Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere a X-en (korábbi Twitter) posztolt arról, hogy többek közt egy bunkerbe is ellátogatott.
Beszámolója szerint ukrán határőrökkel találkozott a helyszínen. Azt is hozzátette, hogy 300 millió dollárnyi támogatást adnak azért, hogy az ukrán rendvédelem dolgozói folytathassák a munkájukat.
A The Guardian szerint Blinken csütörtökön a Csernyihivi területen tett látogatást, amelynek egy részét az invázió kezdete után elfoglalták az orosz erők. A bunker mellett egy olyan iskola pincéjében is járt, ahol abban az időben az orosz csapatok civileket, köztük gyermekeket és időseket tartottak fogva.
A külügyminiszter ott arról beszélt: ez csak egy a sok ehhez hasonló történet közül, de mindeközben annak a tanúságát is láthatták a háború kezdete óta, hogy az ukrán nép „hihetetlen erősséggel” áll ellent az orosz inváziónak.
A francia Delair dróngyártó cég 150 drónt ad át Ukrajnának. Erről Sebastien Lecornu francia védelmi miniszter számolt be a Twitteren – írja a Ukrajinszka Pravda.
A Delair vállalat és annak vezérigazgatója konkrét példája Franciaország elkötelezettségének Ukrajna támogatása mellett, több mint 150 drónt választott ki Ukrajna, amelyeket Franciaország finanszírozott és már át is szállított
– írta.
A miniszter ugyanakkor nem pontosította, hogy Ukrajna milyen dróntípusokat kap.
Szeptember 3-án Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Emmanuel Macron francia államfővel tárgyalt az Ukrajna számára nyújtandó következő védelmi csomagokról.
A NATO szövetségesei kiállnak Románia mellett, miután a jelentések szerint egy orosz drón zuhanhatott le az ország területén – írja a Sky News.
Hétfőn Kijev azt állította, hogy orosz drónok robbantak román területen, amit Bukarest akkor tagadott. Szerdán azonban a román védelmi miniszter elismerte, hogy az egyik drón néhány darabja valóban román területre zuhant.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint Magyarország területére szeptember 6-án az ukrán–magyar határszakaszon 6576 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 5986 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 143 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes.
Az ENSZ ellenzi a szegényített uránt tartalmazó lövedékek használatát – közölte a főtitkár hivatala.
A Fehér Ház viszont azt közölte, hogy az Ukrajnának átadott lövedékek nem jelentenek radioaktív veszélyt, írja a Korrespondent.
Kaiser Ferenc a szegényítetturán-tartalmú lövedékekről lapunk kérdésére kifejtette: a szegényített uránt az urándúsítás során állítják elő vagy a reaktorokban lévő kiégett fűtőelemek megtisztítása/újrafeldolgozása közben keletkezik.
Kaiser Ferenc kitért arra is, hogy a lőszert szárnystabilizált nyíllövedék formájában juttatják célba, „ez gyakorlatilag egy nagy sűrűségű, nehéz dárda, kifejezetten az ellenséges harckocsik leküzdésére. A többi célpontnak a harcmezőn nincs olyan páncélvédettsége, amit a 120 milliméteres repeszromboló gránát ne lenne képes megsemmisíteni.”
„A szegényített uránt a lövedékekben egyáltalán nem a radioaktivitása miatt alkalmazzák, és a fegyver alkalmazása során maghasadásos láncreakció sem következik be. A szegényített urán enyhén radioaktív, de aktivitása még a természetes uránénál is kisebb” – írta a lövedékről blogoldalán Aszódi Attila, leszögezve: nem nukleáris fegyverről van szó.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdai kijevi látogatásakor nagyon biztatónak nevezte az ukrán ellenoffenzíva terén elért eredményeket – írja a Sky News.
Biden elnök úr kért meg, hogy jöjjek el, hogy biztosítsuk az általunk és más országok által tett erőfeszítéseket az ellentámadás azonnali kihívására, valamint a hosszabb távú erőfeszítésekre, hogy segítsük Ukrajnát egy olyan jövőbeli haderő kiépítésében, amely elrettenthet bármilyen jövőbeli agressziót
– mondta Blinken egy sajtótájékoztatón.
Az oroszok által megszállt Mariupolban továbbra is tűnnek el emberek. A város megszállói több mint tízezer civil mariupoli polgárt tartóztattak le – jelentette ki a város polgármesterének tanácsadója, Petro Andrjuscsenko egy tévécsatorna műsorában.
Andrjuscsenko hozzátette, hogy a megszállók által Mariupolban felállított kínzókamrákban eltűnt emberek hozzátartozóinak nem sikerül megtalálniuk őket.
Andrjuscsenko szerint egy évvel ezelőtt az eltűnt mariupoli lakosok különösen Elenovka területén, Donyeckben és Makejevkában, a megszállt területek különböző volt kolóniáin tartózkodtak. Most azonban nem a hadifoglyokkal együtt tartják őket fogva.
„Valahol az Orosz Föderáció területén tartják őket fogva, ami megnehezíti a felkutatásukat” – idézi a tanácsadót az Unian.
Anthony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán Kijevben járt, ahol ukrán kollégájával, Dmitro Kulebával, majd Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is tárgyalt.
Blinken később újra az ukrán kollégájával találkozott, akivel elmentek a helyi McDonald'sba.
A McDonald'sos barátaink nagyon várták, hogy újra Ukrajnában, újra Kijevben legyenek, és mondogattuk egymásnak, hogy ha már visszajöttek, legközelebb, amikor Kijevben járok, legyen alkalmunk beugrani hozzájuk
– mondta az amerikai külügyminiszter.
Robbanások hallatszottak az oroszországi Rosztov–na–Donu városában, a helyi hatóságok arról számoltak be, hogy az orosz légvédelmi erők állítólag több drónt lőttek le – írja az Ukrajinszka Pravda.
Vaszilij Golubev, a rosztovi régió kormányzója szerint hajnali 3 óra körül aktiválódott a légvédelmi rendszer Rosztov–na–Donuban. Elmondása szerint az orosz légvédelem két drónt lőtt le.
Az egyik állítólag a városon kívül, Rosztov nyugati részén, a másik pedig a központban, a Puskinszka utca 42. szám közelében zuhant le. Elmondása szerint több autó megrongálódott. Egy személy megsérült, de elutasította a kórházi kezelést.
Az utóbbi robbanás mindössze néhány utcára van az Orosz Fegyveres Erők Déli Katonai Körzetének főhadiszállásától.
Köszöntjük olvasóinkat!
Kezdődik az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző napi percről percre tudósításunk legfontosabb hírei a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!