Az Európai Unió a védelmi kiadások növeléséről és az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatás mértékéről döntött, melynek összege meghaladhatja a 700 milliárd eurót. Az összegről Annalena Baerbock német külügyminiszter beszélt a Bloombergnek adott interjújában − szemlézte az Ukrajinszka Pravda.
Egy olyan nagy csomagot fogunk elindítani, amire még nem volt példa. Egy pénzügyi csomagot hozunk létre az európai biztonság érdekében
− mondta Baerbock a február 17-i párizsi rendkívüli csúcstalálkozó előtt készült interjúban. A terveket csak a február 23-i németországi választások után jelentik be.
A müncheni konferencián tartott beszédében Baerbock hangsúlyozta, hogy a béke Ukrajnában csak erőből jöhet létre.
A béke érdekében szilárd és hosszú távú biztonsági garanciákra van szükségünk Ukrajna számára, erős NATO-ra és előrelépésre az Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásáról szóló tárgyalásokon
− közölte a német külügyminiszter, majd utalt arra, hogy a katonai kiadásokra nagyobb összegeket szánnak.
Annalena Baerbock ugyanezen az eseményen azt is megígérte, hogy többet fektetnek be fegyverekbe és katonai felszerelésekbe.
A Covid-járvány idején láthattuk, mire képes Európa. Ismét olyan szinten kell beruháznunk, amely tükrözi azt a történelmi mérföldkövet, amelyen állunk. Nem többet, de semmiképpen sem kevesebbet
− tette hozzá a német szaktárca vezetője.
A világjárvány idején az Európai Unió 672,5 milliárd eurós helyreállítási alapot hozott létre, amely hat éven keresztül állt rendelkezésre, hogy segítse a tagállamokat a válság utáni újjáépítésben. A Berliner Zeitung értesülései szerint az új védelmi és Ukrajna-segélycsomagot a koronavírus okozta helyreállítási alaphoz hasonlóan közös hitelfelvételből lehetne finanszírozni.
Vlagyimir Putyin orosz elnöknek kedveznek leginkább az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos jelenlegi amerikai nyilatkozatok – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ARD német közszolgálati televíziónak adott interjújában.
A probléma az, hogy az Egyesült Államok ma olyan dolgokat mond, amelyek nagyon kedveznek Putyinnak. Úgy vélem, itt van a kutya elásva. Mert a kedvére akarnak neki. Tudják, miért? Hogy találkozhassanak egymással és gyors sikert érjenek el. De az, amit akarnak, egyszerűen egy tűzszünet, az nem siker
– mondta Zelenszkij még a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia idején rögzített interjúban.
Különösen bírálta Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter kijelentéseit, aki egyebek között „nagyon valószínűtlennek” nevezte Ukrajna 2014 előtti határainak visszaállítását, az amerikai katonák ukrajnai jelenlétét és Ukrajna NATO-tagságát. Zelenszkij úgy fogalmazott, hogy egy hivatalában újdonsült miniszter „nagyon általános” kijelentéseiről van szó. Hozzátette, hogy az amerikai tárcavezetőnek „el kellene mélyednie a részletekben”. „Úgy vélem, ehhez időre van szüksége” – fűzte hozzá.
Zelenszkij szót ejtett arról is, hogy esetleg megválna a tisztségétől. „Ha Ukrajnát holnap felveszik az EU-ba és a NATO-ba, ha az orosz csapatok visszavonulnak és biztonsági garanciáink lesznek, akkor többé már nem lesz rám szükség” – mondta. „Úgy vélem, hogy akkor elértem mindent. De amíg ez nincs, meg fogom védeni a hazámat” – szögezte le.
Kedves olvasóink!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!