Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára kötött bele Gyurcsányba egy kedves cicázással. Arra világít rá, hogy Gyurcsány nem mindig ódzkodott annyira Putyintól, mint amennyire mostanában szokott.
Távol álljon tőlünk, hogy belekössünk Rétvári szavaiba, de Orbán Viktor miniszterelnök sem mindig rajongott Putyin Oroszországáért:
míg Európában a piac szereplői elfogadják a verseny szabályait, az üzleti tranzakciók átláthatók, addig Oroszországban nem a verseny elfogadása, hanem a monopóliumra való törekvés a jellemző.
Percről percre a választási kampány hírei, a választási eredmények az Indexen. Minket olvasson, ha mindent tudni akar arról, milyen lesz az új parlament.
Már egészen sokan vannak, az utcán egymás mellett állnak az emberek.
A kivetítőn kora délután az Együtt kampányfilmjei mentek, ezután egy zenés remix következett Bajnai beszédeiből, most pedig már élő zene van a színpadon. Egy Butterfly Effect nevű zenekar játszik, akiknek persze lehet, hogy bUtterfLY effeKTként kell helyesen leírni a nevét.
hogy az újságírók Forma 1-et néznek.
Ljubljanában három kedves hölgy fogadott minket, megkaptuk a zöld színű borítékot és a két előttünk lepecsételt szavazóívet. Mielőtt az urnába dobtuk volna, a hölgyek megkérdezték, hogy lezártuk-e a borítékokat, ami jó, mert nem biztos, hogy mindenki tudja, hogy le kell. Kilencoldalnyi volt a névjegyzék, nagyjából 100 fő szavaz ma a követségen. Kicsi gyerekkel voltunk, csak arra tudtunk figyelni, hogy egyben maradjon a szavazóhelyiség – írta olvasónk Szlovéniából.
Miután bezárták a szavazóhelyiséget a szavazatszámláló bizottság nem kezdi el rögtön számolni a szavazatokat. Előtte még megszámolnak egy pár dolgot:
Ha ezzel végeztek, mindent elpakolnak, kinyitják az urnákat, és elkezdik számolni a szavazatokat.
A Nemzeti Választási Iroda a számolás gyorsaságától függetlenül addig nem fog eredményt közzétenni, amíg az ország minden szavazókörében be nem fejeződött a szavazás. Ha tehát a hosszú sorok miatt későn fejeződik be a szavazás, a hivatalos eredményekre is eddig kell majd várnunk.
Az NVI 17:30-as jelentése szerint Budapesten kívül
Amikor azon a buszon utazol, ami a követséghez visz a választás napján, akkor kicsit óvatosabban a magyar nyelvvel, mint egyébként. Amikor felszálltam a buszra, 6-an voltunk, egy 3 fős csapat, egy pár és én. Amikor végigmentem a buszon, akkor a 3 fős társaság egy hölgytagja rendesen megnézett, majd magyarul elkezdte kifejteni a 2 másiknak, hogy csak a szememet nézte, és egyébként sem jövök be neki, meg barátja is van. Egyébként háromnegyed 4-kor több mint 300 ember szavazott, azaz 75 százalék felett volt az arány – írta Géza, a darab húsként végigmért stockholmi szavazó.
Ha tud olyan szavazókörökről, ahol a sor alapján elhúzódik a szavazás, írjon csúszás tárggyal e-mailt az ugyelet@mail.index.hu- ra.
Bangkokban minden rendben volt, az épület alkalmazottja kísért fel a 20. emeletre, ahol a bizottság tagjai kezet fogtak, bemutatkoztak. Olyan civilizált volt az egész, szavazófülke nem volt viszont, egy fehér kartondoboz mögé kellett rejteni a szavazólapot. Sor nem volt, de kifelé menet két magyar családdal is találkoztam – írja olvasónk, aki képet is küldött a követség épületéről:
Az NVI részvételi adatokról szóló 17:30-as jelentése szerint Budapesten:
„Dublinban a Fitzwilliam streeten minden a lehető legnagyobb rendben, mindenki örül, én azért, mert 10 perc alatt végeztem, az előttem álló meg azért, mert szavazhat a Jobbikra – kinek mi, ugye. Életem első külföldi szavazása ezzel megvolt, kettőnknek úgy 130 euróból. Nem fáj, tényleg nem, de azért érzek némi hátrányos megkülönböztetést” – írja olvasónk Írországból, aki jobban örülne, ha levélben szavazhatna, mint a magyarországi lakcímmel nem rendelkezők.
A VI. kerületben az Eötvös utcai 26-os szavazókörnél még nagy a sor, csak a kijelölt épületen kívül 90 embert számoltam össze, és még bent is sokan várakoznak. Olyan hosszú sor kígyózik, hogy elkanyarodik a Szófia utca sarkánál.
A Fidesz kuponokat oszt azoknak, akik rájuk szavaznak, mondta a kerület egyik választási bizottságának tagja az Indexnek. Állítólag a budapesti Kálvária téren is folyik a szavazatvásárlási biznisz. Kimentem a térre, ahol a Fidesznek és azt MSZP-nek állt egy-egy asztala. A fideszesnél kaptam két hűtőmágnest. Amikor megkérdeztem, hogy a kupont hol adják, annyit mondtak: hűtőmágnes van.
A téren alig lézengtek, akiket megkérdeztem, azok zavartan elmentek, de lehet, hogy csak az általános bizalmatlanság volt a viselkedésük hátterében.
A rövid nyomozás után két hűtőmágnessel távoztam. Aki a kuponos választásról információkkal szolgál, ingyen megkaphatja a Fidesz feliratú háztartási díszt.
Most mondták, ráadásul közben bejött a safety car is. Nem bírom idegekkel.
A VI. kerületben az Eötvös utcai 26-os szavazókörnél még nagy a sor, csak a kijelölt épületen kívül 90 embert számoltam össze, és még bent is sokan várakoznak. Olyan hosszú sor kígyózik, hogy elkanyarodik a Szófia utca sarkánál. Nagyon kedves, HVI-kitűzős férfiak jöttek műanyag poharakkal ásványvízzel kínálni a sorban állókat. Még mindig érkeznek új emberek.
Az este hétórás urnazárás előtti utolsó időpont részvételi aránya 2,51 százalékponttal marad el a négy évvel ezelőtti első fordulóstól.
Nem a részvételi eredményeknek, hanem Gutierrez kemény bukásának szól. Politikust nem nagyon látni, a tévéstábok a szóvivőkkel szerveztek le rövid interjúkat, kevéssel hét előttig nem nagyon lehet itt számítani semmi izgalomra. Az F1-et leszámítva.
Mint azt már mi is megírtuk, a Fidesz több lapot is arról értesített, hogy „a külföldi sajtóorgánumok nagy számú jelentkezése” és a helyszűke miatt mégsem engedik be őket a párt esti, eredményváró rendezvényére. Így járt a Hír24, a Cink–444-páros és a Magyar Narancs is. A Hír24 most ezt posztolta:
A Nemzeti Választási Iroda annyira sajtóbarát, hogy nem tudják megmondani, mikor lesz egyáltalán sajtótájékoztató, a sajtósuk órák óta nem elérhető, és az újságírókat arról se tájékoztatja senki, hogy hol találják azokat az embereket, akik egyáltalán nyilatkoznának.
Az MSZP székházában az újságírók az F1-et nézik, egyébként a hangulat elég lanyha, mindenki fáradtnak tűnik. Amikor a nem éppen alacsony origós Dull Szabolcs véletlenül beáll a tévé elé, többen egy emberként hördülnek fel. Közben a szocialisták sajtósai ütemesen tapsolnak, a mikrofonokat tesztelik. A vörösök a várakozás szerint teljesítenek: Alonso most éppen a hatodik, Räikkönen a tizenkettedik.
Az RSK tudósítója szerint több mint 300 tyúkot osztottak szét vasárnap délután az egyik párt aktivistái a gyöngyöspatai cigánytelepen. Az RSK munkatársa egy órája azt látta, amint többen tyúkkal a kezükben sétálnak az utcán, ami mindenesetre nem megszokott látvány a Gyöngyöspatán. Az RSK tudósítójának a helyiek azt mondták, hogy a kormánypártra szavaznak.
Mi Tokióban szavaztunk, minden rendben volt, nagyon szép, japán aranyozott paraván mögött lehetett ikszelni. A nagykövetség biztonsági őrének magenta alapú kalocsai hímzéses nemzeti inge vitte a pálmát – írja olvasónk Japánból.
Olvasónk egy órát állt sorban a IX. kerületben, és mikor kijött, még mindig óriási volt a sor.
Először jövök szavazni, mondta a VIII. kerületi szavazóhelyiségben egy nő, aki amúgy nem 18, inkább 60 felé járhat. Kifelé a demokrácia varázsától megrészegülten csevegni kezd a sorban állókkal. Elmondja, hogy a Jobbikra szavazott, mert valami utat ígértek neki. Sajnos a részleteket nem hallottam, mert eltűnt, nekem pedig Rónaszékiné Keresztes Monikát kellett várnom.
Mivel egy csomó helyen még hosszú sorok kígyóznak, arra lehet számítani, hogy a választási eredményeket nem kezdik el publikálni 7 órakor, hanem megvárják, amíg az összes szavazókörben végeznek. Ettől még az adatokat feldolgozzák, csak nem teszik közzé.
Rendben lezajlott a szavazás a büntetés-végrehajtási intézetekben, mondta Szalai Tímea, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának sajtóiroda-vezetője. A közel 18 300 fogvatartottból 6 ezren voltak jogosultak választani, végül 1180-an szavaztak a börtönökben.
Minden simán ment, udvariasak voltak, egy perc volt az egész – írja olvasónk Tel-Avivból.