"45 másodperccel többet kaptam ezzel a 45 másoperces beszéddel, mint amennyit John Bolton kapott" - Brad Pitt az impeachmentben tanúskodni nem tudó volt nemzetbiztonsági tanácsadóra vonatkozó politikai utalással kezdte a beszédét.
Ezután Quentin Tarantinót, a film rendezőjét éltette, és elmondta, hogy bármikor szívesen koktélozik Leonardo DiCaprióval, akivel együtt játszott a filmben. Ezután felszólította a jelenlévőket, hogy mutassanak egy kis szeretet a kaszkadőrök felé. (Pitt egy kaszkadőrt játszik a filmben.) A díjat végül a gyerekeinek ajánlotta.
A nyertesek: Barbara Ling és Nancy Haigh.
2019 októberében a Vulture oldalán jelent meg egy cikk a dél-koreai rendezőről, aki ezt mondta, amikor az esélyeiről kérdezték:
"Az Oscar nem egy nemzetközi filmfesztivál. Túlságosan helyi."
Amikor a filmjével, az Élősködőkkel megnyerte a legjobb forgatókönyv díját, és a kezébe foghatta első Oscar-díját:
Marshall Curry a film rendezője, aki az édesanyjának ajánlotta a díjat.
Gördülékenyen akart viccelődni, de azért látszott rajta, hogy meg van hatódva. A díjat azoknak a bennszülött gyerekeknek ajánlotta, akik szeretnének művészettel foglalkozni, meséket mondani, táncolni.
A gála előtt az esélylatolgató cikkekben arról lehetett olvasni, hogy az elmúlt évtizedek tapasztalata azt mutatja, hogy az Élősködőknek csak akkor van esélye a Legjobb film díjra, ha meg tudja nyerni a Legjobb eredeti forgatókönyvnek járó díjat, hiszen ebből lehet következtetni arra, hogy elég széles támogatottsága van az Akadémián belül. Ez sokáig egészen bizonytalannak tűnt, hiszen a kategória toronymagas esélyese Quentin Tarantino volt. Így viszont hirtelen sokkal jobbak az esélyei Élősködőknek a Legjobb film, de talán a Legjobb rendező kategóriában is.
A rendező Taika Waititi írta filmre Christine Leunens Cellába zárva című regényét.
Még a jelöltek felolvasása előtt majdnem kibontotta a borítékot, amit aztán a boríték kinyitásakor odavert a mikrofonhoz, úgyhogy hozott egy józan döntést, és inkább odaadta a papírt Keanu Reevesnek.
A rendező Bong Joon Ho és Han Jin Won a nyertesek.
A forgatókönyves kategória jelöltjeit nem egy montázsban, hanem sorban ismerjük meg.
Idina Menzel énekli az Into The Unknown című számot, és azt kell hogy mondjam, hogy egy hétfő hajnal fél 3 nem a legideálisabb időpont, hogy először halljam. Az előadásban az a menő, hogy a színpadon ott van egy csomó énekesnő, akik a világ különböző pontjain éneklik ezt a számot, magyar sajnos nincsen, de van thai, német, spanyol, lengyel, dán Idina Menzel-szinkron, akik mind egy-egy pici részletet énekelnek a dalból.
Eddig összesen 19 alkalommal adták át a Legjobb animációs filmnek járó díjat, és ebből 10 alkalommal a Pixar stúdió filmjét találta a legjobbnak az Akadémia.
Vagyis már december 9-tól, akkor töltötték fel ugyanis teljesen hivatalosan és legálisan a Sony Pictures Animation Youtube-csatornájára:
Az alkotók: Matthew A. Cherry és Karen Rupert Toliver.
Brad Pitt egy kaszkadőrt alakított a Volt egyszer egy... Hollywood című filmben, amiért megkapta a legjobb férfi mellékszereplőnek járó díjat. A köszönőbeszédében külön tapsot kért a kaszkadőröknek és az ő koordinátorainak és ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy évek óta beszélnek arról, hogy ideje lenne egy új kategóriának az Oscaron és értékelni kellene a kaszkadőrök munkáját, akik különösen fontos, de sokszor láthatatlan munkát végeznek.
"45 másodperccel többet kaptam ezzel a 45 másoperces beszéddel, mint amennyit John Bolton kapott" - Brad Pitt az impeachmentben tanúskodni nem tudó volt nemzetbiztonsági tanácsadóra vonatkozó politikai utalással kezdte a beszédét.
Ezután Quentin Tarantinót, a film rendezőjét éltette, és elmondta, hogy bármikor szívesen koktélozik Leonardo DiCaprióval, akivel együtt játszott a filmben. Ezután felszólította a jelenlévőket, hogy mutassanak egy kis szeretet a kaszkadőrök felé. (Pitt egy kaszkadőrt játszik a filmben.) A díjat végül a gyerekeinek ajánlotta.
A Volt egyszer egy... Hollywoodért. Ez Brad Pitt első Oscarja színészként, producerként már nyert egyet a 12 év rabszolgaságért.
A jelölteket nem sorban, egyesével mutatják be egy filmrészlettel, hanem egy montázs készült az összes jelöltről, legalább is a legjobb férfi mellékszereplővel ez van most.
A Variety egyik munkatársa a Twitteren megosztotta, a szünetekben milyen kínálat várja a bárban a vendégeket. Az itallapon szerepel koktél, négyféle bor a híres rendező, Francis Ford Coppola pincészetéből, kétféle sör, illetve egy különleges Piper-Heidsieck pezsgő. És persze az apróbetűs részben mindenkit figyelmeztetnek arra, hogy csak mértékletesen fogyasszanak alkoholt.
Ami az ételeket illeti, az Akadémia kérésére idén Wolfgang Puck, a gála sztárséfje kizárólag növényi alapanyagokból készített menüt az Oscar-jelöltek ebédjére, és az esti rendezvény előtt is vegánfalatok várták a vendégeket a Dolby Színházban. A díjátadót követő kormányzói bál menüjét 70%-ban szintén a növényi összetevők határozzák meg, főételként azonban hús- vagy halételt és vegetáriánus opciót is kínálnak a meghívottaknak.
És azt emlegetik fel, hogy mekkora blama volt, hogy a Holdfény helyett a Kaliforniai álom címét mondták be a legjobb filmnél, és hát mekkora ciki volt. Aztán elkezdték szívatni Jeff Bezost, az Amazon tulajdonosát, az embert, aki "ha ír egy csekket, csődbe megy a bank", és azt az embert, aki "elvált, és még így is a világ leggazdagabb embere". Voltak még bomba poénok: Chris Rock megüzente Martin Scorsesének, hogy mennyire jó volt Az ír első évadja.
"Mekkorát változtak az Oscarok! 1929-ben nem voltak fekete jelöltek, idén pedig van egy!"
Már a harmadik dalt énekelte a beköszönő részben, jelenleg éppen a Midsommar című (nemjelölt) horrorfilm jelmezében arról beszél, hogy minden queer, fekete, női rendezőt is ünnepeli kell ma este.
Monaé a Mr. Rogers' Neighborhood című gyerekműsor főcímzenéjével kezd, erről a sorozatról is szólt az egyik jelölt film, az A Beautiful Day In The Neighborhood, amiért Tom Hanks kaphat Oscart. Ezt a filmet Magyarországon nem mutatták be, pedig szuper.
A tavalyi gálához hasonlóan ezúttal sem lesz műsorvezetője a gálának. Ezek után egyre többet lehet arról olvasni, hogy az Akadémia ragaszkodhat ehhez a megoldáshoz és a jövőben állandóvá válik az új rendszer.
A díjátadók majdnem ugyanannyira szólnak arról, hogy ki mit viselt a vörösszőnyegen, mint arról, hogy ki kapott díjat. Vannak olyan ruhák, amikről évekkel később is beszélnek, és vannak, amelyek bárcsak a feledés homályába vesztek volna. De mi történik a méregdrága estélyikkel, ha a SZTÁR hazatér. Besuvasztja a szekrény aljába, és néha előveszi, ha nosztalgiázni támad kedve? Ennek járt utána az Associated Press, és a válasz röviden és tömören:
attól függ.
Vannak márkák, amik megtartják a ruhákat a saját archívumok számára, és később esetleg kölcsönadják azokat múzeumok számára vagy valamilyen különleges eseményen találkozhatunk velük. Ez történt például azzal a Christian Siriano-kreációval, amit Billy Porter viselt a 2019-es Oscar-gálán, és a legtöbb ruhának ez a sorsa.
Ha a sztároknak szerencséjük van, akkor meg is tarthatják a ruhát, de ez jóval kevesebbszer fordul elő, mint azt gondolnánk. Ha valaki díjat vihet haza, akkor a márkák persze engedékenyebbek, de ez sem garancia arra, hogy a híresség megkapja a kreációt. Jennifer Lopez mondjuk hazavihette azt a Versace-ruhát, amit 20 évvel ezelőtt viselt a Grammy-gálán, pedig nem is nyert abban az évben.
És persze az is előfordul, hogy a híresség nem kölcsönkapja a ruháit, hanem pénzt fizet értük, lásd Oprah Winfrey.
Erre a ruhára a sok egyforma fekete-fehér unalom mellett biztosan emlékezni fogunk:
Idén sem jelöltek egyetlen nőt sem a legjobb rendező kategóriában, pedig sokak, így Natalie Portman szerint is akadtak, akik megérdemelték volna. Ezeknek a nőknek a neveit hímeztette a ruhájára a színésznő:
Natalie Portman embroidered her Dior cape with all of the female directors who weren't nominated for #Oscars. Check out her explanation here. pic.twitter.com/kyyo2wVMZf
— Amy Kaufman (@AmyKinLA) February 10, 2020
A fehér az idei gála egyik slágerszíne, többek között Renée Zellweger, Salma Hayek, Billie Eilish és Antonio Banderas felesége érkezett fehérben. A fekete is nagyon megy: Penelopé Cruz, Margaret Qualley, Kelly Ripa, Zazie Beetz, Geena Davis jött feketében.
És erről eszünkbe jutott minden idők legsikerültebb Oscar-posztja az Indexen 2017-ből:
Az ír című Martin Scorsese-film két főszereplője együtt vonult a vörös szőnyegen, Robert De Niro 76, Al Pacino 79 éves, és élőben rendkívül snájdig úriembereknek tűntek, mint a filmben, aminek a nagy részében CGI segítségével évtizedekkel fiatalabbaknak varázsolták őket. Az ír 10 Oscar-jelölést kapott, mi itt írtunk róla.