Február 18-án megkezdődtek a tárgyalások az amerikai és az orosz fél között az ukrajnai háború lezárásáról, a folytatásról azonban Vlagyimir Putyin dönt.
Az egyeztetésen az amerikai felet Marco Rubio amerikai külügyminiszter mellett Donald Trump közel-keleti különmegbízottja, Steve Wilkoff és nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz képviseli, míg Oroszország Rubio kollégáját, Szergej Lavrovot és Vlagyimir Putyin külpolitikai tanácsadóját, Jurij Usakovot küldte az ország fővárosába, Rijádba.
Ugyanakkor sem Ukrajna, sem az európai országok képviselőit nem hívták meg a tárgyalásra, melyet az érintettek sérelmeztek. Volodimir Zelenszkij többször is kijelentette, hogy Ukrajna nélkül semmilyen döntést nem fogad el az országról, míg az európai vezetők Párizsban tartottak rendkívüli tanácskozást. Rijádban azonban nem jelent meg Keith Kellogg, Donald Trump ukrajnai különmegbízottja sem.
Az amerikai és az orosz fél eltérő célokkal érkezett Szaúd-Arábiába, előbbi jó üzletet, utóbbi új biztonsági architektúrát szeretne. Dmitrij Peszkov szerint Ukrajna EU-csatlakozását nem ellenezték, de NATO-tagságát igen, ugyanakkor sikeresnek értékelte a keddi tárgyalást. Marco Rubio pedig kijelentette, hogy Ukrajnát mindenképpen bevonnák a békefolyamatba.
A tárgyalásról részletesen beszámoltunk, amit itt olvashatnak.
Vlagyimir Putyin orosz elnöknek kedveznek leginkább az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos jelenlegi amerikai nyilatkozatok – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ARD német közszolgálati televíziónak adott interjújában.
A probléma az, hogy az Egyesült Államok ma olyan dolgokat mond, amelyek nagyon kedveznek Putyinnak. Úgy vélem, itt van a kutya elásva. Mert a kedvére akarnak neki. Tudják, miért? Hogy találkozhassanak egymással és gyors sikert érjenek el. De az, amit akarnak, egyszerűen egy tűzszünet, az nem siker
– mondta Zelenszkij még a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia idején rögzített interjúban.
Különösen bírálta Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter kijelentéseit, aki egyebek között „nagyon valószínűtlennek” nevezte Ukrajna 2014 előtti határainak visszaállítását, az amerikai katonák ukrajnai jelenlétét és Ukrajna NATO-tagságát. Zelenszkij úgy fogalmazott, hogy egy hivatalában újdonsült miniszter „nagyon általános” kijelentéseiről van szó. Hozzátette, hogy az amerikai tárcavezetőnek „el kellene mélyednie a részletekben”. „Úgy vélem, ehhez időre van szüksége” – fűzte hozzá.
Zelenszkij szót ejtett arról is, hogy esetleg megválna a tisztségétől. „Ha Ukrajnát holnap felveszik az EU-ba és a NATO-ba, ha az orosz csapatok visszavonulnak és biztonsági garanciáink lesznek, akkor többé már nem lesz rám szükség” – mondta. „Úgy vélem, hogy akkor elértem mindent. De amíg ez nincs, meg fogom védeni a hazámat” – szögezte le.
Kedves olvasóink!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!