Simon Ernő, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság Közép-Európai Regionális képviseletének (UNHCR) szóvivője Röszkén az új ideiglenes gyűjtőpontnál azt mondta, hogy
ellenőrizni kell az ország határait, de ez az őrizet nem lehet akadálya annak, hogy a menedékkérők az országba jöjjenek. A menedékkérelem benyújtásának lehetősége alapvető emberi jog.
A Szerbiába való visszatoloncolással kapcsolatban azt mondta, hogy az UNHCR sem Macedóniát, sem Szerbiát, sem Görögországot nem tartja biztonságos országnak, mert az ottani menekültügyi rendszer nem ad megfelelő nemzetközi oltalmat, ezért nem támogatják, hogy oda menedékkérőket küldjenek vissza. Mint ismert, a parlament pénteken egy csomó menekültüggyel kapcsolatos törvénymódosítást szavazott meg, amik között szerepelt például az is, hogy Szerbia biztonságos ország, ahová vissza lehet küldeni a menekülteket.
Nem a határokat kell lezárni, mert amíg háború dúl Szíriában, addig ezek az emberek jönni fognak, és Magyarországnak az alaptörvény 14. cikkelye alapján, valamint az alapján, hogy 26 évvel ezelőtt aláírta az ENSZ Menekültügyi Egyezményt, biztosítania kell, hogy a háború elől menekülők nemzetközi oltalmat kapjanak.
Simon ugyanakkor azt is mondta, hogy minden egyes esetet egyénileg kell megvizsgálni, ebben nincs automatizmus, nincs kivétel a Szíriából jövők esetében sem. Ha viszont az emberekről bebizonyosodik, hogy menekültek, akkor róluk gondoskodni kell.
Simon szerint közös európai megoldással kell előállni a helyzet rendezéséhez.
A nagyjából 4000 fősre duzzadt tömeg békésen odaért a Parlamenthez. Útközben nem volt semmilyen skandálás, csupán EU-s zászlókat lobogtatnak a tüntetők. A menet elején egy nagyobb méretű EU-zászló van, azt mondják azért, mert holnap olyan törvényt terveznek elfogadni, ami szerintük korlátozza a szabadságot, és ez nem európai országhoz való. Valamint mint mondták, leginkább technikai okok miatt használják az EU-s zászlót, hiszen valaminek kell lennie a menet elején. Sokan nem látják át, hogy a jelenlegi helyzetben, amiről az EU jócskán benne van, az európai értékeket képviselik a zászlót, nem az EU-t. A tüntetés abszolút békés mederben folyik, nem túl nagy a rendőri jelenlét.
Maláriával kezelnek egy afgán fiatalembert a budapesti Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézetben - közölte az M1.
A fiatal afgán férfi egy nagyobb csoporttal érkezett kedden Magyarországra Röszkénél, a regisztráció közben belázasodott, Szegedre szállították, ahol a tesztek igazolták nála a maláriát.
Szlávik János, a budapesti kórház infektológiai osztályának vezető főorvosa a műsorban elmondta, a fiatalember jó állapotban van, ugyan a betegség miatt nem kellene elkülöníteniük, de ezt megtették.
Az infektológus szakember hozzátette: a malária egy szúnyogok által terjesztett betegség, tehát emberről emberre nem terjed, továbbá azok a szúnyogfajok sincsenek jelen Magyarországon, amelyek képesek a betegséget terjeszteni. Így a magyar lakosság nincs veszélyben - hangsúlyozta.
A kormány közleménye szerint hamarosan indul a külföldi tájékoztató kampány, amiben a kormány többek között azt adja a potenciálisan ideutazó migránsoknak és menekülteknek, hogy a legálisan érkezők jöhetnek, az illegális migránsok ellen viszont a rendelkezésére álló jogi eszközök teljes szigorával lép fel. Ettől azt várják, hogy kevesebben indulnak majd el az ország felé.
A Nyugati pályaudvarhoz meghirdetett gyülekező után, a körülbelül ezer fős szimpátiatüntetők elindultak az Alkotmány úton át a Parlamenthez. A ma esti tüntetést a Migration Aid csoport szervezte, láthatóan sokkal profibban, mint a korábbi alulról szerveződő migránsbarát tüntetéseket.
Nem, ez most nem a gyoda, amin alulról ugyanúgy át lehet mászni, mint felülről, hanem már a rendes kerítés, ami láthatóan jóval hatékonyabb:
(BBC World)
Csehországban jogászok és emberjogvédők tiltakoztak szerdán amiatt, hogy a rendőrség előző nap a regisztráció részeként filctollal számozta meg az országba érkezett menekülteket.
A cseh rendőrség keddre virradó éjjel filctollal írt számokat 214 olyan migráns kezére, akiket a cseh-osztrák határnál, az Ausztria és Magyarország felől érkező vonatokról szállítottak le.
A CTK cseh hírügynökség beszámolója szerint a rendfenntartók a břeclavi pályaudvaron csoportokba osztották a menekülteket azzal a céllal, hogy a családokat együtt tartsák, majd ezután számokkal látták el őket. A CTK fényképein látni lehet, amint egy kék kesztyűt viselő rendőrnő kék filccel számokat ír a nők és gyerekek kezére. Mint kiderült, nem elszigetelt esetről van szó. Lucie Novakova, a cseh belügyminisztérium szóvivője elmondta, azért vezették be ezt az eljárást, mert a menekültek között sok a gyerek. (MTI)
A románok többsége, 58 százaléka egyetért azzal, hogy a menekülteknek joguk van választani, melyik országban akarnak új életet kezdeni, derült ki az IRES közvélemény-kutató felméréséből. Ugyanakkor határozatlanok, amikor arról kérdezték őket, hogy Romániának fogadnia kell-e menekülteket. A válaszadók 65 százaléka teljes mértékben vagy részben egyetért azzal, hogy Románia fogadjon bizonyos számú menekültet EU-tagállamként, de amikor felmerült annak a lehetősége, hogy a megkérdezettek településére költözzenek, akkor a befogadással egyetértők aránya 46 százalékra csökkent, és 42 százalék ezt teljes mértékben elutasította. (MTI)
Elmondásuk szerint nem tartoznak semmilyen szervezethez.
Az előbb elcibáltak egy ellentüntetőt, aki régóta magyarul szidalmazta a menekülteket. Azt is hosszan skandálta, ria, ria, Hungária. A rendőrök viszont előbb bevitték a pályaudvar épületbe.
Erről az osztrák Servus TV riportere, Katrin Prähauser posztolt fotót a Twitterre. Nem ez az egyetlen példa rá, hogy a nemzetközi média emberségesen bánik a menekültekkel: ahogy délelőtt írtuk, több stáb azt is hagyja a menekülteknek, hogy a kocsijukról töltsék fel egyetlen információforrásukat, a mobiltelefonjukat.
Bilder von unserem Kameramann aus #Budapest. #Flüchtlinge suchen Schatten und finden ihn bei unserem Ü-Wagen. pic.twitter.com/HOIiO2A5S8
— Katrin Prähauser (@kpraehauser) September 2, 2015
Körülbelül 500-600 ember van kint eddig, ez már most több, mint ami az eddigi menekültbarát tüntetéseken volt jellemző.
A Jobbik elnöke szerint Magyarországot humanitárius katasztrófa fenyegeti az illegális bevándorlás miatt, és ennek elhárításához a határ hermetikus lezárására van szükség. Vona Gábor szerdán Röszkén, az illegális bevándorlás ellen szervezett Jobbik-demonstráción azt mondta: a határ lezárásához a hadseregre van szükség, és a honvédség bevetéséhez szükséges jogszabály-módosításokhoz a Jobbik biztosítja a kétharmados többséget. Vona szerint
A határon mindenkit válogatás nélkül vissza kell fordítani,
és ha ehhez azokat az eszközöket kell alkalmazni, melyeket "2006-ban, az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulóján a magyar emberekkel szemben bevetettek", akkor azokat be kell vetni. (MTI)
Az emberi jogi szervezet kutatója Röszkén próbált a táborba bejutni, de nem engedték neki. Azt írja, az emberek szerint embertelen körülményeket rejtegetnek előlük, ezért nem mehetnek be.
#Hungary denied @hrw permission 2 inspect Roszke closed center. Are they hiding horrible conditions ppl told us about pic.twitter.com/NR4yCKdvvN
— Lydia Gall (@LydsG) 2015. szeptember 2.
Elvileg holnap reggel nekem kellene onnan tudósítanom, de nem vagyok benne biztos, hogy még lesz miről. Már nem csak a pályaudvar épülete előtt és mellett, de a Baross téri aluljárónak a Thököly felé eső részén is látni őket, így már közrefogják a menekülteket.
#Budapest RT @MigSzolCsop: The riot police starts moving #refugees #keleti pic.twitter.com/EDvsoui7Ev
— Muschelschloss* ️ (@Muschelschloss) September 2, 2015
Elég nagy lett a feszültség a hagosbemondó bejelentése után. Néhány menekült körbevette a rendőrautót, ahol a hangszóró van, és lökdősődés kezdődött. Felsorakoztak a rohamrendőrök a kocsinál. Folyamatos a kiabálás és skandálás közben a főbejáratnál.
Egyelőre csak lézengenek az emberek és leginkább csak PM-es politikusokat lehet látni.
Érdekes közgyűlési kérdés-válaszról számolt be honlapján a Jobbik. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés legutóbbi ülésén a Jobbik kérdést intézett a Fideszhez: lesznek-e a megyében menekülttáborok? A határozott nem helyett Török Dezső fideszes elnök közölte: 40-60 iskolás korú menekült oktatásáról már folynak a kormánnyal a tárgyalások, és ez még csak a kezdet - írta a honlapján Jobbik.
Jól látszik az ülősztrájk is.
Az előbb egy hangosbemondóból megszólalt arabul egy női hang, aki a rendőrök üzenetét tolmácsolta a menekülteknek. Azt mondták nekik, hogy ahhoz, hogy Németországba mehessenek, a menekülttáborokba kell vonulniuk, és ott regisztrálniuk kell magukat. Innen, regisztráció nélkül tehát senkit nem engednek tovább. Nagy volt a felhördülés, mert a menekültek, akikkel beszéltem, nem akarnak innen elmozdulni.
Az olasz La Republica stábjának kameráján is lehet követni a történéseket (ha a videóra kattintva nem indul el a közvetítés, itt is meg lehet próbálni).
Martin Kaul, a Die Tagaszeitung munkatársa ír erről Twitteren. Ahogy korábbi posztjainkban is lehetett olvasni, a Keletiből pedig rabomobilokkal visznek el összefogdosott, a tömegtől leszakadt menekülteket a rendőrök.
One train with some refugees has now left railstation #nyugati to refugeecamp #debrecen. #budapest
— Martin Kaul (@martinkaul) September 2, 2015
Folyamatosan szállítják el a Keletinél várakozó menekülteket, akik közül a rendőrök ötletszerűen válogatnak ki embereket, akiket aztán erőszakosan rabszállító kocsiba raktak. A Magyar Narancs szerint volt, akit a környező utcákról szedtek össze, és volt, akit internetkávézóból rángattak ki. A menekülteknek nem mondják meg, hogy hova viszik őket és azt sem, hogy a családjukat mikor láthatják újra. Az alábbi videót is a lap munkatársa készítette:
Megelőző intézkedéseket vezetnek be a cseh vasúti forgalomban, abban az esetben, ha a menekültek létszáma szükségessé teszi pótló vonatok bevezetését, erről döntött a Cseh Államvasutak vezetése a szerda délutánra összehívott rendkívüli tanácskozásukon. A döntés értelmében Brnoban egy tartalék mozdonyt helyeznek készenlétbe, a břeclavi vasútállomásra pedig pótvagonok érkeznek néhány órán belül.
A cseh vasúttársaság kötelességének érzi, hogy teljesítse feladatát az állam működése érdekében, és kérjük a polgárok segítségét, hogy aktívan kapcsolódjanak be a válság leküzdésében - nyilatkozta az iDNES-nek Pavel Krtek, a társaság vezérigazgatója.
Korábban a csehek azt is bejelentették: átengedik a szíreket Németországba Magyarországról.
Az M1 értesülése szerint a déli határnál elfogták egy menekültet, aki maláriás volt.
Az előbb egy kék Ikarus-busz fordult ki a Keletitől Tranzitjárat felirattal, rendőri kísérettel. Nem tudni, hová viszik a menekülteket. Egy rendőrt kérdeztem, aki nem tudta a választ, de azt mondta, hogy rendőrségi kisbuszokkal is folyamatosan elszállítják a menekülteket, és azzal biztosan ideiglenes szállásokra viszik őket Bicskére.
Azzal, ahogy eddig kezelik a migránsok számának megnövekedésével együtt járó feladatokat. A Magyarországra érkező menedékkérők segítésére alakult közösségi kezdeményezés közleménye szerint nekik az a céljuk, hogy segítsenek a helyzet kezelésében, de "nem kívánnak osztozni egy esetleges tragédia felelősségében az államapparátussal, amelynek felkészületlen és következetlen akciói szeptember első napján a Keleti Pályaudvarnál már az önkéntesek biztonságát fenyegető, pattanásig feszült helyzetet eredményezték".
A Migration Aid 7 órától tüntetést szervez a Nyugati pályaudvarnál lévő Alexandra könyvesbolthoz, hogy így tiltakozzanak a kormány által benyújtott menekültügyi csomag miatt.
Jól jelzi a feszültséget, hogy többször egymásnak esnek a menekültek. Hogy miért, nem tudni, mert arabul kiabálnak egymással.