Ahogy délután bejelentették, az esti demonstráció alatt az áldozatokra emlékezve lekapcsolták az Eiffel-torony világítását is. (BBC)
Öngyilkos lett egy rendőr, aki a Charlie Hebdo szerkesztőségében elkövetett merénylettel kapcsolatban dolgozott valamin, írta a 20Minutes.fr és a Le Populaire de Centre. A 44 éves, limoges-i rendőr a szolgálati fegyverével vetett véget az életének szerda este. Az egyelőre még nem tisztázott, hogy van-e összefüggés az öngyilkossága és a szerdai események között.
A párizsi régió, Île-de-France után Picardie régióban is megemelték a terrorellenes Vigipirate-szintet, írja a Le Figaro. A terrorizmusellenes intézkedéscsomagot Franciaországban Vigipirate-tervnek hívják, az elnevezés a vigilance, éberség szóból ered. A Vigipirate-tervnek különböző fokozatai vannak, most a legmagasabb, skarlátvörös szintet léptették életbe.
Csütörtök délelőtt 11 óra körül egy fegyveres férfi egy csavarhúzóval próbált meg bejutni egy hátsó ajtón a Valeurs Actuelles című francia hetilap szerkesztőségébe, írja a Figaro. A rendőrök rajtaütöttek, amikor az ajtót feszegette, de sikerült elmenekülnie. Később a rendőrök elfogták. A férfinél több csavarhúzót is találtak, és kiderült, hogy menekülés közben eldobta a telefonja akkumulátorát, hogy a rendőrök ne tudják beazonosítani a telefonja alapján. A Belgiumból származó támadót jelenleg őrizetben tartják.
Felosztották maguk között a területet a csendőrök elit egységei és a rendőrök kommandósai a Crépy-en-Valois és a Villers-Cotterêts közötti területet. A 20 x 15 km-es terület északi része a rendőrségé, a déli fele a csendőröké, írta a Le Figaro.
Párizs polgármestere, Anne Hidalgo bejelentette, hogy este nyolckor elsötétítik az Eiffel-tornyot. A polgármester a France Info rádióban beszélt. Megerősítette, hogy hatkor újabb gyülekezés lesz a République téren.
De csalódni fognak, ha gyűlölködő őrjöngést várva kattintottak. Ez a 2010-es TED-es előadás a politikai karikatúrák erejéről nem is lehetne aktuálisabb ma:
Csütörtökön este hétkor a francia nagykövetség előtt (VI. Lendvay utca 27.) lesz megemlékezés az áldozatok tiszteletére. A megemlékezés a Facebookon szerveződik.
Fél négykor pedig a francia nagykövetség szervezett megemlékezést a budapesti Francia Intézet előtt (Fő utca 17.).
„Franciaország magyarországi nagykövetsége köszönetet mond a magyar köztársasági elnöknek, a magyar miniszterelnöknek, a magyar külgazdasági és külügyminiszternek és a magyar kormánynak, továbbá a magyar társadalomnak és politikusoknak, a magyar sajtónak és a magyar lakosságnak a francia nép iránt a Párizsban tegnap elkövetett merénylet nyomán tanúsított szolidaritásáért” – írta a követség közleményében.
„A terroristatámadás világossá tette, mekkora veszélyt jelent a takfiri terrorizmus terjedése az egész világra nézve” – adta ki közleményét a Bassár el-Aszad vezette szíriai vezetés, amellyel szemben három éve folyik polgárháború. A Nyugat ellentmondásos helyzetben van, hiszen mind Aszad rezsimjét, mind az ellene küzdő radikálisokat elítéli. A damaszkuszi közlemény szerint Európa rövidlátó politikája vezetett a vérontáshoz Párizsban és Szíriában is – írta a Reuters.
A takfiri irányzat is radikális vonalat képvisel az iszlámon belül. Lényege, hogy szerintük a muszlimok közössége sokfelé az igaz hit szabályaival szakított, így vissza kell téríteni őket. A takfiri hívei magukénak érzik a jogot, hogy muszlimokat hitetlenséggel vádoljanak, bár ezt még a szintén radikális szalafi irányzat is tagadja, mert ezt szerintük csak a vallási jogban jártas fakihok tehetik meg.
A Charlie Hebdo elleni támadás szívbemarkoló és nagyon különös részleteit mesélte el Patrick Pelloux az I Télé reggeli műsorában. Pelloux mentőorvosként dolgozik és egyben a lap külsős munkatársa is volt. Ő ért először a támadás helyszínére. Bővebben a Velveten.
#Repspectformuslims – ez a második legnépszerűbb hashtag most Twitteren a #Jesuischarlie után.
Itt olyan bejegyzések vannak, amik a hirtelen fellángolt muszlimellenes hangulatot próbálják csillapítani az internetezők között, és rávilágítani arra, hogy nem minden muszlim terrorista.
Például ilyen béna stockfotókkal:
If we can understand each other we can surround the world with peace. #RespectForMuslims pic.twitter.com/0yUJPg0Osa
— Elife Ağgürbüz (@AggrbzElf) January 8, 2015
Két fegyveres férfit láttak állítólag a Villers-Cotterêts melletti erdőben, írja a Telegraph. A lap fotósa, aki az N2-esen van, nem messze Longponttól, épp most beszélt egy férfival, akit figyelmeztettek, hogy menjen el egy helyi étteremből, "mert jönnek a rendőrök". Az étterem tulajdonosa azt mondta, neki azt mondták, hogy "két fegyveres férfi van az erdőben". A rendőrség egy tanyának látszó épületben gyülekezik, a kisváros szélén.
Donald Trump amerikai üzletembernek, műsorvezetőnek és republikánus politikusnak az jutott eszébe a Charlie Hebdo szerkesztőségének a lemészárlásáról, hogy milyen furcsa, hogy pont Franciaországban történt, ahol az egyik legszigorúbb fegyverbirtoklási törvények vannak. Olyanokat írt a Twitteren, hogy „Ha lett volna fegyver az agyonlőtt embereknél, legalább lett volna esélyük védekezni", meg „Emlékeztetek, ha a fegyvereket törvénytelenné teszik, akkor csak a törvényen kívülieknek lesznek fegyverei!".
Remember, when guns are outlawed, only outlaws will have guns!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 7, 2015
A BBC a Le Monde-re hivatkozva azt írja, hogy több magas szintű krízistanácskozást tartanak Párizsban délután. Az első már kettőkor elkezdődött, lesz egy fél négykor és egy fél hatkor is.
A bennem szunnyadó franciatanár nem hajlandó visszabújni, úgyhogy Villers-Cotterêts kiejtése (vilerkotre) után nézzük az összes most szóba került név helyes kiejtését. A könnyebbség kedvéért nem a fonetikus ábécé szerint írom.
Charlie Hebdo - sárli ebdó
Je suis Charlie - zső szüi sárli
Charleville-Mézières (itt vették őrizetbe a harmadik gyanúsítottat) - sárlövil mézier
Crépy-en-Valois (itt bújkál állítólag a két merénylő) - krépi an váloa
Said és Chérif Kouachi (merénylők) - száid és sérif kuási
Stéphane Charbonnier (meggyilkolt főszerkesztő) - sztéfán sarbonnyé
François Hollande (francia államfő) - franszoá oland
Párizs - párizs
Ha újabb problémás nevek kerülnek elő, ismét jelentkezem.
Rendőrök álltak fel a városba vezető bejáratoknál a Párizst határoló körgyűrűnél, jelentette a helyszínről a Telegraph tudósítója. A város északi részénél minden "kapunál" rendőrkocsi áll, feltehetően azért, hogy elfogják a tetteseket, ha megpróbálnának visszatérni a városba. (Délután fél háromkor ennek szemtanúk szerint még kevés nyoma volt.) Az N2-es úton, amely északkeletre, Villers-Cotterets felé vezet, rendőrségi és csendőrségi kocsik cirkálnak fel-alá.
Megerősítette a határellenőrzést Nagy-Britannia a párizsi merénylet kapcsán. A kikötőkben és az átkelőhelyeken megnövelt biztonságiak ellenére David Cameron brit kormányfő közölte, hogy nem tervezik szigorúbb biztonsági fokozat életbeléptetését az országban – írta a Reuters. Igaz, már így is a második legerősebb fokozat van érvényben.
A BBC tudósítója fotózta le őket a kisvárosban, ahol a feltételezések szerint elbújt a testvérpár.
Huge convoy of police incl black armoured truck just flew through Crepy en Valois. pic.twitter.com/tE84tm2WHc
— Piers Scholfield (@inglesi) 2015. január 8.
Mindannyian Je Suis Charlie táblákkal a kezükben gyászoltak a szerkesztőség épületének ablakaiban és az erkélyeken:
A Charlie Hebdo nevű szatirikus hetilap elleni szerda déli terrortámadás után néhány órával (még szerda délután) interjút adott a France Inter rádiónak a lap egykori lapigazgatója, Philippe Val. A férfi teljesen összetörten nyilatkozik, szinte végig a könnyeivel küzd. Arról beszél többek között, hogy a támadásban elvesztette az összes barátját, és hogy ezen a tragédián csak összefogással lehet felülemelkedni. Magyar feliratos verzió a Velveten.
Pontosítottuk térképünket, amin láthatja
A francia ügyészség hivatalosan is terrorcselekményként kezeli a csütörtök reggeli lövöldözést, amiben egy rendőrnő meghalt Párizsban, írja az AFP.
Kiraktak egy Je Suis Charlie feliratot a keresések alá:
Ha esetleg munka közben a kollégákkal vagy otthon a folyosón a szomszédokkal összefutva szóba kerül, hogy hol üldözik a terroristákat, akkor – elnézést, de előbújt a bennem szunnyadó franciatanár – nem árt tudni, hogy kell helyesen kiejteni a Villers-Cotterêts városnevet. A fonetikus ábécé szerint így: /vi.lɛʁ kɔ.tə.ʁɛ/. De bőven jó, ha így mondják: vilerkotre.
Dzsihádista zászlók és Molotov-koktélok voltak abban a fekete Citroënben, amit még szerdán hagytak ott egy karambol után a támadók Párizs XIX. kerületében, állítják rendőrségi források a Le Figarónak.
Több mint száz képviselő, parlamenti dolgozó gyűlt össze a Westminster Hallnál csütörtök délben, hogy kifejezzék szolidaritásukat Franciaországgal. Sokkal "Je Suis Charlie" feliratot tartanak fel.
Pens aloft. UK MPs, peers and Parliamentary staff stand in solidarity with the people of France. #JeSuisCharlie pic.twitter.com/ztJPZedJB7
— The Labour Party (@UKLabour) 2015. január 8.
Állig felfegyverkezett rendőrök a benzinkútnál, rendőrségi helikopterek mindenütt
– mondta el az Indexnek Caroli Zsolt a villers-cotterêts-i helyszínről, ahol a párizsi merényletet végrehajtó két üldözött terrorista lövöldözött csütörtökön. Az N2-es úton rengeteg rendőr áll, a lehajtókat is szemmel tartják. Szemtanúk ezen az úton látták a terroristákat azon az autón, amit a rendőrök nem sokkal később üresen találtak meg.
„Semmi sem igazolhatja az élet elvételét. Akik a vallásunk nevében gyilkoltak, azt állítják, hogy a Mohamed prófétánk elleni sértéseket bosszulták meg. De semmi sem erkölcstelenebb, bántóbb és sértőbb szeretett Prófétánkra nézve, mint egy ilyen szívtelen gyilkosság" – mondta a Brit Muszlim Tanács főtitkára, és szolidaritását fejezte ki az áldozatok családtagjaival és a francia emberekkel.
A Le Monde közölte az első fényképeket a Charlie Habdo szerkesztőségéből, a merénylet másnapján. (18+)
A BBC idézi az egyik gyanúsított, Chérif Kouachi régi ügyvédjét, amint a Le Parisiennek azt mondta: azon tűnődik, nem a börtön csinált-e időzített bombát a férfiból. A gyanúsítottak múltjáról itt írtunk részletesebben.