Az Egyesült Királyság szankciókat vezetett be orosz oligarchák és vállalkozások, valamint az ország olaj- és aranyiparát támogató nemzetközi hálózatok ellen − írja a The Guardian.
A Külügyi, Nemzetközösségi és Fejlesztési Hivatal (FCDO) szerdán közölte, hogy 29 magánszemély és szervezet került célkeresztbe, hogy megakadályozzák, hogy segítsenek Moszkvának kijátszani a meglévő nemzetközi szankciókat.
A hivatal szerint Oroszország arany- és olajágazata szoros kapcsolatban áll Vlagyimir Putyin Kremljével, és segít finanszírozni az ukrajnai inváziót.
A szankciókkal sújtottak között van Oroszország két legnagyobb aranytermelője, a Nord Gold és a Highland Gold Mining, valamint Vlagyiszlav Szviblov bányamágnás és Konsztantyin Sztrukov orosz mágnás is.
Ukrajnának az előző hétvégén, a krími Kercsben történt csapás jelentős károkat okozhatott az orosz hadiflotta hajójának, az Aszkoldnak – írta legfrissebb jelentésében a washingtoni Institute for the Study of War (ISW) kutatóközpont.
Emlékeztettek arra, hogy orosz és ukrán források is közzétettek fotókat a csapás következményeiről, és ennek alapján úgy tűnik, hogy tényleg súlyos károkat szenvedhetett a hajó.
Hozzátették azt is, hogy Ukrajna már idén június óta hajt végre csapásokat a Krímben kifejezetten az orosz hadiflottára és annak infrastruktúrájára fókuszálva, amivel igyekeznek ellehetetleníteni azt, hogy a félszigetet Oroszország hátországként használhassa a dél-ukrajnai műveleteihez.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hamarosan Kazahsztánba utazik, és már egy interjút is adott az egyik helyi lapnak.
A RIA Novosztyi szerint Putyin a Kazahsztankaja Pravdának adott interjút, és azt mondta: „igazán baráti, közeli” a személyes kapcsolata az ország elnökével, Kaszim-Zsomart Tokajevvel.
Az interjúban arról is beszélt, hogy ez az őszinte baráti kapcsolat nemcsak kettejüket, hanem a két országot is jellemzi szerinte. Mint mondta, reménykedve tekint a két ország közös jövőjére.
Arról, hogy mi várható kettejük találkozójától, részletesebben is írtunk ebben a cikkünkben.
Magyarország területére kedden az ukrán–magyar határszakaszon 4844 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 3792 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – adta hírül az MTI az Országos Rendőr-főkapitányság közleményét.
A beléptetettek közül a rendőrség 48 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – tették hozzá.
Visszavert ukrán támadásokról és súlyos veszteségeket okozó orosz csapásokról számolt be az orosz védelmi minisztérium a keddi hadi jelentést ismertetve. A tájékoztatás szerint az orosz erők visszaverték az ukrán hadsereg támadását a luhanszki Cservonaja Dibrova térségében.
A tárca összesítése szerint az ukrán fél a különböző frontvonalakon 455 katonát vesztett, a legtöbben közülük – 170-en – Cservonaja Dibrova mellett estek el. Az orosz védelmi minisztérium szerint tüzérségi és légicsapásokkal komoly veszteségeket okoztak Zaporizzsja térségében is az ukrán 33., a 65. és a 118. gépesített dandár élőerőiben és haditechnikájában.
Harci cselekményekről érkeztek jelentések Harkiv, Herszon és Dél-Donyeck térségéből is. Emellett a tárca közzétett egy videófelvételt az ukrán hadsereg egyik megsemmisített – svéd gyártmányú – CV9040C típusú harckocsijáról. Ez az egyik első megerősítése egy ilyen típusú gyalogsági harcjármű kilövésének a hadszíntéren.
A tárca beszámolt arról is, hogy a nap folyamán 2 HIMARS-rakétát és az ukrán hadsereg 33 drónját lőtte le az orosz légvédelem, valamint egy MiG–29-es és egy Szu–27-es típusú harci repülőgépet Donyeck, illetve Harkiv térségében.
Alekszej Kulemzin donyecki polgármester beszámolója szerint a Donyeck belvárosát ért ukrán tüzérségi támadásnak hat halálos áldozata van. A mentőszolgálatok korábban sebesültekről jelentettek azzal, hogy egy épület romjai alatt további emberek rekedhettek.
„A holnapi nap fontos lesz. Történelmi jelentőségű következtetést várunk az Európai Uniótól – jelentést az Európai Bizottság ajánlásainak ukrajnai végrehajtásáról. Már most előkészítjük a következő lépéseinket a jelentés után” – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd esti videóbeszédében.
Ukrajna az EU tagja lesz. És ehhez elsősorban az államunk átalakításával fogunk eljutni – egy olyan belső átalakítással, amely abszolút a népünk érdekeit szolgálja
– fogalmazott, hozzátéve, hogy Ukrajna már hosszú utat tett meg az Európai Unióhoz való közeledésben, és országunk teljes mértékben tudatában van annak, hogy az Európai Unió tagjává válás a közösségben már tagsággal rendelkező országok politikai döntése.
„A mai nap főként a találkozók napja. Nemrég fejeztem be egy találkozót a hírszerzéssel. Szűk körű megbeszélés volt, nagyon kényes kérdésekről volt szó, a népünk védelméről. A részletekről kicsit később lesz szó” – jegyezte meg az ukrán elnök.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!