A gombák menthetik meg a világot?
Gombából műanyagot, ruhát és álhúst is lehet csinálni, segít a hulladékkezelésben, a NASA pedig gombaházakat akar építeni a Marson.
Gombából műanyagot, ruhát és álhúst is lehet csinálni, segít a hulladékkezelésben, a NASA pedig gombaházakat akar építeni a Marson.
Összeszedtünk néhány gyakorlati tippet, amik nemcsak az ökolábnyomunkat csökkentik, hanem a számlákat is.
Petri-csészében született, de megmentheti a faját. Lefagyasztott állatkertek újíthatják meg a fajvédelmet: mesterséges megtermékenyítéssel kihaló fajokat is próbálnak feltámasztani.
Hogy javult a levegő minősége a koronavírus-járvány alatt az egész világon? Látványos ábrákon a csökkenő légszennyezés.
A grafikonokon látható, hogy az elmúlt 50 év környezetvédelmi szabályozása hogy alakította a szennyezőanyagok mennyiségét.
Kell egy nap, amikor odafigyelünk a Földre - aztán ezt terjesszük ki a maradék 364-re is. 50 éve volt a világ legnagyobb utcai demonstrációja.
A zöldek szerint nem simán összeverődő protestálók, egy jól pénzelt gépezetről van szó.
A villogó cipők és zenélő lufik a hulladék-feldolgozók legnagyobb ellenfelei, ezeket szinte lehetetlen újrahasznosítani.
Olyan meteorológiai adatgyűjtések állhatnak le, amelyek több mint száz éve folyamatosak, két világháború sem tudott gátat szabni nekik.
Napelemek, autóipar, épület-energetika, karbonadó: hogy lehetne klímabarát a COVID-válság utáni gazdaságösztönzés?
Norvégiában olyan kedvezmények járnak az elektromos autókhoz, hogy egy Tesla vagy egy Jaguar jobb választás lehet, mint egy benzines.
Elektromos autók? Napelemes templomok? Karbonadó? Jönnek a klímasztorik az Indexre.
Az emberiség életstílusa egyik hétről a másikra döbbenetes mértékben megváltozott, és a változásokat nem lehet teljesen visszacsinálni. És nem is szabad.
Fejünk búbjától a lábujjunk hegyéig mindenünket érinti a klímaváltozás.
Mit számít fél fok különbség, és hol tartunk most? Katasztrofális következményekkel járhat, ha átlépjük a felmelegedés visszafordíthatatlansági küszöbét.
Hétfőn több ország vezetője felszólal az ENSZ klímacsúcsán, amire az egész világ figyel majd. Fontos állomás lehet ez új vállalások felé. Négymillióan vettek részt pénteken a klímasztrájkon, hogy nyomást gyakoroljanak a vezetőkre.
Az indiai Csennai előtt a dél-afrikai Fokváros vízhiányáról szóltak a hírek. Ott végül az időjárás megkönyörülésével, és egy sor intézkedéssel, a lakosok tudatos önmegtartóztatásával sikerült átlendülni a legválságosabb időszakon. Azonban hosszú távú megoldások kellenek.
A Nagy Zöld Fal az egész kontinenst átszelné, hogy megálljt parancsoljon a sivatagosodásnak. Eredetileg összefüggő erdő lett volna. A valóság kevésbé látványos, de sokkal hasznosabb.
Ha figyelt a héten, azért, ha nem figyelt, akkor meg azért érdemes letesztelnie a tudását a klímakvízünkben!
Az iciri-piciri mind megette: az élőlények 0,01%-a az ember a bolygón, de a vadvilág egyedszámát brutálisan lecsökkentette.
A pénteken induló egyhetes klímasztrájkhoz kapcsolódva több mint 150 országban tartottak tüntetéseket. A tüntetéssorozatot a hétfőn kezdődő ENSZ-klímacsúcshoz időzítették.
Hat kutató története, akik az amerikai kormányzatnak dolgoztak, évtizedekig kutatták az ember okozta klímaváltozás hatásait – de Trump érkezése után távozniuk kellett.
2600 városban mennek utcára pénteken, hogy a 23-án kezdődő ENSZ-klímacsúcson részt vevő politikusokra nyomást gyakoroljanak.
„Nem vagyunk egy súlycsoportban a nagy szennyezőkkel” – mondta a klímacsúcsra készülő államfő.
A természet instant isa por és hamuvá válik? Nem, sőt: a gázkibocsátás miatt valójában egyre több a növény. Akkor minden jó? Hát, nem igazán.
És még mozgalmat is indított ezügyben egy kanadai egyetemista. Már közel ezren csatlakoztak.
Chennai in India is the first metropolitan city on Earth where water depleted and residents felt the effects of climate change on their own skin.
Ha elérjük ugyanazt a szintet, akkor lehet ugyan hogy erdők lesznek a déli-sarkon, a tengerparti városok víz alá kerülnek, megszűnik a jégtakaró és párás meleg lesz a Földön.
A Budapesten született Tom Szaky dollármilliós üzletet csinált a nehezen újrahasznosítható hulladék feldolgozásából. Az V. kerületi önkormányzattal 5 éve közösen jelentette be, hogy a Belvárosban újrahasznosítják a cigicsikkeket. A programnak nyoma sincs, a cég magyar leányvállalata megszűnt.
Climate change brings new challenges to Central Europe as disease-carrying tropical insects find suitable habitats where they couldn't survive before.
16 évesen a világ vezetői előtt szónokol, találkozott a pápával és Obamával, Nobel-békedíjra jelölték, pólót és bögrét árulnak az arcával, 3 millióan követik az Instán. Az iskolát abbahagyja, vitorlással átszelte az óceánt, az élete kaland. A svéd Greta Thunberg tinédzserek millióinak álmát váltotta valóra, és még csak nem is örül neki. Utálják sokan, de nem ez a baja. Csak a klímaválság.
Az ég kék, a fű zöld, a média túloz, a hoaxgyárosok dolgoznak, a nép bedől. Hogy is volt az a 70-es évek tanulmányaival, tudóskáim?
A geomérnökök mesterséges fényvisszaverő pajzzsal vennék körbe a Földet, de hiába adják ezt el mentőötletként a klímaváltozásra, a terv, ha működne is, évezredekre terrorba kényszerítené az utódainkat.
Milyen politikai és gazdasági feszültségeket okozhat a klímaváltozás Magyarországon a jövőben?
Eunice Foote 1856-os eredményeit egy férfi olvasta fel, és már néhány évvel később se vettek tudomást róla, majd másfél évszázadra feledésbe merült.
Manipulált adatok? Téves modellek? Természetes ciklusok? Megmondjuk, miért ne higgyen annak, aki szerint az ember nem is tehet a klímaváltozásról.
Érdemi fellépést várnak a politikától és a cégektől, a többség maga is felelősséget érez, de főleg még csak a szemetet szelektálják. Kérdőívvel vizsgáltuk, mennyire aggódunk a klíma miatt – egy szóval: nagyon.
In Central and Eastern Europe, the fight against climate change is overshadowed by a political goal that seems more important for the moment.
Elmentünk Indiába, ahol egy 10 milliós városban konkrétan elfogyott a víz. Mit lehet ilyenkor csinálni? Van erre megoldás?
Máskülönben miért hívnánk zöldnek, ami csupa jég, és jegesnek, ami tiszta zöld? Vagy anno olyan volt a klíma, hogy stimmeltek a nevek?
Ledobták az atomot, majd 40 évre beszakadt a hőmérséklet? Igen, de a kettő közt pont nincs ok-okozati összefüggés. A magyarázat ennél jóval prózaibb.
Kelet-Közép-Európában mintha egyelőre nem tudna áttörni a Nyugaton mindinkább előtérbe kerülő klímaügy. Az okok összetettek, politika, gazdaság, történelem erősítenek rá egymásra.
Index.hu joins Covering Climate Now, a global collaboration of more than 250 news outlets.
Egy példátlan, több mint 220 lapot tömörítő médiaegyüttműködés keretében az Index az ENSZ klímakonferenciát megelőző héten minden nap foglalkozik az éghajlatváltozás történeteivel.