Hogy a Captain Fantastic méltatlanul lett mindössze egy kategóriában jelölve, és ugyan kb. nulla az esélye, de ebben a kategóriában egyedül Casey Affleck érdemelné meg az Oscart a zseniálisat alakító Viggo Mortensen helyett.
Két pillanatban kellett ébren lenni az idei Oscaron:
A többit simán át lehetett aludni, de örülök, hogy nem tették, és minket olvastak. Viszlát jövőre ugyanitt!
Szegény Ryan Gosling, ezt még én sem kívánom neki, pedig képtelen vagyok bármilyen filmet megnézni, amiben ő szerepel.
Hiszen ott van A számolás joga, amit 3 Oscarra jelöltek, a Hell or High Water, amit 4-re, és az Oroszlán, amit 6-ra - ráadásul mindegyik versenyben volt a legjobb film díjáért, és egyik film sem kapott semmit.
Aztán mire leírtam az egészet, kiderült, hogy rossz nevet olvastak fel győztes filmként, és a Kaliforniai álom helyett a Holdfény nyerte a legjobb film díját. Mindezt úgy, hogy a Kaliforniai álom stábja már fent volt a színpadon, lefagyott az öröm az arcukról, és átadhatták a helyet a Holdfény stábjának.
Szóval hiába nyertek 6 Oscart, ennél rosszabb befejezést számukra nem is lehetett volna elképzelni.
Végül is a Kaliforniai álom megkapta majdnem, amit akart. A készítők átvették a szobrot, felmentek a színpadra, elmondtak egy csomó köszönőbeszédet, aztán leléptek, hogy átadják a helyüket az igazi győztesnek.
A Kaliforniai álom egy klasszikus mestermű, ami képes még a leglaikusabb nézőt is megfogni, nem hiába jelölték 14 Oscarra. Azonban némileg előnnyel is indult, hiszen amíg Damien Chazelle épp az egyik legmenőbb rendezőként megkapta Hollywood legforróbb színészeit (Emma Stone, Ryan Gosling) és egy valag pénzt, hogy valami monumentálisat csináljon, addig a Holdfény kb. egy kis független film tele ismeretlen színészekkel és komoly, egyáltalán nem vicces témákkal.
Ezért én örülök a Holdfény győzelmének, mert tényleg kiemelkedően jó film, a Kalifornia álom meg kapott hat Oscart így is, és még a legjobb film is az övék volt pár percig. Örülnek a laikusok, örülnek a kritikusok, de leginkább az internet örül, mert ma tele lesz minden Warren Beattyvel és szegény összetört filmesekkel.
A legtöbb esetben bejött a papírforma, a beszédek sem voltak túlságosan izgalmasak vagy bevállalósak, úgyhogy kellett a végére ez az extra dráma, hogy valamire legalább emlékezzünk erről a gáláról.
A pillanat, amikor a Kaliforniai álom készítői rádöbbennek, hogy véletlenül az ő nevüket mondták be a Holdfény helyett.
Történt ugyanis, hogy a legfontosabb díjnak számító legjobb film kategória jelöltjeit Faye Dunaway és Warren Beaty konferálta fel, majd Beatty bejelentette, hogy a Kaliforniai álom nyert. A film készítői felmentek a színpadra, elkezdték megköszönni mindenkinek, a sajtó azonnal lehozta, hogy a Kaliforniai álom nyert, mire előkerült Jimmy Kimmel, aki szólt, hogy srácok, gáz van, rossz nevet olvasott fel a színésznő.
A győztes ugyanis a Holdfény lett, bár ilyen intermezzo után nyilván nekik sem volt annyira édes a győzelem.
A Holdfény. A díjat bejelentő Faye Dunaway először a Kaliforniai álom győzelmét jelentette be, majd miután már mindenki a színpadon volt, derült ki, hogy valójában a Holdfény neve szerepel a borítékban.
Az '50-es évek Amerikájában az elmaradt sportkarriertől és börtönnel sújtott Denzel Washington próbálja fenntartani valahogyan a családját, miközben az élet történései folyamatosan akadály elé állítják, és a fiával sem képes rendesen kijönni. A Fencest tartják a leggyengébbnek a nyolc legjobb filmre jelölt közül, azonban Viola Davis alakításáért még így is érdemes megnézni.
4 jelölése van:
Hogy a Casey Affleck győzelme miatt hőbörgő emberek 95 százaléka nem látta a Fencest, különben nem panaszkodnának ennyire, hogy Denzel Washingtonnak kellett volna nyerni.
Hugh Grant sokkal jobb volt a Florence Foster Jenkinsben, mint Meryl Streep.
Emma Stone. Folytatódik a Kaliforniai álom diadalmenete. A 28 éves színésznőnek a második jelölését sikerült díjra váltania.
De a többi színész sem tűnt vidámnak, talán csak Ryan Gosling tudta leplezni, amit ilyenkor leplezni kell.
Megköszönte Denzel Washingtonnak, akivel csak tegnap találkozott, illetve Kenneth Lonergan rendezőnek. Később még megköszönte Matt Damonnek, a szüleinek és természetesen testvérének, Ben Afflecknek is.
Casey Affleck. Úgy tűnik, hogy tényleg leperegtek róla szexuális zaklatással kapcsolatos vádak és megkapta a díjat a A régi város című filmben nyújtott alakításáért. Miután a színpadra lépett nem is tudott megszólalni.
Hogy a Captain Fantastic méltatlanul lett mindössze egy kategóriában jelölve, és ugyan kb. nulla az esélye, de ebben a kategóriában egyedül Casey Affleck érdemelné meg az Oscart a zseniálisat alakító Viggo Mortensen helyett.
Mindössze 32 évesen lett a legjobb rendezője Damien Chazelle a Kaliforniai álomért. Ezzel Norman Taurogot előzte meg, aki 1931-ben nyert a Skippy c. filmjével szintén 32 évesen, de pár nappal idősebben.
Damien Chazelle. A Kaliforniai álom, ha nem is dönt rekordot, de egyelőre hozza a papírformát és a legfontosabb kategóriákban szinte mind díjra váltja a jelöléseit.
Chazelle minden idők legfiatalabb Oscar-díjas rendezője.
És végre jönnek a fontos díjak.
Mondta Barry Jenkins, a Holdfény írója és rendezője a legjobb adaptált forgatókönyv díja után erősen utalva Trump következő négy évére.
A Holdfény. Barry Jenkins írta a forgatókönyvet Tarell Alvin McCraney korábbi munkája alapján.
A régi város a gyász és a bánat filmje, de úgy van megcsinálva, hogy miközben nézzük, nevethetünk is, nem is keveset. Casey Affleck egy olyan férfit játszik, aki a bátyja halála után kénytelen felelősséget vállani annak kamasz fiáért. Ez pedig azzal jár, hogy vissza kellene költöznie abba a kisvárosba, ahol felnőtt, és ahonnan túl sok rossz, sőt egyenesen kibírhatatlan emléke származik. A srác ugyanis, mint minden egészséges kamasz, élné tovább a maga életét, bulizna, csajozna, és esze ágában sincs máshova költözni. A régi város nagyszerű színészi alakításokkal van tele, a főszereplő Affleck mellett a fiatal Lucas Hedges is remekel. Kritikánkat itt lehet elolvasni.
Hat jelölése van:
Ismételte el háromszor Kenneth Lonergan, miután megnyerte a legjobb eredeti forgatókönyv díját. Az eset érdekessége, hogy az Matt Damon konferálta fel, aki A régi város c. film producere is.
A rendező azt mondta, mikor átvette a díjat a Mindenkiért, hogy próbáljuk úgy nevelni a gyerekeket, hogy büszkék lehessünk rájuk.
A régi város. Kenneth Lonergannek összejött a meglepetés és sikerült legyőznie a Kaliforniai álmot. Kenneth Lonergant korábban már kétszer jelölték forgatókönyv kategóriában, harmadszorra megkapta az elismerést.
Először Jimmy Kimmel szerepelt egy olyan montázsban, mint előtte Seth Rogen és Charlize Theron, csak épp Kimmel Az igazi kalandot nézte, aztán a díjat átadó Damont úgy jelentették be, hogy "Ben Affleck és vendége", majd már a beszéde elején elkezdte őt lejátszani a zenekar.
Egész este szívatják, most épp a legjobb eredeti forgatókönyvnek járó díj felkonferálásánál játszotta túl a zenekar a hangját.
A Sicario forgatókönyvírójának másik nagy sikerfilmje, ami nem csak azt bizonyította be, hogy Ben Foster és Jeff Bridges remek színészek, hanem azt is, hogy Chris Pine jóval többet tud, mint aranyosan mosolyogni drága közönségfilmekben. A történet két testvérről szól, akik kénytelenek bankrablásokat elkövetni, hogy legyen elég pénzük megmenteni a családi birtokot. Közben az utolsó munkájára készülő seriff próbálja elkapni őket.
* Zsa Zsa Gabor #Oscars pic.twitter.com/PheknOne2w
— IsntDaveOne (@IsntDaveOne) 2017. február 27.
A magyar származású színésznő is helyet kapott az elhunytakra emlékező szegmensben.
A Vulture magazin osztotta meg Twitteren azt a statisztikai adatot, hogy 2000 óta mindössze három olyan alkalom volt, amikor a legjobb filmzene kategória nyertese lett a gála végén a legjobb film is. (A király visszatér, Gettómilliomos és a Némafilmes voltak a kivételek.)
A Kaliforniai álom. A City of Stars című dalért Justin Hurwitz, Benj Pasek és Justin Paul vették át a díjakat.