Rishi Sunak brit miniszterelnök hétfőn az alsóházban elmondott beszédében arról számolt be, hogy hat brit állampolgár életét vesztette Izraelben, további tízről még nincs adat, és aggodalomra ad okot, hogy néhányan közülük szintén meghaltak – közölte a Haaretz.
A Hamász terrortámadására utalva Sunak kijelentette:
Nevén kell neveznünk: ez egy pogrom volt.
Közben az eltűnt hozzátartozók néhány családtagja jelen volt az alsóház galériáján.
A pogrom egy kisebbség ellen irányuló, kontroll nélküli csoportos vagy tömeges erőszakcselekmény.
A gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint 2750-re emelkedett a halálos áldozatok száma az övezetben.
A sebesültek száma eléri a 9700-at.
Amerika megerősíti fegyveres erejét a Közel-Keleten, hogy megakadályozza az Izrael és a Hamász palesztin fegyveres csoport közötti konfliktus terjedését, és elrettentse Iránt a beavatkozástól – tájékoztatott erről a Reuters.
Az egyik legújabb amerikai repülőgép-hordozó – és egyben a világ legnagyobb repülőgép-hordozója – már a Földközi-tenger keleti részén tartózkodik, és a következő tíz napban egy második amerikai repülőgép-hordozó is csatlakozik.
Bár a Fehér Ház szerint „nincsenek tervek vagy szándékok” a hadihajók bevetésére, ez azt jelenti, hogy az amerikai katonai eszközök készen állnának arra, hogy szükség esetén légi támogatást nyújtsanak. Továbbá az Egyesült Államoknak a Közel-Keleten is számos bázisa van, ahol csapatok, vadászgépek és hadihajók állomásoznak.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) és a védelmi minisztérium közlése szerint a libanoni határtól legfeljebb két kilométerre fekvő településeken élő civilek evakuálására van szükség a Hezbollah és a vele szövetséges palesztin csoportok folyamatos tüzérségi támadásai miatt.
Az izraeli hatóságok szerint a lakosokat államilag finanszírozott vendégházakba viszik, miután a tervet Yoav Gallant védelmi miniszter jóváhagyta.
Az IDF értesítette a térség helyi hatóságainak vezetőit a terv közelgő végrehajtásáról. Összesen 28 település lakosságát evakuálják – írja a The Times of Israel.
Az amerikai szenátus öt tagja sajtótájékoztatót tartott Tel-Avivban, miután találkozott vezető izraeli tisztviselőkkel és az áldozatok családjaival – írja a BBC.
Chuck Schumer, a zsidó származású demokrata szenátor azt mondta, hogy a civilek lemészárlása egy Gáza melletti kibucban a náci holokauszt idején Európában élő rokonai halálára emlékezteti őt.
Az amerikai politikusok szerint nem lehet egyenlőségjelet tenni a Hamász és Izrael erőszakos akciói között.
A Utah állambeli republikánus szenátor, Mitt Romney szerint a Hamász civileket használ emberi pajzsként, és a gázai halálesetek mind a Hamásznak köszönhetőek.
A Hamász kilenc nappal ezelőtti támadása vízválasztót jelent Izrael számára – mondta Izrael magyarországi nagykövete az Országgyűlés Külügyi Bizottságának hétfői ülésén. Jákov Hadasz-Handelszman megköszönte a magyar Országgyűlés támogatását, és kérte a támogatást a nemzetközi színtéren is, hogy Izrael megvédhesse magát.
Közölte:
október 7-én nem egy terrortámadás történt, hanem egy pogrom, és még a holokauszttúlélők is azt mondják, hogy a holokauszt során sem éltek meg ilyet; a Hamász terroristái embereket kínoztak meg, gyermekeket gyilkoltak meg. Ez teljes pusztítás, barbár cselekedet volt, és a Hamász olyan fenyegetést jelent, mint az ISIS
– fogalmazott.
Hozzátette: a Hamász az ISIS-hoz hasonlóan nem tesz különbséget a nemzetiségek között. Megjegyezte, Izraelt meglepetésszerűen érte a támadás.
Kitért arra: nemcsak Izrael érdeke, hogy véget vessenek ennek a barbarizmusnak, hanem a nemzetközi közösségnek is, hiszen a világ több pontján ünneplik a Hamász tetteit. Izrael le akarja törni a Hamász politikai és katonai uralmát a Gázai-övezetben, de úgy, hogy az minimális hatással legyen azokra, akik ebben nem érintettek, ezért szólították fel a civileket, hogy hagyják el a Gázai-övezet északi részét.
Kiemelte: az is cél, hogy minden elrabolt túszt visszaszerezzenek. Közölte: arra is készülnek, hogy két irányból kell megvédeniük magukat, ha egy második front nyílik meg Libanon felől.
A nagykövet arról is beszélt, hogy bár nem tudni, mi volt az oka a Hamász támadásának, lehetséges indok, hogy az Izraelben zajló erőteljes társadalmi vita miatt a Hamász azt gondolhatta, Izrael meggyengült, nem egységes, ezért jó alkalom lehetett a mostani támadásra.
Egy másik lehetőség, hogy Irán állhatott a háttérben, mert az országot aggasztja, hogy az Egyesült Államok az élére állt annak a folyamatnak, amely a helyzet rendezését és ezáltal jelentős változást hozhat a térségben
– vélekedett Jákov Hadasz-Handelszman.
Joe Biden elnök fontolgatja, hogy a következő napokban Izraelbe utazik, de még nem véglegesítették az utazást – közölte egy magas rangú kormányzati tisztviselő.
Ez a Hamász brutális támadása után a szimpátia és a támogatás erőteljes jele lenne.
Az utazás lehetőséget adna Biden számára, hogy személyesen is megerősítse az izraeli nép számára, hogy az Egyesült Államok szilárdan kiáll Izrael mellett. Ugyanakkor egyre nagyobb a félelem, hogy egy közelgő izraeli bevonulás a Gázai övezetbe szélesebb körű háborút robbanthat ki, amelynek pusztító humanitárius következményei lehetnek.
Néhány órával ezelőtt Jonathan Conricus, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szóvivője tagadta, hogy Izrael civileket támadna a Gázai övezetben.
Csapást mérünk a Hamászra, csapást mérünk az infrastruktúrájukra, és vadászunk a parancsnokaikra. Nem mérünk csapásokat a civilekre
– mondta az IDF szóvivője, hozzátéve, hogy a csapások alkalmával érthető okokból nem tudják mindig előre figyelmeztetni a civileket, hogy hagyják el az adott épületet.
Conricus tagadta Izrael felelősségét egy civil konvojt ért csapásban, amelyben mintegy 70 ember vesztette életét.
Annak ellenére, hogy az egyiptomi biztonsági erők és a palesztin nagykövetség rafahi képviselője is arról beszélt, hogy a határ megnyílik a segélyek és a külföldi állampolgárok előtt, egy ideiglenes tűzszünet idejére, újabb kétségek merültek fel.
Izzat El Reshiq, a Hamász tisztviselője cáfolta a híreket, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök pedig arról beszélt, hogy jelenleg nincs tűzszünet és a humanitárius segélyek nem érkezhetnek meg a Gázai övezetbe a külföldi állampolgárok kivonásáért cserébe – írja a Sky News.
Az IDF-nek és a Shin Betnek eddig legalább 6 magas rangú Hamász-parancsnokot és tisztviselőt sikerült felkutatniuk és likvidálniuk az október 7-i terrortámadás óta.
Az izraeli védelmi erők bejelentették, hogy a 7. páncélos dandár egyik tisztjét, Amitay Zvi Granot hadnagyot tegnap a libanoni határon megölte egy páncéltörő rakéta, amit a Hezbollah terroristái lőttek ki.
A Hamász médiahivatala hétfő reggel közölte, hogy nincs információja arról, hogy humanitárius tűzszünetről állapodtak volna meg.
Sajtóhírek szerint Izrael beleegyezett egy öt órán át tartó tűzszünetbe, hogy a Gázai övezetben zavartalan legyen az evakuáció, és a rafahi határátkelő megnyitásába.
Az Egyesült Államok, Izrael és Egyiptom megállapodott a Gázai övezet déli részén egy helyi idő szerint 9 órakor kezdődő tűzszünetről.
A tűzszünet a Gázai övezet déli részén a rafahi határátkelő újbóli megnyitásával egy időben kezdődik – jelentette a Reuters két egyiptomi biztonsági forrásra hivatkozva.
A videón látható elkobzott fegyverek csak a húsz százalékát teszik ki azoknak, amelyeket a Hamász izraeliek megölésére használt.
A további támadások megelőzése érdekében az izraeli erők a Hamász infrastruktúrájának felszámolására készülnek Gázában.
Izraeli és palesztin források egyaránt azt állítják, hogy 5 órás humanitárius tűzszünetet hirdettek Gázában, amely ma reggel 9 órakor kezdődik, hogy lehetővé tegyék a külföldi állampolgárok evakuálását Egyiptomba és a humanitárius segélyek átadását a Gázai övezetbe a rafahi határátkelőn keresztül.
Eddig hivatalos megerősítés nem érkezett egyik fél részéről sem. Kétséges, hogy a Hamász és az izraeli védelmi erők meg tudtak egyezni.
Az izraeli légierő a hivatalos csatornáján tett közzé egy olyan felvételt, amin az látható, hogyan semmisítenek meg Hamász-bázisokat a Gázai övezetben.
Hétfő reggel megnyitják a Gáza és Egyiptom közötti rafahi határátkelőt – közölte az Egyesült Államok izraeli nagykövetsége.
Arra számítunk, hogy a helyzet a rafahi átkelőnél továbbra is változékony és kiszámíthatatlan marad, és nem világos, hogy az utazóknak engedélyezik-e, illetve meddig engedélyezik az átkelést az átkelőn
– tette hozzá a nagykövetség, amely szerint ha a palesztinok úgy ítélik meg, akkor érdemesebb közelebb költözni a rafahi határátkelőhöz.
Az Európai Tanácsa új nyilatkozatot tett közzé, amely a tagállamok múlt heti vegyes üzeneteit igyekszik tisztázni.
Az Európai Unió a lehető leghatározottabban elítéli a Hamászt és az Izraelben elkövetett brutális és válogatás nélküli terrortámadásokat, és mélységesen sajnálja az emberáldozatokat
– áll a nyilatkozatban. Az állásfoglalás szerint Izraelnek joga van a humanitárius és nemzetközi joggal összhangban megvédeni magát az ilyen erőszakos és válogatás nélküli támadásokkal szemben.
A nyilatkozatban a túszok szabadon bocsátására szólítanak fel, és egyúttal azt kérik, hogy intézkedjenek a gázai civil lakosság védelme érdekében.
Legkevesebb 30-ra nőtt az Izrael és Hamász közötti háborús összecsapások amerikai halálos áldozatainak száma – jelentette be az amerikai külügyminisztérium. A közleményben kiemelték, hogy helyi idő szerint vasárnap este 13 amerikai állampolgárt tartottak számon eltűntként, felkutatásuk folyamatban van.
Az amerikai kormány éjjel-nappal dolgozik az eltűntek tartózkodási helyének megállapításán, valamint együttműködik az izraeli kormányzattal a túszválság minden vonatkozásában, ideértve hírszerzési információk megosztását, amerikai szakértők helyszínre küldését, akik tanácsadással segítik az izraeli kormányzatot a túszok visszaszerzésére irányuló erőfeszítésekben
– olvasható a közleményben. Antony Blinken külügyminiszter vasárnap Egyiptomból Jordániába utazott, ma pedig ismét Izraelbe látogat.
Az Al-Arabiya televízió azon kérdésére és megállapítására, hogy Izrael akadályozná a külföldiek Gázai övezetből kimenekítésére irányuló erőfeszítéseket, úgy reagált, a Hamász nem teszi lehetővé a külföldiek távozását, valamint megállapította, Egyiptom készen áll arra, hogy segítsen a külföldieknek átlépni a határon.
Izraelnek nem érdeke Gáza megszállása, de megtesz bármit, ami ahhoz szükséges, hogy felszámolja a Hamászt – mondta Gilad Erdan, Izrael ENSZ-nagykövete.
Joe Biden amerikai elnök a 60 Minutes című műsorban adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy nagy hiba lenne Izrael részéről az övezet megszállása, miközben csapatai az enklávé határán tömegesen állomásoznak, hogy felkészüljenek egy várható szárazföldi invázióra – írja a The Guardian.
Nem áll érdekünkben Gáza elfoglalása, de mivel a túlélésünkért harcolunk, az egyetlen módszer, ahogyan Biden elnök maga is meghatározta, a Hamász megsemmisítése, ezért mindent meg kell tennünk, ami szükséges ahhoz, hogy megsemmisítsük a képességeiket
– mondta Erdan.
Az Izrael és Hamász közötti háborúról szóló összefoglalónkat ide kattintva olvashatja el.
Köszöntjük olvasóinkat!
Kezdődik az Index hétfői élő hírfolyama az izraeli–palesztin konfliktus eseményeiről. A vasárnapi percről percre cikkünk legfontosabb hírei a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!