Este 10 órára ígérték, de hajnali kettőkor még nem indult el az a vonat, ami az éjfél előtt Magyarországra lépett menekülteket vinné el Hegyeshalomba. Megtippelni sem tudjuk, hányan fértek fel, és azt sem, hogy hányan maradtak le róla, mivel még akkor is érkeztek buszok a röszkei állomásra, amikor a határátkelő már régen le volt zárva.
Ezt erősítette meg Kovács Zoltán kormányszóvivő a délután Szegeden tartott kormányszóvivői tájékoztatón. A magyar kormány továbbra is fönntartja annak a lehetőségét, hogy ha a menekültek másfele indulnak, ilyet máshol is megépítenek, mondta Kovács.
A szeb és magyar belépési pont között a kelebiai határátkelőnél a senki földjén gépfegyveres katonák tűnnek fel, a hidegháborús időket megidéző hangulatú a helyzet, a '70-es, '80-as években lehetett ilyet látni.
Nemrég írtuk meg, hogy DK-s képviselők délelőtt a szerb–magyar határra mentek, Röszkén a magyar oldalon tájékozódtak, aztán átsétáltak Szerbiába. Aztán nem jutottak vissza. Most a határzár túloldaláról adtak interjút a magyar oldalon álló riportereknek. Rajtuk kívül a politikusok közül feltűnt még Szigetvári Viktor és Szabó Tímea is Röszke környékén.
A szintén Szerbiában ragadt riporterünk pedig a felháborodott Vadai Ágnest találta meg a tömegben a határátkelőnél, aki magyar állampolgárként követelte, hogy engedjék vissza Magyarországra.
Egy órás sor Kelebiánál a határátkelőnél. Itt a sor miatt közelekdési rendőrökből van sok, de látni sok magyar katonát is elhaladni, Ásotthalom környékén pedig viszonylag sok a rendőr.
Egyre rosszabbul bírják az emberek a hőséget és az éhségsztrájkot, húsz perc alatt három szerb mentő is érkezett. Az egyik mentő a tranzitba érkezett, valaki egy konténerben lett rosszul; egy másik menekült a senki földjén, egy harmadik mentő pedig sérüléseket lát el éppen. A mentők Szerbia irányából jönnek és oda is viszik el a menekülteket.
A szerb oldalon tolmács segítségével egyezkednek, aki azt próbálja elmagyarázni nekik, hogy nem fog megnyílni a magyar határ. Vagy a regisztrációs pontra mehetnek, vagy Horvátország felé tudnak elindulni.
A menekültügyi helyzet miatt kialakult többórás késések miatt eltanácsolja utasait a Németországba utazástól az osztrák vasúttársaság (ÖBB). Az ÖBB keddi közlése szerint nagyon sok menekült várakozik a salzburgi főpályaudvaron, és a németországi határellenőrzések miatt akár még vonatkimaradások is előfordulhatnak. Különvonatokat azonban nem indítanak, mivel Németország nem fogadja őket. A társaság közleménye szerint múlt éjszaka a hatalmas emberáradat miatt a bécsi Hauptbahnhofon biztonsági okokból a peronokat jobban ellenőrizték, a Westbahnhofon még nem kellett hasonló intézkedést bevezetniük.
ami elfogadhatatlan – reagált a Fidesz-frakció a baloldali pártok keddi nyilatkozataira. A kormánypárti képviselőcsoport szerint a baloldal csak súlyosbítani képes a migrációs válságot. "A magyar rendőrök éjjel-nappal azon dolgoznak, hogy megvédjék Magyarország és Európa határait, a baloldali politikusok eközben a bevándorlókat hergelni járnak az országhatárhoz" - fogalmaztak az MTI-nek küldött közleményükben.
– jelentette be a berlini tömegközlekedési vállalat (BVG). A kezdeményezéssel a német fővárosba érkező arabajkú migránsok közlekedését kívánják segíteni.
A térképen arab nyelven olvashatók a legfontosabb berlini állomások nevei, és több információt is tartalmaz szintén arabul a közlekedési hálózatról - közölte a BVG hétfői közleményében.
Valamennyi fordítás Ibrahím Kadúr munkája, aki néhány hete menekült Berlinbe. Munkáját a Moabit Segély nevű, menekülteket segítő csoport támogatta - tudatták.
Két német napilap is arab nyelvű üdvözletet és útmutatót tett közzé szerdán a migránsoknak arról, hova fordulhatnak különféle ellátásokért.
„Az EU-nak képesnek kell lennie gyakorolnia politikai vezető szerepét” – mondta Morgan Johansson svéd migrációs és igazságügyi miniszter, bejelentve, hogy Svédország kiáll a kvóták mellett. A Local szerint Svédország nem tervezi a határellenőrzések bevezetését sem. Ellentétben Finnországgal, mely növelni fogja az ellenőrzések számát Lappföldön, a svéd határnál, miután az elmúlt hetekben egyre több menedékkérő érkezett Észak-Svédországból Finnországba. Petteri Orpo belügyminiszter arról beszélt, hogy a helyzet „kezelhetetlenné vált”. Az ellenőrzések szigorítása ellenére nem állítják vissza a teljeskörű határellenőrzést.
Szlovákia soha nem fogja támogatni a kötelező menekültkvótákat, akkor sem, ha egyedül marad ezzel a véleményével, és szükség esetén arra is hajlandó, hogy blokkolja az Európai Tanács esetleges döntését a kvóták bevezetésére - jelentette ki Robert Fico szlovák kormányfő kedden Pozsonyban.
A szlovák miniszterelnök erről azon a rendkívüli sajtóértekezleten beszélt, amelyen Robert Kalinák belügyminiszterrel közösen az uniós tagállamok belügyminisztereinek hétfői brüsszeli találkozójára reagáltak.
Egy nap alatt tizenhárom embercsempészt fogtak el Bács-Kiskun megyében. Kilencvenegy embert vittek. Huszonkét szírt, köztük két gyereket egy szerb furgonban összezsúfolva találtak meg a rendőrök. (Police.hu)
A menekültválság miatt Németország és Ausztria rendkívüli uniós csúcs összehívását kezdeményezi jövő hétre, jelentette be Angela Merkel német kancellár kedden Berlinben.
Jönnek folyamatosan az elutasított kérelemmel a menekültek, legutóbb Mr. Shirazzal, egy idősebb bangladesi menekülttel beszéltünk. Elmondta, hogy köszvényes a lába és teljesen fel van dagadva, és orvosra lenne szüksége. A menekültkérelme elutasítása mellett természetesen őt is kiutasították egy évre a schengeni övezetből. Azt mondta, Ausztriába akar menni, mert ott van a testvére,
és ha nem engedik be, akkor inkább megöli magát.
Az éhségsztájk közben tovább tart, nem látni evő embereket. A szerb rendőrök közül pedig ideszivárgott pár a senki földjére lecsekkolni, hogy mégis mi történik itt.
Mert nem csak, hogy el fogják utasítani a kérelmét, de az eddigi példák alapján jár még mellé egy egyéves kitiltás a schengeni övezetből is ujjlenyomat- és aláírásvétellel súlyosbítva, hogy véletlenül se tudja ezt kijátszani. Tehát azok a menekültek, akik jóhiszeműen és jogkövetően azt teszik, amire a magyar kormány kéri őket, abban a hitben, hogy esélyük van a menedékkérelem elnyerésére, valójában egy évre mindenhonnan kitiltatják magukat. (Kék: Schengen-tagok; narancssárga: ahol a csatlakozási tárgyalások megindultak.) Ugyanakkor ha máshol próbálnak belépni, ott ezt a kitiltást nem kötelező érvényesíteni, de ez a hatóságok jóindulatától függ.
Ezt a menekülteket segítő önkéntesek jelentették Szerbiából. Presevóban, a szerb-macedón határ mellett körülbelül 1300-an várnak arra, hogy nyilvántartásba vegyék őket. Közben az autósokat a kelebiai átkelő felé irányítják a szerb rendőrök, mert mindkét horgosi átkelőt lezárták. (MTI)
Röszkénél és környékén a menekültek miatt nem megy a forgalom, le vannak zárva a határátkelők. Úgy tudjuk rendőrségi forrásból, ez addig így lesz, amíg a menekültek százas, ezres csoportjai ott nem hagyják a határátkelők környékét. Vagyis a rendőrség a jó öreg kifárasztásos taktikával próbálkozik, és nem nagyon tűnik úgy, hogy lenne B-tervük.
Az osztrák kancellár ismét a téma humanitárius oldaláról beszél. Nem az érkező menekültek ártanak az EU-nak, hanem az, ha ezt a válságot nem tudjuk megoldani, mondta Werner Faymann osztrák kancellár.
A schengeni határokon belül minden menekült megfelelő és emberséges ellátásra jogosult az unión belül, a menekülteknek azonban olyan választási lehetősége nincs, hogy melyik országban akarnak élni. A mostani szabályok is úgy szólnak, hogy a schengeni határokon belül a menekülteket szét kell osztani, mondja a német kancellár.
Inkább visszamegyek Szíriába - mondta egy menekült, amikor meglátta, mostantól alig lesz esélye bejutnia. Ilyen volt a nap, amikor Magyarország bekerítette magát.
Délután kettőre szinte teljesen kiürült a régi horgos-röszkei határátkelő, a korábban itt várakozó körülbelül kétezer ember elindult az autópálya-átkelő felé. Helikopter köröz fölöttük. (MTI)
A mostani menekülthelyzet Európa egyik legnagyobb válsága, de Merkel biztos abban, hogy ezt is képesek lesznek kezelni. Ehhez azonban minden uniós tagország segítsége kell.
Ha szégyellnem kellene magam amiatt, hogy Németország emberséges arcát mutatta a menekülteknek, akkor ez nem az én országom lenne, mondta Merkel arra a kérdésre, nem érzi-e hibának, hogy egyfajta "meghívólevelet" küldött a menekülteknek. Utána azonban értékelték a helyzetet, a lakosság biztonságérzetét, és emiatt új döntéseket kellett hozni, ellenőrzöttebbé kellett tenni a határokat. Olyan sok menekült jött, hogy az már meghaladta Németország kapacitásait, de eddig nem küldtek vissza senkit Magyarországra.
Az osztrák kancellár nem ennyire béketűrő mint Merkel. "Sokat bíráltak minket, miért hangsúlyozzuk annyira az emberi jogokat ebben a helyzetben", mondja Faymann. Aki azonban az uniós forrásokból részesedik, az vegyen is részt a válság kezelésében és tartsa be a szabályokat. Aki arra vár, hogy a probléma magától elmúlik, téved.
A nagyobb válságokra mindig találtunk megoldás, ez az optimizmus vezérel engem, mondja Angela Merkel. A német kancellár szerint más tagországokkal szembeni fenyegetésekkel nem lehet megoldani ezt a problémát, válaszolja arra a kérdésre, várhatók-e uniós korlátozások a szabályokat be nem tartó országokkal szemben.
A háborús országokból érkezőket nem szabad feltartóztatni, mondja az osztrák kancellár. „Kötelességünk, hogy étellel, itallal lássuk el őket. Hálás vagyok Angela Merkelnek, hogy ennek kezelésében partner volt. Utána azonban vissza kell térnünk a normális működéshez. Meg kell különböztetni, kik azok, aki valóban menedékre szorul, és ki az, akit vissza kell vinni a biztonságos országokba. ”
A magyar–román határon, a magyar–szerb–román hármas határtól
ésszerű távolságig
húzódó kerítés megépítésének előkészítéséről döntött a kormány – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter hozzátette: az intézkedésre azért van szükség, mert a magyar–szerb határon lévő kerítés hatására az embercsempészek megváltoztathatják útvonalukat, így a bevándorlási nyomás egy része áttevődhet Románia irányába. (MTI)
Az Európai Uniónak, amely megkapta a Béke Nobel díjat, kötelessége segíteni a menekülteken, mondja Werner Faymann osztrák kancellár. A kérdés azonban az, hogy lehet ezt összeegyeztetni az ellenőrzéssel. Három ország azonban nem képes ezt a problémát megoldani, ehhez teljes összefogás kell. Az egyik megoldás, hogy a származási országokban kezeljük ezt a helyzetet, a másik, hogy tegyük a fejünket a homokba.
Alekszander Vulin szerb munkaügyi miniszter még mindig ott van a lezárt röszkei határnál, és a médiának arról számolt be, hiába kérte a magyarokat, hogy nyissák meg a határt, nem tették.
Serbian minister Aleksander Vulin at blocked Hungarian border. Says he's asked Hungarians to open. They've refused. pic.twitter.com/BNCNgb1Pwm
— James Mates (@jamesmatesitv) September 15, 2015