Nagyjából kétszázan lehetnek a budapesti szolidaritási meneten, amelyet a párizsi terrorcselekmények miatt szerveztek. A menet az Oktogonról indult, és a megemlékezők az Andrássy úton át a francia nagykövetség épületéhez vonulnak.
– tudta meg az Index. Úgy tudjuk, ma este tartják az eligazítást, minden követségi dolgozónak kötelező rajta megjelenni.
A Nuevos Ministerios metró- és HÉV-állomásnál gyanús csomagot találtak, de vaklárma volt: kiderült, hogy a csomag nem veszélyes, jelentette a helyi hatóságok nyomán az MTI. A gyanús csomag egy kis kartondoboz volt, amelyet a rendkívül forgalmas, három metróvonalat és hat elővárosi vasúti vonalat is kiszolgáló állomás bejáratánál találtak kevéssel este hat óra előtt.
Politikai vita kezdődött arról, hogy a Charlie Hebdót támogató vasárnapi „köztársasági menetből" kizárják-e vagy sem a szélsőjobboldali Nemzeti Frontot. A kormányzó szocialista párton belül sem volt egyetértés ebben a kérdésben. Ahogy a Guardian írta, a szocialisták szóvivője szerint senkit nem volna szabad kirekeszteni, de például Párizs polgármestere, Anne Hidalgo azon az állásponton van, hogy a menetben a Nemzeti Front ne vegyen részt, mert nem részese a republikánus hagyománynak.
A Nemzeti Front pénztárnoka erre azt írta a twitteren, hogy a kirekesztésük a választók 30 százalékának semmibe vétele lenne, Marine Le Pen, a párt vezetője pedig kijelentette, hogy ha a Nemzeti Frontot nem látják szívesen egy olyan találkozón, ahová minden pártot várnak, akkor egész egyszerűen megszűnt a nemzeti egység.
Ahogy délután bejelentették, az esti demonstráció alatt az áldozatokra emlékezve lekapcsolták az Eiffel-torony világítását is. (BBC)
– mondta John Miller, az amerikai város rendőrségének terrorelhárításért felelős helyettes megbízottja. „Ez a fenyegetés soha nem tűnt el teljesen. Az Iszlám Államhoz hasonló csoportok rafinált propagandaszárnya képes meggyőzni embereket, hogy merényleteket kövessenek el anélkül hogy kapcsolatban állnának az anyaszervezettel” – magyarázta. Mike Morell, a CIA volt helyettes igazgatója szerint a támadás tele van az al-Kaida részvételére utaló nyomokkal, részletek cikkünkben.
Ezt a kérdést teszik fel titkosszolgálatok, politikusok, biztonsági szakértők világszerte. Egyelőre nem tudja senki, csak feltételezések keringenek. Egyes szakértők teljesen elvetik a kapcsolatot, mások szerint túl profik voltak ahhoz, hogy magányos farkasok legyenek. A támadók a helyszínen utaltak az al-Kaidára, mégsem egyértelmű, hogy tényleg odatartoznak. Részletek cikkünkben.
Eric Holder is Párizsba érkezik vasárnap, ahol a terrorizmusról szóló megbeszéléseken vesz részt, mondta egy tisztviselő az AFP-nek.
Egyre nagyobb tömeg gyűlik össze a République téren Párizsban, ahol több politikus, többek között Anne Hidalgo polgármester is ott van. A tömeg különböző szlogeneket skandál:
Charlie nem halt meg
Szólásszabadság
Soha többé
Nem félünk
A belügyminiszter a támadók utáni hajszáról azt mondta, hogy az Interpolt is értesítették, és nyomok voltak Villers-Cotterêts környékén, de a rendőrség több helyszínen is kereste a gyanúsítottakat.
Cazeneuve azt is elmondta, hogy megsokszorozták a biztonsági intézkedéseket Párizsban. A rendőrség jelen van több médiacég székháza, iskolák, vallási épületek, állomások és több nagykövetség környékén, valamint a turisták által kedvelt helyeken.
– énekli Renaud-t idéző protest számában JB Bullet:
Már kilenc ember van őrizetben – csütörtök reggel még hét volt – a szerdai gyilkosságok ügyében, összesen pedig 90 szemtanút hallgattak meg, emellett több telefonos bejelentést is kaptak, jelentette be Bernard Cazeneuve belügyminiszter sajtótájékoztatóján. A miniszter szerint szemtanúk felismerték Said Kouachit egy fényképen, mint a Charlie Hebdo szerkesztőségében csuklyában mészároló egyik fegyverest. Elvégezték az áldozatok boncolását is, emellett elemzik a térfigyelő kamerák felvételeit.
Egyelőre nem látnak kapcsolatot a szerdai gyilkosságok és a csütörtök reggeli, egy rendőrnő halálával végződő lövöldözés között. A miniszter megköszönte azokonak a franciaországi muszlim szervezeteknek a reakcióját, akik azonnal elítélték a támadást, valamint a szolidaritási tüntetéseket is méltatta, és a nemzeti egységre szólított fel. (Le Figaro)
Az Európai Bizottság új terrorellenes javaslatokkal áll elő a párizsi támadások miatt a következő hetekben, jelentette be Jean-Claude Juncker, az EB elnöke. (AFP)
A támadók szerdán 11 embert megsebesítettek, közülük négyen súlyos állapotban kerültek kórházba. Éjszaka megműtötték őket. A hét könnyebb sérült már hazamehetett. Összesen azonban 65 olyan ember van, akiknek pszichológusok segítenek majd a szerdán megélt traumák feldolgozásában, írja a Le Figaro.
Bombariadó miatt kiürítették a Nuevos Miniterios pályaudvart a spanyol fővárosban, írta az El Mundo a rendőrségre hivatkozva. A forrásaik szerint találtak is egy gyanús csomagot. Szerdán a párizsi gyilkosságok után emelték a terrorfenyegetettségi készültség szintjét Madridban.
Két embert őrizetbe vettek a csütörtök reggeli lövöldözéssel összefüggésben, amiben egy rendőrnő meghalt, jelentette az AFP. Az egyik őrizetbe vett férfi 52 éves, ennél többet egyelőre nem tudni. Azt sem tudni,van-e összefüggés a szerdai párizsi terrorakció és a csütörtök reggeli gyilkosság között.
Győrfi András ceruza-körképünkön felbuzdulva küldte el a saját képét:
Jean-Pierre Diot, a francia testőrszövetség alelnöke, aki Nicolas Sarkozy testőreként vált korábban közismertté, azt nyilatkozta: kockázatos lépés volt Francois Hollande elnöktől, hogy a támadás helyszínére sietett (kevesebb, mint másfél óra után odaért). „Ha én feleltem volna a biztonságáért, azt javasoltam volna az elnöknek, hogy akkor menjen oda, amikor a helyszínt teljesen biztosították” – mondta, hozzátéve: Sarkozy volt, amikor hallgatott rá, de előfordult, hogy nem. A 20minutes.fr emlékeztetett: korábban többször előfordult, hogy egy merényletet újabb követett, amikor magasrangú politikusok a helyszínre siettek.
Összesen ennyi embert mozgósítottak Franciaország-szerte a szerdai gyilkosságok után, jelentette be a belügyminisztérium. A Párizs környéki Île-de-France régióban 9650 rendvédelmi embert mozgósítottak. (Le Figaro)
Ma is spontán megemlékezés alakult ki a Charlie Hebdo szerkesztősége előtt, amelyen egy közeli mecset imámja is megjelent, és azt mondta, a támadásokat nem muszlimok, hanem barbárok követték el.
L'imam de Drancy #charliehebdo "Ce ne sont pas des musulmans, ce sont des barbares. Il faut faire face aux extrêmes" pic.twitter.com/W2kABgxase
— Annabelle Laurent (@annabelle_L) January 8, 2015
Dzsihadista hősök megöltek tizenkét újságírót, megsbesítettek 10 másik embert a Charlie Hebdo szerkesztőségében, hogy bosszút álljon Mohamed prófétáért – jelentette az AFP szerint az Iszlám Állam rádiója (már abban is tévedve, hogy a halálos áldozatok csak egy része volt újságíró). Korábban az ISIS-ről: Fél év alatt kétezer embert ölt meg az Iszlám Állam + Unom a dzsihádot, hazajönnék + Nyugat-Európát hódítja az iszlám szélsőségesség
250 ezer euróval támogatta a Google által felügyelt sajtóalap a Charlie Hebdót, hogy egymillió példányban jelenhessen meg jövő héten. A magyar Google így tiszteleg az áldozatok emléke előtt:
Az eredetit Lucille Clerc londoni grafikus rajzolta, bár sokan Banksynek hitték. A Twitter, a Facebook és az Instagram után az egész netet meghódította:
Számtalan utánérzés jelent meg azóta, például:
A ceruza egyébként is állandó jelképe a tiltakozó vagy gyászoló rajzolnak:
Cartoonists fight back. This may be the best yet. #JeSuisCharlie pic.twitter.com/hfoxT6dh1T
— David Gray (@Graydio1) 2015. január 8.
A kedvencem:
Pencil sketch tribute... #JeSuisCharlie pic.twitter.com/nFESx847MA
— Darren Bird Art (@DarrenBirdie) 2015. január 8.
Újabb falut vizsgálnak át házról házra:
Des perquisitions sont en cours dans le village de Corcy. "De simples vérifications" nous dit-on. #CharlieHebdo pic.twitter.com/hpHgOqrUL7
— Maxime Goldbaum (@MaximeGoldbaum) 2015. január 8.
Ferenc pápa a Charlie Hebdo elleni támadás áldozataiért mondott misét a vatikáni Szent Péter bazilikában, írja a BBC. Arról beszélt, hogy ez a támadás az emberi kegyetlenségről gondolkodtat el bennünket. Arra kérte a híveit, hogy imádkozzanak ne csak az áldozatokért, hanem azokért is, akik ezeket a kegyetlen tetteket elkövették, hogy az Úr változtassa meg a szívüket.
A 20 minutes című lapnak hivatalosan is megerősítette Jean Baptiste-Bladier ügyész, hogy a Charlie Hebdo szerkesztőségében elkövetett terrortámadással gyanúsított testvérpár rabolt ki délelőtt egy benzinkutat Észak-Franciaországban.
(via 20 minutes)
Stephen Fry brit színész és humorista is twittelt a Charlie Hebdo elleni terrortámadásról:
Publish a Charlie Hebdo cartoon: show them the pen will still flourish when their guns have rusted http://t.co/5X0X9PwUqU #JeSuisCharlie
— Stephen Fry (@stephenfry) 2015. január 8.
„Tegyél közzé egy Charlie hebdo-karikatúrát: mutasd meg nekik, hogy a toll virágkorát fogja élni, mikor a fegyvereik már rozsdásan hevernek″ – írta az Index on Censorship felhívását megosztva. Ebben arra szólítják fel a médiákat, hogy publikálják a karikatúrákat, megmutatva a terroristáknak, nem vehetik el a szólásszabadságot. A felhíváshoz nemcsak újságok, szervezetek, hanem magánszemélyes is csatlakozhatnak. Sok napilap van világszerte, ami nem aprózta el:
I just bought BZ for the first time because of this cover #JeSuisCharlie pic.twitter.com/16a9rUAxR1
— David Meyer (@superglaze) 2015. január 8.
Longpont-t úgy tűnik, minden házat átnéztek a rendőrök, most a közeli Corcy felé mennek tovább, jelentette a Le Figaro tudósítója.
A Telegraph újabb információkat közölt arról a területről, ahol a fák között kutatnak a rendőrök a szökevények után. Benoit Verdun, a longpont-i Abbaye hotel és étterem vezetője azt mondta: üzenetet kapott a polgármester testvérétől, hogy biztonsági okból zárja be az éttermét, és deszkázza be az ablakokat. Longpont-nak mindössze háromszáz lakója van, Verdun szerint a falucskát sokkolta a küszöbükön zajló dráma. Az éttermes elmondta azt is, hogy az erdő odakint hatalmas, 13 ezer hektár, nagyobb, mint Párizs.