A 28 éves versenyző hétfőn a Clásica Jaén elnevezésű spanyolországi viadalon keveredett bukásba kilenc társával együtt, és az Ineos Grenadiers csapat tájékoztatása szerint kórházba szállították.
Az M4 Sport élő televíziós közvetítése mellett zajló eseményen a csatorna igazgatója és az est házigazdája, Székely Dávid előbb az egybegyűlteket köszöntötte, majd színpadra szólította a századik évfordulóját ünneplő verseny néhány emblematikus alakját: az 1997-es győztes Bebtó Zoltánt, a 2002-es bajnok Vanik Zoltánt, illetve az olimpiai hatodik helyezett, az 1965-ös Tour de Hongrie mezőnyében is megfordult Peterman Józsefet.
A gálán Schmidt Gábor, sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkár elmondta:
„A jubileumi évforduló alkalmából először is szeretnék köszönetet mondani annak a kiváló szervezőcsapatnak, akik évről évre mindent megtesznek azért, hogy a Tour de Hongrie folyamatosan fejlődjön, és méltán kerüljön egyre feljebb a kerékpárversenyek rangsorában. A sportirányításban az egyik legfőbb célunk, hogy minél többeknek váljon élete szerves részévé a rendszeres mozgás. A kerékpársport ebben fontos szövetségesünk, hiszen ez az egyik legnépszerűbb közösségi sportolási forma, amely ráadásul abban is segít, hogy mozgás közben felfedezzük hazánk értékeit. Remélem, hogy a tavalyi év fantasztikus olimpiai eredményeinek és az idei Tour de Hongrie-nak is köszönhetően még többen csatlakoznak majd a kerékpárosok közösségéhez a mindennapokban. Aki kedvet kap, azt pedig szeretettel várjuk Sportoló Nemzet Programunkban is, ahol tagjaink nemcsak edzési tippekkel lehetnek gazdagabbak, de kedvezményes sportolási lehetőségek és remek közösségi sportprogramok is várnak minden érdeklődőre!”
Ebben a számban nem állt rajthoz magyar résztvevő, és a toronymagasan esélyes holland klasszis – aki 2018 óta nem kapott ki vb-n – már a harmadik kanyarnál elöl tekert, gyorsan jelentős előnyt dolgozott ki és senkitől sem zavartatva haladt a győzelem felé.
Már a második kör elején fél perc volt az előnye közvetlen üldözője előtt az első vb-aranyát tíz éve elhódító Van der Poelnak, végül 45 másodperces különbséggel ünnepelhetett.
A vb megnyerésével mind a nyolc versenyén diadalmaskodott a cyclocross-idényben, a szivárványszínű trikót pedig 2015, 2019, 2020, 2021, 2023 és 2024 után hetedszer érdemelte ki.
Ezzel beérte a férfiak között rekorder belga Erik De Vlaemincket, egyúttal lehetőséget teremtett rá, hogy jövőre hazai közönség előtt döntse meg a csúcsot: 2026-ban ugyanis Hulst lesz a házigazda.
A Valter Attila által alapított Grinta Bike & Cafe többet jelent egy egyszerű kerékpáros-kávézónál. Belépve jobbra kávézó, balra bolt és szerviz fogadja a látogatót, de mára ez a hely a kerékpáros-szubkultúra valódi találkozópontjává, törzshelyévé nőtte ki magát. A stáb workshopokat és különböző rendezvényeket is szervez a bringázás szerelmeseinek.
A Grinta ezúttal különleges eseménynek adott otthont: a Visma Lease a Bike két táplálkozási szakembere, Karin Lambrechtse és Remco Henkes „from plan to plate” (tervezéstől a tálalásig) témakörben tartott interaktív előadást. A prezentáció elején Karin körbekínált egy kóstolót azokból a táplálék-kiegészítőkből és energiaszeletekből, amiket a versenyzők használnak verseny közben.
A német sportági szövetség közlése szerint mind a hat sportolót kórházba kellett szállítani. Egyikük sincs életveszélyben, de többen csonttörést szenvedtek.
A szerencsétlenül járt sportolók között van a korábbi U23-as Európa-bajnok Tobias Buck-Gramcko és az egyformán világbajnoki bronzérmes Benjamin Boos és Bruno Kessler.
Az SD Worx-Protime 23 esztendős magyar bringása jó formában zárta a vk utolsó versenyét az előző napi maasmecheleni győzelme után. A helyszín is bizakodásra adott okot, Vas ugyanis egy évvel korábban második volt Hoogerheidében.
Jól rajtolt Vas, az első csoportban tekert, amelytől a vk-összetett elsőségét már bebiztosító Lucinda Brand tudott eltávolodni, miközben Vas sorra előzte meg riválisait a saras pályán, amelyben lépcső, sok futás és magas, átlépendő akadályok is nehezítették a versenyzők dolgát.
A 23 esztendős magyar bringás az összetett ötödik helyéről várta a rajtot, és a remek startot követően tagja volt az élmezőnynek. Az esőtől feláztatott és sáros, szűk pályán nehéz volt előzni, Vasnak ez mégis sikerült, hamar az élre állt, az első két körben ott is tekert. Az ötkörös viadal harmadik körére a riválisok közül hárman utolérték, négyesük messze az üldözők előtt tekert, akik között a világ- és Európa-bajnok Fem van Empel bukott.
Az olasz hivatásos bringások szervezetének közleménye szerint a 19 éves Sara Piffer testvérével, Christiannal az észak-olaszországi Mezzocorona és Mezzolombardo közötti szakaszon tréningezett pénteken, amikor bekövetkezett a tragédia. Bátyja könnyebb sérüléseket szenvedett.
Jól kapta el a rajtot a 23 esztendős magyar bringás, hamar az ötödik-hatodik hely környékén haladt, kisvártatva pedig már a negyedik helyen tempózott a homokos részeket, lépcsőket is tartalmazó napsütéses spanyolországi viadalon. Vas a második kör elején két helyet előrelépve már második is volt, és okosan helyezkedve folyamatosan az első négyben maradt, ekkor még jelentős méretű csoport tekert együtt.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy például egy 90 km/h-s sebességkorlátozású útszakaszon az autósnak 70 km/h-ra kell lassítania, amikor kerékpárost előz. A DGT indoklása szerint erre azért van szükség, mert „a két közlekedési forma közötti sebességkülönbség már így is jelentős, ezért a sérülékenyebb fél védelme megköveteli a sebesség csökkentését”.
A szövetség pénteki díjátadó gáláján a 2024-es év sportolója díjakat is kiosztották, elismerésben részesült többek között az olimpiai 4., Tour de France-szakaszgyőztes Vas Blanka, Kempf Zoltán, a remek évet maga mögött hagyó Dina Márton, és a szintén olimpiai 4., Giro- és Vuelta-résztvevő Valter Attila is.
Az Index mellett sajtódíjat kapott az M4 Sport csatorna és a Népszava szerkesztősége is.
Az SD Worx-Protime 23 éves magyar bringása az eddig megrendezett öt vk-viadal mindegyikén a legjobb tízben ért célba, Gavere-ben az elmúlt két esztendőben egyformán ötödik lett – számolt be a Magyar Távirati Iroda
Az országúton olimpiai negyedik Vas az antwerpeni nyitányon hatodik, majd rá egy héttel ötödik volt Dublinban. A múlt heti szardíniai viadal a rossz időjárás miatt elmaradt.
Vas ezúttal remekül kapta el a rajtot, az élmezőnnyel tartott a hihetetlenül sáros pályán, és az első, valamint a második kört az élen zárta, miközben a többieknek sok géphibája akadt és a bukások sem maradtak el.
A 24 éves versenyző kedden reggel edzés közben nekiment egy postafurgon hirtelen kinyíló ajtajának.
Az országúton olimpiai negyedik Vas egy hete hatodik lett az antwerpeni nyitányon, ehhez képest egy pozícióval előrébb végzett az ír fővárosban.
A győzelmet a Belgiumban második holland Lucinda Brand szerezte meg, mögötte másodikként az akkor diadalmaskodó honfitársa, a regnáló világ- és Európa-bajnok Fem van Empel zárt, a dobogó alsó fokára pedig a brit Zoe Bäckstedt állhatott fel. A korábbi Európa-bajnoki ezüst- és bronzérmes Vas 1 perc 17 másodperccel maradt el a 2021-ben vb-aranyérmes Brandtól.
Az U23-as világbajnok, szeptemberben vb-tizedik Vas 1 perc 57 másodperc hátránnyal ért be a sportág jelenlegi legjobbja, a regnáló világ- és Európa-bajnok, tavalyi vk-sorozat győztes holland Fem van Empel mögött.
A fiatal sportoló, aki 2025-ben kezdte volna meg profi pályafutását a Basso Team Flanders színeiben, ígéretes jövő előtt állt. Dekien sikeresen váltott a cyclocross szakágról az országúti versenyzésre, amit 2024-es teljesítménye is bizonyított: negyedik helyezést ért el a GP Bob Jungels versenyen. Tehetségét elismerve tavaly szeptemberben írta alá szerződését a neves klubcsapattal.
A Karcag Cycling kiválósága, a korábbi kétszeres országúti és több mint harmincszoros pálya magyar bajnok, Filutás Viktor több mint 250 kört, 50,135 kilométert tett meg a kőbányai BringArénában.
A Tour de France-on kívül szerintem már minden versenyen indultam, éppen ezért is lenne nagy szám egy Tour. A csapat még elégedettebb velem, mint én saját magammal. Idén még azt is éreztem, hogy magammal szemben picit szigorúbb vagyok, de a Visma egyértelműen elégedett velem, ezért nem izgulok a jövőre lejáró szerződésem miatt
– mondta Valter az M1 aktuális csatornának.
Az országúti egynapos klasszikusok közé tartozó flandriai körversenyen is használt kockaköves emelkedőt, a rendkívül meredek Koppenberget (550 méter, 11 százalékos átlag) is magában foglaló füves-földes pályán csúszós körülmények várták a versenyzőket a hagyományosan mindenszentek napján sorra kerülő viadalon. A négykörös távot a holland világbajnok, Fem van Empel teljesítette a leggyorsabban, ezzel a nők közül elsőként diadalmaskodott sorozatban háromszor ezen a versenyen.
Pénteken jelentette be a Team United Shipping, hogy kontinentális csapatként 2025-ben debütál. A magyar együttes meglévő amatőr csapatának alapjaira építve, különböző szakágakra, köztük országúti kerékpározásra, gravelre és cyclocrossra specializálódott, állítása szerint a csapat elindítása komoly elkötelezettséget jelent a magyar kerékpársport fejlesztése iránt.
„Nagyon örülünk, hogy nekivághatunk ennek az izgalmas projektnek. A kiválóság és az innováció iránti elkötelezettségünk túlmutat a logisztikán. Hiszünk a sport inspiráló és egyesítő erejében, és úgy látjuk, hogy a kerékpározás értékeink tökéletes megtestesítője” – mondta Kummer Zoltán, a United Shipping Hungary ügyvezetője, aki maga is szenvedélyes amatőr kerékpáros.
A sportolónál eritropoetin (EPO) használatát mutatták ki. A vérdoppingnak is nevezett eljárás során a versenyzők vérátömlesztéssel vörösvérsejteket vagy azokat tartalmazó készítményeket kapnak intravénásan, ezzel jelentősen megnő az erejük, gyorsaságuk és állóképességük, így hosszabb ideig, nagyobb erőkifejtéssel tudnak edzeni és versenyezni.
Medvegyev másodszor kapott büntetést a doppingellenes szabályok megsértése miatt, ezért emelték annak idejét a szokásos négy évről nyolcra.
Eisenkrammer Károly neve évtizedek óta összeforrt a magyar kerékpársporttal. A 17-szeres magyar bajnok, egykori olimpikon pályafutása során szinte mindent elért, amit hazai szinten el lehetett érni. Igaz, a Tour de Hongrie-t nem sikerült megnyernie, de kétszer is a dobogó legalsó fokára állhatott fel. Jelenleg a magyar kerékpáros-körverseny fő szervezőjeként dolgozik a sportág népszerűsítésén, és ez a munka nemrég kiemelkedő elismerésben részesült: két hónappal ezelőtt megkapta a Magyar Arany Érdemkeresztet.
„Nagyon meglepődtem, amikor e-mailt kaptam egy kormányzati címről” – emlékszik vissza Eisenkrammer az első reakciójára. „Nyilvánvalóan a Tour de Hongrie sikerének köszönhető ez, de azt gondolom, az elmúlt húsz évben nem csak a Tourt illetően, hanem nagyon sok mindent tettünk, igen, így többes számban, a csapatommal együtt a magyar kerékpársport és a kerékpározás ügyéért.”
Az elismerés jelentőségét Eisenkrammer abban látja, hogy nem csupán sportszervezésért, hanem úgy általában, a kerékpározás fejlesztéséért végzett munkájáért kapta. „Az ember nagyon boldog akkor, amikor egy ilyen, nem közvetlenül sporthoz köthető, hanem egy sporttól független helyről kap elismerést” – fogalmazott.
De ki is ma valójában Eisenkrammer Károly, hogyan látja magát, ha csak egyetlen, rövidke mondatban kellene megfogalmaznia? A válasz jól tükrözi Eisenkrammer sokoldalú szerepét a magyar kerékpársportban:
Egyfajta önálló intézmény lettem a kerékpározásban, és ez a sporttól a KRESZ-módosításig mindenre is igaz.
Ez a rövid, de tartalmas önmeghatározás jól mutatja, hogy Eisenkrammer nem csupán a Tour de Hongrie fő szervezője vagy egykori sikeres versenyző, hanem a kerékpáros-közösség széles körben elismert alakja, aki a sport minden aspektusában aktívan részt vesz. Legyen szó versenyszervezésről, utánpótlás-nevelésről vagy akár közlekedésbiztonsági kérdésekről, Eisenkrammer véleménye és tapasztalata megkerülhetetlen a magyar kerékpáros életben.
A hazai bringázásnak ez óriási lehetőség arra, hogy az elmúlt évek során megszerzett három olimpiai 4. hely után kerekeseink érmet szerezzenek – olvasható a szövetség közleményében.
A 64 esztendős férfira az észak-olaszországi Vicenza város bírósága szabta ki a szabadságvesztést halálos közúti baleset okozásáért és segítségnyújtás elmulasztásáért.
A 28 éves bringás 2019-ben igazolt a Kometához, az idei évet pedig a cseh színekben versenyző ATT Investmentsnél töltötte.
A Magyar Kerékpáros Szövetség (MKSZ) a sportág rajongóinak kínált különleges lehetőséget: Vas Kata Blanka, a kétszeres olimpiai negyedik helyezett kerékpárossal személyesen találkozhatott a közönség az Északi Járműjavító Dízelcsarnokában. Az eseményen Vas Blanka mellett más magyar elit versenyzők is részt vettek, például Kusztor Péter, Drijver Bertold, Greman Szonja, Takács Zsombor és Vas Barnabás.
Jelen volt továbbá Schneller Domonkos MKSZ-elnök – aki egyúttal a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum (MMKM) főigazgatója is –, aki a szövetség közönségtalálkozóján jelentette be, hogy főszponzort keres, és ennek érdekében hirdetést is adtak már fel.
Schneller kiemelte, hogy a szövetség elsősorban olyan cégeket vár támogatóként, amelyek már szimpatizálnak a kerékpársporttal, de eddig még nem nyújtottak segítséget. Hozzátette, hogy a szponzori támogatásból az utánpótlás fejlesztése, valamint a fiatal versenyzők képzése és versenyeztetése kerülne előtérbe.
A közönségtalálkozó keretében –16:00 és 19:00 óra között – a kerékpársport kedvelői több szakág: országúti, pálya vagy mountain bike versenyzőivel találkozhatnak. A program látogatói két kerekasztal-beszélgetést is meghallgathatnak a versenyzőkkel, Schneller Domonkossal (MMKM-főigazgató, MKSZ-elnök) és Dér Zsolttal (a magyar országútikerékpáros-válogatott szövetségi kapitánya). E mellett a versenyekről készült audiovizuális tartalmak, illetve közönség- és sajtókérdések mentén értékelhetik a mögöttünk álló események legmeghatározóbb pillanatait. A rendezvény házigazdája Bodnár Gergely, az Eurosport szakkommentátora, áll az MMKM közleményében.
Az érdeklődők számára javasolt, hogy hozzák magukkal azon tárgyaikat, képeiket, amelyekre begyűjtenék aláírásaikat kedvenc versenyzőiktől, ugyanis Vas Kata Blanka társaságában Kusztor Péter, Drijver Bertold, Greman Szonja, Takács Zsombor és Vas Barnabás is dedikál majd.
Winterthurból az elmúlt borús napoknál jobb, tiszta időben vágott neki a 195 fős mezőny a 273,9 kilométer hosszú, 4470 méter szintemelkedésű távnak, hogy aztán hat és fél órás tekerés után befusson a zürichi Sechseläutenplatzon.
Három magyar, az olimpiai negyedik Valter Attila mellett Dina Márton és Fetter Erik volt ott a rajtvonalon.
A legnagyobb esélyesek közül a holland Mathieu van der Poel a címvédés reményében, a belga Remco Evenepoel pedig azért szállt harcba, hogy a párizsi olimpia után a zürichi vb-ről is begyűjtse az időfutam és a mezőnyverseny aranyát egyaránt.
A rajt előtt a svájci válogatott tagjai álltak az első sorba, ezzel emlékeztek a csütörtöki junior mezőnyversenyben bukott és pénteken elhunyt 18 esztendős Muriel Furrerre, akinek a családja kérte, hogy a tragédia ellenére a tervezettek szerint folytatódjon a világbajnokság.