Ukrajna támogatójaként Montenegró rendszeres hibrid fenyegetésekkel néz szembe orosz és külföldi szereplők részéről, mert Oroszország félelmet akar kelteni, hogy aláássa az Ukrajnának nyújtott támogatásunkat − jelentette ki Mark Rutte hétfőn Milojko Spajic montenegrói miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján Brüsszelben.
A NATO-főtitkár szerint az észak-koszovói vízvezeték elleni november végi hibrid támadások rávilágítanak a Nyugat-Balkán stabilitásának törékenységére. Mint mondta, Montenegró már határozott intézkedéseket hozott a hibrid fenyegetésekkel szemben, mivel elsőként kapott segítséget a NATO-tól az elhárítási műveletekre.
A NATO-főtitkár nyilatkozatában méltatta a szövetségesekhez 2017-ben csatlakozó Montenegró eddigi támogatását Ukrajna számára, ami magában foglalja katonai felszerelések szállítását is. Mint mondta, Ukrajna jelenleg az egyik legnehezebb telét éli a háború kezdete óta: az ország sürgős segítségre szorul a nagyszabású orosz támadások miatt, amelyek civileket ölnek meg, terrorizálják a lakosságot és létfontosságú infrastruktúrát céloznak.
Elismerését fejezte ki amiatt is, hogy Montenegró hozzájárul a NATO katonai jelenlétéhez Lettországban és Bulgáriában, valamint támogatja a koszovói békefenntartó erőfeszítéseit. Emellett, aktívan részt vesz Irakban a hatékonyabb és inkluzívabb biztonsági erők kiépítésében, és elkötelezte magát, hogy 2024-ben GDP-je 2 százalékát védelemre fordítja.
Montenegró nem a legnagyobb nyugat-balkáni ország, de stabilitása és tekintélyes fellépése a régióban nagyon fontos
− hangoztatta. Hozzátette, hogy Montenegró folyamatosan szorgalmazza a washingtoni csúcstalálkozón hozott döntések végrehajtását, és Ukrajna NATO-tagságra való felkészítését.
Milojko Spajic nyilatkozatában kiemelte: hazája történelmi sikert ért el az európai integrációs folyamatban a hétfői kormányközi konferencián, amely megerősítette euroatlanti elkötelezettségét és NATO-tagságát. „Az ország nemcsak deklaratív, hanem hiteles NATO-partner, idén átlépi a 2 százalékos védelmi kiadási küszöböt, amely 2025-re várhatóan 2,1-2,3 százalékra emelkedik majd” − jelentette ki.
Hozzátette, hogy Montenegró aktívan részt vesz a NATO missziókban Lettországban, Bulgáriában és Koszovóban, és elkötelezett a NATO politikájának és kötelezettségeinek teljes körű betartása mellett. EU-tagjelöltként már 12 éve teljes mértékben igazodik az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikájához.
A montenegrói kormányfő megerősítette: országa határozottan támogatja Ukrajnát, amelyet „a legkeletibb nyugat-balkáni nemzetnek” tart, és a NATO-tagságot a végső garanciának látja Ukrajna számára. Továbbra is figyelemmel kíséri az ukrajnai háború alakulását, és minden lehetséges módon kiáll Ukrajna mellett − tájékoztatott az MTI.
Vasárnap reggel elindult az első közvetlen vonatjárat Kijevből Budapestre, és ezentúl naponta fog közlekedni – számolt be a Kárpátalja.ma. Az ukrán állami vasúttársaság szerint ez az egyik legnépszerűbb nemzetközi útvonal.
A vonat vasárnap reggel 10:16-kor indult Kijevből, és Budapestre hétfő reggel 6-ra érkezett meg. Vissza hétfőn 22:40-kor indul a Keleti pályaudvarról és másnap 19:11-re ér be az ukrán fővárosba.
A lap azt írja, úgy alakították ki a vonat menetrendjét, hogy az utasok kényelmesen átszállhassanak az Ausztriába, Romániába, Szlovéniába és más európai országokba tartó járatokra is.
A jegy ára egy fülkés kocsiban 2800 hrivnya, vagyis körülbelül 26 ezer forint.
A jegyek megvásárolhatóak az Ukrzaliznicja mobilalkalmazásban vagy a vasúttársaság honlapján is.
Mike Waltz floridai republikánus kongresszusi képviselő, akit Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadójának választott, vasárnap a CBS News „Face the Nation with Margaret Brennan” című műsorában azt mondta, hogy a megválasztott amerikai elnök jó kapcsolatot ápol Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, amely szerinte kulcsszerepet játszhat az ukrajnai háború befejezésében.
Orbán Viktornak rendszeres kapcsolata van az oroszokkal, és egyértelműen jó a kapcsolata Trump elnökkel
– fogalmazott Mike Waltz, kifejezve a reményét, hogy „az egész világ azt szeretné, ha valamilyen módon véget érne a Kelet-Ukrajnában zajló mészárlás”.
Donald Trump leendő nemzetbiztonsági tanácsadója nem árulta el, hogy a magyar kormányfő Vlagyimir Putyinnak szóló üzenete a leendő amerikai államfővel való találkozóból származik-e, de megjegyezte, hogy „folytatni fogjuk a tárgyalásokat”, és hogy „Trump elnök világossá tette, hogy azt akarja, hogy ez a háború véget érjen”. „Be kell fejeznünk a harcot” – fogalmazott a kongresszusi képviselő, hozzátéve, hogy „ha ez első lépésként valamiféle tűzszünetet jelent, akkor azt alaposan meg fogjuk vizsgálni”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!