Három hónappal ezelőtt Donáth Anna még azt mondta: 2024 nyaráig biztos, hogy Gelencsér Ferenc marad a Momentum elnöke, és a június 9-i önkormányzati és európai parlamenti választásokig pontosan tudják, mi történik majd a pártban. Egy hónappal ezelőtt mégis borult minden, és az európai parlamenti képviselő bejelentette, hogy visszatér a Momentum elnökének. Tavaly februárban ellenzéki alternatívát fogalmazott meg jövőértékelő beszédében, amely politikai visszatérésének nyitánya volt, de a közvélemény-kutatások szerint a támogatottság terén nem tudott előrébb lépni az ellenzéki párt.
A Momentum tavaly január közepén indította el a „Ki vezethet új útra minket?” felütéssel országos óriásplakát-kampányát. Rövidesen maguk válaszolták meg, hogy a párt európai parlamenti képviselőjére, Donáth Annára gondolnak, akit 2021 őszén választottak meg először pártelnöknek, miután Fekete-Győr András lemondott az ellenzéki miniszterelnök-jelölti előválasztáson elért rossz eredménye miatt. A 2022-es ellenzéki vereség után ismét új elnököt választott Gelencsér Ferenc személyében a Momentum. Donáth Anna nem indult újra a párt tisztújításán, bejelentette, hogy gyermeket vár.
Tavaly februárban a Momentumban a párt nagy reménységeként várták az európai parlamenti képviselő visszatérését az aktív politizáláshoz.
A mi generációnk feladata, hogy végre megállítsuk azt az ámokfutást, amit ma magyar politikának nevezünk
– jelentette ki Donáth Anna egy éve a jövőértékelő beszédében. Hangsúlyozta, hogy le kell szállniuk a régi ellenzéki vonatról, maguk mögött kell hagyniuk azokat a berögzült mintákat, amelyek újra és újra kétharmadhoz vezetnek. Azt is mondta, hogy igazsággal, őszinteséggel visszaszerezhetik a hitelességüket és a szavazókat; nem holnap, nem rövid távon, „de a maratont így lehet megnyerni”.
A párt élére ugyan nem kívánt visszatérni Donáth, de a momentumosok körében már akkor is őt tartották a közösség valódi vezetőjének és iránymutatójának. Az Indexnek azt mondta: nem ambicionál semmilyen pozíciót sem, csak azt, hogy főállású anya. Gelencsér Ferenc még magabiztosan állította a lapunknak adott interjúban, hogy 2024 júniusáig biztosan a Momentum elnöke marad. Kérdésünkre reagálva kijelentette: „Donáth Anna nem árnyékpártelnök, ő a Momentum egyik nagyon fontos politikusa.”
Tavaly októberben az európai parlamenti képviselő is leszögezte a hvg.hu-nak: 2024 nyaráig biztos, hogy Gelencsér Ferenc lesz az elnök. „Én az arcomat adom a pártnak, én vezetem az uniós listát. Csapatban dolgozunk, ahol mindenkinek megvan a helye” – tette hozzá Donáth Anna.
Még abban a hónapban nagyinterjút adott az Indexnek, és azt mondta, hogy soha nem gondolkodtak társelnöki rendszerben, nem tartja hatékony konstrukciónak. Megkérdeztük tőle, hogy a párt következő – 2024 nyarán esedékes – tisztújításán elindul-e az elnöki székért.
Az én célom egy dátum: június 9-e. Eddig az időpontig pontosan tudjuk, hogy mi történik majd a Momentumban. Nekem a közösségemre és azon keresztül a magyar választókra kell összpontosítanom. Jelenleg a Momentum európai parlamenti listavezetője vagyok, és ebben a pozícióban tudok most a legtöbbet tenni. Ezt nagyon komolyan veszem, akkor is, ha kívülről mindig megkérdezik, miért nem leszek pártvezető. De az én taktikám, hogy a saját lelkiismeretemre figyelek, és nem foglalkozom a külső nyomással, amikor elvállalok egy pozíciót
– válaszolta Donáth Anna az Indexnek.
Az interjúban felvetettük, hogy tavaly február-márciusban (amikor visszatért az aktív politizáláshoz nagyszabású jövőértékelő beszédével) a biztos pártválasztóknál 6-7 százalékon állt a Momentum, és a szeptemberi közvélemény-kutatások szerint sem volt kiugró változás a támogatottságukban.
Fel-le mennek ezek a számok, de a legfontosabb nagymintás közvélemény-kutatás jövő június 9-én, az európai parlamenti választás lesz. Amit addig kapunk számokat, azok csak pillanatnyi lenyomatok, ráadásul attól is függnek ezek az eredmények, hogy melyik közvélemény-kutató készíti a felméréseket. Tendenciákat persze ki lehet olvasni a számokból, és ezek fontos üzenettel bírnak a pártok számára. A Momentum támogatottsága állandóan jojózik, de tavaly márciustól százalékról százalékra emelkedett, és szerintem a párt esetében ez a tendencia
– vélekedett akkor Donáth Anna.
Számok terén azóta sem áll jobban a párt, legutóbb a Medián azt mérte, hogy a szavazó népesség körében 4 százalékos a Momentum támogatottsága, a választani tudó biztos szavazóknál pedig 7 százalékos. Jelen állás szerint egy mandátumot szerezhet a Momentum az európai parlamenti választáson, vagyis csak Donáth Anna ülhetne be az Európai Parlamentbe, és Cseh Katalin kiesne. Előbbi a második mandátumszerzéssel kapcsolatban lapunknak kijelentette:
Magabiztosan mondom, hogy meglesz.
Az Index azonban úgy tudja, hogy a párton belül közel sem ennyire magabiztosak, és ez vezetett Gelencsér Ferenc elnökségének hirtelen végéhez. Elismerik, hogy nehéz helyzetben vette át a pártot, de nem tudott „elég láthatóvá válni” és a Momentum támogatottságát sem növelte az elnöksége. Elemzők többször is kritikaként fogalmazták meg, hogy Donáth Anna tavaly februári visszatérése után
nem volt továbbgondolva az európai parlamenti képviselő szerepe, és érdemben ő sem lett aktívabb vagy láthatóbb a napi politikában, mint a jövőértékelő beszéde előtt, leszámítva a Demokratikus Koalícióval való konfrontálódását, amely megosztotta a momentumos közösséget.
Az elnökcsere körüli kapkodást igazolja, hogy a tisztújítás előtt több mint egy hónappal jelentették be: Donáth Anna újra pártelnök lesz. Még közvetlenül előtte, egy szerkesztőségünkhöz eljuttatott levélben belső ellentétekről és Gelencsér Ferenc idő előtti távozásáról számoltak be lapunknak. A levelet feltehetően más szerkesztőségeknek is elküldték, többek között az állt benne, hogy a Momentumban egyáltalán nem volt felépítve a kommunikáció Gelencsér Ferenc távozásáról, és azt csak idén akarta bejelenteni a párt.
Az már biztos, hogy az új elnökségnek Gelencsér Ferenc már nem lesz a tagja. Donáth Anna közölte, hogy a párt legnépszerűbb politikusaiból álló elnökségi csapattal szeretne visszatérni: Orosz Annával, Soproni Tamással, Hajnal Miklóssal, Bedő Dáviddal, Tompos Mártonnal és a jelenlegi alelnök Cseh Katalinnal. Azt is hozzátette, hogy „erős liberális alternatívát” akar építeni.
A PegaPoll vezető elemzője, Kovács János a Momentum helyzetével kapcsolatban tavaly év végén elmondta: a Demokratikus Koalícióval való látványosabb konfrontálódás nem járt együtt küldetés- és identitásadó profiltisztítással, miközben a pártelnöki és a közösségi vezetői szerep tartósan szétvált egymástól. Mint arra rámutatott, ezt csak Gelencsér Ferenc év végi lemondása és a tisztújítás látszik feloldani.
Azt is kifejtette az elemző, hogy 2024 a Momentum számára a középpárttá válásról, az ellenzéki kínálat megújításának kísérletéről vagy a kispárti szerepben ragadásról és az »SZDSZ-esedésről« fog szólni. „A párt számára bravúros volna az is, ha 2024-ben sikerülne megismételnie a 2019-es EP-választási szereplését, miközben az önkormányzati választásokon ügyes jelöltállítási és szövetségi politikával megerősítené országos beágyazottságát – enyhítve támogatottságának aránytalan településszerkezeti mintázatán” – állapította meg Kovács János.
Továbbá úgy vélekedett: Donáth Anna helyzetén nem fog könnyíteni, hogy a közelmúltban a DK-val való erőteljes konfrontáció kommunikációs stratégiáját jelölte ki a pártja számára, miközben a Momentum az önkormányzati választásokon valamilyen mértékű együttműködésre kényszerül majd Gyurcsány Ferenc pártjával is.
Az Indexes interjúban Donáth Anna arról is beszélt, hogyan látja egy pártelnök felelősségét egy közösség élén.
A megválasztott elnök kapjon olyan felhatalmazást, amelynek birtokában bátran tud politizálni, és ha hibát vét, ha rossz stratégiát követ, akkor annak legyen következménye: mondassák le vagy mondjon le. Az elnök egy szimbólum, mert a közösségnek fontos, hogy tudja, ki az, aki az irányt mutatja, amihez aztán igazodniuk kell
– vélekedett az európai parlamenti képviselő, aki most éppen ezt a felelősséget készül a vállára venni.
A tavaly februári színpadra lépéséhez képest Donáth Anna most a Momentum élén bizonyíthatja be, hogy valóban visszatért, és így milyen eredményre tudja vezetni pártját (növelni tudja-e pártja támogatottságát, meglesz-e a két európai parlamenti mandátum, milyen pozíciókat sikerül elnyernie a Momentumnak az önkormányzatokban) a 2024-es választásokon, megméretve saját képességeit, illetve politikai közösségének valódi erejét.
Most vasárnap – január 28-án – a Momentum tisztújító küldöttgyűlését követően, 14:30-tól beszédet tart Donáth Anna a párt újonnan megválasztott elnökeként (más induló nincs is az elnöki posztért). Az Index a helyszínen lesz, és beszámol az eseményről.
(Borítókép: Donáth Anna 2023. február 4-én. Fotó: Kaszás Tamás / Index)