Hamarosan elkezdik a 14 és 18 év közötti korosztály koronavírus elleni beoltását Ukrajnában, az ehhez szükséges dokumentumokat az egészségügyi minisztérium már elkészítette – közölte Oleh Ruban, a fogyasztóvédelmi szolgálat kijevi részlegének igazgatója. A tisztségviselő azt nem tudta megmondani, hogy mikortól indulhat el ennek a korosztálynak az oltása.
Közben az országban elsőként a legszigorúbb, vörös járványhelyzeti kategóriába átsorolt dél-ukrajnai Herszon megye helyi vezetése arról számolt be, hogy a régióban a koronavírusos betegek számára elkülönített kórházak telítettsége elérte a 70 százalékot. Herszon után hétfőtől újabb négy megye kerül át a vörös besorolásba. Kárpátalja és a főváros, Kijev egyelőre még sárga kategóriában van.
Az egészségügyi tárca legfrissebb adatai szerint az oltási kampány februári kezdete óta 6 467 945-en kapták meg valamely védőoltás mindkét dózisát a 42 millió lakosú Ukrajnában. További 1 454 470-en még csak az oltás első dózisát vették fel – számolt be az MTI.
Oroszországban az elmúlt 24 órában 1002 ember halt meg koronavírussal összefüggő megbetegedésekben - írja a Guardian. A járvány kezdete óta ez az első alkalom, hogy a halálozások napi száma meghaladta az ezret. Oroszországban így már összességében 222 315 ember halt meg a kór miatt.
Az elmúlt 24 órában az új fertőzések száma is rekordot döntött. 33 208 új esetet regisztráltak, az összfertőzöttek száma így már 7 958 384.
Az amerikai Új-Mexikó állam bírósága elutasította a Los Alamos laboratórium dolgozóinak beadványát, amelyben a munkavállalók annak a kimondását kérték, hogy munkaadójuk jogellenesen kötelezte őket a koronavírus elleni oltásra – írja az MTI.
Közben Chicagóban szintén bíróság fog dönteni a polgármester és a helyi rendőrszakszervezet vitájában arról, hogy a város jogosan kötelezi-e a rendőrségi dolgozókat arra, hogy közöljék, felvették-e a koronavírus elleni oltást.
Los Alamosban a dolgozók 96 százaléka beoltatta magát a koronavírus ellen. Azoknak, akik erre nem hajlandók, jogszerűen szüntetheti meg a munkaviszonyát a laboratórium
– mondta ki a bíróság helyi idő szerint pénteken.
A laboratórium – ahol nemzetbiztonsági szempontból kényes, többek között atomipari kutatásokat is végeznek, gyakran rendkívül szigorú körülmények között – augusztusban írt elő oltási kötelezettséget az ott dolgozóknak. Jason Lidyard kerületi bíró úgy találta, hogy a koronavírus elleni oltás előírása nem sérti a munkavállalók jogát, mert találnak máshol munkát.
Új-Mexikó államban az egészségügyi dolgozók és a pedagógusok számára írtak elő oltási kötelezettséget, de az iskolákban ezt ki lehet váltani rendszeres teszteléssel.
Klaus Iohannis román államfő köszönetet mondott pénteken Orbán Viktornak, amiért Magyarország segíti Romániát a koronavírus-járvány okozta nehéz helyzetben – tájékoztat róla az MTI.
A román elnöki hivatal arról számol be, hogy Klaus Iohannis telefonon hívta fel a magyar miniszterelnököt, hogy megköszönje a román pácienseknek felajánlott magyar segítséget, amelyet valódi európai szolidaritási gesztusnak nevezett.
AzIndex beszámolt róla, hogy Magyarország 50 román koronavírus-fertőzött befogadásával segít enyhíteni a román egészségügyi rendszer túlterhelésén, ami elsősorban a rendkívül alacsony oltakozási arány miatt alakult ki a szomszédos országban.
A román elnök külön elismerését fejezte ki azért, hogy a magyar hatóságok megoldották válságos állapotban lévő koronavírusos betegek gyors átszállítását és kezelését a szegedi és debreceni kórházakban.
Csütörtökön nyolc, pénteken 12 beteg érkezett magyarországi kórházakba. Az egyik, Temesvárról útnak indított, Szegedre tartó beteg csütörtökön meghalt a mentőautóban.
Több mint 600 hamis védettségit adott ki Ausztráliában az a 46 éves nő, aki elhitette az emberekkel, hogy orvos és joga van ehhez.
A rendőrség a nő otthonában tartott házkutatáson talált bizonyítékokat erre. Becslésük szerint a nő több mint 600 hamis védettségi igazolványt állíthatott ki, de attól tartanak, hogy a pontos szám akár ennél jóval több is lehet.
A hatóságok öt rendbeli befolyással üzérkedés bűntettével vádolják a nőt amiatt, hogy hamisan hivatalos személynek adta ki magát.
A páciensek általában nem tudták, hogy a nő törvénytelenül cselekszik. Azt viszont fontos leszögezni, hogy a nő által kiállított védettségi igazolványok érvénytelenek
– közölte a queenslandi rendőrség, amely egyben azt is kérte, hogy akik kapcsolatban álltak a gyanúsítottal, jelentkezzenek náluk.
Az ausztrál szövetségi állam, Tasmania elnöke azt kérte, hogy minden lehetséges pénzbüntetést szabjanak ki arra a 31 éves férfira, aki elhagyta a karanténhotelt és ezzel elérte,
HOGY HÁROM NAPRA LE KELLJEN ZÁRNI A FÉL SZIGETET.
A férfi hétfőn érkezett Melbourne-ből a szigetre úgy, hogy nem is voltak nála az ehhez szükséges iratok, amiért alaphangon 3000 ausztrál dollárra büntették. Ezután kiderült róla, hogy koronavírusos és egy karanténhotelbe helyezték.
Ehhez képest kedden a hatóságok Tasmania fővárosa, Hobart egyik északi negyedében találták meg őt. A férfi 18 órát töltött a városban,
EZ IDŐ ALATT EGY SZUPERMARKETBEN, EGY PARKBAN ÉS KÉT HÁZBAN IS JÁRT.
Ráadásul ez után egy időre még a kontaktkutatókkal is megtagadta az együttműködést. Kirándulása miatt Tasmania déli része helyi idő szerint péntek este 6-tól kezdve három napra bezárkózott. A riadó miatt pénteken rekord mennyiségű tesztet – összesen 1400-at – végeztek el a szigeten.
A JÁRVÁNY kezdetE ÓTA EZ AZ ELSŐ ALKALOM, HOGY a szigetet LE KELLETT ZÁRNI.
Végül utóbb 158 főben határozták meg a férfi lehetésges kontaktjai számát, közülük 40-et eddig negatívra teszteltek. Mostanáig tehát egyelőre nem találtak új fertőzöttet Tasmaniában, de az emberek még mindig nem lehetnek nyugodtak. Peter Gutwein, Tasmania elnöke úgy fogalmazott, hogy
A KÖVETKEZŐ 48 ÓRA KRITIKUS LEHET.
Az elnök mindeközben azt kérte a rendőrségtől, hogy „minden eszközt” vegyenek igénybe, amivel növelni lehet a férfi büntetését. „A szabályszegőket olyan súlyosan kell megbüntetnünk, amennyire csak lehet [...]. A pénzbüntetés, amit az illető eddig kapott, nincs arányban van az általa elkövetett tettek súlyosságával”.
Ez az szabályszegés Tasmania déli felét megbénította
– fogalmazott az elnök.
Donna Adams tagállami rendőrfőnök-helyettes azt ígérte, hogy a járványügyi vészhelyzet után alaposabban is megvizsgálják az esetet. Hozzátette: fennáll a lehetősége annak, hogy bíróság elé állítsák a férfit, és ha bűnösnek találják, 17 ezer ausztrál dollárnyi pénzbüntetésre és hat hónapnyi börtönre is ítélhetik.
A szigeten jelenleg kizárólag egy másik fertőzöttről, egy 15 éves fiúról tudnak, aki korábban szintén megszegte a karanténra vonatkozó előírásokat. Tasmaniában egyébként a szigorú beutazási korlátozások révén összesen három fertőzöttet regisztráltak eddig egész évben.
A világon 240 046 432 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 4 889 103 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szombat reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 239 589 906 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 4 881 672 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 nevű betegségnek
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Több főemlőst oltott be a koronavírus elleni vakcinával ezen a héten az amerikai állami kutatóintézet és múzeumegyüttes, a Smithsonian Institute állatkert jében – írja a FOX News. Az állatkert pénteki sajtóközleményében arról számolt be, hogy szerdán 11 állat kapta meg az első oltást, köztük hét orangután, egy gorilla,, egy majom, és két császárbajszú tamarin. A vakcinákat egy michingani székhelyű állatgyógyászati cég fejlesztette ki.
A Zoetis cég közölte, hogy a vakcinákat az amerikai mezőgazdasági minisztérium a (USDA) ugyan jóváhagyta, de úgy véli nincs szükség rájuk. A CBS szerint nem a Smitthsonian Institute állatkertje az egyetlen, aki már kísérletezett a cég vakcinájával, korábban a denveri, és az oaklandi állatkert is több állatot oltott már be.