Jó pár perccel azelőtt, hogy bejelentették volna a Saul fia Oscar-győzelmét, Nemes Jeles László Facebook-oldalán megjelent a lenti poszt, aztán gyorsan el is tűnt.
Rögtön át is vették többen (a mainstream médiából is), a netezők pedig elkezdtek zúgolódni és értetlenkedni, hogy mekkora gáz ez az Oscar, előre kiszivárog minden, ezértmaradtunkfent, ezérttartittezazország, errebezzegvanpénz. Ők mind egy csúnya (vagy akaratlan) hoax áldozatai lettek.
A rendező nem ilyen néven van Facebookon. A rajongói oldal szerkesztője valószínűleg egy bekészített posztra élesített rá véletlenül, amit akkor akart csak ellőni, ha a film tényleg megnyeri az Oscart.
Iráni állami tévében és Szaúd-Arábiában is elkezdték sztárolni a szuper Hezbollah-mesterlövészt, aki két perc alatt elintéz hat hülyén kapkodó harcost az Iszlám Államtól. Az egyik iráni hírügynökség, a Mizan News még kicsit ki is színezte sztorit azzal, hogy iráni gyártású, baromi nagy Arash puskával intézte el a szuperlövész az ellent, írta a France24.
Két nap alatt húszezren osztották meg azt a posztot Facebookon, amiben egy boldog felhasználó legyezi magát Zuckerberg vagyonának egy részével.
Én kiraktam és másnap jött a postás, hogy valami Mark Zuckerberg küldött nekem valamit. És mint kiderült Hetven ezer dollárt küldött.
Ha maga a pénzosztás nem is lenne gyanús, az azért legalábbis furcsa lehet, hogy a magyar postás már másnap csengetett 70 000 dollárral. Ez a nyilvánvalóan elképzelhetetlen dolog biztos sokakat elijesztett, de nem mindenkit, ezért nem árt sietni, hiszen
Siessen ön is, és azonnal kattintson, ha szembe találkozik vele, a poszt jobb sarkában tudja jelenteni, illetve letiltani az ilyen átverős tartalmakat.
És egyébként is, azt hallották, hogy Bill Gates minden egyes facebookos letiltásért 5 centet utal beteg kisgyerekeknek? (nem)
Régi közhely, hogy egy-egy járvány esetében magánál a vírusnál csak a háttérben gonosz hatalmakat sejtő összeesküvés-elméletek terjednek gyorsabban. Szinte természetes, hogy ez most sincs másképp, amikor épp a zikavírus okoz egyre nagyobb pánikot a világban.
Viharként söpört végig az interneten egy Burger King-dolgozó poénja. John Correa történetét többek között mi is megénekeltük, ám kiderült, hogy csak a sajtót és az internet népét akarta szívatni, amikor a főnöke elküldte egy pár zacskó nuggetsért, amikor kifogytak. A zacskókat lefotózta, úgy kiírta, hogy a zacskókat lenyúlta és kilépett a cégtől - írja az urbanlegends.hu .
Correa számítása bejött, tízezrek osztották meg tweetjét és világszerte hősként ünnepelték a fiút. Mint kiderült, egyelőre még mindig a Burger Kingnél dolgozik, bár foglalkoztatja a váltás gondolata.
Arra tökéletes, hogy az államapparátus minél könnyebben nyomon követhesse az állampolgárt, mint személyiségi jogot. Viszont az előző kártyával szemben van egy nagy bukta a dologban - ezzel nem utazhatunk külföldre. Az új személyi igazolvány hátlapján olvasható: »Külföldre utazásra nem jogosít«
- terjeszti a Hírhatár portál lendületes, kormányt és bürökráciát ekéző cikkében, hogy az idén januárban bevezetett elektronikus, biometrikus adatok is tartalmazó személyi igazolvánnyal nem lehet külföldre utazni. A cikkhez még képi illusztrációt is csatoltak, ahol olvasható az idézett felirat. Ez korábban tényleg nem szerepelt a személyi igazolványokon, de most sem mindegyikre kerül.
Éjjel bejárta a netet néhány szívszorongató fotó az USA-ban, amelyen egy nőstény kenguru haldoklik. A fotós, Evan Switzer azt írta a képekről, hogy egy hím kenguru ölében ringatta a nőstény fejét az élete utolsó pillanataiban. „Nagyon különleges dolog volt, gyászolta párját” – kommentálta a képet a fotós.
A szakértőnek viszont van egy rossz hírük: a képen egyáltalán nem az történik, amire a fotós gondolt, a szituáció nem ennyire romantikus (bár, kinek mi, ugye). A gyászoló kenguru valójában éppen párosodni próbál a halott nősténnyel, sőt, elég valószínű, hogy ő okozta azokat a sérüléseket is, amikbe az állat belehalt – ezek az állatok ilyenkor gyakran agresszívek. Legalábbis így a Guardiannek nyilatkozó ausztrál Derek Spielman állatorvos patológus így gondolja, ő meg csak tudja.
Pósa Károly helytörténész hat éve vezeti Bácskai diárium című blogját. Mindenről ír, amihez kedve van: a menekültválságról vagy éppen a Star Wars 7-ről. Rajzol, fest, versel, és morog, ha nem tetszik neki valami. Mostanában a felszínesség idegesítette, ezért úgy döntött, lemegy a föld alá, és magával rántja az olvasóit.
Köszönjük, Mark Zuckerberg, az előre gondolkodó nagylelkűségét!
– így indulnak azok a Facebook-bejegyzések, amelyek arról szólnak, hogy Mark Zuckerberg 4,5 milliárd dollárt oszt szét ezer szerencsés Facebook-felhasználó között. Egyelőre angolul, de várhatóan rövidesen magyarul is.
A közösségi médiában terjed ez a videó, amiben egy folyó nagyon sok homokot sodor. A videó állítólag Szaúd-Arábiában készült, Rab-el-Háliban (magyarul üres negyed), ez a világ legnagyobb egybefüggő homoksivataga. A felvétel készítője mintát is vesz a homokból – írják az egyik feltöltött videó alatt.
Ne csodálkozzon, ha hamarosan az ön Facebook-idővonalán is megjelenik a cikk, ami azt állítja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök
Az eredeti cikkek három kép alapján látják ezt bizonyítottnak. Egy 1920-as, egy 1941-es és egy 2015-ös fotót mutatnak, és azt állítják, hogy mindhármon Putyin látható. A javukra írható, hogy a három kép közül az egyik valóban Putyinról készült.
Putyin körül valóban kialakult egy szűk, de végletekig rajongó kör, melynek tagjai szerint az orosz elnök évszázadok óta él a Földön, egyesek szerint Drakula gróf is ő volt, csak aztán elköltözött.
Léteznek viccesebb állítások is: a Buzzfeed egy tavalyi cikkében azt bizonygatta, hogy Putyin szerepel Leonardo da Vinci leghíresebb képén, a Mona Lisán is.
Главный секрет Моны Лизы pic.twitter.com/zVr3m47pkr
— Веселые ребята (@VRebyata) 2015. július 27.
A napokban bejárta az angol nyelvű médiát – és nem is csak a bulvárlapokat – egy Phuc Dat Bich nevű vietnami származású ausztrál férfi esete. A nagy figyelem annak volt köszönhető, hogy a keleties név angolul kiejtve könnyen félreérthető. Mintha itthon úgy hívnának egy ázsiai származású magyart, hogy Bhazda Khur Vat. A BBC még egy videót is készített arról, hogyan kell akkurátus vietnamisággal kiejteni a nyugati szem számára szokatlan nevet. Eszerint nem is Fák Det Bics, hanem Fú Da Bik lenne a helyes változat:
Jóakaratú emberek, hallották már, mik voltak Steve Jobs utolsó szavai? Ha még esetleg nem volt alkalmuk lájkolni a Talmi Csillogás Helyett Az Igazi Értékekre Rámutató Fontos Üzenetet, ne féljenek, hamarosan ott lesz a Facebook-falukon a Megtalált Testamentum.
Kigyúrt "migránsok"? Szellemvárossá változott Párizs? Műpénisszel szelfiző dzsihadista? Ha valamilyen tragédia történik a világban, a szolidaritás és széleskörű összefogás mellett mindig a – szándékos vagy éppen véletlen – pánikkeltés, félretájékoztatás és ferdítések is felütik a fejüket. Ráadásul ahogy a segítségnyújtást is megkönnyíti a technológia, ugyanúgy az hazugságok és félreértések is sokkal gyorsabban és szélesebb körben terjednek el a közösségi média segítségével.
Nem történt ez másképp a november 13-i párizsi terrortámadás után sem: meghamisított képek, félremagyarázott események és fél évvel ezelőtti Twitter-üzenetek öntötték el az internetet. Azt, hogy ezeket nem mindig rossz szándék vezérelte, jelzi, hogy néha épp a valódi szolidaritást nagyították fel egy-egy eredeti kontextusából kiragadott, "aktualizált" képpel.
Az internet legsötétebb oldalának és a sajtó (egy részének) kritikátlan, ellenőrizetlen forrásfeldolgozásának legjobb példája az, ahogy egy kanadai szikh informatikai újságíróból szombaton világszerte terroristagyanús személy lett.
Veerender Jubbal Kanadában él, videojátékokról ír. Még augusztusban csinált magáról egy szelfit a fürdőszobában a tükör előtt, és a képet kirakta a Twitterre. A párizsi terrortámadások másnapján Jubbal képe néhány egyáltalán nem apró módosítás után már a párizsi merényletek egyik lehetséges elkövetőjének képeként körözött a neten, aztán a sajtóban. Világszerte.
Az eredeti képet valaki úgy alakította át, hogy Jubbalra bombaövet photoshopolt, a kezében tartott iPadből pedig egy Korán lett "előbb egy szelfi, aztán a Stade de France" aláírással.
That’s an iPad, not a Quran, and the Dastar (turban) is worn by Sikhs. pic.twitter.com/xkKzJ0G65f
— Grasswire Fact Check (@grasswirefacts) 2015. november 14.
A kép hihetetlen gyorsasággal kezdett terjedni a neten, és hamar bekerült az újságokba is. Mindenféle ellenőrzés nélkül átvette Európa legnagyobb bulvárlapja, a német Bild. Közzétette a Twitteren az olasz "Sky TG24" tévéadó ( 1,95 millió követő), a spanyol La Razón című újság pedig a címoldalára is kitette.
És ez még semmi: közzétette egy az ISIS-hez közelálló Facebook-oldal is ezzel a kommenttel:
A tudósítások szerint ő az egyik testvérünk, aki végrehajtotta a dicsőséges Párizs elleni támadást.
Pedig elég lett volna csak megnézni a módosított képet. Ha Jubbal egy Koránt tart a kezében, akkor vajon hogyan csinálhatta a képet magáról a tükörben? Van rajta egy beépített kamera?
Borotválkozni utálatos dolog. Aki azt mondja, szeret borotválkozni, attól féljünk, mert milyen ember az, aki szereti a sebeket, az irritált bőrt, vagy amikor csíkokban húzzák a bőrben legmélyebben ülő szőrszálait.
Ráadásul borotválkozni elég környezetszennyező dolog is. A világon milliószámra fogynak az eldobható borotvák, nehezen hihető, hogy bárki is ráállt volna a nagyüzemi újrafelhasználásukra, vagyis a sok műanyag még évezredek múlva is velünk lesz.
Ebből a két dologból újabb két dolog következik:
Na, pont ez a második dolog történt a Kickstarter nevű közösségi finanszírozó oldalon: a Skarp nevű cucc készítői azt állítják, hogy ők egy darab formatervezett alumínium, egy darab ceruzaelem és némi lézer segítségével feltalálták az utolsó borotvát, amit az ember valaha is használni fog.
Állítólag egy speciális hullámhosszon üzemeltetett lézer majd jól elégeti a szőrszálainkat, de úgy ám, hogy közben a bőrt nem bántja, mert ez a speciális hullámhossz a szőrszálakat alkotó sejteket célozza.
Nem túl meglepő módon a Skarp az eredetileg célként kitűzött támogatási összeg sokszorosát gyűjtötték be (és még hátra van bő két hét a kampányból). 14 nap alatt a tervezett 160 ezer dollár helyett 3,2 millió jött össze nekik, annak ellenére, hogy kis kockázatot vállal az, aki kijelenti:
Több jele is van ennek:
Érdemes megnézni a videót, ahol bemutatják az eszköz működését:
Most lehet, hogy én borotválkozom rosszul, de elég kínkeserves folyamatnak tűnik, hogy borotválkozás közben úgy kell elkeseredetten harcolni a borotva bőrrel való érintkezése ellen, hogy közben szálanként kell lenyesni minden szőrt. Ennél még az is gyorsabb, ha az asszony szemöldökcsipeszével állunk neki kitépkedni a szőröket.
Ettől függetlenül, ha ön megvette, és majd 2016 márciusában megkapja a csomagot, mindenképpen írjon nekünk, hogy áttehessük ezt a cikket a hoaxokat, vagyis átveréseket tartalmazó írások közül a sima hírek közé.
Az elmúlt hetekben több olyan kép is terjedt az interneten, amik menekültekkel kapcsolatos valótlan állításokkal együtt jelentek meg. Az egyik talán legismertebb kép már itthon is bejárta a netet. Ezzel többen azt próbálták sugallni, hogy terroristák is százszámra jönnek Európába a menekültekkel. A bizonyíték pedig ez a fotópár lenne, amelynek egyikén egy fegyveres férfit látunk, a másikon pedig ugyanazt a férfit, de már Európában.
A férfi azonban a lázadók egyik parancsnoka volt, egy 700 tagú csapatot vezetett a szír polgárháborúban. A harmincéves férfival az AP készített interjút Kosz szigetén, a zöld pólós kép is akkor készült. Ezt használták fel a menekültellenesek, hogy meggyőzzék a gyanútlan netezőket.
Ez talán a leghíresebb kép, amivel a menekültek ellen hergelnek, még Magyarországon is ezzel riogatott a kormányközeli média. Emellett a többi menekültképes hoaxot is összegyűjtötte a Vice újságírója.
Muszlim szülők azt követelték, hogy Montreal (Kanada) egyik elővárosának minden iskolai menzájáról tiltsák ki a disznóhúst. A polgármester elutasította a követelést, a jegyző pedig levelet küldött minden szülőnek, amelyben megmagyarázta, hogy miért.
– így kezdődik a magyar közösségi média aktuális sztáranyaga, és a folytatásában a polgármester szelíd szavakkal meg is magyarázza a dühös szülőknek, hogy miért nem fognak az ő szabályaik szerint élni. A történet futótűzszerűen terjed, csak a magyar net egyik legsötétebb mocsaraként ismert Mindenegybenen közel hatezer megosztásnál jár. Annak ellenére – vagy éppen azért? –, hogy már a címben jelzi, hogy nem lő túl magasra intellektuálisan, amikor előzékenyen odaírja zárójelben, hogy Montreal melyik országban van.
Amikor egy történet ennyire didaktikus, tanmeseszerűen fekete-fehérek a szereplői, és hiányzik belőle a konkrétumok legkisebb morzsája is (sehol egy név, egy dátum, egy forrás), az mindig gyanús. A Google nagyjából két perc alatt le is buktatja: egy szó sem igaz belőle.
A mese eredeti verziója Belgiumban játszódik, egy Ath nevű városban, ez 2013-ban terjedt el francia nyelvterületeken, és annyira elterjedt, hogy még egy online petíció is született a muszlimoknak ellenálló hős városatya támogatására. A polgármester, Marc Duvivier hivatalos sajtóközleményt adott ki, amiben tisztázta, hogy az egész történet kitaláció. 2014 végén később jelent meg az újabb mutáció a sztoriból, ez copy/paste módszerrel született a belga eredetiből, csak a helyszínt írták át Montrealra. Ennek egy elég esetlen magyar fordítása robbant most nagyot a hazai közösségi médiában. A kanadai verziót egyébként szintén cáfolta a hírbe hozott polgármester.
Két rendőrt késeltek meg illegális bevándorlók Budapest XXII. kerületében kedden – terjeszti megdöbbentően primitív stílusban a hírt szélsőjobboldali Nemzetarcvonal.net. Vagyis nem is megdöbbentő a stílusuk. És természetesen nem is hír a hírük.
Mintegy ezer fős, zömében férfiakból álló migráns csoport rohamozta meg a szerb-magyar határt Horgosnál - ezzel a hírrel riogat a szerbiai DélHír.hu. A hírportál a szerb Alo nevű bulvárlapra hivatkozva írta azt, hogy a tömeg kapákkal és botokkal felfegyverkezve, Allah Akbar kiáltással tört rá a határőrökre, de egy kis extra rendőri segítséggel sikerült megfékezni a „feldühödött tömeget”.
Csak épp korántsem történt meg.
Rövid időn belül 2500 követőt szerzett az Instagramon egy szenegáli férfi, aki a saját, Spanyolországig tartó útját dokumentálta. A sztorit több külföldi és magyar híroldal is átvette. Mostanra kiderült, hogy a profil nem valódi, az egész csak egy fesztivál reklámkampánya volt.
Az egy hete indított profil tulajdonosa, Abdou Diouf végigfotózta, ahogy elhagyja a szenegáli Dakart, hogy új életet kezdjen Európában. A fotók – kizárólag szelfik – bemutatták az út apró részleteit, például a motorozást, a sikeres partra szállást vagy a mosakodást. Egyik sem volt valódi, de ez nem számított. Amikor a Huffington Post megírta a sztorit, a közösségi oldalak átvették azt, és Diouf híre mindenkihez eljutott.
Volt múlt héten egy elég csúnya eset: végigszaladt a neten a „mi történik egy óra alatt, ha megiszunk egy doboz kólát” című infografika. Ne szépítsük, itt az Indexen is futott, mert olyan hihetőnek tűnt, hogy beszívtuk, elnézést kérünk mindenkitől, aki miattunk verte ki az ismerősei kezéből a kólásüveget.
Mert kiderült, hogy a jó szándékú készítő inkább csak tippelgetett, mintsem a valós folyamatoknak és történéseknek járt utána, amikor olyasmiket írt, hogy csak azért nem hányjuk el magunkat egy doboz kóla, és az abban lévő tíz teáskanálnyi cukor miatt, mert a foszforsav elfedi az ízt.
A BuzzFeed vette a fáradságot, és utánakérdezett az infografika állításainak. Kimber Stanhope táplálkozástannal foglalkozó biológus Kaliforniai Egyetemen, szakterülete a cukor és az emberi test reakciói. Szerinte már rögtön a tíz teáskanálnyi cukor hánytató hatása is túlzás, a legtöbb embernek nem okozna gondot az elfogyasztása. „Alanyok százait vizsgáltuk, akik ennél sokkal több cukrot ettek meg foszforsav nélkül, egyikük sem hányt, és nem rémlik, hogy bárki rosszullétre panaszkodott volna.”
Stanhope szerint az sem igaz, hogy a hirtelen megemelkedett inzulinszint miatt gyárt a cukorból zsírt a májunk. Ez a jelenség valójában amiatt van, ahogy a máj az ilyen kiugró inzulinterhelésre reagál, hanem a nagy mennyiségben bevitt fruktóz okozza a bajt. Érdekesség, hogy az eredeti blogposztban ez helyesen szerepel, csak az infografikánál csúszott félre az információ.
A koffeinnel kapcsolatos állítások sincsenek rendben. Michael A Taffe, egy, a függőségeket neurobiológiai szempontból vizsgáló intézet munkatársa a Buzzfeednek elmondta: a koffein eleve nem indíthatja be vagy fokozhatja a dopamin nevű boldogsághormon gyártását a testünkben, mert a vizsgálatok szerint a koffein a dopamin véráramba kerülését segíti, a képződéséhez semmi köze sincsen.
Ráadásul Taffe szerint nagyon fontos tudni, hogy mint minden drognál, a koffeinnél is a dózistól, illetve a használó ellenállásáról szól. „Egy doboz kólában közel sincs annyi koffein, hogy az komolyabb hatással legyen egy átlagos emberre, főleg nem olyanokra, akik amúgy is rendszeresen fogyasztanak koffeintartalmú élelmiszereket vagy italokat” – foglalta össze a szakember. Taffe szerint azért az infografika koffeines részében van némi igazság, de a készítők erősen túldramatizálták a dolgot.
Természetesen fontos tudni, hogy szinte minden kutatási eredmény a cukros üdítők fogyasztásának negatív hatásaira hívja fel a figyelmet. Vagyis lehet, hogy egy óra alatt nem az történik velünk, ami az infografikán szerepel, de hosszabb távon egészen biztosan komoly káros hatása lehet, ha valaki rendszeresen fogyasztja ezeket a termékeket. A blogposzt, illetve az infografika eredeti szerzője, Niraj Naik szerint is ez a fontos üzenet: ha ilyesmit iszunk, pláne gyerekként, az nem jó.
Megint terjed a hír, hogy különleges égi jelenségnek leszünk tanúi július 31-én éjjel: kék lesz a Hold. Nem, nem lesz kék a Hold, hacsak időközben valahogy nem kerül nagyobb mennyiségű, vulkáni eredetű por a légkörbe.
A Kék Hold annak a nem túl gyakori eseménynek az elnevezése, mikor egy naptári hónapon belül kétszer is van telihold. A második teliholdat hívják kék holdnak. A jelenség magyarázata, hogy holdfázisok 29,5 naponta ismétlődnek, vagyis ha a hónap első napjaiban van egyszer telihold, van rá esély, hogy a hónap legvégén lesz még egy. Ami amúgy pontosan ugyanúgy fog kinézni, mint bármelyik másik, tetszőlegesen választott telihold, például az, ami az Index saját instagram-profilján is közszemlére került.
Nagyjából két-három évente van ilyenre példa, legutóbb 2012-ben láthattunk két teliholdat egy hónapon belül, de jegyeztek már fel olyan három hónapos időszakot, amikor kétszer is volt Kék Hold. Az elnevezés angolszász gyökerű, először egy 16. századi, egyházellenes iraton találták meg a kutatók.
Ahhoz, hogy igazán kék Holdat lássunk, a légkör összetételének kell megváltoznia. Érdekesség, hogy a Marson például rendszeresen kék a lenyugvó Nap színe: az ottani levegőben szálló porok, illetve a légkör gázainak összetétele a fény egy más hullámhosszát szűri meg, mint a Föld légköre. A múltban viszont volt már, hogy tényleg kékes árnyalatú volt a Hold a megszokott ezüstös szürke helyett: 1883-ban, az indonéziai Krakatau, és 1983-ban, a mexikói El Chichon vulkán is elég anyagot lövellt a légkörbe ahhoz, hogy az befolyásolja a Hold általunk látott színét.
Éppen ezeken a furcsa alakú virágokon pörög az internet, amiket még májusban töltött fel a Twitterre egy japán felhasználó. Jó pár évvel a 2011-es fukusimai katasztrófa után az emberek úgy gondolják, nemcsak ezek a margaréták érintettek csak a sugárzás okozta mutációkban.
Furcsa zöldségek és mutáns nyulak is keringenek a közösségi oldalakon, ezekről viszont egyelőre semmilyen hivatalos megerősítés nincs. Ahogy valójában
Bár valóban genetikai mutációkról van szó, azok természetes körülmények között jöttek létre, véletlenszerűen is előfordulhat ilyen. Magyarázat lehet még bármilyen szennyezés, bármilyen betegség, a szakértők szerint teljesen gyakori, radioaktivitással nem összefüggő jelenségről van szó.
Ami biztos, hogy 2013 júliusában már háromszáz tonna radioaktív víz szivárgott ki az erőműből a Csendes-óceánba, és szivárog ma is. Végleges megoldást még mindig nem találtak, az egyre nagyobb arányú sugárzó anyag pedig a végén tényleg biológiai problémákat okozhat.
PÉCS - Megtörtént a csoda! Pécsi tudósok megtalálták azt a gyógymódot, amellyel gyógyítható a rettegett betegség..., a RÁK.
Ezzel a mondattal kezdődik az a bullshithalom, amit a nemzetközileg is elismert tudományos szakfolyóirat, a Blikk egy régi cikkéből lenyúlt grafikával illusztrálnak a Facebookon.
A napokban bejárta az egész nemzetközi médiát, és a magyar sajtóban is felbukkant a hír, hogy 15 év múlva beköszönt a mini-jégkorszak. Az egész azzal kezdődött, hogy a brit Királyi Csillagászati Társaság sajtóközleményben ismertette Valentina Zharkova kutatásának eredményeit. Ebből kiderült, hogy a napciklusokat vizsgáló, számítógépes modelleken alapuló statisztikai elemzés szerint
a nap aktivitása 60 százalékkal esni fog a 2030-as évek során, és olyan szintet fog elérni, amilyet utoljára a néhány száz évvel ezelőtti kis jégkorszak idején produkált,
innen pedig már egyenes út vezetett oda, hogy meneküljünk, mert jön a jégkorszak.
A Facebookon brutális sebességgel terjed egy bejegyzés, amely szerint egy ismeretlen nő odament egy az Alleeban díszköveknél, vízesésnél játszó gyerekhez, és el akarta csábítani valahova. A bejegyzés szerzője szerint ekkorra az apa a nő után ment, elfogta és hívta a rendőrséget.
Hamarosan bűncselekmény lesz a kemó alkalmazása! – robbant a hír a magyar online alternatív medicina világában néhány napja, és azóta is brutálisan terjed. A cikk (amit a méltán a magyar net egyik legsötétebb áltudományos mocsarának tartott Mindenegyben közölt) már 20 ezer feletti facebookos megosztásnál és lájknál tart, az ezoterikus-természetgyógyász tömeg ünnepel, a kemoterápia betiltását, és a gyógyszeripar bukását vizionálja.
A világ összes lapja elhitte, hogy létezhet szexuális úton terjedő betegségeket kimutató óvszer, ami a szifiliszre kéken, a chlamydiára zölden, a herpeszre sárgán, a HPV-re lilán fluoreszkál. Az S.T. EYE névre keresztelt óvszerrel három tinédzser ezer fontot nyert egy diákoknak kiírt tudományos versenyen.
Hiába mondta néhány napja Vlagyimir Putyin, hogy "Oroszország kénytelen lesz azokra az országokra irányítani fegyvereit, ahonnan fenyegetik", arra senki nem gondolt, hogy a konteó-nehéztüzérséget már ilyen hamar be is vetik. Vlagyimir Markin, az orosz kormány Nyomozati Bizottságának szóvivője ugyanis nyomozást kezdeményez az első holdra szállás körülményeivel kapcsolatban.