Olyannyira nem menekült Magyarországra az ukrán házelnök, Vlagyimir Ribak, hogy ma aláírta a parlament által elfogadott törvényt, amely megtiltja, hogy a rendfenntartók terroristaellenes akció címén támadást indítsanak a tüntetők ellen. A kormánypárti politikus az ülésen közölte, hogy vissza kell térni a 2004-es alkotmányhoz, és amnesztiatörvényt kell efogadni a tüntetőkkel kapcsolatban.
A leváltott ukrán elnök Viktor Janukovics gépét nem engedték felszállni Donyeckből, nem tudni hol lehet most. Kiszabadult börtönéből legfőbb ellenfele, Julija Timosenko, aki szombaton megjelent a Majdanon, de vasárnap jelezte, hogy nem pályázik a miniszterelnöki tisztségre. A parlament nem hozta össze az új kormánykoalíciót, de megbízta az államfői feladatok ideiglenes ellátásával Timosenko bizalmasát, Olekszandr Turcsinovot. A kormányfőről, később döbntenek, Jacenyuk, Timosenko és az ő korábbi külügyminisztere, Pjotr Porosenko jöhet szóba. Kijevben már nyugodt a helyzet, de több kelet-ukrajnai városban meglehetősen feszült, mindkét oldalról utcára vonultak tüntetők. Közben az államcsődöt is el kéne kerülni, az EU segítséget ígért – a legfrissebb hírek szerint 20 milliárd eurót is adhatnak a reformokhoz –, Catherine Ashton külügyi főképviselő hétfőn Kijevbe érkezik tárgyalni. Az is kiderült, hogy Moszkva mégis hajlandó tovább folyósítani a tavaly megígért 15 milliárd dolláros hitelt.
Percekkel ezelőtt újraindult a metró Kijevben, de a központi állomások - Majdanhoz közel - zárva maradtak, ott nem lehet felszállni.
– írja Viki nevű olvasónk.
Az UNIAN ukrán hírügynökség szerint a metróra a Majdan közeli állomásokon se felszállni, se leszálni nem lehet, a metró egyszerűen túlhalad az állomáson. Egyébként a kijevi metrót két nap után indították újra.
Az ország észkkeleti részén fekvő Szumiban érvénytelennek tekinti a fegyvernyugvást a radikális Pravij Szektor. A szervezet ezt a kijevi eseményekre hivatkozva jelentette be – írta az Unian.
Tucatjával lépnek ki a Régiók Pártjából. Gajdos István után – aki a kormánypárt képviselőjeként még megszavazta január 16-án a tüntetések elleni hatósági fellépést megkönnyító törvényeket, amelyek miatt újabb lendületet vettek a tiltakozások – több megyei és parlamenti képviselő is elhagyta Janukovics pártját. Nincs már ott a Kijev polgármesteri funkcióját ideiglenesen betöltő Vlagyimir Makejenko sem.
Ha már vasút: a BBC szerint sürgős munkálatok miatt törölték vagy nagy késéssel közlekednek a vonatok a nyugati országrészben, ami inkább az ellenzék bázisa. Viszont egyes hírek szerint az oroszajkú hátországból támogatókat akar Kijevbe szállítani a kormánypárt.
Az ITAR-TASZSZ szerint befejeződött a lengyel, német és francia külügyminiszterek találkozója Viktor Janukovics ukrán elnökkel, ami hat órán keresztül tartott. A diplomaták nem kommentálták a találkozót, egyszerűen beszálltak a kocsiba és elmentek.
Az UNIAN szerint a találkozó azért tartott ilyen sokáig, mert azt többször meg kellett szakítani, hogy Janukovics beszélni tudjon Putyin orosz elnökkel.
Az orosz kormányfő, Dmitrij Medvegyev szerint az ukrán hatalomak nem szabad hagynia "hogy rongyként töröljék bele a lábukat" mások. Egyúttal jelezte: ha nem normalizálódik a helyzet,akkor nem folyósítják a tavaly megígért 15 milliárd dolláros hitel újabb részletét.
A Keleti Partnerség előkészítésekor hiába gyártották a hatástanulmányokat, az EU-nak eszébe sem jutott, hogy idáig fajulhatnak az események. Pedig a kezdetektől fogva lehetett tudni, hogy Moszkva nem fog engedni Ukrajnában - írja Fórizs György, a Bruxinfo szakértője elemzésében. Ha van 15 perce, akkor érdemes végigolvasni!
Mától további intézkedésig csak Lvovig közlekedik a Tisza InterCity, ami máskor Moszkváig jár. A MÁVINFORM közleménye szerint pálya-helyreállítási munkálatok miatt kellett bevezetni a korlátozást. A Magyarországon váltott jegyeket és a hálókocsijegyeket kezelési költség levonása nélkül visszatérítik az utasoknak, amennyiben szándékukat a vonat indulása előtt jelezték a jegypénztárban és mentejegyüket, hálókocsijegyüket záradékoltatták.
Elmentem kicsit körülnézni a városban. A belvárosból kifelé lassú a haladás autóval, dugó van, a metróvonalon minden buszmegállóban (szintén a városból kifelé) hatalmas tömegek állnak a metró leállítása miatt, az emberek kiállnak még stoppolni is, mert nem férnek fel a tömött járatokra. Az üzletekben hosszú sorok, a polcok kezdenek kiürülni, mindenki 5-6 telitömött zacskóval jön ki az élelmiszerboltból. A húspulton már alig lézeng 1-2 termék. A benzinkutaknál 20-30 autó áll sorban. Az ATM-eknél, amelyik még működik, szintén sorok állnak.
– írta Viki nevű olvasónk Kijevből.
Ha ott van Ukrajnában, küldje el tapasztalatait, képeit, videóit a tema@mail.index.hu-ra!
Kijev délkeleti részén a Harkov kerületbe 20 busz érkezett Boriszpol felől. Kettő a rendőrség speciális egységeivel van tele, 18 pedig civil fiatalokkal. Egy helyi forrásunk szerint tyituskikről, a kormány mellett álló fizetett provokátorokról lehet szó. Ülnek a buszban és várnak valamire.
Helyi beszámolók szerint annyi a sebesült, hogy már nem férnek el Kijev kórházaiban. Visnyovóban és másutt a körbyező településeken iskolákat alakítanak át tábori kórházakká.
Orbán Viktor délután a magyar-ukrán határ térségében helyszíni szemlét tart, ellenőrzi a magyar hatóságok, közegészségügyi intézmények felkészültségét, és találkozik a helyi biztonsági erők vezetőivel. Vele tart Pintér Sándor belügyminiszter és Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója is. (MTI)
Katonai repülők szálltak le Kijev közelében, a Hosztomel reptéren - számoltak be szemtanúk. Több közösségi média oldalon képeket is posztoltak a gépekről, írja a BBC.
A német, a francia és a lengyel külügyminiszter még mindig Kijevben van, és Janukoviccsal, valamint ellenzéki vezetőkkel tárgyal. Eredetileg úgy volt, hogy visszaérnek Brüsszelbe a külügyminiszteri ülésre, de nélkülük kellett elkezdeni. (Guardian)
Szocsi ukrán olimpikonjai is megszólaltak a hazájukban dúló vérengzés miatt. Az esti Dinamo Kijev-meccset el kellett vinni Kijevből.
Arról is beszélnek Kijevben, hogy a rendőrség lefoglalja a Dnyeperen átívelő hidakat. Ez eddig még nem történt meg
- mondta telefonon egy kijevi férfi, aki szemtanúja volt annak a Majdanon, ahogy egy sátor mellett álldogáló embert valahonnan nyakon lőttek. „Hogy pontosan melyik épületről, azt nem tudom, de egyértelműen a rendőrök által ellenőrzött oldalról.”
Kijevben könnyebb lövést kapni, mint taxit
– ez a legfrissebb és legaktuálisabb bon mot, ami most megy körbe, és ezt én is meg tudom erősíteni. Vagyis szerencsére csak a második felét. A helyzet durva, de nem annyira, mint a bon mot sugallja, taxit azonban tényleg nehéz volt fogni. A metró pedig három napja nem jár, legalábbis azt mondják. Állítólag viszont egyre kevesebb blokád van a városban. Ezeket azért hozták létre a rendőrök, hogy visszatartsák a belvárosba igyekvő tüntetőket. Szóval ezekből egyre kevesebb van, és amik még vannak, azokat is kevésbé ellenőrzik. Többen mondták, hogy sötétedés után nem ajánlatos kimenni az utcára. Úgyhogy még most kinézek a Majdan környékére. Ígérem, vigyázok!
Kijevben híre kelt, hogy bezárnak a benzinkutak. Ennek ellenére most is működik mindegyik, bár hosszúak a sorok, mer tmindenki attól tart, hogy hamarosan tényleg elfogy az üzemanyag.
Egy orosz közvetítő érkezik Moszkvából Kijevbe, a pontos szerepéről többet egyelőre nem tudni. (AFP)
Összesen 42 halottról tudnak a Kiev Post újságírói. Vagy a saját szemükkel látták a holttesteket, vagy az orvosok számoltak be a halottakról.
Dr. Olha Bohomolets, aki az Ukrajna Hotelben látta el a lőtt sebbel bekerülő tüntetőket, azt mondta, az áldozatokat mind precíziós fegyverrel ölték meg, egyetlen lövéssel.
A Kyiv Postnak ellentmondva a tüntetők egyik orvosa azt mondta a CNN-nek, hogy legalább száz ember meghalhatott, ötszázan pedig megsebesültek csütörtök reggel óta, de ezt még más források nem erősítették meg.
Összegyűltek az EU-s külügyminiszterek Brüsszelben a rendkívüli ülésre, amin szankciókat is elfogadhatnak. A Reuters diplomáciai forrásból úgy tudja, hogy több ország, köztük Görögország, Portugália, Spanyolország, Nagy-Britannia és Hollandia csak óvatosan lépne szankcióügyben, mivel nem akarják, hogy sérüljön a párbeszéd az ukránokkal. Magyarországot Németh Zsolt külügyi államtitkár képviseli. (Guardian)
A Ivano-frankivszki terület megyei tanácsa bizalmatlansági szavazást tartott Janukovicsról, akit illegitim államfőnek nyilvánítottak. (UNIAN)
Csak sikerült bevergődni a városba. A taxi nem hozott be a szállásig, fél órát kellett gyalogolni. Egy ukrán diák szegődött mellém, ő most a kalauzom. Egyébként a tv2 stábjának a segítője. A reptértől a városig nagy volt a dugó, itt, a belvárosban viszont elég gyér a forgalom. Teljesen nyugi van, az utcán az emberek sétálgatnak, intézik a bevásárlást. Az ukrán srác szerint leginkább abban érezhető a különbség, hogy azért jóval kevesebben vannak kint az utcán, mint ilyenkor szoktak. Az idő is szép! Két utcára vagyok a Majdantól. Itt béke van, tényleg. A segítőm azt mondja, ha este nem lesznek lezárva a hidak, hazamegy aludni. A Dnyeper túlpartján lakik. Ha mégsem tud átjutni a folyón, a Majdanon tölti az éjszakát. Egyetlen jele van csak, hogy a közelben valami furcsa esemény zajlik. A szállásom körül békés egyetemista arcú fiatalok álldogálnak. Persze ez sem meglepő. Csak éppen botokkal meg rohamsisakokkal vannak felszerelkezve.
A tüntetők által elfoglalt Hotel Ukrajna lobbijában látják el önkéntes orvosok a sérülteket és ezt az épületet használja a külföldi média is bázisként.
Kormánypárti verőlegények vertek szét és gyújtottak fel egy iskolát Kijev Tyeremki nevű negyedében. A feketébe öltözött huligánok kisbuszukra lövöldöznek és szétvertek egy plázát, írja egy kijevi a Facebookján.
Úgy tűnik, hogy valóban elkezdődött az ukrán parlamentben egy rendkívüli ülés, írja a BBC. Korábban tíz kormánypárti és két független képviselő is jelezte, hogy együtt szavazna az ellenzékkel. Szerhij Tihipko, a Régiók Pártjának elnökhelyettese pedig azt mondta, javasolja egy minden frakció által támogatott miniszterelnök megválasztását, a házelnöki posztot pedig az ellenzéknek adná. Emellett tényfeltáró bizottságot is felállítana az események kivizsgálására.
Haldoklom - ez volt az utolsó bejegyzése a Vkontaktye (a szláv Facebook) profilján annak a 21 éves lánynak, akiknek a haláláról mi is írtunk korábban. Oleszia Zsukovszka önkéntes ápolónő volt a tüntetéseken.
Mesterházy Attila, az Összefogás miniszterelnök-jelöltje aggódik a kárpátaljai magyarok biztonságáért, ezért telefonon érdeklődött az ukrajnai helyzetről Ukrajna budapesti nagyköveténél és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetségnél. Mindenki azt mondta neki, hogy a kárpátaljai magyarok biztonságban vannak.
A Lengyelország felé vezető átkelők közül hétből hármat lezártak a tüntetők, állítja az UNIAN hírügynökség. Korábban a Ruptly azt írta, hogy éppen, hogy megnyíltak a szerdán lezárt átkelők.