Spiegelhalter László, alias Dj Spigiboy független jelöltként indult Vácrátót polgármesteri székéért. 95%-os feldolgozottságnál 62,29%-kal vezet, ezzel az 1800 fős községben sikerült leváltania az eddig polgármestert, Garamszegi Gézát.
Alacsony részvétel mellett rendben zajlottak az önkormányzati és a nemzetiségi választások. Tarlós István megőrizte helyét Budapesten, Szegeden negyedik ciklusát kezdheti meg a szocialista Botka László, és Miskolcot is megtartott a fideszes Kriza Ákos. Az ellenzéknek Budapesten 5 polgármestere lett, és 5 kerületben szerzett többséget. A Jobbik 13 polgármestert ad az országban, köztük Ózdon, Tapolcán és Tiszavasváriban.
A jászapáti kettes szavazókörben rosszul lett a szavazatszámláló bizottság elnöke, az elnökhelyettes vette át a feladatait. Aszódon egy ideges polgár zavarta meg a választást, megnyugtatták. (NVI)
A Jobbik közleményben kifogásolja, hogy a ma külföldön tartózkodó magyarok nem szavazhatnak: a párt szerint a mindenkori kormányok dilettáns gazdaságpolitikája mellett azért is mentek sokan külföldre, mert a helyi vezetőik élhetetlenné tették azt a környéket, ahol a kivándorlók éltek, mielőtt itt hagyták volna az országot. Azt írják, nekik legalább az esélyét meg kéne adni, hogy olyan vezetőket válasszanak, akik megteremtik a visszatérés feltételeit.
"A külföldön élő és dolgozó magyarok szavazati jogának korlátozására valószínűleg azért van szükség, mert a kormány attól tart, hogy a gazdasági emigráció áldozatai ítéletet hirdetnek a kormánypártok politikája felett" - írják a közleményben. A Jobbik ezért a levélszavazás kiterjesztését javasolja, de az internetes szavazást sem tartanák rossz ötletnek. (MTI)
Egészen pontosan a választók 6,97 százaléka ment el szavazni reggel kilencig. A 2010-es adat 6,6 százalék volt. (NVI)
Ezt írta néhány perccel ezelőtt:
Azt hiszem, mióta megvan az állampolgárságom – 1996 –, még egyszer sem voltam ennyire kevéssé felbuzdulva. Önkormányzati választást hagytunk már ki, de abban közrejátszottak bizonyos körülmények is. Most viszont az elmúlt hetek hangulata volt mélységesen unalmas.
Unalmasabb, mint valaha. Na mindegy, erőt veszünk magunkon, és megyünk.
Most akkor betörtek vagy nem? A rendőrök a hivatal külső ajtaján nem láttak betörésre utaló jeleket. A szavazókör előtere le volt ugyan zárva pecsétes szalaggal, de a kulcs nem volt ráfordítva, az üres urnát rejtő szoba ajtajában pedig ott volt a kulcs. (MTI)
Bokros Lajos ellenzéki főpolgármester-jelölt a feleségével érkezett a XVIII. kerületi Marosvásárhelyi utcai szavazókörbe. Rengeteg fotós és tévés várta, a pici szavazóhelyiség teljesen megtelt, a sajtóigazolványokat szigorúan ellenőrizték, a Népszava fotósa például nem is lehetett bent, csak a folyosón. Bokros profi volt, legalabb egy percig tartotta a szavazólapját tartalmazó borítékot az urna fölött, hol jobb kézzel, hol bal kézzel, hogy minden fotósnak és videósnak jó legyen.
Erről beszélt az újságíróknak miután leszavazott. Az eredményről annyit mondott: százalékokról eddig sem beszélt, és ezután sem fog, majd este úgyis minden kiderül. Bodnár egyébként érzi a főpolgármester-váltó hangulatot a levegőben, ezért mindenkit arra buzdított, hogy menjen el szavazni. (MTI)
Lehet kopott, modern, elegáns vagy olyan egyszerű, mint egy kisvállalkozás első irodája. Az MTI körbefotózta azokat a polgármesteri dolgozószobákat, ahol ma eldől a szék sorsa:
Augusztus 5-én dőlt el, hogy az MSZP, a DK és az Együtt-PM közös budapesti főpolgármester-jelöltje Falus Ferenc lesz, de néhány egyeztetési kört még futottak a baloldalon, míg augusztus 15-én hivatalosan is bemutatták őt. A korábbi ÁNTSZ-vezér nem számított közismert szereplőnek, de hamarosan kétes produkciók egész sorával gondoskodott az ismertté válásáról vizes vödörtől a lovas hasonlatig. Szeptember 19-én a Fidesz-közeli Nézőpont Intézet azt közölte, hogy Bokros Lajos népszerűbb jelölt nála (14:10), pár nappal később visszalépett. Majd kiderült, hogy hahaha, csak tréfált a Nézőpont.
Az LMP főpolgármester-jelöltje a legnagyobb nyugalommal kávézgatott otthon, amikor munkatársai hívták telefonon, hogy az újságírók fél órája várnak rá a szavazóhelyiségben.
Azzal a fals gondolattal feküdtem le tegnap este, hogy túlvagyunk a nehezén. Hiba volt
– mondta, amikor megérkezett.
Budapest fejlesztéséért végzett tevékenységéért a Bécsi Európai Akadémia nagydíjával tüntették ki Tarlós Istvánt. Az akadémiáról megtudtuk, hogy... semmit. Honlapjáról és a sok kitöltetlen, vagy loremipsummal feltöltött rovatból sajnos az égvilágon semmi nem derül ki, a szervezetről pedig más forrásból sem sikerült semmi érdemlegeset megtudni.
Korábban írtuk, hogy a Győr-Moson-Sopron megyei település szavazókörének ajtaját feltörték, de nem vittek el semmit. Huszonöt perces csúszással indult a szavazás. (MTI)
1,48 százalékuk ment el szavazni hétig. Ébresztő, Budapest! Itt csak 0,65 százalék az arány. (MTI)
A gázkazánt ellenőrizték. Csak néhány percig tartott az üzemzavar, a szavazatszámláló bizottság folytathatta a munkát. (NVI)
Reggel negyed nyolcig összesen nyolc ember adta le szavazatát a budapesti VI. kerület 26-os számú szavazókörében. Amikor ott jártunk, senki sem volt a szavazókörben, amely egyike azoknak, ahol az átjelentkezők szavaznak. Áprilisban itt már nyitáskor hosszú sor állt, az EP-választáson már csak három-négy embert kellett kivárni, most viszont kong az ürességtől.
A főpolgármesteri székért eredetileg tízen versenyeztek volna. A munkáspárti Thürmer Gyula, a Zöldektől Ács László és a független jelöltként próbálkozó Galyas István azonban már a nyilvántartásba vételnél elbukott. A maradék hét jelöltből Magyar György ügyvéd és az egy ideig a közös baloldali jelöltnek tűnő Falus Ferenc (róla és a baloldal önkormányzati választási tévelygéséről külön is írunk) nagyjából két héttel a választás előtt visszalépett Bokros Lajos javára, akit viszont – de erről szintén írunk külön.
A Győr-Moson-Sopron megyei Potyondon az éjszaka feltörték a szavazókör épületének az ajtaját, de nem vittek el semmit. A szavazólapok még nem voltak ott. Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke szerint máshol mindenhol rendben megkezdődött a szavazás. (MTI)
Ma záródik a választások éve az ország nagy részén – időközi választások lesznek még később Navracsics Tibor és Kiss Péter megüresedett mandátumáért –, polgármestert, helyi önkormányzatot, megyei és fővárosi közgyűlést, valamint Budapesten főpolgármestert választunk. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Hétkor megnyíltak a szavazóhelyiségek Bosznia-Hercegovinában, ahol ezekről döntenek:
Így néz ki a hitelesítési folyamat Nyíregyházán:
Nagyné Csikós Gréta (j2) első szavazóként hitelesíti az üres urnákat az Arany János Gimnáziumban a nyíregyházi 10. számú szavazókörben.
(Ennél sokkal izgalmasabb dolgokat is tanulhatnak, ha körülnéznek az Index Ma is tanultam valamit rovatában.)
A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint összesen 8006 polgármesterjelölt indul a választáson (a számuk egy tragikussá vált családi konfliktus miatt eggyel csökkent), vagyis önkormányzatonként átlag két és fél. Csaknem nyolcszáz településen azonban csak egy jelölt van a polgármesteri tisztségre. A főváros 23 kerületében 136-an lennének polgármesterek és 5-en főpolgármesterek.
A Fidesz a tavaszi választások után több ponton átírta az önkormányzati törvényt. A változások egy része, például a fővárosi közgyűlés összetételének átalakítása egyértelműen azt a célt szolgálta, hogy a kormányerőt helyzetbe hozza az önkormányzati választáson. A törvényt élesen kritizálta, és Alkotmánybíróságon is megtámadta az ellenzék.
Az AB azonban július 21-én kihirdetett határozatában a törvény alkotmányosnak minősítette. A döntés azonban meglehetősen szoros szavazással született meg, Paczolay Péter, a testület elnöke nagyon súlyosan támadta a többi bírót. Azt írta, hogy „az Alkotmánybíróságnak különös felelősséggel, az alkotmányos szempontok kizárólagos érvényesítésével kellett volna döntenie”.
Juhász Péter ellenzéki polgármesterjelölt stábja panaszt tett, amiért a Markó utcai szavazókör szavazatszámláló bizottsága eltávolította a környékről a plakátokat, a matricákat és egy molinót. Kiderült: úgy tudták, hogy 500 méteres körzetben nem lehetnek választási anyagok, de ez valójában 150 méter. Az éjfél előtt kihelyezett plakátok maradhattak volna, de így már nem lehet azokat visszatenni.
Hatkor nyitottak a szavazóhelyek, a képen pedig Pirisi László adja le épp a szavazatát a Mókus utcai Általános Iskolában (az MTI szerint ő volt az első a III. kerületben).
Sütni fog a nap, eső nem lesz, szél is alig. 20 és 26 fok közötti hőmérsékletre számíthatunk. (OMSZ)
Az országban csupán egyetlen településen nem tartanak majd októberben önkormányzati választásokat, Tanakajdon, ahol nem akar senki se polgármester, se képviselő lenni. Ilyen rossz lenne a helyzet? Vagy ennyire jó? Az is kiderül, ki az a Sanyi?