Száz éve született az LSD prófétája
1920. október 22-én született Timothy Leary amerikai pszichológus, az LSD prófétája, az amerikai hippimozgalom és ellenkultúra legmegosztóbb alakja. A Berkeleyn doktorált klinikai pszichológiából, majd a Harvard Egyetemen tanított.
Kísérletsorozatot indított a Harvardon, melynek során a varázsgomba és más hallucinogén vegyületek emberi szervezetre gyakorolt hatását tanulmányozta. Arra a kérdésre kereste a választ, hogy segítene-e egy „utazás” a pszichológiai gondokkal küzdőknek.
A tudattágító szerekkel folytatott kísérletei miatt 1963-ban elbocsátották, esetét megírták az újságok, a médiafelhajtás ezt követően élete elválaszthatatlan részévé vált. Kísérleteit tovább folytatta, ekkor már a svájci Albert Hofmann által felfedezett lizergsav-dietilamid, közismert nevén az LSD került érdeklődése középpontjába. (Az LSD-t az 1940-es évektől a pszichiátriában is alkalmazták, de sem nyugtatóként, sem igazságszérumként nem vált be.)
Leary valóságos vallást épített az LSD köré a szellem univerzális lehetőségeinek végtelenségével, a lélek és a test teljes felszabadításának hirdetésével:
Kapcsoljatok be, hangoljatok rá és szálljatok ki.
Mindezt biztos háttérrel tehette, hiszen a bűvkörébe kerültek a vagyonos Mellon család fiatal tagjai, akik 64 szobás kúriát bocsátottak a rendelkezésére. Itt négy évet töltött partikkal, kutatással és írással.
1996. május 31-én érte utol a halál, utolsó szavai ezek voltak:
Miért ne.
Hamvai egy részét rokonai és ismerősei között osztották szét, egy részét pedig rakétával kilőtték az űrbe.