A viadal honlapja szerint a dél-koreaiként háromszoros olimpiai érmes versenyző 35.30 másodperc alatt ért célba, amivel 33 századot faragott az Európa-bajnokságon két hete felállított rekordján.
Kim ezzel az eredménnyel a második vonalat jelentő B divízióban 18. lett a 31 indulóból. Vasárnap további két magyar gyorskorcsolyázó is érdekelt volt: ugyancsak a B divízió tömegrajtos versenyében Nagy Konrád ötödik, Bejczi Botond pedig kilencedik helyen végzett, írja az MTI.
Kim a kanadai városban pénteken 1500, majd szombaton 1000 méteren is megdöntötte az országos csúcsot, előbbi távon idénybeli legjobb eredményét érte el a negyedik hellyel.
Az alpesi sízők világkupa-sorozatába tartozó kitzbüheli szuperóriás-műlesikló futam sajnos nem elsősorban a versenyről, hanem sokkal inkább a rengeteg bukás okozta félbeszakításokról szólt.
A legnagyobb balesetet Alexis Pinturault szenvedte el, akinek a jobb síléce beleakadt egy kapuba. A franciák világbajnoka az esés után ugyan felállt, de aztán visszafeküdt a földre a jobb térdét fájlalva. A 33 éves versenyző térdsérülés miatt 11 hónapot hagyott ki, visszatérése óta ez mindössze a nyolcadik versenye volt.
A francia síszövetség szerint Pinturault a jobb térdén súlyos csontzúzódást és feltehetőleg sípcsonttörést szenvedett el.
A férfisíugrók tradicionális viadalát, a Négysáncversenyt alapul véve a női mezőnynek másodszor rendezték meg a Two Nights Tourt. A kezdeményezés eddig nem keltette fel túlságosan a nézők érdeklődését, az Eurosport információi szerint Garmisch-Partenkirchenben mintegy 3000, Oberstdorfban pedig körülbelül 3200 néző volt kíváncsi a kétállomásos versenyre. Csak a miheztartás végett: a garmischi helyszínen a Négysáncverseny során a férfiaknál már a selejtezőre 10 ezren látogattak ki, a fő versenyt pedig 22 ezren követték élőben a helyszínen.
A 26 éves szegedi versenyző két éve éppen ezen a távon szerezte pályafutása első egyéni Eb-medálját, akkor harmadik lett.
A vegyes váltóval olimpiai bronzérmes sportoló dobogós helyezésével tovább tart a magyar csapat 2006-ban kezdődött éremszerző sorozata a kontinensviadalokon.
A magyar színeket képviselő versenyző 1:45.61-es idővel a harmadik leggyorsabb volt 1500-on, így összetettben is a harmadik helyen áll, így ott volt a 10 000 méteres futamon is, írja az m4sport.hu.
A legjobb nyolcra a leghosszabb, 10 kilométeres táv várt, ami már korántsem számít az erősségének.
A 25 éves magyar versenyző bár utolsó lett, 14:05.75 perces teljesítményével így is több mint 20 másodpercet faragott Nagy Konrád 2013 decemberében felállított országos csúcsán.
Összetettben ugyan visszacsúszott a nyolcadik helyre, de 152,382 pontja így is hatalmas magyar rekord, ugyanis Dolp István több mint harmincéves, 175,840 pontos eredményét múlta felül.
Az aranyérmet Eitrem szerezte meg honfitársa, Kongshaug és a holland Beau Snellink előtt, míg a nőknél a szintén holland Antoinette Rijpma-De Jong diadalmaskodott.
Lindsey Vonn alpesi síző, az amerikai olimpiai bajnoknő, 82 világkupafutam győztese 2019-ben bejelentette visszavonulását, de 2024 őszén jelezte, 40 évesen visszatér.
Első versenyén, Sankt Moritzban 14. lett szuperóriás-műlesiklásban, majd most szombaton Sankt Antonban lesiklásban a hatodik helyen végzett, hogy vasárnap még egy lapáttal rátegyen, és ugyanott a negyedik helyet szerezze meg szuperóriás-műlesiklásban. A nála 18 évvel fiatalabb honfitársnője, Lauren Macuga nyerte a versenyt.
Limitidőn belül, a szakaszgyőztes Simen Hegstad Krügerhez képest mintegy hat és fél perces lemaradással, az 58. helyen ért célba Kónya Ádám a Tour de Ski záróversenyén Val di Fiemmében. A tíz kilométeres záró verseny végén az Alpe Cermis lesiklópályát kellett megmászni háromezer méter hosszan.
„Nem úgy utaztunk ki Toblachba, az első verseny helyszínre, hogy ez benne lehet a pakliban. Mikor ősszel terveztük a szezont versenyzőtársammal, Büki Ádámmal és Szőcs Emőke szövetségi kapitánnyal, akkor nem is kértünk szállást január elseje után. De tessék, kint vagyunk Val di Fiemmében, ahol jövőre rendezik az olimpiát, és futok a záró napon az Alpe Cermisre. A szezon összes világkupáján és annak összes számában elindultam eddig. Elég nagy terhelés ez, tartottam is tőle, hogyan fogom bírni. A világkupákon hétvégéről hétvégére javultam, ennek is köszönhető a siker” – nyilatkozta a verseny után a harmadik téli olimpiájára készülő magyar sportoló.
A földrajzi adottságok miatt Magyarországon nem tartozik a legnépszerűbb szabadidős tevékenységek közé a sífutás, ezért megkérdeztük Kónya Ádámtól, hogyan ismerkedett meg ezzel a sporttal. A veszprémi fiatalember éppen Ausztria felé tartott, amikor utolértük őt, de utazás közben is az Index rendelkezésére állt, és szívesen válaszolt a kérdéseinkre.
Lindsey Vonn 2183 nappal legutóbbi lesikló Világkupa-versenye után újból ebben a szakágban indult szenzációs visszatérése második állomásán, és a hatéves kihagyásra, a rengeteg sérülésre és 40 éves életkorára fittyet hányva a hatodik helyet szerezte meg! Mindössze 58 századmásodperccel maradt el az ideje a győztes olasz Federica Brignonéétól.
Már előzetesen sejteni lehetett, hogy elképesztő izgalmakat és rendkívül kiélezett versenyt hoz a nagy presztízsű sorozat 73. kiírásának negyedik viadala, mivel a legjobb hármat mindössze 1,3 pont választotta el egymástól, számolt be összefoglalójában a Magyar Távirati Iroda. Az első körben nem változott köztük a sorrend, a szintén osztrák Stefan Kraft, aki Oberstdorfban és Innsbruckban is első lett, valamelyest növelte előnyét honfitársai, Jan Hörl és Tschofenig előtt, a verseny azonban korántsem dőlt el.
Az ötkarikás hírekre szakosodott insidethegames.biz portál beszámolója szerint ha Cortina d'Ampezzóban nem épülne fel a pálya, akkor Lake Placid a B terv.
„Lake Placid a hivatalos B tervünk” – erősítették meg a 2026-os szervezők –, „de csak abban az esetben, ha nem tudunk rendezni Cortinába.” Hozzátették: megnyugtató információkat kaptak a beruházásról, és folyamatosan érkeznek a hírek annak előrehaladásáról, így szerintük a Lake Placid-i pálya szükségtelennek tűnik.
Mikaela Shiffrin csodálatos pályafutása nem más, mint súlyosabbnál súlyosabb sérülések sorozata, és két sérülés között alkalmi olimpiai és világbajnoki címek, világkupa-diadalok besöprése. Utóbbiból eddig kilencvenkilenc van neki, pont a századik megszerzése közben bukott egy nagyot Killingtonban, és szenvedett felettébb ritka sérülést: valami, talán a síbotja, átszúrta a ferde hasizmát, milliméterekkel elkerülve a máját.
Shiffrin még a kórházból is posztolt egy fotót.
Meg is kellett operálni a bajnoknőt, és úgy tűnt, 29 évesen már nem tud lécet csatolni ebben az idényben. De aki így vélekedett, az nem ismeri Mikaelát.
A 30 éves versenyző az olaszországi tréningen nagy sebesség mellett, egy ugratónál elveszítette egyensúlyát, és – többek között – komoly fejsérülést szenvedett. Koponyájában vérömleny keletkezett, és még az éjszaka operáción esett át, amely jól sikerült, és most altatásban van – adta hírül szombaton a Francia Síszövetség.
A sportoló csapattársa, Nills Allégre szerint rendkívül rossz pályaviszonyok között kellett versenyezniük.
A francia síző a tesztverseny második edzésén a legrosszabb pillanatban, egy ugrató előtt vesztette el az egyensúlyát, majd hosszú másodpercekig zuhant. Mentésén sokáig dolgoztak a helyszínen, ugyanis a bukóháló és egy fa közé szorult.
Az Eurosport francia munkatársai szerint a harmincéves francia síző magánál volt a kórházba szállításakor, lábfájdalomra panaszkodott, állapotáról azonban egyelőre nincs friss hír.
A szörnyű balesetről videófelvétel is készült.
Az ISU pénteki közlése szerint a két ország nemzeti sportági szövetségei egyéni szakágban legfeljebb egy férfi és egy női sportolót, műkorcsolyában pedig legfeljebb egy párost és egy jégtáncos duót állíthatnak rajthoz. A csapatversenyen való részvételtől eltiltják őket, és országonként összesen legfeljebb hat sportoló indulhat a 2026-os olimpián. Hogy kiket és milyen erősorrendben jelölnek, azt februárban kell megnevezniük, és el kell küldeniük jelentkezésüket az ISU-nak.
Az egyeztetést követően az adott sportolók körében még sérülés esetén sem lehet cserét végrehajtani. A 2026-os téli játékokon való részvétellel kapcsolatos összes költséget maguk a sportolók viselik, és az ISU kritériumainak bármilyen megsértése kizárást vonhat maga után. Az egyéni műkorcsolyázók, a párosok és a jégtáncosok alkalmasságáról a végső döntést az ISU tanácsa hozza meg a szervezet által létrehozott különbizottság jelentése alapján. Az esetlegesen visszautasító határozatot a nemzetközi Sportdöntőbíróságon (CAS) lehet megtámadni. Az ISU mostani döntése értelmében tilos Oroszország és Belarusz történelmi és modern zászlóinak kihelyezése az olimpiai kvalifikáció helyszínén, az indulásra jogosult sportolók az ISU zászlaja alatt versenyeznek. Ezenkívül nem megengedett a két ország himnuszainak előadása, helyettük az ISU himnusz használandó a megnyitó-, a záró- és a díjátadó ünnepségeken.
Huszonnégy évvel azok után, hogy 2000-ben, 16 évesen első világkupaversenyén elindult, Lindsey Vonn újra vk-viadalon siklott, Sankt Moritzban, szuperóriás-műlesiklásban. De ebben nem is ez a szenzáció, hanem az, hogy az olimpiai és világbajnok, 82 vk-elsőséggel rendelkező sportági klasszis hat éve visszavonult, majd nyolc hónappal ezelőtt térdrekonstrukciós műtétet hajtottak végre a jobb lábán, hogy megszüntessék a gyötrő fájdalmat.
Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára köszöntőjében kiemelte, az utóbbi időszakban sokat fejlődött a korcsolyázás Magyarországon.
A jeges mozgásforma nemcsak Magyarországon, hanem világszerte is nagy népszerűségnek örvend. Az élsportban olimpiai bajnokaink is vannak, és a korcsolyázás szabadidősportos változatát is rengetegen űzik. Az úszóknál van egy olyan program, hogy minden gyerek tanuljon meg úszni, én a korcsolyasportban is ezt kívánom: minél többen korcsolyázzanak
– mondta a főtitkár. Dr. Fiák István, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) alelnöke hangsúlyozta, hogy a Városligeti Műjégpálya sporttörténelmi helyszín. „Nagy öröm, hogy egy ilyen történelmi környezetben mi magyarok rendezhettük meg a Korcsolyázás Világnapja központi programját. Köszönjük mindazoknak, akik a sportág népszerűsítéséhez hozzájárultak a nap folyamán” – zárta köszöntőjét az alelnök.
Dr. Elek György, a Nemzetközi Korcsolya Szövetség (ISU) és a MOKSZ elnökségi tagja megjegyezte, hogy ritkán adatik meg magyarként, Magyarországon, az ISU nevében is köszönteni a Korcsolyázás Világnapja résztvevőit. „Budapest kiválóan teljesített a korábbi években ezen a világnapon, így nem meglepő, hogy most központi eseményen bizonyíthat. Remélhetőleg sikerül a lehető legjobban ráirányítani a figyelmet a sportágakra, és külön köszönet azoknak a nyári sportágakban versenyző klasszisoknak, akik vállalták, hogy vetélkednek a Városligeti Műjégpályán” – tette hozzá Elek György.
Freund felidézte, hogy 2004 nyarán volt az első rohama, a szülei és a testvérei vették észre, hogy valami baj van.
„Sajnos pont egy fesztivál volt a közelben, szóval felmerült, hogy valamit beszedtem, de szerencsére elhitték, hogy nem csináltam semmi ilyesmit. Először teljesen lesokkolódtam, az jutott eszembe, hogy ezzel nem sportolhatok többet. Ekkor még nem igazán tudtam felfogni, hogy mit is jelent ez a betegség” – idézte Freundot az Eurosport magyar nyelvű kiadása.
Mint beszámoltunk róla, az élő közvetítésben vérfagyasztóként ható bukást szenvedett az alpesi sí amerikai regnáló királynője, Mikaela Shiffrin a hétvégi világkupa-fordulóban. A sportolónő később a kórházból üzent, tudatánál van és első blikkre megúszta igazán súlyos sérülések nélkül. Mostanra megérkezett a pontos diagnózis is, és az amerikaiak világklasszisa közölte: a bukása következtében súlyos izomsérülései és a hasán keletkezett seb miatt hosszabb kihagyás vár rá.
Mikaela Shiffrin sohasem tartozott a „falmelléki” sízők közé, nem véletlen, hogy súlyos sérülések szegélyezik fantasztikusan sikeres pályafutását. Idén januárban is volt egy hatalmas bukása Olaszországban, és a szombati, killingtoni óriásműlesikló-világkupaversenyt sem úszta meg épségben.
Pedig minden esélye megvolt a századik vk-győzelme megszerzésére, hiszen az első futamban ő volt a leggyorsabb.
A viadal honlapja szerint a dél-koreaiként háromszoros olimpiai érmes versenyző 1:09.58 perc alatt ért célba. A számot az amerikaiak hétszeres világbajnok világcsúcstartója, Jordan Stolz nyerte 1:07.62 perces pályacsúccsal. A második, holland Jenning De Boo és a harmadik, kínai Ning Csong-jan is a holland Thomas Krol régi rekordjánál jobb időt teljesített.
Kim, aki pénteken kedvenc távján, 1500 méteren nyolcadik helyen végzett, a múlt heti, naganói állomáson megnyerte a B divíziós versenyt, ezért indulhatott most már a legjobbak között.
Az Ötztali Alpokban fekvő Gurglban rendezték az alpesisíidény második műlesikló versenyét, amelyen az amerikai szupersztár, Mikaela Shiffrin begyűjtötte idei második győzelmét a finnországi Levi után, és összességében 99 vk-elsőségnél tart. A 29 éves Shiffrin megnyerte mindkét szombati futamot, és 55 századmásodperccel utasította maga mögé az albán Lara Colturit. Az alig 18 éves Colturi új hazájának első vk-dobogós helyezését szerezte.
Lara Colturi természetesen nem Tiranában látta meg a napvilágot 2006. november 15-én, ahogy ezt a nevéből kikövetkeztethetjük. Torinóban született, édesanyja, Daniela Ceccarelli 2002-ben, Salt Lake Cityben a téli olimpián aranyérmet szerzett Super-G-ben, és édesapja, Alessandro Colturi is síoktató.
Arról már az Index is beszámolt, júliusban Bánhidi Ákos ágazati igazgató bejelentette, hogy két dél-koreai sportoló a jövőben magyar színekben folytatja pályafutását. A szakember szerint több szempontból is fontos és meghatározó lépés volt a honosítás, amelyben kulcsszerepe volt Csul Vonlinek, aki már évek óta a magyar válogatott szakmai stábját erősíti. Kim Minszok júliusban felvette az Olivér keresztnevet.
A szövetség tájékoztatása szerint a dél-koreaiként háromszoros olimpiai érmes versenyző 1500 méteren 1:45.21 perces idővel megnyerte Japánban a B divízió küzdelmeit, így a következő viadalon már az A divízióban indulhat.
Mi történt az elmúlt hónapokban Trunk Tamás alpesi sízővel, a fiatalok között Dablty néven ismert influenszerrel, élsportolóval?
Tavaly márciusban még arról számoltunk be, hogy az akkor 19 éves Trunk Tamás alpesi sí szlalom kategóriában a magyar versenyzők közül a legelőkelőbb helyen áll a világranglistán, ami önmagában is jelentős eredmény, arról nem is beszélve, hogy ezt 20. születésnapja előtt érte el. Akkor Trunk azt mondta az Indexnek adott exkluzív interjújában, hogy igyekszik óvatosan bánni a jövőbeli tervekkel, mindig lépésről lépésre halad – legyen szó az élet bármely területéről –, de már akkor megemlítette, hogy szeretne idővel a világkupa mezőnyébe bejutni.
A 2023-as év a jeles sporteredményeken túl azért is volt rendkívül sűrű a fiatal tehetség számára, mivel a pályán kívüli tevékenységeivel is felhívta magára a figyelmet mint Z generációs szakértő, író, influenszer, a hazai sneakerkultúra meghatározó figurája, és egyben a tavaly novemberben első alkalommal megrendezett Sneakerness Budapest fesztivál licenctulajdonosa.
A nemzetközi sneaker- és streetwearfesztivál Trunk elmondása szerint komoly sikerrel zárult, több ezer látogatója volt a kétnapos fesztiválnak, ezért nem volt kérdés, hogy idén ősszel újra talpra állítja a népszerű eseményt. De mindenekelőtt arról kérdeztük az immár 21 éves sportolót, mik a tervei a hamarosan kezdődő síszezonra.
Április végén fejeződött be a szezon, a felnőtt világranglista 250. helyén végeztem, innen jön néhány héten belül a folytatás. A korábbi években nem volt jellemző, hogy magyar születésű sportolót ilyen előkelő helyen jegyezzenek a FIS-világranglistán, ezért nagyon örültem annak, hogy sikerült megágyaznom a sikeres folytatásnak
– elevenítette fel Trunk Tamás legutóbbi hónapjait a sísportban. A leginkább szlalomban versenyző – de óriás műlesiklásban is jeleskedő – magyar sportoló elárulta, a nyári felkészülése remekül sikerült, az ott mért időeredményei alapján bizakodó, és persze annak is örül, hogy nemzetközi szinten ismert edzőkkel, a korábban WRA-ban szlalom edző Patrick Rennerrel és Kiyoshi Kawamurával dolgozhat együtt.
Tavaly év végén kint voltam Japánban, ott versenyeztem, és egy közös ismerősön keresztül segített nekem az akkor még a japán válogatott szövetségi kapitánya. Mondta nekem, hogy a szezon végén visszavonul, de sikerült meggyőzni, hogy miattam még folytassa, és immár az edzőmként dolgozik velem és utazik versenyekre. Mondanom sem kell, ez mekkora megtiszteltetés számomra, és persze rendkívül komoly dolog, hogy a csapatomban tudhatom. Úgy érzem, hogy összeállt a szakmai csapatom, amit egyedül hoztam össze, a kapcsolatokat magamnak teremtettem meg, nagyon várom már a folytatást
– árulta el felkészülése hátteréről Trunk Tamás, akitől megérdeklődtük, most, hogy 250. a világranglistán, mik a közvetlen céljai az előttünk álló, heteken belül rajtoló síszezonra. A 21 éves élsportoló elmondta, egyértelmű célja, hogy bejusson a világkupa mezőnyébe, amelyre az indulást a világranglista első 150. helyezettje szerzi meg – ez az elsődleges cél lebeg szemei előtt.
A 35 éves sportoló épphogy továbbjutott az első futamból, a másodikban viszont a harmadik legjobb időt érte el, így végül 2.16 másodperc volt a hátránya a győztes norvég Alexander Steen Olsen mögött. Visszatérése rekordot jelentő 33 ezer nézőt vonzott a világkupaszezon hagyományos nyitóhétvégéjére.
Hirscher 2019 szeptemberében jelentette be visszavonulását, néhány hónappal azután, hogy sorozatban nyolcadik összetett vk-győzelmét aratta. A hétszeres világbajnok többször úgy nyilatkozott, nem akar újra versenyezni, idén áprilisban mégis a visszatérés mellett döntött, de immár nem Ausztria, hanem édesanyja szülőhazája, Hollandia színeiben indul.
A CAS csütörtöki közleményében jelezte, hogy a fellebbezők azt szerették volna elérni, hogy az aranyérem Oroszországnak járjon, azonban a június 12-i meghallgatást követően az illetékes testület arra a következtetésre jutott, hogy Valijevát doppingvétség miatt megfelelő indokkal zárták ki a csapatversenyből, ezért az ottani eredményeit nem lehet figyelembe venni, így az oroszok nem kaphatnak aranyérmet.
Az akkor 17 éves Valijeva – aki egyéniben eredetileg a negyedik helyen végzett – kezdettől ártatlannak vallotta magát. A felmentését elérni akaró védői a többi között arra hivatkoztak, hogy a sportolónak a Pekingben elvégzett valamennyi doppingtesztje negatívnak bizonyult.
A magyar szövetség honlapjának szerdai beszámolója szerint Szabó rövid betegség után hunyt el.
Szabó Krisztián szülővárosában, Debrecenben kezdett el korcsolyázni, rövidpályás gyorskorcsolyázóként képviselte a magyar színeket olimpián, világ- és Európa-bajnokságon, valamint téli Universiádén.
Tagja volt a 2001-ben Európa-bajnoki bronzérmet szerző férfiváltónak, majd a következő évben indulhatott a Salt Lake City-i téli olimpián.
Az ötkarikás testület már korábban kiválasztotta a francia Alpok pályázatát, de végleges döntés egyelőre azért nem születhetett, mert jelenleg Franciaországnak nincs többségi kormánya, így a NOB az előírt garanciákat nem kapta meg. A francia pályázat 88-ból 84 támogató szavazatot kapott.
A NOB közlése szerint október elsejéig kell a francia miniszterelnöknek aláírnia a garanciákat, amelyeket a parlamentnek 2025 március elsejéig kell ratifikálnia. Amint ez megvalósul, megkötik a rendezési jogról szóló szerződést.
Kobajasi 37,5 méterrel szárnyalta túl a hivatalos világrekordot a Hlidarfjall síközpontban. A horvát Index beszámolója szerint a japán síugró bemelegítésként előbb 256, majd 259 és 282 méterre repült el, de úgy érezte, hogy a harmadik legjobb kísérletét is képes lesz felülmúlni – és végül igaza lett.
Kobajasi a legnagyobb ugrása közben összesen nyolc másodpercet töltött a levegőben, egy ponton pedig 107,5 kilométer/órás sebességgel repesztett a talaj felett.
A hírek szerint a vakmerő síugró nemcsak a rekordot próbálta megdönteni, hanem elképesztő módon 300 métert is megpróbált vitorlázni a levegőben, ami a jelek szerint nem jött össze neki.
A szakági sikerét már korábban bebiztosító tengerentúli sztár mögött a norvég Mina Fürst lett a második, az első futam után vezető svéd Anna Swenn Larsson pedig a harmadik.
Shiffrin a kilencedik győzelmét aratta a mostani vk-szezonban, újabb diadalával pedig tovább javította a rekordot a vk-elsőségek tekintetében.
Az amerikai síző tavaly márciusban döntötte meg Ingemar Stenmark csúcsát, a svédországi Aréban előbb beérte, majd 87. elsőségével le is hagyta a svédek legendás versenyzőjét, aki a '70-es, '80-as években aratta győzelmeit.
(Borítókép: Getty Images)
A legjobb eredményt a páros műkorcsolyában magyar színekben induló Pavlova Maria, Sviatchenko Aleksei duó érte el a küldöttségből, ők a negyedik helyen végeztek, éppenhogy lemaradtak a bronzéremről.
Az egy éve Eb-5. és vb-7. páros teljesítményének értékét növeli, hogy a kűrben a harmadik legmagasabb pontszámot kapták, de ami ennél is nagyobb szó, hogy a technikai értékeket tekintve az övék volt a legjobb gyakorlat.
A szabadkorcsolyázás eredménye alapján pedig egy „képzeletbeli” bronzérmet is kiosztottak a honosításon kívül magyarországi kötödéssel nem bíró versenyzőknek, de az nem számított bele a hivatalos éremtáblázatba.