Pál Tamás
2019.08.06. 20:43
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • 44’

A Fradi jobbhátvédje pont a talán beadásnak szánt lövésbe lépett bele, furcsán szállt a labda, ami végül majdnem be is esett a pipába. Dibuszt annyira meglepte, hogy dolga akadt, hogy nem tudott dönteni a szögletre pöckölés és a lehúzás között, de végül szöglet lett. Abból Hajrović lövését kellett blokkolni, a második szögletet viszont már megúszta a Fradi.

• 40’

Dvali volt most a szabálytalan a spanyollal szemben, akit azért rendesen aprítanak a Fradi játékosai, ez nyilván a taktika része. Újabb lap viszont most nincs.

• 37’
    sárga lap | Ferencvárosi TC | első félidő
    Michal Škvarka (92) Ferencváros
    37’

Ápolás a pályán, Škvarka könyöklése miatt állt a játék pár percig, emiatt számottevő hosszabbítás várható a félidő végén. Rebrovnak nem tetszik, hogy a kemény magyar belépők után villan a sárga, a horvátok viszont zavartalanul tehetik helyre a vendégek játékosait.

• 32’

Petković szabálytalansága után kanyarintotta be fejesre Škvarka távolról, de jól mozdult ki a Dinamo kapusa, aki nem tudta megfogni a labdát rendesen. A bíró szerint zavarták, úgyhogy gyorsan le is fújta a helyzetet.

• 29’
    Ihor Haratin (14) Ferencváros
    29’

Figyeltek a horvátok, nem lehetett meglepni őket ezzel a megoldással. Gyors felszabadítás után újra a Fradi próbálkozhat már, Nguen be is tudta adni, ami után második szándékból Lovrencsics lőtt szépen, de Livaković védett. A kifelé induló horvát akciót Haratin állította meg kemény belépővel, neki is sárga a jutalma.

• 28’

Ademi tüntette el a befelé forduló norvég játékost. Lőni is lehet ezt, de fejesre is be lehet adni.

• 25’

Leovac tette ki bedobásra előle egy jól ütemezett becsúszással. A bedobásból nem sokat jutott előre a Fradi, villámgyorsan újra a felezővonaltól kellett dolgozniuk a támadásépítésen. A keresztlabdák rendre rosszak viszont, vagy a lekezelés nem megy, vagy alapból méterekkel célt téveszt a labda.

• 22’

Livaković fogta a távoli kísérletet, nem volt benne veszély. Mostanra vette fel a meccstempót a Ferencváros, de még mindig sok a hiba a magyar csapat játékában.

• 19’

Három ember között is meg tudja tartani a labdát gond nélkül, ami nem jó jel. Végül sikerült elvenni tőle a labdát, de mentés közben Blažič mintha kézzel avatkozott volna a játékba. A bíró nem látta, a horvátok hiába reklamáltak, ment tovább a játék, nem jött szabadrúgás.

• 17’

Škvarka szögletét fejelik ki, a Fradi visszaszerezte a labdát, de az újabb beívelés már a kapus Livaković kezében köt ki.

• 16’

Csak épp nem érkezett tőlük senki a 11-es pontjánál, így nem lett veszély az amúgy látszólag jól ütemezett elengedett labdából.

• 13’

Nagy lendülettel mozognak a széleken, és bátran lőnek nem 100%-os helyzetből is. Most épp remek blokkolással állta útjukat a Fradi, de Dibusz kapuja folyamatos nyomás alatt van a kezdőrúgás óta.

• 10’

Gyorsan rákezdtek a buzdításra, nehogy gyorsan még nagyobb legyen a magyar bajnok hátránya.

• 4’

Nagyjából 1500-2000 Fradi-szurkoló érkezett különvonattal Zágrábba, ők rendőri kísérettel tették meg az utat a pályaudvar és a stadion között.

• 7’
    gól | Dinamo Zagreb | első félidő
    Dinamo Zagreb Dani Olmo (7) Mislav Oršić (99)
    1
    0 Ferencváros
    7’

Villámgyorsan végigvitt horvát támadásból van meg a Dinamo vezetőgólja. Oršić sarkazott a tizenhatosnál Olmo elé, aki Sigért cselezte ki, és bevágta Dibusz mellett.

• 4’
    Sigér Dávid (18) Ferencváros
    4’

A meginduló Dani Olmót buktatta a kezdőkörben.

• 3’

Dani Olmo kapott labdát a Fradi tizenhatosa előtt, majd egy gyors igazítás után, 16 méterről tüzelt is az U21-es Európa-bajnok spanyol. Dibusz jól döntött, hogy nem akarta fogni a felső léc alá tartó lövést, öklözte csak, így volt biztos.

• 1’

A Dinamo kezdte a mérkőzést, indul a harmad kör a BL-selejtezőben a magyar bajnoknak.

• A Dinamo Zagreb hivatalosan 1945-ben alakult, miután a kommunista vezetésű Jugoszláviában több zágrábi csapatot (a Concordiát, és a HAŠK-t) beolvasztották a HSK Građanski nevű egyesületbe, az új csapat neve pedig Dinamo lett. Az átalakulás időszakában Bukovi Márton volt Građanski edzője, aki 1935-ben itt kezdte edzői pályafutását, majd 1947-ben az MTK-hoz távozott, így ő lett a Dinamo első edzője is. Bukovi két jugoszláv (1937, 1940), és két horvát (1941, 1943) bajnoki címet nyert a csapattal.

• A horvát bajnokság már július 19-én elkezdődött, a nyitófordulóban a Dinamo 3-0-ra győzte le az NK Lokomotiva Zagrebet. A második fordulóban, a Slaven Belupo ellen újra 3-0-ra nyertek. A harmadik fordulóban már gólt is kaptak, ennek ellenére 3-1-re győztek a HNK Gorica ellen, így 9 ponttal vezetik a bajnokságot a Hajduk Split előtt.

A Ferencváros az első két bajnoki mérkőzésének halasztását kérte.

A szezon első pár meccse után Bruno Petkovic a Dinamo legeredményesebb játékosa, három bajnokin, és két BL-selejtezőn összesen négy gólt szerzett.

• Mind a teljes keretet, mind a mai kezdőcsapatot nézve. A Transfermarkt adatai szerint a Dinamo Zagreb játékoskerete 72,8 millió eurót ér, miközben a Fradi – magyar szempontból nézve rettentő erős – keretét kevesebb mint harmadennyire, 20,58 millió euróra becsülik.

A kezdőcsapatokat nézve még nagyobb a különbség, a Dinamo mai 11 fős kezdője 42,4 millió eurót ér, igaz, ebből csak 15 milliót maga Dani Olmo jelent, míg a Fradi kezdője 8,45 millió eurót ad ki.

• A Bajnokok Ligája harmadik selejtezőkörében a Club Brugge a Dinamo Kijevvel került össze. A Dinamónál kezdő az 55-szörös magyar válogatott védő, Kádár Tamás. A Kijev utoljára 2016-ban volt csoportkörös a BL-ben, amikor még Szergej Rebrov volt a csapat vezetőedzője.

A Brugge az előző szezonban főtáblás volt a BL-ben, és az A csoport harmadik helyén végeztek a Borussia Dortmund, és az Atlético Madrid mögött, így az Európa Ligában folytathatták tavasszal, ahol a Red Bull Salzburg ejtette ki őket.

• A 21 éves Dani Olmót 2014-ben szerezték még a Barcelonától, tehát félig horvát nevelésnek is tekinthető a spanyol U21-es játékos, aki 15 millió eurós értékével a horvát bajnokságban és így természetesen a Dinamóban is a legértékesebb játékos.

A szélső/támadó középpályás gólszerzésben és előkészítésben is remek, főleg a ritmusváltásaitól kell tartania a Fradi védelmének.

• A Dinamo Zagreb nyolc alkalommal találkozott magyar csapatokkal az európai kupákban, és kivétel nélkül mindig továbbjutott. Az első két alkalommal éppen Ferencváros volt az ellenfelük, először 1962-ben az Közép-európai kupa csoportkörében oda-vissza legyőzték a Fradit (0-2, 1-5), majd 1963-ban a Vásárvárosok Kupája elődöntőből is a Dinamo jutott tovább.

1966-ban a Tatabányai Bányásszal kerültek össze a Közép-európai Kupa csoportkörében, a Zágrábban a Bányász, Tatabányán a Dinamo nyert 1-0-ra. A következő találkozók már Jugoszlávia felbomlása után jöttek el, amikor pár szezonra Croatia Zagrebnek nevezték át a csapatot, de a szurkolói tiltakozások miatt visszaállították a Dinamo nevet.

1997-ben a Croatia az MTK-t ejtette ki az UEFA-kupa selejtezőjéből, majd két évvel később a BL-selejtezőből is. 2002-ben a Zalaegerszeget 9-1-es összesítéssel verték ki az UEFA-kupából, egy évvel később megint az MTK volt az áldozat az UEFA-kupa selejtezőjében. Az utolsó párharc 2010-ben volt, akkor a Győri ETO-t győzték le az Európa Ligában.

• Dinamo Zagreb: Livaković – Stojanović, Lešković, Perić, Leovac – Gojak, Ademi, Dani Olmo – I. Hajrović, Petković, Oršić.

Ferencváros: Dibusz – Lovrencsics, Dvali, Blažič, Heister – Haratin, Škvarka, Sigér – Tokmac, Szihnyevics, Zubkov.

A horvátoknál ott van a cserepadon a Fradi korábbi játékosa, a hétvégén sérülést szenvedő Emir Dilaver, a Ferencváros viszont nem nevezte a meccsre a BL-keretbe hét elején berakott friss igazolást, Franck Bolit.

• Marijan Vlak játékosként a Dinamo Zagreb kapusa volt, majd edzői pályafutását is 1997-ben kezdte el. Az 1998/99-es szezont a Ferencváros rosszul kezdte, és az addigi vezetőedző, Nyilasi Tibor munkáját félév után megköszönték. Az utódja Marijan Vlak lett, akivel a második helyen fejezték be a bajnokságot, azonban a következő szezont már Mucha Józseffel kezdte el a Ferencváros.

Vlak a Fradi után többször is visszatért a Dinamo kispadjára, majd 2006-ban a Fehérvárnál volt beugró edző. A 2011-12-es szezonban a Vasas háromszor váltott edzőt, Komjáti András, és Urbán Flórián után is Marjan Vlak lett az új edző. 2016 óta a Dinamo Zagreb sportigazgatója.

• Augusztus 5. a nemzeti hálaadás napja Horvátországban, emiatt hétfőn még kongott a főváros helyszíni beszámolók alapján, és mivel a hosszú hétvége remek kiindulási alap a nyaralásra, könnyen lehet, hogy ma este nem telik majd meg a 35 ezres Maksimir Stadion.

• A Dinamo Zagreb 1999 óta több mint 300 millió euróért adott el játékosokat, a legtöbbet Marko Pjacáért kapták, akit a Juventus 23 millió euróért igazolt le 2016-ban. A Fraditól – a Transfermarkt adatai szerint – ebben a két évtizedben 18,7 millió euróért igazoltak játékosokat.

• A Dinamo Zagreb nagyon kemény ellenfél lesz a Ferencvárosnak, Szerhij Rebrov és csapata viszont fogadkozik, hogy nem lehetetlen a továbbjutás. Utóbbihoz fontos lenne egy gól ma Zágrábban a vendégektől.

Ez nem lesz könnyű, a Dinamo ugyanis kirobbanó formában kezdte az új szezont, az eddig lejátszott hat meccsből mindet megnyerték, a gólarányuk pedig 15-1.