Index Vakbarát Hírportál

Megtorlást ígér Oroszország, miután Kijev amerikai rakétákkal lőtt orosz területeket

Oroszország háborúja Ukrajnában – az Index szombati hírösszefoglalója

Vége
GettyImages-1798610172

A legfontosabbak

Index
2025.01.04. 21:30
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Kedves olvasóink!

    Ezzel a posztal véget ért az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A nap legfontosabb történései a következők voltak:

    Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk holnap is! Jó pihenést kívánunk!

  • Antony Blinken amerikai külügyminiszter úgy véli, hogy az Oroszország Ukrajna elleni háborújában az oroszok vonala belátható időn belül aligha fog sokat változni – írja az Ukrajinszka Pravda.

    Az amerikai külügyminiszterrel a The New York Times készített interjút. Arra a kérdésre, hogy ideje-e véget vetni a háborúnak, Blinken azt mondta, hogy ezt a döntést az ukránoknak kell meghozniuk, nekik kell eldönteniük, „hol van a jövőjük, és hogyan akarnak oda eljutni”.

    Arra a kérdésre, hogy Ukrajnának végül területeket kell-e átengednie, az amerikai külügyminiszter megjegyezte, hogy „a demarkációs vonal a gyakorlatban valószínűleg nem sokat fog mozdulni a belátható jövőben”. Ugyanakkor – mondta – Ukrajna követelései erre a területre „mindig, mindig ott lesznek”.

    A kérdés az, hogy megtalálják-e a módját annak, hogy mások támogatásával visszaszerezzék az elveszített területet

    – mondta Antony Blinken.

    A tárcavezető hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök törekvése az, hogy Ukrajnát eltörölje a térképről. Véleménye szerint nem valószínű, hogy Putyin feladja ambícióit.

    „Ha tűzszünet lesz, Putyin úgy fogja gondolni, hogy ez a tűzszünet valószínűleg időt ad neki arra, hogy pihenjen, újrafegyverkezzen, és valamikor a jövőben újra támadjon. Ezért annak érdekében, hogy bármilyen tűzszünet, ami létrejön, valóban tartós legyen, biztosítanunk kell, hogy Ukrajna képes legyen elrettenteni a további agressziót” – mondta az amerikai külügyminiszter.

    Szerinte ez különféle formákban megtörténhet – akár a NATO-n keresztül, akár a különböző országok garanciái révén, „hogy Oroszország tudja, ha újra támad, nagy gondjai lesznek”.

  • 2024-ben az ukrán hadsereg több mint 3600 négyzetkilométernyi terület felett vesztette el az ellenőrzést, ebből novemberben naponta több mint 20 négyzetkilométert, míg 2023-ban összesen mintegy 540 négyzetkilométert veszítettek el, és mintegy 430 négyzetkilométert szabadítottak fel – írja az Ukrajinszka Pravda a DeepState adatai alapján.

    A lap szerint 2024-ben a legnagyobb veszteségek a Donyecki és a Harkivi területen voltak. Havi lebontás szerint is közölték az elveszített ukrán földek hozzávetőleges területeit:

    • Június – 100 négyzetkilométert havonta és 3,4 négyzetkilométert naponta;
    • Július – 160 négyzetkilométert havonta és 5,2 négyzetkilométert naponta;
    • Augusztus – 370 négyzetkilométert havonta és 12 négyzetkilométert naponta;
    • Szeptember – 400 négyzetkilométert havonta és 13,4 négyzetkilométert naponta;
    • Október – 560 négyzetkilométert havonta és 18,7 négyzetkilométert naponta;
    • November – 610 négyzetkilométert havonta és 20,3 négyzetkilométert naponta;
    • December – 510 négyzetkilométert havonta és 16,45 négyzetkilométert naponta.

    Az orosz erők egész évben a Donyecki területen voltak a legaktívabbak.

  • Szombat 15 óráig 107 harci összecsapás zajlott az ukrajnai frontvonalon, a legtöbb, szám szerint 30 a pokrovszki szektorban – írja az Ukrajinszka Pravda az Ukrán Fegyveres Erők vezérkarára hivatkozva.

    A Szumi területen lévő Olekszandrivka, Pokrovka, Jasztrubscsina és Luhivka; a Harkivi területen lévő Timofijivka és Vidrodzsenke területét Oroszország területéről ellenséges tüzérségi támadás érte.

    A harkivi szektorban szombaton Sztarickij térségében az orosz megszállók kétszer is megrohamozták az ukrán csapatok védelmi vonalait, a védők egy orosz támadást visszavertek, egy másik ütközet pedig folyamatban van. Emellett Ororszország légicsapást mért Mali Prohodij, Vovcsanszkij Hutori és Okhrimivka településekre.

    A Kupjanszki szektorban az oroszok háromszor támadták aktívan az ukrán csapatok állásait Zahrizove közelében.

    A limani szektorban az orosz hadsereg 11 támadást indított az ukrán állások ellen Persotravneve, Nagyija, Novoszerhijivka, Makijivka, Novojehorivka, Jampolivka, Terni, Hrihorivka és a Szerebrjanszki erdő közelében. Négy tűzharc van folyamatban.

    A kramatorszki szektorban az ukrán védők hét ellenséges támadást vertek vissza Csasziv Jar, Bila Hora, Klicsijivka és Sztupocska térségében, egy tűzharc még tart.

    A Torecki szektorban az oroszok megpróbálták kiszorítani az ukrán egységeket állásaikból Toreck, Dilijivka és Scserbinyivka térségében, ahol az Ukrán Fegyveres Erők öt orosz támadást vertek vissza, és további két tűzharc van folyamatban.

    A pokrovszki szektorban az orosz hadsereg már 30 kísérletet tett arra, hogy kiszorítsa a védőket állásaikból Mirne, Timofijivka, Baranyivka, Mirjubivka, Promen, Liszivka, Zelene, Novij Trud, Pokrovszk, Piscsenko, Sevcsenko, Szolone, Novooleonyivka, Kotline és Novovaszilivka térségében.

    A védelmi erők visszatartják a támadást, eddig 22 ellenséges támadást vertek vissza. Az orosz veszteségek tisztázása folyamatban van.

    Folytatódnak a harcok Szribne, Petropavlivka, Kosztyantonopol, Kurahove és Dacsne közelében a kurahovei szektorban. A frissített információk szerint szombaton az orosz hadsereg kilenc támadását verték vissza, öt támadás folyamatban van.

    A vremivszki szektorban folytatódik az oroszok két támadása, szombaton Dacsne és Jantarne közelében összesen 11 előrenyomulási kísérletet hajtott végre az orosz hadsereg, légicsapást mértek Temirivkára és Burlackéra, nyolc irányított légibombát dobva le.

    Az orihivszki szektorban az ukrán védők sikeresen visszavertek egy ellenséges előrenyomulási kísérletet Novodanilivka közelében.

    A Kurszki területen az ukrán védők kilenc támadást vertek vissza az oroszok részéről, ebből öt támadás még folyamatban van. Ezenkívül az orosz hadsereg kilenc irányított bombával négy légicsapást mért és 140 tüzérségi lövedéket lőtt ki az ukrán csapatok állásaira és a településekre.

  • Szombat délután helyi idő szerint 15 órakor az orosz erők irányított légibombát dobtak egy többszintes lakóépületre Szumi térségében. A sebesültek között gyerekek is vannak, a romok alatt pedig még további emberek lehetnek – írja az Unian ukrán hírügynökség.

    Ma, január 4-én az ellenség légicsapást mért légibombával a Sosztkai járás Szveszai közösségére

    – áll a  Szumi Területi Katonai Közigazgatás közleményében.

    Az előzetes információk szerint két gyermek és egy felnőtt sérült meg. A Szumi Területi Katonai Közigazgatás hozzátette, hogy a csapás egy lakóház egyik bejáratát is megsemmisítette. Jelenleg is folyik a mentési művelet.

    Később a rendőrség megerősítette, hogy nőtt a sérültek száma. Eszerint a támadásban két kétéves gyermek és három másik helyi lakos sebesült meg. A sérülteket jelenleg is ápolják.

  • Oroszország szombaton megtorlással fenyegette meg Ukrajnát, miután Moszkva szerint Kijev előző nap ATACMS amerikai rakétákkal lőtt oroszországi területeket − tájékoztatott az MTI.

    „A nyugati gyámjai által támogatott kijevi rendszer ezen cselekedetei megtorlás tárgyát képezik” − áll az orosz hadsereg által szombaton kiadott közleményben. A hadsereg a közlemény szerint pénteken nyolc ATACMS rakétát fogott el, amelyeket a dél-oroszországi Belgorodi terület ellen lőttek ki, továbbá 72 drónt.

    Napi hadműveleti beszámolójában az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy szombat délelőtt tíz ukrán drónt semmisítettek meg a Leningrádi, a Pszkovi, a Kurszki és a Voronyezsi terület felett. A Szentpétervári Pulkovo repülőtéren egy időre leállították a forgalmat.

    A Belgorodi területen, az ukrán határhoz közeli Sebekinóban két ember sebesült meg ukrán dróntámadás következtében − közölte a régió kormányzója, Vjacseszlav Gladkov.

    A minisztérium azt is bejelentette, hogy az orosz erők a kelet-ukrajnai Luhanszk megyében elfoglalták Nagyija falut. A tárca napi jelentése szerint az ukrán erők az elmúlt 24 órában több mint 440 katonát, valamint egy harckocsit és több gyalogsági harci járművet, három páncélozott szállító járművet, nyolc gépkocsit és egy francia gyártmányú Caesar önjáró löveget veszítettek.

    A tárca közlése szerint az ukrajnai „különleges hadművelet” 2022. februári kezdete óta az orosz erők 651 ukrán repülőgépet, 283 helikoptert, 39 279 drónt, 590 Zenit rakétaindító egységet, 20 221 harckocsit és más páncélozott járművet, 1506 reaktív lövedékkel felszerelt harci eszközt, 20 186 tüzérségi egységet és aknavetőt, valamint 29 857 különleges harci gépjárművet semmisítettek meg.

  • A Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton a sátoraljaújhelyi Rákóczi-táborban, a kárpátaljai magyar nagycsaládosok találkozóján hangsúlyozta, hogy mindig számíthatnak a magyar kormányra.

    Soltész Miklós kiemelte: a kormány egyik legfontosabb feladata a kereszténység erősítése és megtartása, a magyar nemzet, így a Kárpát-medencében élő magyar közösség erősítése és támogatása.

    A táborban részt vevő kárpátaljai családokat „igazi hősöknek” nevezte, hozzátéve: ezek a családok tartják magyarságukat, őrzik kereszténységüket, valamint a „földre is vigyáznak”, azt minden lehetséges eszközzel védik – adta hírül az MTI. 

    Az államtitkár elmondta, az ukrajnai háború kitörésekor a kormány elindította a Híd Kárpátaljáért programot az ott élő magyarság segítéséért és azért, hogy megüzenjék, Magyarország csak humanitárius segítséget hajlandó adni Ukrajnának. Ez a segítség lehet szállás, üdültetés, nyaraltatás, illetve Kárpátalján vagy Belső-Ukrajnában gyógyszer-, élelmiszer- vagy ruhatámogatás – ismertette.

  • Az ukrajnai háború kezdete óta több mint 42 ezer új óvóhely épült Ukrajnában, így az országban mostanra már több mint 62 ezer védelmi létesítmény van – írja a Kárpáti Igaz Szó

    A belügyminisztérium közlése szerint ráadásul a menedékhelyek építési követelményeit is módosították az elmúlt időszakban. A mentőszolgálatok és a rendőrség rendszeresen ellenőrzi a menedékhelyeket, hogy azok megfeleljenek az előírásoknak: gyakran derítenek fényt hiányosságokra, úgymint nem elegendő ülőhely, hiányos ivóvízellátás, második vagy vészkijárat hiánya.

    Ilyenkor a tulajdonosokat és üzemeltetőket felszólítják a hiányosságok orvoslására, ezeket többnyire javítják is. A központi riasztási rendszert is átalakították, jelenleg a regionális és helyi figyelmeztetési rendszerek modernizálása is zajlik, előidézendő a lakosság gyorsabb és hatékonyabb értesítését veszély esetén.

  • Vaszilij Nyebenzja, Oroszország ENSZ-nagykövete úgy véli, hogy Donald Trump és csapata egyelőre nem javasolt semmi olyat, ami Moszkva számára érdekes lehet az ukrajnai háború befejezésével kapcsolatban – írja a The Moscow Times.

    Ezek a valamire való készenlétnek néhány meg nem formált, homályos jelei. Gyakran halljuk a »konfliktus befagyasztása« szót. Vlagyimir Putyin utoljára december 19-én mondta világosan és egyértelműen, hogy milyen feltételek mellett vagyunk készek beszélni arról, hogy nem befagyasztjuk, hanem befejezzük ezt a konfliktust. De egyelőre semmi sem utal arra, ami az új amerikai kormányzat jelzéseiben elhangzik, hogy ez olyasmi lenne, ami érdekelne minket

    – mondta Vaszilij Nebenzja a Rosszija-24 tévécsatornának adott interjújában.

    Szerinte az utóbbi időben ukrán részről is érkeztek „valamiféle megállapodásokra utaló jelek”, de ezeket nem lehet komolyan venni. „A kérdés az, hogy mikor végre Volodimir Zelenszkij, mondjuk, veszi a fáradságot, hogy tárgyalóasztalhoz akar ülni, milyen vonalon fog ez megtörténni. Minél távolabb megy, annál rosszabbak lesznek számára a feltételek, ezt már régen megmondták neki. A kérdés rajta múlik” – nyilatkozta Nebenzja.

  • A hírek szerint a hadsereg továbbra is hibás gránátokat kap, annak ellenére, hogy a téma nemrégiben nagy botrányt kavart. A videón, amelyet a Cenzor nevű lap főszerkesztője, Jurij Butusov tett közzé, katonák panaszkodnak a hibás felszerelések miatt.

    „A hadsereg továbbra is hibás gránátokat kap, annak ellenére, hogy nemrégiben botrány robbant ki” – állítja az újságíró

    A felvételen a 151. dandár katonái éppen egy gránátos dobozt bontanak fel, és azt állítják, hogy az egyikben hibás gyújtómechanizmus található. Hozzáteszik, hogy szinte minden nap ilyen hibás gránátokat kapnak.

    A Miniszteri Stratégiáért Felelős Iroda továbbra is hibás gránátokat küld a frontra. A stratégiai iparág minisztere, Herman Smetanyin azt mondta, hogy a vállalataink csupán egyetlen hibás gránátot szállítottak, amit már kicseréltek, és minden rendben van. Ez egy pofátlan hazugság. A 151-es, 155-ös és 59-es brigádok folyamatosan több ezer hibás gránátot kapnak a Miniszteri Stratégiáért Felelős Irodától. Senki sem veszi el őket, nem cserélik ki őket, és a hibás termelés továbbra is folytatódik

    – kommentálta a történteket Butusov.

  • Szerbia elnöke, Alekszandar Vucsics bejelentette, hogy január 20-a környékén, az új amerikai adminisztrációval folytatott tárgyalásokat követően kérni fog egy megbeszélést az orosz vezetővel, Vlagyimir Putyinnal a várható amerikai szankciókról, amelyek a NIS (Szerb Olajipari Vállalat) nevű, orosz érdekeltségű cég ellen irányulnak – írja a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség.

    A szerb elnök nemrég közölte, hogy nincsenek jó hírei a várható amerikai szankciók ügyében, miután beszélt José Fernándezzel, az amerikai külügyminisztérium gazdasági növekedésért, energetikáért és környezetvédelemért felelős helyettes államtitkárával.

    Szombaton Vucsics pontosította, hogy az Egyesült Államok január 15-ig bevezeti a szankciókat a NIS-re, és Szerbiának március 15-ig kell reagálnia. A szerb kormány számára a miniszterelnök, Milos Vucsevics vezetésével két munkacsoportot kell alakítani a helyzet kezelésére.

    Segítek Putyinnal beszélni, mert más nem fog vele tárgyalni sem a gázellátási szerződésről, sem a NIS-szel kapcsolatban. Arra számítok, hogy január 20-a környékén, Szent János napján kérhetem a beszélgetést, miután megnézem, mi lesz az új amerikai adminisztrációval való tárgyalások eredménye. Az utolsó megoldás, ha tudjuk, hogy másképp nem maradhatunk életben. Nem fogadhatjuk el, hogy ilyenek történjenek. Mi nem rablók vagyunk, mint a nyugatiak, akik elrabolják Oroszország vagyonát, majd bocsánatot kérnek

    – nyilatkozta Vucsics a kormányülésen.

    Vucsics korábban kijelentette, hogy Belgrád nem vezet be szankciókat Oroszország ellen a NIS ellen hozott amerikai korlátozások miatt. Ugyanakkor lehetségesnek tartotta, hogy tárgyalásokat folytassanak a Gazprom és a Gazprom Neft részesedésének csökkentéséről a NIS-ben a várható amerikai szankciók fényében. A szankciók január 1-jétől már életbe léphetnek.

    A NIS közleményében megerősítette, hogy tevékenységük zavartalanul folytatódik, és az üzemanyag-ellátás is biztosított. A vállalat folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és elemzi a különböző forgatókönyveket, illetve azok potenciális hatásait, de jelenleg nincs jogi korlátozás a működésükre.

  • „A kormány mindent megtesz az iparcikkek szállításának támogatása érdekében” – jelentette ki Szergej Obolonik, Transznisztria (Dnyeszter Menti Köztársaság) önjelölt gazdasági minisztere a gázellátási problémákkal kapcsolatban.

    Obolonik kijelentette, hogy a helyzet még kezelhető és kiszámítható, de amennyiben nem sikerül megoldani a gázellátás problémáit, a vállalkozások veszélybe kerülhetnek, elveszíthetve újrakezdési képességüket.

    A mintegy 350 ezer lakosú szakadár régiót komoly csapás érte, amikor az orosz Gazprom január 1-jével leállította az Ukrajnán keresztüli gázszállítást. Az ötéves tranzitmegállapodás az Európai Unió országaival, köztük Magyarországgal, további alternatívák hiányában véget ért, miközben a politikai feszültségek már hónapok óta fennálltak.

    Obolonik szerint január 5-ig tisztázódhat, hogy mennyi energia szükséges a háztartások számára, és mit lehet az ipari vállalatok, köztük a Moldovai Acélművek számára biztosítani.

    Az elmúlt két évben Moldovába évente körülbelül 2 milliárd köbméter gáz érkezett a Gazpromtól, amelyet a Dnyeszteren túli régióban saját fogyasztásra és villamos energia termelésére használtak, majd az ország többi részébe is továbbítottak. Azonban már az Oroszország és Ukrajna közötti szerződés december 31-i lejárta előtt csökkentette az Ukrajnán át Európába irányuló gázellátást a Gazprom.

    Dorin Recean moldovai miniszterelnök figyelmeztetett a közelgő humanitárius válságra a Dnyeszteren túl, amely szerinte Oroszország szándékos lépése az ország destabilizálására.

    Január 1-jén a tiraszpoli gázszolgáltató, a Tiraspoltransgaz leállította a lakossági gázellátást, míg a Tirasteploenergo megszakította a hő- és melegvízellátást, kévételt csak a kórházak és szociális ellátóintézmények kaptak.

  • Az Ukrenergo állami áramszolgáltató figyelmeztetést adott ki a következő napokban várható jelentős lehűlés miatt, amely az energiafogyasztás emelkedését okozhatja országszerte – írja a Kárpáti Igaz Szó.

    A vállalat emiatt arra kéri a lakosságot, hogy takarékosan használják az elektromos energiát, ezzel is hozzájárulva a hálózat stabil működéséhez.

    A fagyos időjárás elkerülhetetlenül növeli az energiafogyasztást, ezért különösen fontos, hogy mindenki tudatosan használja az áramot

    – olvasható az Ukrenergo hivatalos közleményében.

    A cég emlékeztetett, hogy az ukrán energiarendszer még mindig a tavaly elszenvedett 13 támadás következményeit próbálja helyrehozni, így a felelős energiahasználat kulcsfontosságú a hálózat tehermentesítéséhez.

    A közlemény szerint a takarékos áramfogyasztás nemcsak a hálózat túlterhelését csökkenti, hanem a háztartások számára is jelentős megtakarítást eredményezhet. Az Ukrenergo hangsúlyozta, hogy a lakosság együttműködése elengedhetetlen az energiarendszer stabilitásának fenntartásához a hideg napokban.

  • Január közepétől jelentős áremelkedés várható az ukrán benzinkutakon. Az üzemanyagra kivetett adók emelkedése, a nyersolaj árának növekedése és az árfolyam-ingadozások egyaránt hozzájárulnak a dráguláshoz – írja a Kárpáti Igaz Szó.

    Dmitro Ljouskin, a Prime logisztikai vállalatcsoport alapítója és üzemanyagpiaci szakértő szerint a gázolaj ára akár 3 hrivnyával, a benziné 2,5 hrivnyával, míg a cseppfolyósított gázé 2 hrivnyával is növekedhet.

    Bár a piacon jelenleg elegendő készlet áll rendelkezésre, az időjárás okozta nehézségek tovább súlyosbították a helyzetet. Az erős viharok miatt több tartályhajó nem tudta időben kirakodni az üzemanyagot, így egyes kereskedők kénytelenek lesznek magasabb adóterhek mellett pótolni készleteiket. A korábban alacsonyabb árakon beszerzett üzemanyaggal rendelkező piaci szereplők ezzel szemben előnyös helyzetben vannak.

    Senki sem fog késlekedni az áremeléssel

    – jelentette ki Ljouskin.

    Azok a kereskedők, akik még az adóemelés előtt feltöltötték készleteiket, nem az árak alacsonyan tartására törekednek, hanem arra, hogy a kedvező piaci körülményeket kihasználva maximalizálják nyereségüket – tette hozzá.

    A szakértő szerint január 10. előtt érdemes tele tankolni, hogy elkerüljük a jelentősebb költségeket.

    „Ne számítsanak árengedményekre. Figyeljék az árakat, és időben töltsék fel az üzemanyagtartályaikat” – tanácsolta Ljouskin.

  • Több mint 2600 brit katona vesz részt egy nagyszabású hadgyakorlatban Kelet-Európa területén a következő hetekben a londoni védelmi minisztérium tájékoztatása szerit – számolt be a Kárpátalja.ma.

    A térségbe a katonák mellett csaknem 730 katonai járművet – köztük Foxhound típusú, járőrszolgálatra kialakított páncélozott járműveket és mélységi hadszíntéri felderítésre, valamint tűztámogatásra alkalmas, nehézfegyverekkel ellátott Jackal könnyűpáncélosokat – is szállítanak. 

    A Románia és Bulgária területén kezdődő műveletek célja a NATO keretében létrejött új szövetséges reagáló hadtest (Allied Reaction Force) bevetésének gyakorlása. A hadtest gyorsan kivezényelhető a NATO keleti szárnyának megerősítésére – áll a brit védelmi minisztérium ismertetésében. Az alakulatot és járműveiket közúton, valamint légi és víziúton szállítják majd a gyakorlat kelet-európai helyszíneire.

    Az egységek február végén térnek vissza Nagy-Britanniába. A  gyakorlat időpontja ugyanakkor egybeesik Oroszország Ukrajna ellen indított háborújának harmadik évfordulójával. 

  • Oroszország 2025 július 30-tól digitális nyilvántartásba veszi az országba érkező külföldi állampolgárok személyes és biometrikus adatait. 

    Az új rendelet értelmében az Oroszországba érkező külföldi állampolgároknak a határellenőrzéskor ujjlenyomatot és fényképet kell leadniuk. A TASZSZ orosz állami hírügynökség azt írja, az információk által a hatóság egy úgynevezett digitális profilt hoz létre, amelynek célja, hogy megkönnyítse a bevándorlók jogállásának nyomon követését.

    Az orosz védelmi minisztérium közleményében azt írta, az RuID nevű alkalmazáson keresztül a külföldiek saját maguk is létrehozhatják a digitális profiljukat. Hozzátették: ez lehetőséget ad majd a látogatók tájékoztatására és a különböző szolgáltatások, például egészségbiztosítás igénylésére. 

    A változások nem érintik a belorusz állampolgárokat, a hat év alatti gyermekeket, a diplomatákat és más államok diplomáciai és konzuli képviseleteinek Oroszországban dolgozó munkatársait és családtagjaikat, továbbá a nemzetközi szervezetek munkatársait és családtagjaikat. 

  • Oroszország komolyan fontolgatta a nukleáris fegyverek bevetését Ukrajnában, de Kína lebeszélte erről – mondta Anthony Blinken amerikai külügyminiszter.

    Blinken szerint az Egyesült Államok „nagyon aggódott” amiatt, hogy Putyin fontolóra vette a nukleáris opciót.

    Még ha a valószínűség 5 százalékról 15 százalékra is emelkedett, amikor nukleáris fegyverekről van szó, nincs ennél komolyabb dolog, okunk van azt hinni, hogy Kína elkötelezte magát Oroszország mellett, és azt mondta: »Ne csináld ezt!«

    – fogalmazott. Hozzáteszi, hogy hasonló dinamika játszódhatott le akkor is, amikor az USA közölte Kínával, hogy Putyin atomfegyverek indítását tervezi az űrbe. Elmondta, hogy Putyin stratégiai vereséget szenvedett, a NATO pedig nagyobb és jobban felszerelt, mint valaha.

    Elutasítja azokat a felvetéseket is, amelyek szerint a Biden-kormányzat lassú volt a fegyverek biztosításában, mondván, hogy számos tényezőt figyelembe kellett vennie, például azt, hogy Ukrajna képes-e működtetni és karbantartani a rendszereket.

  • Szombat reggel ideiglenesen felfüggesztették a légi forgalmat a szentpétervári Pulkovo repülőtéren – írja a Reuters.

    A portál szerint a járatok leállításáról szóló döntés okát nem részletezték, ugyanakkor a korábbi hasonló eseteknél fennállt a veszélye, hogy ukrán dróncsapások érik a térséget.

    „A repülőgépek személyzete, a légiforgalmi irányítók és a repülőtéri szolgálatok minden szükséges intézkedést megtesznek a repülésbiztonság biztosítása érdekében – ez a legfontosabb prioritás" – hangsúlyozta Telegram-csatornáján az orosz Roszavija légügyi felügyelőség képviselője. 

  • Az ukránok szerint egyre gyakoribb az a jelenet az orosz katonáknál, hogy nem páncélozott harci járművekkel, hanem elektromos rollerekkel, esetleg quadokkal érkeznek a frontra.

    Egy ukrán drón fel is vett egy ilyen jelenetet, az alábbi videón 3:46-tól látszik, ahogy három orosz baka próbál meg haladni a kilyuggatott aszfalton. A nagyobb akadályokon átemelik a járművet, néha borulnak vele egyet, de haladnak előre töretlenül.

    Végül bemenekülnek egy garázsba, majd egy autó alatti szervízaknában keresnek menedéket, de nincs szerencséjük, a drón látta hová bújtak és le is bombázta őket.

  • Egy péntek délutáni megállapodás alapján Magyarország nagy mennyiségű földgázzal segíti ki Szlovákiát, miután év eleje óta nem tudnak Ukrajnán keresztül hozzájutni az energiaforráshoz – írja a Világgazdaság. 

    Úgy tudják, hogy a Magyarországra érkezett teljes mennyiségnek körülbelül a harmada távozott Szlovákiába, ami óránként nagyjából 317 millió köbméter.

    Ahogy az Index beszámolt róla, a Gazprom orosz energiaipari vállalat január elsején reggel bejelentette, hogy megszűnt a műszaki és jogi lehetősége arra, hogy Ukrajnán keresztül tovább folytassa a földgáz szállítását, aminek következtében reggel hat órakor elzárták a vezetéket.

    Robert Fico szlovák miniszterelnök több válaszintézkedést is bejelentett. 

    Többek között fontolóra vették az Ukrajnába történő áramexport leállítását, valamint a Szlovákia területén tartózkodó ukrán állampolgárok támogatásának korlátozását is. 

    A pozsonyi képviselők jövő kedden, január 7-én Brüsszelben foglalkoznak a gáztranzit kérdésével.

    Ukrajna szerint készek újraindítani a vezetéket, amennyiben nem orosz eredetű gázt szállítanak rajta. Magyarország a Török Áramlaton keresztül továbbra is hozzájut orosz gázhoz. A környező országok vezetői eltérően fogadták a bejelentést. A legnagyobb veszély Moldova oroszbarát területeit fenyegeti, ahol az emberek váratlanul fűtés nélkül maradtak.

  • Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök Kínába látogat január 26-án, hogy megerősítse kapcsolatait Pekinggel – számolt be róla a Korrespondent.

    Belaruszban január 26-tól február 9-ig parlamenti választásokat tartanak, így a lap szerint Lukasenka időzítése is sokatmondó. Mint írták, a belarusz elnöknek 2023 óta ez lesz a harmadik hivatalos útja Kínában. 

    Ahogy az Index beszámolt róla, Aljakszandr Lukasenka közel harminc éve, 1994 óta  folyamatosan hatalmon van. A hatodik elnöki ciklusa a végéhez közeledik. A legutóbbi választást 2020-ban tartották Belaruszban. Lukasenka a hivatalos adatok szerint a szavazatok 80,1 százalékát szerezte meg a voksolás első fordulójában. Az eredmények kihirdetése után az országban több hónapig nagyszabású tüntetések voltak, a résztvevők csalást emlegetve tiltakoztak.

  • Ukrajna új, Leopard–2 harckocsikkal felszerelt 155. gépesített dandárja még a frontra érkezés előtt kezdett szétesni, és most Ukrajna átcsoportosítja erőit a tapasztaltabb egységekhez, amelyek Pokrovszk védelmét látják el – írta meg a Unian.

    Ahogy David Axe, a Forbes rovatvezetője írja, Pokrovszk védelme most Ukrajna egyik legfontosabb prioritása, és a szárazföldi erők számára ez folyamatos közelharcot jelent a Pokrovszk környéki városokban és mezőgazdasági területeken.

    Az elemző szerint a Pokrovszk védelmét ellátó 59. dandár kaphat néhány századot és zászlóaljat a feloszlatott 155. gépesített dandárból, amely a nehezebb Leopard 2A4 harckocsikat használja. A dandár a múlt hónap végén kezdett Pokrovszkba indulni, de a vezetés összeomlása és a katonák széles körű dezertálása közepette már szétesőben volt.

    A 155. gépesített dandár – egy olyan egység, amelynek kiképzésére és felszerelésére Ukrajna, Franciaország és Lengyelország hónapokat és dollármilliókat költött – megmentése érdekében az ukrán vezetők elkezdték a friss, de tapasztalatlan alárendelt egységeit a Pokrovszk szektorban lévő kimerült, de tapasztalt dandárokhoz küldeni

    – jegyzi meg az elemző.

    Mint Axe hangsúlyozta, a pokrovszki ukrán dandároknak minden segítségre szükségük van, hiszen az oroszok csapat- és felszerelésállományban három az egyhez fölényben lehetnek a front ezen szakaszán.

    Ha az 59. motorizált dandár és a 155. gépesített dandár minden csapata és felszerelése nem tudja megállítani az oroszokat, a pokrovszki helyőrség hamarosan részben bekerítve találhatja magát. Ez baljós fejlemény lenne az ukránok számára a 2025-ös év első nagy csatájában

    – foglalta össze az újságíró.

  • Orosz rakétacsapás érte Csernyihivet pénteken. A támadásban egy ember meghalt, többen pedig megsérültek – számolt be Vjacseszlav Csausz, a terület katonai közigazgatásának vezetője. 

    Egy ember már biztosan meghalt. Sebesültek is vannak. A keresési és mentési műveletek jelenleg is folynak 

    – írta Telegram-csatornáján a vezető az Interfax szerint. 

    Hozzátette: a támadásban több lakóház is jelentősen megrongálódott. 

  • Ukrán drónok támadták meg a Szmolenszki régióban lévő Avangard rakétahajtóműveket gyártó cég épületét szombat éjjel – számolt be az Unian ukrán hírügynökség.

    A lap szerint az orosz légvédelemnek öt drónt még a levegőben sikerült megsemmisítenie.

    A támadásról videófelvétel is készült, melyet ide kattintva tekinthetnek meg. 

  • Magyarország területére pénteken az ukrán-magyar határszakaszon 6209 fő lépett be – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.

    A beléptetettek közül a rendőrség 32 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.

  • Az amerikai védelmi minisztérium elárulta, hogy a néhány napja bejelentett, 2,5 milliárd dollár értékű, Ukrajnának szánt új segélycsomagok összes fegyverét le tudja-e szállítani – írta meg a Unian.

    Arra a kérdésre, hogy az összes új segélyt teljes egészében leszállítják-e Ukrajnának a jelenlegi kormányzat január 20-i véghatárideje előtt, Sabrina Singh, a Pentagon szóvivője kifejtette, hogy „a képességek és felszerelések a rendelkezésre állásuknak megfelelően kerülnek le a polcainkról”.

    Tehát nagyon valószínű, hogy a segélyek a jelenlegi adminisztráció után is tovább fognak áramlani Ukrajnába; ez teljesen normális

    – mondta Singh. Hozzátette továbbá, hogy Lloyd Austin védelmi miniszter január 7-én a németországi Ramstein légibázisra tervez utazni, hogy részt vegyen az ukrán védelmi kapcsolattartó csoport 25. ülésén. Elmondta, hogy Austin tervezett részvétele a közelgő ülésen azt a célt szolgálja, hogy „megerősítse folyamatos elkötelezettségünket Ukrajna iránt”.

    Austin miniszter úr arra fog összpontosítani, hogy gyakorlati és összehangolt támogatást nyújtson, amely megerősíti Ukrajna azon képességét, hogy ma megvédje magát, és a jövőben elrettentse az agressziót

    – mondta Singh, miközben hozzátette, hogy a hivatalos tervekről a következő napokban további részleteket fognak közölni.

  • Az orosz légvédelmi rendszerek egy nap alatt 16 ukrán drónt semmisítettek meg Oroszország felett – közölte a TASZSZ orosz állami hírügynökség az orosz honvédelmi minisztérium közleménye alapján szombaton. 

    Az éjszaka 16 ukrán pilóta nélküli légi járművet semmisítettek meg a szolgálatban lévő légvédelmi eszközök. Tíz drónt a Brjanszki terület felett, hármat a Szmolenszki terület felett, egyet-egyet pedig a Belgorodi, Pszkovi és Leningrádi terület felett lőttek le

    – számolt be a minisztérium. 

  • „A NATO-országok lélektanilag nem állnak készen az Oroszország elleni háborúra. Az egyetlen esély az oroszok legyőzésére az, hogy Ukrajnában tegyük ezt meg” – mondta az elnöki hivatal (OP) vezetőjének tanácsadója, Mikhajlo Podoljak a Unian szerint.

    A végtelenül sok terv, hogy 3–5 éven belül Oroszország készen áll majd a NATO-országok megtámadására, az a NATO-országok teljes pszichológiai felkészületlensége a háborúra, mint olyanra. Elég sok fegyverük van, sokkal hatékonyabbak, de nem állnak készen arra, hogy használják őket. Ennek megfelelően, ha Oroszország 5 év múlva is fenntartja a militarizálódás és a tekintélyelvűség olyan ütemét, mint ma, a NATO-nak nincs esélye

    – magyarázta a Freedom TV csatornának adott interjúban.

    Podoljak szerint a NATO-országok lélektanilag soha nem lesznek készek egy háborúra az oroszokkal, és ezt Oroszországban tudják. 

    „Oroszország tehát fokozatosan emeli a tétet ebben a háborúban, fokozatosan eltöröl minden tabut, fokozatosan eltöröl minden szabályt. Beleértve a hadviselés szabályait is. És ennek megfelelően hídfőállást készít elő, ha most nem veszít Ukrajnában” – folytatta.

    Az OP vezetőjének tanácsadója hangsúlyozta, hogy „Oroszországot csak úgy lehet legyőzni, ha legyőzzük Ukrajnában.”

  • Az ukrán haditengerészet 2024-ben 9061 polgári hajó biztonságos áthaladását segítette elő tengeri folyosóján – közölte Olekszij Neizhpapa haditengerészeti parancsnok.

    Miután Oroszország 2023 júliusában felmondta a gabona-megállapodást, Ukrajna augusztusban új folyosót nyitott, amelynek célja eredetileg a teljes körű háború kezdete óta kikötőkben rekedt hajók evakuálása volt. Azóta kritikus kereskedelmi útvonallá fejlődött.

    A Neizhpapa szerint 4651 hajó érkezett Ukrajnába, míg 4410 indult más kikötőkbe, ami több mint 74,4 millió tonna áru, köztük mezőgazdasági termékek exportját tette lehetővé.

    Ez létfontosságú Ukrajna gazdasága és a globális élelmiszerbiztonság szempontjából, mivel az áruk közel 80 százalékát tengeren szállítják. A kikötőkben egyetlen tengeri aknarobbanás sem történt, hála személyzetünknek és búvárainknak

    – mondta.

    Az útvonalon a hajózás továbbra is veszélyes az orosz támadások és a sodródó aknák állandó veszélye miatt. Neizhpapa a haditengerészet folyamatos erőfeszítéseit, többek között számos akna megsemmisítését és a teherhajók kíséretét említette a biztonság fenntartásáért.

    Ukrajna tengeri kereskedelmi útvonalát Oroszország már többször célba vette, többek között szeptember 12-én rakétatámadás ért egy Egyiptomba ukrán búzát szállító teherhajót.

    A román parti őrség szerint a hajót Románia kizárólagos gazdasági övezetében, 55 kilométerre a romániai Sfantu Gheorghe kikötőjétől érte találat.

  • Ukrajna mezőgazdasági exportja 2024-ben eléri a 24,5 milliárd dollárt, ami az ország teljes exportjának 59 százalékát teszi ki – jelentette a mezőgazdasági minisztérium.

    Ez jelentős fellendülést jelent, megközelíti a háború előtti szintet, és a 2021-es 27,7 milliárd dollár után a második legmagasabb rekordot éri el.

    Ukrajna, a globális mezőgazdasági erőmű, 2024-ben 78,3 millió tonna terméket exportált, beleértve az Afrika és Ázsia piacaira kritikus gabonaféléket és napraforgómagot.

    A napraforgóolaj 21 százalékkal vezette az exportot, közel 6 millió tonnával, 5,1 milliárd dollár értékben. A kukorica elérte ezt az arányt, 29,6 millió tonnával, 5 milliárd dollár értékben exportálták. Ezt követte a búza 15 százalékkal, összesen 20,6 millió tonnával, 3,7 milliárd dollár értékben.

Rovatok