Három iskolát is felkerestem reggel, de nem láttam jelét a nagy tiltakozásnak. Persze az intézményekbe nehéz bejutni, de aki hajlandó volt mondani bármit is, nem sok sztrájkolóról számolt be. A Batthyány Lajos Általános Iskolából azt üzenték, hogy nem nyilatkoznak, de nincs is nagyon miért.
Az egyik iskolában a portás kereken megmondta, mi a helyzet: "se tanár, se diák nem csatlakozott, hál istennek, mert értelmetlen faszság, óriási görénység".
Az egész napos sztrájkot nyilván sokan sokféleképp fogják még értékelni, a percről percre közvetítésünknek viszont ezennel vége. Köszönjük az egész napos figyelmet, ma nincs házi feladat.
Majdnem 25 ezer tanár vett részt a szerdai sztrájkban, amely 1185 iskolában zajlott. Minden ötödik tanár sztrájkolt tehát, és minden harmadik iskolában volt olyan tanár, aki erre a napra beszüntette a munkát. A szakszervezet sikerről beszél.
Szolidaritásból. Így.
Szél Bernadették, mint látható, a Duna partjára vonultak.
A Demokratikus Koalíció (DK) felszólította a kormányt, hogy fejezze be az országos sztrájkban részt vevő tanárok fenyegetését. Gréczy Zsolt, az ellenzéki párt szóvivője szerdán, az Országgyűlés épülete előtt közölte, pártja a tanárok kérését elfogadva délben öt percre leállította saját tevékenységét.
A DK ugyanis üdvözli a pedagógusok országos méretévű szélesedett tiltakozását, amely megmutatja, hogy az Orbán-kormány nem szállhat szembe a magyar emberek akaratával és nem veheti el a jövőjüket - mondta Gréczy Zsolt. A szóvivő elfogadhatatlannak nevezte, hogy szerinte országszerte arról lehet hallani, hogy
az Orbán-kormány különböző rendű és rangú tagjai fenyegetik a tanárokat.
Azt mondta, a DK ezzel szemben Sokak Magyarországa című programját megvalósítva megszüntetné a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot (Klik), visszaadná az iskolák önállóságát, visszaállítaná a szabad tankönyvválasztást, csökkentené a tanárok adminisztrációs terheit és a szakmai szervezetekkel egyeztetve korszerűbbé tenné a tananyagot.
A PM-es Karácsony Gergely, Zugló polgármestere előbb posztolt a Facebookon, hogy délben öt percre maga is beszüntette a munkát szolidaritásból, és a hivatal bejárata elé vonult.
A Főzelékfaló egyik büféjéről kering ez a kép a Facebookon, a dolgozók délben szolidaritásból öt percre leálltak, és csatlakoztak a tanárok sztrájkjához. Addig senki nem kapott főzeléket.
Az LMP szerint az iskola nem a kormányt szolgálja, hanem a jövőt, ifjúsági szakszóvivőjük ezért - támogatva a sztrájkoló pedagógusokat - arra szólította fel a kormányt, hogy bánjon ennek megfelelően az oktatási intézményekkel.
Kanász-Nagy Máté a sajtótájékoztatóján kifogásolta, hogy a kormány szerinte semmit nem értett meg az elmúlt időszak oktatással kapcsolatos eseményeiből,
továbbra is rossz irányba tolják a biciklit.
Példaként fogalmazta meg, hogy a tanárok fellépése ellenére megpróbálják ellehetetleníteni az alapítványi szakképző iskolákat, bekényszerítve azokat az állami fenntartású szakképzési rendszerbe.
Sérelmezte a szeptembertől szakgimnáziummá átnevezett szakközépiskolák képzéseinek átalakítását is, mert szerinte a közismereti tárgyak jelentős visszaszorításával megakadályozzák a diákok későbbi szakma- vagy pályamódosítását. Hangsúlyozta: a tananyag leszűkítésével egy szűk gazdasági érdeknek, az oligarchacsoportoknak szolgáltatják ki a fiatalokat. (MTI)
Az Együtt szerint a kormány időhúzásra játszik és "megpróbálja megvezetni" a tanárokat a pedagógussztrájk kezelésekor. Szabó Szabolcs, az Együtt országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, a kormány az elmúlt időszakban többször is hazudott a pedagógusoknak. Példaként említette erre, hogy szerinte a kormány valótlanul állította, hogy 38 milliárd forintos többlettámogatást ad a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak (Klik), valójában ugyanis csak a novemberre és decemberre tervezett előirányzatot hozták előre és egy forinttal sem emelték a szervezet támogatását.
"Pont ugyanilyen átverés" a kormány azon állítása is, hogy a közoktatásnak százmilliárd forintos nagyságrendű támogatást adnak, hiszen nem jelent meg ilyen tartalmú költségvetési módosító javaslat - fejtette ki Szabó Szabolcs, aki szerint a kormány azzal is átveri a tanárokat, hogy a pedagógusoknak nagyobb tanítási, az igazgatónak pedig szélesebb körű gazdálkodási szabadságot ígér. Az Együtt politikusa emellett elfogadhatatlannak nevezte, hogy több fideszes polgármester is munkajogi következményekkel fenyegette meg a sztrájkoló tanárokat.
Az MSZP politikusai, aktivistái a Parlament előtt, a Kossuth téren fejezték ki szolidaritásukat a pedagógusokkal. Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője a Kossuth Lajos téren tartott sajtótájékoztatón úgy értékelte, hogy a sztrájk a közös célokról és a szolidaritásról szól. Nem engedhetik meg, hogy a hatalom megfélemlítse a sztrájkolókat - közölte.
Elmondta, hogy a pedagógusok sztrájkjához más ágazatban működő 11 szakszervezet, civil szervezet is csatlakozott. A pártelnök szerint ez a támogatás egyértelműen jelzi, hogy nemcsak az oktatás helyzetéről van szó. Milliók küzdenek azért, hogy meg tudjanak élni, de rájuk nem tekint emberként a hatalom, az ő sorsukkal nem foglalkozik - fogalmazott. Szerinte új formákat kell kidolgozniuk a szakszervezeteknek és a politikusoknak a társadalmi akarat megszervezésére, hogy az 2018-ban kormányváltáshoz vezessen.
A sajtótájékoztató végén szocialista politikusok, köztük országgyűlési képviselők - mintegy harmincan - öt percen át némán álltak a Kossuth téren. (MTI)
Budaörsön a képviselők, nagyrészt ellenzékiek, öt percre megszakították a testületi ülést, hogy így vállaljanak szolidaritást a sztrájkolókkal. A képviselők előbb posztolták a Facebookon, hogy kiálltak a hivatal elé.
Testületi ülés a sztrájk idején Budaörsön
Posted by Tóth Ferenc on Wednesday, April 20, 2016
Nyilván nehéz lesz felmérni és összesíteni, hogy országszerte hányan és hogyan csatlakoztak a tanárok sztrájkjához , de e gy Facebook-oldalon gyűjtik, hogy ki, hol és miért állt meg. A képeken látszik: rendelőben, büfében és az utakon is megálltak néhányan öt percre délben.
Galló Istvánné és a sztrájkbizottság arra kért mindenkit, hogy úgy fejezze ki a szolidaritását, hogy délben öt percre maga is sztrájkol. Gallóné azt kérte, hogy öt percig országszerte ne legyen kiszolgálás az üzletekben, ne legyen ügyintézés a hivatalokban, álljon meg a közlekedés.
Álljon le az ország!
Öt perc múlva kiderül, leáll-e.
A Magyar Taxisok Szakszervezete közleményben jelezte, hogy a taxisok a tanárok, a "nemzet napszámosai" mellé állnak. A szakszervezet délre az EMMI Akadémia utcai székháza elé szervez ötperces akciót: "közös dudálással adunk hangot támogatásunknak, majd a kék szalaggal megkülönböztetett autóink visszaállnak a forgalomba".
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében nagyon sok középiskola nem csatlakozott a demonstrációhoz, a Zrínyi-gimnázium viszont igen, míg az Inczédyben, a Sipkayban, a Széchenyiben, a Bánkiban és az Aranyban a tantestület néhány tagja vesz részt a demonstrációban – írta a Szon.hu. A megyében Nagykállóban, Nyírpazonyban, Mándokon és Rakamazon is lesz, aki sztrájkol, míg Kótajban és Nyírbátorban óvodák vesznek részt az országos akcióban.
Szegeden az előzetes felmérések szerint az iskolák 70-80 százalékát érinti a munkabeszüntetés – írta a Délmagyar.hu. A tiltakozás a városban a radnótis diákok flashmobjával kezdődött: az iskola előtti téren gyűltek össze reggel fél 8-kor. Egy tizenegyedikes diák beszédet mondott, majd közösen énekeltek, verseltek. Pedagógusaik ezt követően virágokat és üzeneteket helyeztek el a Radnóti-szobor lábánál.
Nagyjából minden pécsi iskola és biztosan nagyon sok baranyai intézmény is csatlakozik a szerdai országos pedagógussztrájkhoz, mondta a Bama.hu-nak Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének pécsi ügyvivője. A kialakult álláspont szerint napközben, egyes tanórákon öt-öt perces leállások lesznek, ezzel fejezik ki a kormányzati oktatáspolitika iránti nemtetszésüket a sztrájkolók. Egészen biztosan lesznek olyan intézmények, ahol ekkor kis rögtönzött performanszokat is tartanak majd, például gitároznak, énekelnek.
A miskolci Herman Ottó Gimnáziumban hemzsegnek a kockás ingek és az abban sztrájkoló tanárok.
Forgalomlassító demonstrációt tartottak reggel Budapest belvárosában a szakszervezetek, hogy így szolidaritsanak a tanárokkal.
Az autók 8 órakor indultak a Dózsa György úttól, és jó lassan a Kerepesi út–Rákóczi út útvonalon az Erzsébet hídig haladtak. Nem volt nagyobb a dugó, mint máskor - a beérkezett információk alapján.
A budapesti Fazekas Mihály Gimnáziumban, amely évek óta a középiskolai rangsorok élén végez nagyjából a tanárok harmada sztrájkol - mondta egy cigiszünetre kilépő tanár. Szerinte többen tiltakoznak az oktatási rendszer, de mindenkinek a saját belátására van bízva, sztrájkol-e. Az iskola vezetése nem gyakorolt semmilyen irányba nyomást a pedagógusokra, mondta. A gyerekek, akiknek elmaradnak az órák, most éppen természetfilmet néznek.
Ha még nem történt meg, alakítsák meg saját iskolájukban, intézményükben a Kockás Kört! - áll a Tanítanék mozgalom felhívásában. "Valamilyen egyszerű, de látványos formában mutassátok meg, hogyan alakult meg a Kockás Körötök és ezt küldjétek el nekünk, véleményetekkel, javaslataitokkal együtt". A köröket a mozgalom regisztrálja, így összefogva Pukli Istvánék szerint nagyobb lehet a nyomásgyakorlás.
Tucatnyi gimnazista fél éven keresztül azon dolgozott, hogy elmondja a véleményét a sokat kritizált magyar oktatási rendszerről, és javaslatot tegyen arra, hogyan lehetne sokkal jobb. A munkából 36 oldalas művészeti kiadvány készült, amit csütörtökön mutatnak be a nyilvánosságnak.
Krétával rajzolt feliratok és szívek biztatják a tanárokat a budapesti Veres Pálné Gimnázium előtt. Egy diák azt mondta, hogy sok tanár sztrájkol, neki például ma csak egy órája lesz. A diákok amúgy az aulában és a könyvtárban gyülekeznek, és ott ütik el az időt.
A budapesti Eötvös Gimnázium tanárainak többsége sztrájkol, de a végzősök óráit megtartják, mégiscsak érettségiznek pár nap múlva. A bent lévő többi diákkal közös virágültetést terveznek a tanárok a sztrájk alatt.