Aljakszandr Lukasenka belorusz elnök csütörtökön aláírt egy törvényt, amelynek értelmében ő és családja az elnöksége után is széles körű állami védelmet, sérthetetlenséget kap.
Az Ukrajinszka Pravda szerint mindez egy törvénymódosításba foglalták bele. A változtatások értelmében a mindenkori elnök az elnöki ciklusa után automatikusan betölthet bizonyos közfunkciókat (többek közt pl. a törvényhozás felsőházában). Továbbá élete végéig védelmet kap az államtól, valamint egy olyan jogi sérthetetlenséget is élvezhet,
amelynek értelmében nem lehet őrizetbe venni, bíróság elé állítani vagy elítélni őt semmilyen cselekedetért, amely az elnökségéhez köthető.
Ez a sérthetetlenség ráadásul kiterjed az elnök egész családjára, továbbá mindenféle ingatlan és ingó vagyonukra (pl. személyes dokumentumaikra) is. Tehát azokat sem lehet lefoglalni semmilyen esetben, még akkor sem, ha fel is merül bármilyen bűncselekmény gyanúja velük szemben.
Ezen kívül az exelnökök egyhavi járadékra is jogosultak lesznek, amely megfelel az aktuális elnök havi fizetésének. Távozásuk után egy saját rezidenciát is kapnak az államtól, valamint egészségügyi, közlekedési szempontból is számos szolgáltatást élvezhetnek egykori államfőként.
Az oroszok első alkalommal tiltották meg a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértőinek, hogy a zaporizzsjai atomerőmű egyes reaktortermeinek ellenőrzését elvégezzék – olvasható a NAÜ hivatalos honlapján található összefoglalóban.
Az elmúlt két hétben nem jutottunk be az 1-es, 2-es és 6-os blokkok reaktortermeibe. A csoport továbbra is kérni fogja ezt a hozzáférést
– mondta a jelentés szerint Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója.
Az ügynökség igazgatója szerint az oroszok a zaporizzsjai atomerőmű más részébe is korlátozták a NAÜ képviselőinek bejutását.
Roman Sztarovoit kurszki területi kormányzó arról számolt be, hogy a zseleznogorszkij járást ért szerdai ukrán támadás következtében megsérült infrastruktúra teljes mértékben helyreállt – írja az Interfax.
Zseleznogorszkban teljesen helyreállt az áram- és vízellátás, és a kazánházat is beindították. A lakásokban éjfél óta ismét lehet fűteni
– írta a régió vezetője Telegramon.
A portál hozzáteszi, hogy az ukrán haderő támadásának eredményeképp a mintegy 100 ezer lakosú Zseleznogorszk a téli fagyban maradt fűtés és áram nélkül.
Ukrajna és Oroszország bejelentette, hogy öt hónap óta először cseréltek ki hadifoglyokat, valamint mindkét fél több mint 200 embert engedett el. A döntés azután született, hogy Moszkva bonyolult tárgyalásokat folytatott az Egyesült Arab Emírségek közvetítésével.
Az orosz védelmi minisztérium közölte: Ukrajna 248 katonát adott át, Kijev pedig 230 embert – 224 katonát és hat civilt – vitt haza, ami vélhetően az eddigi legnagyobb dokumentált fogolycsere volt.
Rakéta csapódott be szerdán annak a műhelynek az épületébe, ahol ukrán drónokat fejlesztenek és korszerűsítenek – írja a Strana az ukrán seregben szolgáló volt képviselő, Igor Lucenko jelentése alapján.
A műhelyünk épületébe, ahol szakembereink dolgoznak, berepült egy rakéta. Szerencsére senki nem sérült meg; az anyagi kárt még nem mértük fel
– írta Lucenko.
A műhely hollétét nem árulta el a képviselő.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint Magyarország területére január 3-án az ukrán–magyar határszakaszon 6010 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 9713 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 75 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index csütörtöki hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!