Szaúd-Arábiába utazik, megkezdve négynapos útját, amely Izraelben és Ciszjordániában ér véget, mivel Párizs igyekszik felélénkíteni a térségben elakadt diplomáciai erőfeszítéseket − írta meg a Times of Israel.
Jean-Noel Barrot a hétvégén Szaúd-Arábiába, Katarba és Jordániába látogat, mielőtt Izraelbe érkezik október 7-e előtt, a terrortámadás első évfordulójára − közölte egy francia diplomáciai forrás. A tervek szerint Ciszjordániába is elutazik.
Az izraeli haderő szerint péntek este két órán belül több mint 70 rakétát lőttek ki Libanonból Észak-Izraelre. A rakéták nagy részét a légvédelem lelőtte, a többi nyílt területen csapódott be, emellett két drónt is megsemmisítettek. A támadásokban nem történt sérülés − tájékoztatott a Times of Israel.
Belgium 150 ezer euró (60 millió forint) értékben küldött Libanonnak egészségügyi felszerelést – jelentette pénteken az MTI a Belga nevű belga hírügynökségre hivatkozva.
A tájékoztatás szerint az adományok között orvosi kesztyűk, injekcióstűk, kötszerek és lázmérők is vannak.
Frank Vandenbroucke szövetségi egészségügyi miniszter azonnali tűzszünetre szólította fel a szemben álló feleket, és rámutatott arra, hogy az egyre inkább elmérgesedő erőszak 25 éve nem látott humanitárius válságot idézett elő az arab országban.
Hadja Lahbib külügyminiszter szintén a harcok leállítását sürgette, hozzátéve, hogy a térség békéje csak a Gázai övezetbe hurcolt izraeli túszok elengedésével érhető el.
Izraelben egészségügyi válság alakult ki a 2023. október 7-én elkövetett pusztító terrortámadások óta – hívta fel a figyelmet pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az MTI beszámolója szerint.
Hétfőn lesz egy éve annak a kollektív traumának, amely senkit sem kímélt az országban, világjárványszerű sebességgel terjedt, és megduplázta, egyes területeken pedig megháromszorozta a mentális egészségügyi ellátás iránti igényt
– mondta Genfben Michel Thieren, a WHO izraeli képviselője.
Hangsúlyozta, hogy azt „a mintegy 1200 ember halálát okozó támadások, a mintegy 200 túsz Gázai övezetbe hurcolása és az azóta Izraelre kilőtt mintegy 19 ezer rakéta okozta”.
„Mintegy 75 ezer ember kényszerült lakóhelye elhagyására, és még nem tudott visszatérni otthonába” – tette hozzá.
Thieren arról is beszélt, hogy Izrael északi részén az egészségügyi ellátás csak pincékben, óvóhelyeken vagy parkolóházakban működik.
„Egy beteg a napfény nélkül egy olyan beteg, akinek nincs természetes ereje a gyógyuláshoz” – mondta, hozzátéve, hogy szerinte amíg nem lesz béke és nem tér vissza a 101 túsz, akit még mindig a Hamász palesztin iszlamista szervezet tart fogságban, senki sem fog meggyógyulni.
David Lammy brit külügyminiszter tájékoztatása szerint egy újabb, a brit kormány által bérelt járat hagyta el Libanont, így már három repülőgép indult vissza Nagy-Britanniába.
A brit kormány harmadik charterjárata is elindult Libanonból, hogy segítsen a brit állampolgároknak elhagyni a szigetet. A helyzet bizonytalan. A járatok száma korlátozott, de még vannak szabad helyek
– írta X-bejegyzésében David Lammy.
„A távozni kívánó brit állampolgároknak most kell jelentkezniük, hogy megkapják a helyfoglalás részleteit” – tette hozzá a brit tárcavezető.
Amerikai–brit légicsapásokat mértek Jemen több pontjára, köztük a fővárosra, Szanaára és Al Hudaydah város repülőterére – közölte pénteken a Reuters a Jemen nagy részét ellenőrző húszi mozgalom által működtetett Al Masirah TV hírcsatornájára, valamint lakosok információira hivatkozva.
A csapások a jemeni Dhamar város déli részét is célba vették. Az Iránnal szövetséges húszi fegyveresek tavaly november óta támadásokat indítottak a Jemen közelében lévő nemzetközi hajóforgalom ellen, szolidaritást vállalva a palesztinokkal az Izrael és a Hamász közötti háborúban.
Az izraeli hadsereg bejelentette, hogy két katonája meghalt a harcokban, két másik pedig súlyosan megsebesült – számolt be róla pénteken a Sky News. Daniel Aviv Haim és Tal Dror a Golani-dandár tagjai voltak, 19 éves korukban vesztették életüket.
Információk szerint egy Irakból érkező dróntámadásában haltak meg a Golán-fennsík egyik támaszpontján, amelyet Izrael 1981-ben csatolt el Szíriától.
Az Irán által támogatott Iraki Iszlám Ellenállás, amely síita fegyveres csoportok koalíciója, vállalta a felelősséget három hajnali támadásért, amelyek a Golán-fennsíkon és az északkelet-izraeli Tiberias városában található helyszíneket célozták.
Abbas Araghchi iráni külügyminiszter szerint országa támogatja az Izraellel folytatott egyidejű tűzszünetre irányuló erőfeszítéseket Gáza palesztin területén és Libanonban is – számolt be róla a The Times of Israel.
Támogatjuk a tűzszünetre irányuló erőfeszítéseket, feltéve, hogy egyrészt tiszteletben tartják a libanoni nép jogait, és azt a Hezbollah is elfogadja, másrészt pedig, hogy ez egy időben történik a gázai tűzszünettel
– mondta a tárcavezető egy bejrúti látogatás során.
Izrael hadserege szerint 250 Hezbollah-terroristát, köztük 21 parancsnokot öltek meg azóta, hogy kedden megkezdődtek a dél-libanoni szárazföldi hadműveletek – írja a Haaretz izraeli hírügynökség.
Az IDF jelentése szerint a halottak között van öt Hezbollah-zászlóaljparancsnok, tíz századparancsnok és hat szakaszparancsnok.
Az izraeli erők közölték, hogy több mint kétezer katonai célpontot támadtak, köztük a Hezbollah katonai épületeit, raktárait és kilövőállásait is.
Az ENSZ menekültügyi ügynökségének egyik tisztviselője szerint Libanon mintegy 900 menedékhelyének többsége megtelt, és az izraeli csapások elől menekülő emberek egyre gyakrabban alszanak a szabadban.
Libanonban a kormány által létrehozott közel 900 kollektív menedékhely többségének már kimerült a befogadóképessége
– nyilatkozta Rula Amin, az UNHCR munkatársa egy genfi sajtótájékoztatón. „A tél beköszöntével az UNHCR attól tart, hogy az eszkalálódó konfliktus által érintettek körülményei csak romlani fognak” – tette hozzá.
Az izraeli hadsereg bejelentette, hogy a Hezbollah kommunikációs részlegének parancsnoka csütörtökön Bejrútban meghalt egy izraeli légicsapásban – írja a The Times of Israel.
Az IDF szerint Muhammad Rashid Sakafi 2000 óta vezette a Hezbollah kommunikációs osztályát, és a terrorcsoport vezetéséhez közel állónak számított.
Sakafi jelentős erőfeszítéseket fektetett abba, hogy a Hezbollah valamennyi egysége közötti kommunikációs képességeket fejlessze a működés minden időszakában, hogy fenntartsa az információáramlást a terrorszervezet egészén belül
– tette hozzá a hadsereg.
Ali Hámenei iráni ajatollah azt nyilatkozta, hogy az USA és szövetségesei megőrzik Izrael biztonságát, azért, hogy a térség a nyugati országok energiaexportáló kapuja legyen, de a térség ellent fog állni.
Az ajatollah szerint Izrael „nem tud komoly károkat okozni” a Hezbollahnak és a Hamásznak, miközben a zsidó állam továbbra is mindkét csoport harci képességeit csökkenti.
Ali Hámenei szerint a Hezbollah Izrael elleni harca „létfontosságú szolgálat az egész régiónak”.
Rövidesen további magyar állampolgárokat menekítenek ki Libanonból, ennek lehetőségét a két ország közötti megállapodás alapján ezúttal Szlovákia fogja biztosítani az evakuációs légijáratával − jelentette be pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
A minisztérium tájékoztatása szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy Libanonban néhány száz magyar ember tartózkodik, közülük 233-an vannak a bejrúti nagykövetség látókörében, azonban döntő többségük életvitelszerűen él az országban.
„Huszonkét magyar állampolgár van, aki konzuli védelemre regisztrált, tehát valamilyen okból rövidebb ideig (akár turistaként, tanulóként, dolgozóként vagy bármilyen más okból) tartózkodik Libanonban” − tette hozzá.
Kiemelte, hogy a kormány augusztus elején már végrehajtott egy evakuációs műveletet, akkor mindazon magyar állampolgárok el tudtak jönni Libanonból, akik akartak. Ők végül tizennyolcan voltak, köztük hét kiskorú. Tudatta, most is felajánlották a lehetőséget a Libanonban tartózkodó magyar embereknek, hogy segítenek nekik a hazatérésben, amire ezúttal összesen tíz ember jelentkezett − tájékoztatott az MTI.
„Ezért megállapodtunk a szlovák barátainkkal, akik hamarosan mentesítő járatot küldenek Libanonba, hogy ezen a járaton felajánlják a férőhelyek egy részét a jelentkező magyar állampolgárok számára, így az evakuációra jelentkezett magyar állampolgárok hamarosan a szlovák evakuációs járattal jöhetnek haza, a magyar–szlovák együttműködés eredményeként” − jelentette be.
Szijjártó Péter kifejtette, hogy ez nem példátlan, hasonló esetben Magyarország is mindig felajánlja a segítségét először a környező, majd más európai országoknak, végül tágabb körben mindenki másnak.
„A bejrúti repülőtéren ott lesznek a kollégáim, és segítenek majd azoknak a magyar állampolgároknak, akik eljönnek. Számukra hamarosan a konkrét időpontot is jelezni fogjuk, amit biztonsági okokból most itt nem tennék meg” − közölte.
„Az evakuációs járat Pozsonyba érkezik természetesen, ahol pedig a pozsonyi nagykövetségen dolgozó kollégák fogják várni a hazatérő magyar állampolgárokat. A konkrét időpontról és a konkrét útvonalról pedig majd utólag fogunk tájékoztatást adni” − fűzte hozzá.
A miniszter figyelmeztetett, hogy miközben közeleg az első évfordulója a Hamász Izraellel szembeni „ördögi terrortámadásának”, a Közel-Kelet stabilitása rendkívüli mértékben megingott.
„Látható az, hogy folyamatosak a katonai műveletek, és ezek most már az Izrael szomszédságában lévő országokra is kiterjedtek. Napok óta zajlanak a légitámadások és egyéb fegyveres akciók, többek között Libanon területén is” − mutatott rá. „Ezért ismét hangsúlyosan, tisztelettel arra kérek minden, a régióba utazni kívánó magyar állampolgárt, hogy ha csak valami életbevágóan fontos dolog nincsen, most tekintsen el a térségbe utazásától, hiszen látható, hogy előre nem jelezhető események történnek, folyamatosak a rakétatámadások, a fegyveres összecsapások” − mondta.
Kitért arra is, hogy számos repülőjáratot törölni kellett vagy máshova átirányítani, így Budapest is ilyen vészhelyzeti repülőtérré vált. Végül ismét aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a közel-keleti konfliktus egyre súlyosabb, és fontosnak nevezte a további eszkaláció elkerülését.
„Még egyszer arra kérek minden magyar állampolgárt, hogy lehetőleg kerülje el a térséget a következő időszakban utazásai során […] Ha pedig valaki Libanonban bajba kerül, akkor kérem, hogy keresse vagy a konzuli ügyeletet, vagy a nagykövetséget a jól ismert elérhetőségek valamelyikén” − összegzett.
Az MTI közlése szerint az első Libanonból evakuált olasz csoport, összesen 178 személy péntek hajnalban landolt a római Fiumicino repülőtéren, számolt be róla a közösségi médiában Antonio Tajani, Olaszország külügyminisztere.
A Bejrútból indult utasok között négy finn állampolgár is volt, valamint öt kisgyermek, akik a konfliktushelyzet miatt döntöttek az ország elhagyása mellett.
Tajani kiemelte, hogy minden Libanonban tartózkodó olasz állampolgárt arra kértek, fontolja meg az ország elhagyását. A külügyminisztérium kríziscsapata felelős a hazatérő járatok megszervezéséért, a külügyminiszter egyúttal hangsúlyozta, hogy eddig nem került sor teljes evakuáció elrendelésére.
Hivatalos adatok szerint mintegy 300 olasz állampolgár él Libanonban, további 3000-en pedig kettős állampolgárok, de nem mindenki szándékozik elhagyni az országot. A római külügyminisztérium az Iránban tartózkodó 700 olasz számára is javasolta a távozást.
Guido Crosetto védelmi miniszter az olasz parlamentben bejelentette, hogy a Libanonban szolgáló több mint 1000 olasz katona evakuálása egyelőre nem aktuális, ugyanakkor az evakuációs járművek már készen állnak mind légi, mind tengeri útvonalakon.
A The Times of Israel írása arról számol be, hogy az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szerint a Hezbollah harcosai között „kimerültség” jelei mutatkoznak Dél-Libanonban, legalábbis ezt állították katonai források, bár részleteket nem közöltek arról, hogy ez pontosan hogyan nyilvánul meg.
Az IDF úgy véli, a Hezbollah erőinek kimerültsége elsősorban annak tudható be, hogy a terrorcsoport több magas rangú parancsnokát, köztük tábori tiszteket is megöltek a harcokban.
A Hezbollah harcosai jellemzően páncéltörő rakétákat vetnek be az izraeli csapatok ellen, aknavetőkkel támadnak, valamint robbanószerkezeteket hoznak működésbe. Emellett több közelharci összecsapás is történt. Az IDF libanoni szárazföldi műveletei jelenleg kizárólag a határ menti falvakban található terroristák infrastruktúrájára összpontosítanak. A cél az, hogy a Hezbollah erőinek visszaszorításával lehetővé tegyék az észak-izraeli települések lakóinak biztonságos visszatérését otthonaikba.
Az IDF szerint, amint a libanoni falvakat megtisztítják a Hezbollah infrastruktúrájától, a határ túloldalán található izraeli települések lakói visszatérhetnek.
Ali Khamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetője egy teheráni tömeggyűlésen tartott beszédében kijelentette, hogy Irán nem fogja „halogatni vagy siettetni” a kötelessége teljesítését Izraellel szemben – közölte a The Times Of Israel hírportál.
Fegyveres erőink néhány nappal ezelőtti briliáns akciója teljesen törvényes és legitim volt
– mondta Khamenei, utalva az Irán által végrehajtott nagyszabású rakétatámadásra Izrael ellen.
Az ajatollah egy puskával az oldalán beszélt a hívőkhöz, akik közül sokan az Izrael és az Egyesült Államok elleni iráni „ellenállási tengely” meggyilkolt vezetőinek portréit tartották. Khamenei prédikációja közel öt év óta az első volt, amelyet ilyen nagyszabású nyilvános eseményen tartott.
Egy Hezbollahhoz közeli forrás az AFP-nek azt nyilatkozta, hogy a libanoni csoport megölt vezetőjét, Hasszán Naszrallahot ideiglenesen titkos helyen temették el, attól tartva, hogy Izrael célba veszi a temetését – írta a The Times of Israel hírportál.
Hassan Nasrallahot ideiglenesen eltemették, amíg a körülmények lehetővé nem teszik a nyilvános temetést
– mondta a forrás, miután egy izraeli csapás végzett a vezetővel a múlt héten.
Az IDF értékelése szerint az elmúlt napban mintegy 100 Hezbollah-ügynök halt meg a dél-libanoni izraeli hadműveletek során. Az ügynököket a légicsapásokban és a szárazföldi harcok során ölték meg – közölte a hadsereg. Ami Izraelt illeti, kilenc izraeli katona halt meg szerdán több különálló dél-libanoni ütközetben.
Az IDF azt állítja, hogy több tucat fegyvert is találtak, amelyeket a Hezbollah hagyott hátra a dél-libanoni falvakban végrehajtott hadműveletek során.
A hadsereg felvételeket tett közzé páncéltörő rakétavetőkről, lőszerekről és más fegyverekről, amelyeket a 188. páncélos dandár csapatai találtak egy dél-libanoni falu házaiban.
A The Times of Israel szerint az izraeli légvédelem lelőtt két, Libanonból Haifa térségére kilőtt rakétát, amelyek számos környező városban szirénázást váltottak ki – közölte az IDF. Sérültekről nem érkezett jelentés.
A szirénák Yokneam, Nesher, Tirat Carmel, Atlit, Haifa, Daliyat al-Karmel, Isfiya, Caesarea és Zikhron Ya’akov városokban, valamint más közeli városokban szólaltak meg.
Az éjszakai súlyos légicsapás Bejrútban a Hezbollah hírszerzési főhadiszállását vette célba az IDF állítása szerint – közölte a The Times of Israel hírportál.
A hadsereg egyelőre nem hozza nyilvánosságra, hogy kik tartózkodtak a Bejrút déli külvárosában, a Hezbollah Dahiyeh néven ismert erődítményben lévő föld alatti bunkerben a csapás idején.
A The New York Times és az Axios beszámolói szerint a célpont Hásem Szafieddine, a Hezbollah végrehajtó tanácsának vezetője volt. Safieddine feltehetően Hasszán Naszrallah utódja lesz, miután múlt héten meggyilkolták.
Galilea régióban több településen is megszólaltak a szirénák, amelyek a közelgő rakétatűzre figyelmeztetnek.
A riasztások nem sokkal azután érkeztek, hogy rakétatüzet lőttek ki Haifára, és órákkal azután, hogy a Hezbollah vezetőjének, Hasszán Naszrallahnak a feltételezett utódját is célba vették egy bejrúti csapás során.
Az IDF felszólított 37 dél-libanoni faluban és városban élő civileket, hogy azonnal hagyják el a várost, és induljanak el az Awali folyótól északra. Az elmúlt napokban a hadsereg több tucat dél-libanoni települést, köztük a Litani folyótól északra fekvő településeket is evakuálásra szólított fel.
A Hezbollah tevékenysége arra kényszeríti az IDF-et, hogy cselekedjen. Az IDF nem kíván ártani senkinek
– írta az X-en Avichay Adraee ezredes, az IDF arab nyelvű szóvivője.
Az önök biztonsága érdekében azonnal ki kell üríteniük otthonaikat. Mindenki, aki a Hezbollah-létesítmények vagy a fegyvereik közelében tartózkodik, veszélynek teszi ki magát
– tette hozzá.
Az IDF állítja, hogy tájékoztatni fogja a civileket, amikor már biztonságosan visszatérhetnek. Az evakuálások a dél-libanoni izraeli szárazföldi hadműveletek közepette történnek, amelyeket a hadsereg „korlátozott, helyi és célzott rajtaütéseknek” nevezett, és amelyek célja a Hezbollah infrastruktúrájának lerombolása a határvidéken.
A tisztviselők azt nyilatkozták, hogy a műveleteket a lehető leggyorsabban be szeretnék fejezni.
Leszállt Libanon fővárosában Abbász Araghcsi iráni külügyminiszter – közölte a hivatalos libanoni média, miközben Izrael fokozza a Teherán által támogatott Hezbollah terrorcsoport elleni légicsapásait és szárazföldi offenzíváját Libanonban.
Egy iráni repülőgép szállt le a Rafik Hariri nemzetközi repülőtéren Abbász Araghcsi külügyminiszterrel a fedélzetén
- közölte a libanoni Nemzeti Hírügynökség az iráni vezető tisztségviselő első látogatásáról azóta, hogy a múlt héten egy izraeli csapás megölte Bejrútban a Hezbollah vezetőjét, Haszan Naszrallaht. A csapásban egy magas rangú iráni tábornok is meghalt.
Többtucatnyi egészségügyi dolgozó halt meg 24 óra alatt Libanonban, közölte csütörtökön az ENSZ egészségügyi ügynökségének vezetője.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója elmondta, hogy 37 egészségügyi intézményt zártak be Dél-Libanonban és több bejrúti kórház evakuálta a személyzetet és a betegeket, az egészségügyi és humanitárius dolgozók pedig korlátozott ellátással küzdenek az ellátás biztosításáért.
Az egészségügyi ellátást továbbra is támadások érik. Csak Libanonban 28 egészségügyi dolgozót öltek meg az elmúlt 24 órában
– közölte. Hozzátette, hogy több egészségügyi dolgozó nem jelentkezett szolgálatra, miután a folyamatban lévő izraeli csapások miatt kitelepítették őket, ami súlyosan korlátozza a tömeges traumakezelést és az egészségügyi szolgáltatások folyamatosságát.
Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az ATV-nek elmondta, hogy milyen veszélyekkel járhat az, ha Izrael Irán atomerőműveit támadná meg.
Nem olyan lehetetlenség megsemmisíteni ezeket, Izrael képes is rá, de ez Csernobil-méretű, vagy annál nagyobb nukleáris szennyeződést is okozhat. Én nem gondolnám azt, hogy Izrael ezt meg meri lépni, mert abból olyan nemzetközi felháborodás lesz
– fogalmazott.
Kiss Benedek József biztonságpolitikai szakértő szerint teljesen logikus, hogy azokat a létesítményeket kell támadni, amelyek a légtér védelmét szolgálják.
Az elmúlt percekben több, a libanoni északi határhoz közeli településen is megszólaltak a szirénák, amelyek a közeledő rakétatűzre figyelmeztetnek – írja a The Times of Israel.
Az izraeli védelmi erők (IDF) azonnali evakuálásra szólították fel a libanoni civileket Bejrút déli külvárosában, különösen két épület környékén, amelyek a Hezbollah Dahiyeh nevű erődítményének számítanak. Az evakuálást még a várható légicsapások előtt szükséges végrehajtani – írja a The Times of Israel.
Avichay Adraee ezredes, az IDF arab nyelvű szóvivője a felszólításhoz mellékelt térképeket is közzétett, amelyek pontosan jelzik a veszélyes területeket. A civileket arra figyelmezteti, hogy legalább 500 méteres távolságra vonuljanak vissza a célzott helyszínektől a saját biztonságuk érdekében.