Index Vakbarát Hírportál

Vlagyimir Putyin válaszolt Ukrajnának, beküldte az egyik legjobb katonáját Kurszkba

Oroszország háborúja Ukrajnában – az Index keddi hírösszefoglalója

Index
2025.01.07. 21:30
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Kedves olvasóink!

    Ezzel a poszttal véget ért az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A nap legfontosabb történései a következők voltak:

    Ezúton is köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk holnap is! Jó pihenést kívánunk!

  • Az ukrán különleges műveleti erők (SZSZO) 8. ezredének katonái 13 észak-koreai katonát semmisítettek meg Oroszország Kurszki régiójában – közölte kedden az SZSZO sajtószolgálata.

    Az ukrán katonák a közlemény szerint a különleges művelet során öt észak-koreaival végeztek csata közben, további nyolcat pedig drónok segítségével öltek meg. A holttestek átvizsgálásakor az egyik észak-koreainál olyan katonai eszközöket és iratokat – köztük egy pártjának írt levelet – találtak, amelyek arra utalnak, hogy az illető a tisztikarhoz tartozott – tették hozzá.

    Vjacseszlav Csausz, az észak-ukrajnai Csernyihiv megye kormányzója arról tájékoztatott, hogy reggel az orosz hadsereg tüzérséggel támadta a régióban lévő Szemenyivka városát, amelynek következtében három ember sérült meg − adta hírül az MTI. 

    Olekszandr Prokugyin, a déli Herszon megye kormányzója arról adott hírt, hogy orosz katonák drónnal támadtak meg egy civil autót Naddnyiprjanszke településen, ami egy 62 éves férfi halálát okozta.

    Anasztaszija Medvegyeva, a Donyeck megyei ügyészség sajtótitkára egy helyi közszolgálati televíziónak kedden elmondta, hogy előző nap a régióban lévő Sziverszkben és a Pokrovszk közelében fekvő Rivnében orosz ágyútűz alá került két házaspár, egy ember meghalt, három pedig megsebesült.

    A légierő keddi jelentése szerint Oroszország az éjjel 38 Sahíd és más típusú drónnal támadta Ukrajnát, a légvédelem 28-at lelőtt, tíz csalidrón pedig eltűnt a radarról.

    Az információt lapunk független forrásból nem tudta megerősíteni.

  • Lengyelország azt állítja, hogy készen áll Ukrajnának áramot szállítani, miután Szlovákia azzal fenyegetőzött, hogy megszakítja az áramellátást Kijev felé − írja a Sky News

    Robert Fico szlovák miniszterelnök a múlt héten kijelentette, hogy pártja fontolóra veszi az Ukrajnába irányuló áramszállítások leállítását, mivel a háború sújtotta országon átmenő orosz gázáramlás megszűnt.

    Paulina Hennig-Kloska lengyel éghajlat- és környezetvédelmi miniszter szerint Fico magatartása „Európa-ellenes”, és azt mondta, hogy Varsó képes lenne növelni az Ukrajnának történő áramértékesítését, ha megkérnék rá.

    „A mi üzemeltetőnk készen áll, csak az a kérdés, hogy Ukrajna akar-e élni a lehetőséggel” – mondta a TVP Info közszolgálati műsorszolgáltatónak. 

  • Oroszország védelmi minisztériuma szerint az elmúlt 24 órában frontcsapatai három regionális harctéren is visszaverték az ukrán ellentámadásokat, és megerősítették saját állásaikat − írja a Sky News

    A minisztérium szerint ezek közé tartoznak a Harkiv irányában lévő északi egységek és a Donyecki terület. Az orosz erők lelőttek hat, amerikaiak által szállított HIMARS rakétát és 50 ukrán drónt – tették hozzá.

    Hétfőn Moszkva azt közölte, hogy jelentős előrenyomulást ért el Kelet-Ukrajnában, miközben elhárított egy újabb offenzívát a Kurszki régióban.

    Lapunk az információt független forrásból nem tudta megerősíteni.

  • Izland külügyminisztere kedden Kijevben találkozott ukrán kollégájával − írja a Sky News

    Thorgerdur Katrin Gunnarsdottir a városban a Szent Mihály-székesegyház előtti emlékfalnál tette tiszteletét. Ez az első tengerentúli útja azóta, hogy a múlt hónapban Izland külügyminisztere lett.

    Andrij Szibiha az X-en közölte, hogy Gunnarsdottirral az Ukrajna és Izland közötti együttműködésről, valamint a kijevi védelmi iparba történő befektetésről tárgyaltak.

  • Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön az Európai Bizottság képviselőivel tárgyal Brüsszelben az Ukrajnán keresztül történő orosz gáztranzit megszüntetéséről – közölte kedden a szlovák kormányhivatal − írja a Sky News.

    Az Ukrajnán keresztül történő szállítás január 1-jén szűnt meg, miután lejárt az Ukrajna és Oroszország közötti tranzitmegállapodás.

    Robert Fico szerette volna, ha továbbra is ezen az útvonalon keresztül kapja az orosz gázt, és bírálta Ukrajna döntését, hogy nem újítja meg a megállapodást.

    A szlovák államfő mindössze a harmadik uniós vezető volt, aki a múlt hónapban látogatást tett Vlagyimir Putyinnál, ahol elmondása szerint a megbeszélt témák között szerepelt a gáztranzit is. A brit lap megjegyzi, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Karl Nehammer osztrák kancellár a másik két európai vezető, aki szakított uniós kollégáival, és Moszkvába utazott. 

  • Az orosz védelmi minisztérium szerint csapatai sorozatos vereségeket mértek az ukrán egységekre a Kurszki térségben − írja a Sky News

    Kijev a hétvégén újabb offenzívát indított a térségben, miután augusztusban elfoglalta a régió egy részét. A moszkvai védelmi minisztérium szerint az ukrán dandárok „súlyos veszteségeket” szenvedtek olyan települések közelében, mint Nyikolszkij, Lebegyevka és Szudzsa.

    A Sky News nem tudta független forrásból ellenőrizni az információt.

  • Donald Trump azt mondta, hogy az ukrajnai háború befejezése az egyik legfontosabb nemzetközi prioritása, amikor kevesebb mint két hét múlva hivatalba lép. A megválasztott amerikai elnök kampánykörútján azt mondta, hogy 24 órán belül véget tudna vetni a háborúnak, bár azt nem részletezte, hogy ezt hogyan tenné.

    Trump Keith Kellogg nyugalmazott amerikai tábornokot nevezte ki különmegbízottjává, aki a béke megteremtésén fog dolgozni, és Robert Clark, a Yorktown Institute amerikai kutatóintézet munkatársa szerint húsvétig létrejöhet a megállapodás.

    Ez hihetetlenül nehéz lesz Ukrajna számára. Úgy gondolom, hogy az embereknek tiszteletben kell tartaniuk azt a tényt, hogy ez Ukrajna döntése. Végső soron nem Amerikáé és nem is Nagy-Britanniáé. Úgy gondolom, hogy az amerikai fél valamilyen megállapodásra fog törekedni, minden bizonnyal húsvétig. Mindez csak azon múlik, hogy Putyin elnök mennyit hajlandó áldozni ezért, különösen az olyan területeken, mint Kurszk, és sajnos azon is, hogy Zelenszkij elnök mennyit hajlandó engedni

    – mondta Robert Clark a Sky Newsnak.

  • A brit védelmi hírszerzés (DI) szerint Oroszországban „nagy valószínűséggel” továbbra is magas lesz a veszteségek száma ebben a hónapban − írja a Sky News. A jelentés szerint december volt a hatodik egymást követő hónap, amikor az orosz erők havi összvesztesége növekedett.

    A hónap új háborús csúcsot is hozott: december 19-én 2200 fős veszteséget jelentettek egyetlen nap alatt.

    2025-re előretekintve a DI szerint Oroszország továbbra is magas veszteségeket fog tapasztalni január folyamán, a „folyamatos, több tengelyen végrehajtott lovas gyalogsági támadások” miatt.

  • Kényszerleszállást hajtott végre Moszkvában egy Oroszországból Üzbegisztánba tartó Boeing 737-es utasszállító repülőgép − jelentette a RIA Novosztyi állami hírügynökség.

    A 173 utast szállító gép a stabilizátor meghibásodása miatt szállt le a Vnukovo repülőtéren. A jelentések szerint a gép az orosz kikötővárosból, Szentpétervárról az Üzbegisztán déli részén fekvő Szamarkandba tartott − írta meg a Sky News

  • Az ukránok mintegy 52 százaléka bízik Volodimir Zelenszkijben, ami 12 százalékpontos csökkenést jelent 2024-hez képest – derül ki a Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet által december 2. és 17. között készült felmérésből.

    Az adatok szerint Zelenszkijt az ország nyugati (60 százalék) és központi (52 százalék) régióiban kedvezőbben ítélik meg, míg a déli (46 százalék) és keleti (42 százalék) régiókban, amelyeket a leginkább érintett a háború − írja a Sky News

    A felmérés eredményei az Ukrajna által ellenőrzött területeken élő 2000 válaszadóval készített telefonos interjúkon alapulnak.

    A lap beszélt Robert Clarkkal, az amerikai Yorktown Intézet munkatársával, aki szerint a hírek a Zelenszkij-kormányon belüli szakadásról szólnak.

    Az elmúlt hónapokban széles körben elterjedt a pletyka, hogy egyre törékenyebb a helyzete Kijevben. Nyilvánosan még mindig nagy a támogatottsága az ukrán lakosság körében. De vannak olyan pletykák, különösen a kormányán belül, hogy szakadás van. A háború már három éve húzódik. Láthatjuk, hogy ez milyen áldozatot követel Zelenszkij elnöktől

    – fogalmazott Clark.

  • A Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KIIS) nemrég publikált, de még 2024 decemberben készített felmérése szerint az ukránok egyértelmű többsége (52 százalék) még mindig bízik Volodimir Zelenszkij ukrán elnökben. Ugyanakkor ez a szám mélypontot jelent a háborús időszakot nézve, és már 39 százalékon áll azok aránya, akik viszont nem bíznak az ukrán elnökben.

    A KIIS korábbi felmérései szerint az ukrán elnökben közvetlenül az invázió kezdete előtt a többség nem bízott meg. Az orosz támadás kezdete után viszont (a 2022 májusában készült felmérésük alapján) az ukránok 90 százalékát bízott az elnökben, miközben 7 százalék volt bizalmatlan vele szemben.

    Ehhez képest most az előbbiek aránya 52 százalékra, az utóbbiaké 39 százalékra módosult. Mint a KIIS írta,

    az ukrán elnök támogatottsága 2024-ben folyamatosan csökkent.

    Összehasonlításképp megjegyezték azt is, hogy egy évvel korábban, 2023 decemberében még 77 százalékon állt az elnök támogatottsága, ez 2024 májusáig 59 százalékra esett vissza. A legutóbbi, 2024. októberi adatokhoz képest pedig szintén volt egy kisebb visszaesés az elnökben bízók arányát tekintve – bár ennek rovására nem a bizalmatlanok aránya nőtt, hanem azoké, akik bizonytalanok Zelenszkijjel kapcsolatban (az ő arányuk most 9 százalékra nőtt). 

    A háború Ukrajna számára egyik legnehezebb szakaszában csökken a bizalom 

    „A Zelenszkijbe vetett bizalom gyengülése valóban csökkenti jövőbeli lehetőségeit és súlyát közszereplőként” – mondta az intézet ügyvezető igazgatója, Anton Gruseckij a felmérés eredményeiről. Szerinte ez a jelenség „kritikus csapást” mért az ukrán elnöki hivatal intézményére is.

    Aligha szükséges tovább magyarázni, milyen katasztrófák történhetnek az elnöki intézmény és általában a kormányzat delegitimációja és ellenőrizhetőségének összeomlása esetén

    – tette hozzá az elemző a The Kyiv Post szerint. 

    A felméréshez az adatfelvételt 2024. december 2. és 17. között végezték, és összesen 2000 embert kérdeztek meg. A vizsgálat olyan felnőtt, legalább 18 éves ukrán állampolgárok részvételével készült, akik a felmérés időpontjában Ukrajna által ellenőrzött területén tartózkodtak. Az oroszok által elfoglalt területek lakosait tehát nem kérdezték meg, de az ideiglenesen lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyeket igen (kivéve azokat, akik 2022. február 24. óta külföldre távoztak, mert ők szintén nem szerepelnek a mintában) – közölte a KIIS. 

  • Donald Trump hivatalba lépő ukrajnai megbízottja a beiktatás utánra halasztotta kijevi útját – közölte a Reuters hírügynökséggel négy, az utazás tervezéséről tudomással bíró forrás.

    Keith Kellogg eredetileg január elejére tervezte utazását az ukrán fővárosba, hogy találkozzon az ország vezetőivel.

    Az utat azonban, amely az amerikai választások óta az első alkalom lett volna, hogy Trump hivatalba lépő tisztviselői Kijevbe látogatnának, a források szerint elhalasztották.

    Kellogg most várhatóan Trump január 20-i hivatalba lépése után utazik Ukrajnába, bár időpontot még nem tűztek ki – mondták el a források.

  • Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök egy, az ortodox karácsony alkalmából adott interjúban közölte, hogy kész lemondani a hatalomról, amint lesz megfelelő utódja. Arról is beszélt, hogy szerinte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felsőbb utasításra bele akarja őket rángatni a háborúba. 

    Nem ragaszkodom a hatalomhoz. Mindent megteszek azért, hogy csendben és nyugodtan átadjam ezt a hatalmat az új generációnak

    – idézte a Kommerszant Lukasenkát, aki 1994 óta vezeti az országot, és egy korábban kezdeményezett alkotmánymódosítás értelmében még legalább 2035-ig elnök maradhatna.

    Megjegyezte azt is, hogy a következő generációnak is meg kell védenie az országot, „legalábbis úgy, ahogyan önök és én, a jelenlegi nemzedék megvédtük, szuverénné és függetlenné tettük ezt az országot”. Az országban egyébként 2025. január 26-án lesz a következő elnökválasztás – legutóbb, öt évvel ezelőtt Lukasenka sokak szerint (már többedszerre is) megkérdőjelezhető módon őrizete meg hatalmát. Az ellenzék szerint elcsalt választást komoly demonstrációk követték, ezekre a karhatalom kemény választ adott.

    Aljakszandr Lukasenka ebben az interjúban az mk.ru szerint arról is beszélt, hogy szerinte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bele akarja őket rángatni a háborúba, de nem érti, hogy miért, hiszen korábban jóban voltak vele. Véleménye szerint most „parancsokat kap”, ezért ellenséges velük.

    Zelenszkij egyébként a minap egy interjúban szintén beszélt Lukasenkáról, és azt állította, hogy Belarusz elnöke bocsánatot kért tőle, amiért országa részt vett a háborúban. „Néhány nappal a háború kitörése után beszéltem Lukasenkával telefonon, bocsánatot kért. [Lukasenka] Azt mondta: »A rakétákat az én területemről lőtték ki, de Vlagyimir Putyin indította őket«” – emlékezett vissza az ukrán elnök. 

  • Volodimir Zelenszkij köszönetet mondott az ukrán katasztrófák elhárításában résztvevő hatóságoknak. 

    Az X-en közzétett bejegyzésében az ukrán elnök méltatta azokat, akik „mindazzal szemben, amit az orosz terror magával hoz”, nem haboznak gyorsan a támadások helyszínére sietni, hogy segítsenek az embereken.

    Mindazoknak, akik valamennyi régiónkban az orosz csapások utóhatásaira reagálnak – a romok eltakarításában, a tüzek oltásában, az elsősegélynyújtásban, és mindenekelőtt az életmentésben segítenek –, mindannyian mély hálával tartozunk

    − fogalmazott. 

  • Oroszország az egyik legjobb tábornokát, Junusz-Bek Jevkurov védelmi miniszterhelyettest bízta meg azzal, hogy szervezze meg a helyi orosz védelmet, miután Ukrajna egy korlátozott szintű ellentámadást indított a Kurszki területen – írja a The Telegraph alapján a The Kyiv Independent.

    Jevkurov tábornok Oroszország védelmiminiszter-helyettese 2019 óta, és egyebek mellett azzal is megbízták már, hogy vezesse Oroszország határvédelmét, valamint  a Kreml Afrikában szolgáló zsoldosait. A The Telegraph szerint most

    „órákkal” azután helyezték át a Kurszki területre, hogy Ukrajna január 5-én megkezdte a támadását a régióban. 

    A tábornok életveszélyes sérülésekkel ugyan, de túlélt korábban egy merényletet is, amikor Ingusföld (Oroszország egyik legkevésbé stabil régiója) elnökeként szolgált. Továbbá ő volt az egyik személy, aki a Wagner-csoport 2023-as lázadása idején tárgyalt a lázadók vezetőjével, Jevgenyij Prigozsinnal.

    Szakértők szerint Vlagyimir Putyin célja az lehet, hogy a Donald Trumppal folytatott tárgyalások előtt visszafoglalja a teljes Kurszki régiót az ukrán csapatoktól, hogy az elfoglalt országrész ne képezhessen tárgyalási alapot Ukrajnának. A The Telegraph szerint az, hogy az orosz vezetés most Jevkurovot küldte Kurszkba, azt jelezheti, hogy valóban okozhatott némi aggodalmat a pár napja indult ukrán támadás. 

  • Nyolcra emelkedett a január 6-ai, busz ellen elkövetett orosz dróntámadás sérültjeinek száma Herszonban – írja az Ukrajinszka Pravda.

    Roman Mrocsko, a Herszoni Városi Katonai Közigazgatás vezetője elárulta, hogy egy 34 éves férfit szállítottak kórházba, ahol robbanás okozta sérülést, zúzódást és lábsérülést diagnosztizáltak nála. Az orvosi ellátást követően az áldozatot ambuláns kezelésre engedték haza.

    Összesen egy ember halt meg, nyolc pedig megsebesült ebben az ellenséges támadásban

    – közölte a Herszoni Városi Katonai Közigazgatás.

    Január 6-án orosz csapatok drónnal támadtak meg egy utasokat szállító autóbuszt Herszon Korabelnij kerületében. A jelentések szerint egy ember meghalt, hat pedig megsebesült.

  • Európa gázfogyasztása „soha nem látott mértékben” csökkent Oroszország ukrajnai inváziója óta. Az országok igyekeznek csökkenteni az olcsó orosz gáztól való függőségüket az ukrajnai 2022. februári teljes körű invázió óta.

    Európa azonban nagyrészt elmulasztotta pótolni ezeket a veszteségeket máshonnan, ami a Sky News gazdasági és adatszerkesztője, Ed Conway szerint „komoly probléma”.

    Szerinte Európa gázhiánya az elkövetkező hónapokban még súlyosabbá válik, miután a közelmúltban lezárták az Ukrajnán keresztül orosz gázt szállító vezetékeket.

    A csöveket azután zárták le, hogy nem sikerült megújítani a Kijev és Moszkva közötti tranzitmegállapodás feltételeit, amit még a teljes körű háború kitörése előtt írtak alá.

  • Egy 2024 decemberében végrehajtott nagyszabású rakéta- és dróntámadás során a Fighting Falcon történetében először fordult elő, hogy egy F–16-os vadászgép egyetlen harci bevetésen hat ellenséges cirkálórakétát semmisített meg, ebből kettőt repülőgépágyúval – írja az Ukrajinszka Pravda.

    A lap szerint december 13-án hatalmas légitámadásra került sor az orosz megszállók részéről: közel 200 ellenséges drón, Kinzsal, ballisztikus rakéta és 94 légi, tengeri és szárazföldi cirkálórakéta volt az égen.

    A cirkálórakéták az ukrán vadászgépek fő célpontjai. Az ilyen fontos célpontok elfogása nem könnyű feladat egy pilóta számára, de az ukrán pilóták rendelkeznek a világon a legtöbb tapasztalattal a cirkálórakéták elleni harci műveletekben – jegyezte meg Jurij Ihnat, az Ukrán Légierő kommunikációs osztályának vezetője.

    Az F–16-os szárnyai alatt az ukrán pilótának csak négy levegő-levegő rakéta van: közepes és rövid hatótávolságúak. Először a nagyobb hatótávolságú rakétákat használták, majd a pilótának körülbelül két mérföldre kellett megközelítenie a rövid hatótávolságú rakéták használatához.

  • A csecsen „Akhmat” különleges erők és a „Ruszics” szélsőjobboldali félkatonai egység vezetői január 6-án találkoztak, és Oroszország etnikai sokszínűségéről és harmóniájáról szóló üzenetet hirdettek. A csecsen Akhmat Spetsnaz parancsnoka, Apti Alaudinov közzétett egy videót a Ruszics csoport Medved hívójelű, bevallottan neonáci parancsnokhelyettesével és a csoport vezetőjével, Alekszej Milcsakovval január 6-án tartott találkozójáról − írja napi jelentésében a washingtoni Háborús Tanulmányok Intézete (ISW).

    Alaudinov kijelentette, hogy nincs problémája az orosz nacionalistákkal, akik szeretik a „nemzetüket” (natszija) − amíg nem állítják, hogy az ő „nemzetük” minden másnál magasabb rendű. 

    Alaudinov kijelentette, hogy rájött, hogy Milcsakov szereti az országát, és hogy sok munka vár rá, hogy Oroszország „nagy, erős és egységes” legyen. Ő és Milchakov egyetértettek abban, hogy „közös ellenségük” és „közös céljaik” vannak, és hogy meg kell akadályozniuk, hogy bárki „felszítsa az etnikumok és vallások közötti” feszültséget − feltehetően az orosz állampolgárok között. Milcsakov kijelentette, hogy a találkozó „baráti jellegű” volt, és hogy megvitatták az ukrajnai háborúban való lehetséges „interakciót” és „személyes kapcsolataik” fejlesztését.

    A Ruszics Sabotage Assault Reconnaissance Group korábban bírálta a Wagner-csoport parancsnokát, Alexander Kuznyecovot (hívójel: „Ratibor”), amiért 2024 áprilisában csatlakozott az Akhmat Spetsznxazhoz, és az orosz milbloggerek – köztük az orosz ultranacionalista közösséghez tartozók – korábban bírálták a csecsen „Akhmat” erőket, amiért nem járulnak hozzá az orosz katonai műveletekhez.

    Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is megpróbálta Oroszországot etnikailag és vallásilag harmonikus és befogadó társadalomként ábrázolni, miközben egyensúly-politikát folytat az oroszországi háborúpárti ultranacionalista közösség idegengyűlölő követeléseivel szemben.

  • Kirill, Moszkva és Oroszország pátriárkája az ukrán nép jelenlegi állapotát a kábítószer okozta narkotikus álomhoz hasonlította, megjegyezve, hogy az Oroszország és Ukrajna szétválasztására irányuló külső erők fellépése „kábultságukhoz” vezetett.

    Az ukrán hatóságok politikai irányultságának megváltoztatása segíthetne kilábalni ebből az állapotból – fejtette ki a pátriárka a TASZSZ orosz hírügynökség főigazgatójának, Andrej Kondrasovnak adott ortodox karácsonyi interjújában, amelyet a Rosszija 1 televíziós csatorna sugárzott.

    Maga az a tény, hogy ilyen könnyen lehetett eme (oroszok és ukránok közötti) szoros kapcsolatok ellenére gyűlöletet szítani, és fegyveres konfliktusig vinni a dolgot, természetesen azt mutatja, hogy nagyon nagy erőket vetettek be az ukrán nép elkábítására. De úgy vélem, hogy ez a kábítás rövid távú jelenség, olyan, mint az altatás. Aztán az ember felébred a narkotikus álomból, és elkezd visszatérni a valóságba, egyebek között megkérdőjelezi azokat a látomásokat, amelyeket a narkotikus álom alatt tapasztalt

    – hangoztatta a pátriárka.

    Az egyházi vezető reményét fejezte ki, hogy ugyanez fog történni az ukrán néppel is: az emberek átmennek a kísértésen, és rájönnek, hogy külső erők különleges műveletének voltak kitéve. Ennek célja az egységes nemzet megtörése, amely a közös kijevi keresztelőmedencéből származik. A pátriárka szerint Ukrajna lakóinak jövőbeli megvilágosodását és a belső viszályok megszűnését az oroszok és ukránok közös történelme, kultúrája és hite kell hogy elősegítse.

    „Ahhoz azonban, hogy ez a lehető leggyorsabban megtörténjen, fontos, hogy megváltozzon az ukrán hatóságok politikai irányultsága. Mert onnan érkezik minden jelzés – nem alulról jön –, hogy Oroszország ellen harcoljanak, hogy ellenségképet teremtsenek Oroszországról” – tette hozzá az orosz ortodox egyházfő.

    Véleménye szerint ma is sokan vannak Ukrajnában, akik szeretnék minél hamarabb lezárni a konfliktust, és békét kötni Oroszországgal, de „nem mindenki meri hangosan kifejezni mindezeket az álmokat, mert ez veszélyes állami elnyomáshoz vezethet” – írta az MTI.

  • A 26 éves Jordan Maclachlan pénteken halt meg, miközben az ukrán hadseregben szolgált a frontvonalon orvosként – közölte a családja a BBC-vel.

    „Jordan mindig hitt abban, hogy változást hoz, és mindannyian nagyon büszkék vagyunk rá, hogy másokon segített” – áll a család közleményében, hozzátéve, hogy „Jordan egy vidám fiú, testvér, unokatestvér és sokak barátja volt, és nagyon fog hiányozni mindenkinek, aki ismerte őt”.

    A Külügyi, Nemzetközösségi és Fejlesztési Hivatal szóvivője közölte, hogy támogatják az Ukrajnában elhunyt brit férfi családját, és kapcsolatban állnak a helyi hatóságokkal – számolt be a The Guardian

  • Az Ukrán Karate Szövetség hivatalos közleményt tett közzé, amelyben tagadta a mozgósítás elkerülésére és a pénzért való külföldre távozásra irányuló segítségnyújtásról szóló információkat – írja az Ukrajinszka Pravda.

    Az Ukrán Karate Szövetség kijelenti, hogy nincs köze a nemzeti rendőrség által 2025. január 6-án Harkivban leleplezett csaláshoz, amely a mozgósítás elkerülésére szolgáló sportokmányok felhasználásával kapcsolatos, és amelynek hírét ma számos ukrán médium terjesztette

    – olvasható a közleményben.

    „Jelenleg a bűnüldöző szervek, különösen a Harkivi Területi Ügyészség már eltávolított a hivatalos jelentésekből minden utalást az Ukrán Karate Szövetségre vonatkozólag, mivel a szövetségünk elleni vádak törvénytelenek voltak” – folytatták.

    A szövetség reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben más bűnüldöző szervek is eltávolítják az Ukrán Karate Szövetség jogellenes említését. „Felszólítjuk a média képviselőit, hogy a fenti nyomozással összefüggésben távolítsák el vagy javítsák ki az Ukrán Karate Szövetségre utaló anyagokat, mivel az ilyen információk ártanak szervezetünk hírnevének, amely évtizedek óta a sportág fejlesztéséért, a fiatalok neveléséért és a sportolók érdekeinek védelméért dolgozik” – üzenték a sajtónak.

    Elmondták azt is, hogy az Ukrán Karate Szövetség mindig ragaszkodik az átláthatóság és a törvényesség elveihez, valamint nyitottak a bűnüldöző szervekkel való együttműködésre az ukrán sportnak és az államnak kárt okozó visszaélések feltárása érdekében.

  • Az ukrán fegyveres erők különleges műveleti erői 8. ezredének operátorai 13 észak-koreai katonát öltek meg az oroszországi Kurszk térségében – írja az Ukrajinszka Pravda.

    A különleges műveleti erők közleménye szerint az ukrán katonák kézifegyveres harcban öt észak-koreai harcost „öltek meg”, további nyolccal pedig drónok segítségével végeztek.

    A csata után a különleges műveleti erők operátorai megvizsgálták az észak-koreai katonák holttestét és személyes irataikat.

    Egyiküknél volt egy távcsöves célzókészülékkel ellátott támadófegyver, egy kínai–orosz „Azart” rádióállomás és egy dróndetektor, valamint egy, a hagyományos katonai igazolványtól eltérő személyi igazolvány.

    A talált tárgyak arra utalhatnak, hogy a férfi tiszt volt – állítják a különleges erők. Az egyik észak-koreai katona többek között egy pártfelhívó levelet is magával vitt.

  • Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy az európai országok hamarosan „erős nyomás” alatt találhatják magukat, hogy békemegállapodást kössenek az Ukrajna ellen háborút folytató Oroszországgal – írja az Ukrajinszka Pravda.

    Hamarosan erős nyomás alá kerülhetünk, hogy megállapodást kössünk Moszkvával. De vajon milyen alkuba tud belemenni egy észszerű Európa? Biztosan nem egy könnyű alkuba, amely lehetővé teszi Moszkva számára, hogy talpra álljon. Európa sokkal erősebb, mint azt az orosz vezetők hiszik. Oroszország sokkal gyengébb, mint azt sok európai gondolja

    – fogalmazott a politikus.

    Szerinte Ukrajna megérdemli és szüksége van a békére. „De ennek a békének tisztességes feltételekkel kell történnie, nem pedig kapitulációval” – hangsúlyozta Sikorski.

    A lengyel külügyminiszter megjegyezte, hogy „nem szabad szigorú időkorlátokat szabnunk a támogatásunkra (Ukrajnának – a szerk.)”, mivel ez Oroszországot a harcok folytatására ösztönözné.

    „Ehelyett mindent meg kell tennünk, hogy javítsuk Kijev helyzetét a jövőbeli tárgyalásokon” – mondta.

  • Az elmúlt napon 218 harci összecsapást regisztráltak a frontvonal valamennyi szektorában – írja az Ukrajinszka Pravda.

    A legtöbb összecsapás Kurszk térségében volt. Az orosz csapatok 94 alkalommal rohamozták meg az Ukrán Védelmi Erők által tartott kurszki hídfőállást, és 67 alkalommal támadtak a pokrovszki és a kurakhovei szektorban.

    Ezenkívül az orosz erők kilenc légicsapást mértek kilenc irányított bombával, és 372 tüzérségi lövedéket lőtt ki az ukrán erők kurszki állásaira.

  • Az ukrán–magyar határszakaszon 5194-en léptek be Magyarországra hétfőn – tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kedden az MTI-t.

    A beléptetettek közül a rendőrség 48 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Nekik ez idő alatt kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzéséért – áll a közleményben.

  • Az ukrán vezérkar szerint az elmúlt 24 órában az orosz megszállók 1970 katonát vesztettek, így a háborúban elszenvedett orosz veszteségek száma 800 010-re emelkedett – írja az Ukrajinszka Pravda.

    Az orosz megszállók összes harci veszteségei 2022. február 24-e óta becslések szerint a következők:

    • személyi állomány: körülbelül 800 010 (+1970) ember,
    • harckocsik: 9710 (+10),
    • páncélozott harcjárművek: 20 189 (+25),
    • tüzérségi rendszerek: 21 710 (+45),
    • rakéta-sorozatvető: 1260 (+2),
    • légvédelmi rendszerek: 1038 (+4),
    • operatív és taktikai szintű drónok: 21 708 (+83).
  • Oroszország azt állítja, hogy erői elfoglalták a kelet-ukrajnai donyecki területen lévő Kurahove városát – írja a BBC.

    A város az elmúlt hónapokban az orosz előrenyomulás fő terhét viselte, és a legfontosabb logisztikai csomópont, Pokrovszk felé vezető ugródeszka.

    Ukrajna nem ismerte el a Pokrovszktól 35 kilométerre délre fekvő Kurahove elvesztését.

    A közösségi médiából származó és a Reuters hírügynökség által szolgáltatott képen látszólag egy katona látható, amint orosz zászlót tart a magasba Kurahove városában. A képet a BBC nem ellenőrizte.

    Viktor Trehubov, az ukrán Horticja haderőcsoport szóvivője a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy hétfő reggelre az ukrán erők még mindig harcban állnak az orosz csapatokkal Kurahove belsejében.

    Kurahove Pokrovszkkal olyan utakkal van összekötve, amelyek a csapatok és az utánpótlás mozgatására szolgáló infrastruktúra részét képezik a frontvonalon. A város elfoglalása lehetővé tenné az oroszok számára, hogy észak felé haladva új irányból támadják Pokrovszkot – mondta Roman Pohorili elemző.

    Az orosz védelmi minisztérium hétfőn azt is állította, hogy a Pokrovszktól mintegy 8 kilométerre délre fekvő Dacsenszke falut is elfoglalták erői.

  • A lengyel külügyminiszter azt javasolta francia hivatali kollégájával közös hétfői párizsi sajtóértekezletén, hogy az ukrajnai háborúban a szembenálló felek „állítsák helyre a nemzetközileg elismert határokat”, mindazonáltal nyitva hagyta azt a lehetőséget, hogy „Ukrajna kezdeményezésére” esetleg legyenek területi engedmények.

    Lengyelország úgy gondolja, hogy a legtermészetesebb és legtartósabb megoldás az volna, ha helyreállítanák a nemzetközileg elismert határokat. Minden egyéb megoldás csak Ukrajna kezdeményezésére történhetne

    – jelentette ki Radoslaw Sikorski. 

    Emlékeztetett arra, hogy maga Vlagyimir Putyin orosz elnök „tárgyalt személyesen 2004-ben az Oroszország és Ukrajna közötti határokról szóló szerződésről, és ratifikálta azt”.

    „Ukrajna megérdemli, hogy békében éljen, és szüksége is van erre, de csak egy igazságos békére, nem arra, hogy kapitulálnia kelljen” – szögezte le Sikorski.

    Az MTI beszámolója szerint a lengyel külügyminiszter sürgette az Európai Unió „kelet- és délkeleti irányú bővítésének felgyorsítását”, mert szerinte Oroszország „célja az európai biztonsági architektúra szétrombolása”.

    Macron nem vár gyors megoldást

    Emmanuel Macron francia államfő hétfőn délelőtt a külföldi francia nagykövetek párizsi értekezletén az ukrajnai háborúról szólva azt mondta, hogy abban nem vár „gyors és könnyű” megoldást. Aláhúzta, hogy területi kérdésekről tárgyalni csak az ukránok részvételével lehet. De arra kérte Kijevet, hogy a számára előnytelen harctéri helyzetben „realistán” tárgyaljon ezekről.

    Macron szerint az Egyesült Államoknak kellene meggyőznie Oroszországot arról, hogy üljön tárgyalóasztalhoz, Európának pedig biztonsági garanciákat kell adnia Ukrajnának.

    A külügyminiszteri sajtóértekezleten Jean-Noel Barrot francia miniszter a Macron kijelentéseivel kapcsolatos újságírói kérdésre úgy válaszolt: „A köztársasági elnök azt mondta, hogy a megfelelő pillanatban az ukránoknak maguk számára kell feltenniük ezeket a kérdéseket a területről. És az ukránok döntik el, hogy mikor jön el a béketárgyalások pillanata, és hogy azokon milyen feltételekkel vesznek részt.”

    Mindenkinek vállalnia kell a szerepét, és „az Egyesült Államok szerepe most minden bizonnyal Ukrajna támogatásának folytatása, amint azt eddig is tette az (orosz) agresszió kezdete óta” – jelentette ki Barrot.

Rovatok