Olyannyira nem menekült Magyarországra az ukrán házelnök, Vlagyimir Ribak, hogy ma aláírta a parlament által elfogadott törvényt, amely megtiltja, hogy a rendfenntartók terroristaellenes akció címén támadást indítsanak a tüntetők ellen. A kormánypárti politikus az ülésen közölte, hogy vissza kell térni a 2004-es alkotmányhoz, és amnesztiatörvényt kell efogadni a tüntetőkkel kapcsolatban.
A leváltott ukrán elnök Viktor Janukovics gépét nem engedték felszállni Donyeckből, nem tudni hol lehet most. Kiszabadult börtönéből legfőbb ellenfele, Julija Timosenko, aki szombaton megjelent a Majdanon, de vasárnap jelezte, hogy nem pályázik a miniszterelnöki tisztségre. A parlament nem hozta össze az új kormánykoalíciót, de megbízta az államfői feladatok ideiglenes ellátásával Timosenko bizalmasát, Olekszandr Turcsinovot. A kormányfőről, később döbntenek, Jacenyuk, Timosenko és az ő korábbi külügyminisztere, Pjotr Porosenko jöhet szóba. Kijevben már nyugodt a helyzet, de több kelet-ukrajnai városban meglehetősen feszült, mindkét oldalról utcára vonultak tüntetők. Közben az államcsődöt is el kéne kerülni, az EU segítséget ígért – a legfrissebb hírek szerint 20 milliárd eurót is adhatnak a reformokhoz –, Catherine Ashton külügyi főképviselő hétfőn Kijevbe érkezik tárgyalni. Az is kiderült, hogy Moszkva mégis hajlandó tovább folyósítani a tavaly megígért 15 milliárd dolláros hitelt.
Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőnöke kérdésünkre elmondta, az Ukrajnában lévő konzuli szolgálatok egyikétől sem kértek még segítséget a kinti magyarok. "Volt néhány megkeresés, de ezek mindegyike információkérés volt. Leginkább a közlekedési fennakadások miatt érdeklődtek a Kijevben élő magyarok" - fogalmazott a sajtófőnök.
Angela Merkel német kancellár telefonon beszélt Janukoviccsal, és figyelmeztette, hogy az időhúzás csak ront a helyzeten, ráadásul beláthatatlan kockázatokkal jár. Azt mondta, hogy Németország és az EU is támogatják az ukrán kormány és az ellenzék tárgyalásait, mindenképpen le kell ülniük egy asztalhoz.
Kilépett a kormányzó Régiók Pártjából az ukrán parlament öt kárpátaljai képviselője, köztük Gajdos István, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke, miközben Kárpátalján egymás után jelentik be feloszlásukat a párt szervezetei. „Egyetlen politikai párt sem ér annyit, mint az emberi élet" – írták. Gajdos szerdán még Janukovicsot a kárpátaljai magyarok nevében támogatásáról biztosító beszédet mondott. Testületileg léptek ki a PR-ből a Kárpátalja megyei tanács (közgyűlés) képviselői, és hivatalosan is feloszlott a párt megyei frakciója. Ugyancsak megszűnt az ungvári városi tanács PR-frakciója, és Viktor Pogorelov, Ungvár polgármestere, valamint Fegyir Vascsuk, az ungvári egyetem rektora is elhagyta a kormánypártot. Eddig a PR három járási szervezete jelentette be, hogy feloszlatta magát. (MTI)
A brit kormány bekérette Ukrajna londoni nagykövetét, hogy tiltakozzon a kijevi erőszak ellen. Elfogadhatatlannak nevezték az erőszakos fellépést a békés tüntetők ellen. (Guardian)
"Ne pánikoljanak. A benzinkutak csak azért túlzsúfoltak, mert nem megy a metró. Lesz elég benzin Kijevben" - írta az ukrán Pravda. Korábban a taxistársaságok kezdték el terjeszteni azt a hírt, hogy arra figyelmeztették őket, raktározzanak el minél több üzemanyagot, mert a benzinkutakat be fogják zárni, hogy a Majdani tüntetők ne jussanak benzinhez.
A BBC szerint a metró még mindig jár, bár a kijevi polgármester órákkal ezelőtt azt mondta, újraindítja a járatokat.
Több ezer tüntető építi és erősíti meg a barikádokat a Majdannál, mivel újabb rendőrattaktól tartanak. (Kyiv Post)
Az ukrajnai fejlemények miatt elmaradó iráni szállításokat Magyarország pótolhatná, mondta Irán budapesti nagykövete, Morshedzadeh Mohammad Reza a kamarai vezetőkkel és helyi üzletemberekkel folytatott találkozója után Debrecenben. Szerinte fontos kukoricaszállítmányok nem indultak el Iránba, mint ahogy különféle mezőgazdasági gépek és alkatrészek sem. (MTI)
Felvétel arról, ahogyan meglőtt tüntetőket visznek le a térről, miközben a háttérben folyamatosan szólnak a szónokok a hangosbeszélőn:
Az ukrán hatóságok szerint még az éjszaka tizenöt autót gyújtottak fel Kijevben. (Kyiv Post)
Az Európai Unió kész szankciókat elfogadni az ukrajnai erőszak felelősei ellen, és fegyverembargót is életbe léptethetnek, derül ki abból a tervezetből, amit a Reuters szerzett meg a délutánra tervezett rendkívüli külügyminiszteri csúcs előtt. Ugyanakkor a végleges döntést majd csak ott hozzák meg, még minden nyitott.
Egy 21 éves, a tüntetéseken önkétes ápolóként dolgozó lány a csütörtöki összecsapások egyik áldozata az aktivisták szerint.
she's just 21 year's old. #Євромайдан #Евромайдан #Euromaidan pic.twitter.com/XAhbnXKTgw
— ЄВРОМАЙДАН (@euromaidan) February 20, 2014
Több ezer tüntető előtt fogadott hűséget a népnek a Kárpátalja megyei rendőrség állománya Ungváron. Vaszil Varcaba tábornok a tüntetőkkel teli térre vezényelte a megyei rendőrség közelben lévő székházából a tiszti és legénységi állományt, közte a belügyi csapatok és a Berkut különleges egység tagjait, akik a tömeg előtt felsorakozva tettek ígéretet, hogy nem hajtanak végre „bűnös parancsot." Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) vezetője is megígérte, hogy törvényellenes parancsnak nem engedelmeskednek. (MTI)
Helyreállt a rend az ukrán-lengyel határon, a barikádokat eltakarították és a forgalom is újraindult, írja a Ruptly egyik riportere.
A német, a francia és a lengyel külügyminiszter délelőtt két órán át beszélt Janukoviccsal, most éppen ebédszünet van. Hamarosan azonban tovább folytatják a tárgyalásokat. (BBC)
Az AFP szerint az elmúlt három napban már összesen 54 áldozat van Kijevben. Csütörtök reggelig összesen 28 halottról számolt be az egészségügyi minisztérium, de a reggeli összecsapásokban sokan meghaltak. A Kyiv Post szerint akár 37 halott is lehet.
Arszenyij Jacenyuk is elismerte a német, a francia és a lengyel külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után ismerte el, hogy az ellenzéki vezetők lassan már nem urai a helyzetnek. Jacenyuk szerint „fegyvermentes övezetet kell létrehozni, és a konfliktust át kell terelni az utcáról a parlamentbe".
Nehéz most készpénzhez jutni Kijevben, mert a legtöbb ATM-ből kifogyott a készpénz, írják a tüntetők Twitteren.
A belügyminisztérium szerint három rendőr meghalt, ötven megsebesült csütörtökön Kijevben. A sebesültek közül harmincat golyóval lőttek meg, állítják. (RT.com)
A Guardian tudósítója, Ian Traynor legalább négy rendőrségi mesterlövészt látott, akik közül ketten éles lőszerekkel lőttek a tüntetőkre.
Szóval sikerült fogni egy taxit és itt ülök a dugóban a repülőtérről a városba vezető úton. Ami egyébként teljesen úgy néz ki, mint a ferihegyi gyorsforgalmi. A nap gyönyörűen süt.
Az olasz UniCredit Bank bezárta valamennyi kijevi bankfiókját, de a többi bankfiókjuk a szokásos munkarend szerint tart nyitva. Azzal számolnak, hogy pénteken újranyithatnak Kijevben is, de ezt a helyzet alakulásától teszik függővé. (MTI)
Éles lőfegyverekkel szereltük fel a rohamrendőrséget - jelentette be Szergej Burlakov belügyminiszter szóvivője csütörtök délután, de azt mondják, hogy ezt önvédelemre használhatják.
"A helyzet nagyon bonyolult. Mesterlövészek lőnek a rendőrökre, automata fegyverekből és mesterlövész puskákból. 29 emberünk sérült meg, egy pedig meghalt a kórházban" - mondta Burlakov.
Na, már itt is vagyok Kijevben. A repülőtéren néhány taxi lézeng csak. Állítólag kifogyóban az üzemanyag a városban. Bármi is igaz ebből, az biztos, hogy csak négyszeres áron tudok taxit fogni. Az idős taxis így is inkább elhajtana engem, mondván, hogy a belvárosba úgysem lehet bejutni. Meggyőzöm, hogy azért próbálja csak meg.
„Ma sorsdöntő naphoz érkeztünk. A vérfürdő folytatódik. A kormány véres provokációkhoz nyúlt, fegyveres huligánokat engedtek szabadjára az utcákon, hogy azt a látszatot keltsék, mintha konfliktus lenne a civilek között. De ez nem fog sikerülni" – mondta Vitalij Klicsko videoüzenetében, amiben az egységre szólított, és valószínűleg a tüntetőknek öltöztetett verőlegények hírére is reagált.
Tüntetőnek öltözött verőlegényeket küldenek a hatóságok a kormányellenes demonstrálók közé - legalábbis ez a hír járja most a téren.
A német Kalózpárt Kijevben született képviselője, a 26 éves Marina Weisband a Spiegelnek azt mondta: Vitalij Klicskó szerepét igencsak túlértékelik külföldön. Ugyan az ellenzéki pártok is részt vesznek a majdani tüntetésekben, de nem ők a meghatározóak. Klicskót ott alig veszik komolyan. Alig tud ukránul, amikor nyilatkozik, csak néhány mondatot mond. Az emberek a korrupció ellen tüntetnek, és nem egyik vagy másik párt mellett, mondta a politikus.
A kijevi polgármester, Vlagyimir Makajenko elrendelte a február 18-a óta álló metrójáratok újraindítását, majd kilépett a kormánypárti Régiók Pártjából, amely Viktor Janukovics elnök pártja, írja az ukrán Interfax.
A metrót a terrorfenyegetettség miatt állították le, amikor ismét eldurvult a helyzet Kijevben kedden este. Az ukrán munkavállalók szövetsége azonban folyamatosan nyomást gyakorolt a városvezetésre, így az csütörtökön a szolgáltatás újraindítása mellett döntött.
Nagyjából ötven ellenzéki aktivista állja el egy vonat útját, ami a szerdán bejelentett ejtőernyősöket szállította volna Kijevbe. Az 500 ejtőernyőst szállító vonatot nem engedik elindulni Dnyepropetrovszkból. (Interfax)
A csütörtökre virradó éjszaka nyugodtan telt Kijevben, reggel azonban a fegyverszünet ellenére újabb harcok kezdődtek, egyre több a halálos áldozat. Fotógaléria a délelőtti eseményekről:
Janukovics egyik tanácsadója azt állítja, hogy az elnök szerinte hajlandó lenne alkotmányos változtatásokba is belemenni a politikai erők közötti bizalom érdekében. (Kyiv Post)