Takács Bori szerint 25 éve ez az ország köztársasággá kiáltotta ki magát, és most nem az. 1989 óriási lehetőség volt, de nem sikerült vele élni. ha sikerült volna, akkor nem lennének most itt. Mi történt az országgal, miért hagyták, hogy így legyen?
A MostMi: Új országot építünk! Facebook oldalán 11 ezren jelezték, hogy elmennek a tüntetésre. Az előzetesen meghirdetett program szerint az Operánál lévő színpadon felszólal majd:
A szervezők azt kérik a résztvevőktől, hogy az Oktogon felől közelítsék meg a helyszínt, mert arra néz a színpad. A kisföldalatti nem áll majd meg az Operánál.
Emlékeznek még? 2012. január 3-án a köztévé úgy csinált, mintha éppen csak néhányan lézengenének az önkényes alkotmányozás miatt meghirdetett tüntetésen. A riporter a Dalszínház utcán túl, a Székely Mihály utca sarkától nem messze állva jelentkezett be, miközben a demonstráció a Nagymező utca és a Hajós utca közt volt.
Az MTVA később elismerte, hogy szakmai hibát vétettek, azt viszont cáfolták, hogy nem találták volna meg a több tízezres tömeget, csak "késésben voltak". Szegény Vígh Andrásból aztán olyan mém lett, hogy a fal adta a másikat.
Az Oktogontól csak lépésben lehet megközelíteni a helyszínt. Ezrek vannak ott a tüntetésen. Esik az eső, másfél fok van. Csendes a tömeg, a színpadról egyelőre zene szól.
A színpadon bejátszottak egy Orbán-beszédet, amiben azt mondta, hogy a szabadság mindig nyugatról jött. Orbánt kifütyülték, de érdekes módon, amikor bejátszották a Gyurcsány-féle őszödi beszédet, akkor nem volt füttykoncert.
A kezdés előtt tíz perccel még szellősen áltak az emberek az Operánál felállított színpadnál is a zuhogó eső miatt, de hat óra körül már elkezdtek özönleni az emberek. A színpadtól a Nagymező utcáig teljesen megtelt az út, de hátrébb is az Andrássy út teljes szélességében érkeznek.
A Nagymező utcánál még megpróbált átjutni a troli, kisebb nehézségekkel, de sikerült.
Áthallásos dalokkal is hangolták a közönséget: volt jó pár Illés-dal, a Sárga rózsa, a Vén Európa is.
Somody Bernadette alkotmányjogász, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara Alkotmányjogi Tanszékének oktatója. Kutatási területe az alapjogok védelme és az alapjogvédelmi intézményrendszer, doktori fokozatát az ombudsmani jogvédelem témájában szerezte.
Korábban több periódusban ombudsman-intézményeknél is dolgozott. Az Eötvös Károly Intézet igazgatója. (Ekint.org)
Várady Zsolt (iwiw-alapító és a MostMi kezdeményezés egyik elindítója) azt mondja, nem gondolkodtak még pártalapításon.
Nem a képviseleti demokráciát utasítják el, hanem az elmúlt 25 év pártjait utasítják el. Nem elég négyévente elmenni szavazni, mert a politikusok a fejünkre nőttek. Fontos a társadalom öntudatra ébredése, a visszakérdezés. Egy öntudatos társadalom kialakítása a legfontosabb. Ehhez járul hozzá a weboldal elindításával.
Ahogy a szervezők is kérték, pártzászlókat, pártjelvényeket nem hozott senki, a politikusok azonban fel-feltűnnek. A politikusfigyelőnk eddig kiszúrta az MSZP-s Hiszékeny Dezsőt, illetve az LMP-s Schiffert és Széllt. Már megy a program, de folyamatosan érkeznek sűrű sorokban az emberek az Oktogonnál.
Somody Bernadette, az Eötvös Károly Intézet igazgatója szerint a döntésekről csak utólag értesülünk, és csak annyit tudunk róluk, amennyit a hatalom enged. Ha nem akarjuk, hogy az állam mondja meg, hogyan éljünk, és bele akarunk szólni a rólunk szóló döntésekbe, akkor újra meg alapítanunk a magyar köztársaságot.
Somody Bernadette szerint a köztársaság adja a legnagyobb szabadságot mindenkinek. Az új adók a nyugdíjrendszer vagy a vasárnapi zárvatartás a szabad és a tisztességes választáson hatalomra jutott kormány és az ellenzék vitáján kellene, hogy eldőljenek.
Egy olyan köztársaságban, ahol a kormányt le is lehet váltani.
Somody Bernadette szerint az alkotmány mindenkié kell, hogy legyen, a cigányoké, a melegeké, mindenkié, nem büntetheti a szegényeket, a hajléktalanokat. Az állam működése átlátható kell, hogy legyen. A jó alkotmány nem a bizalomra, hanem a garanciára épül. Ma az Alkotmánybíróságtól az ügyészségig mindenhol a kormány emberei ülnek. Az új köztársaságot ki kell szabadítani ebből a csapdából. A jó alkotmány megvédi önmagát, az 1989-es alkotmány legnagyobb hibája éppen ez volt, ezt végezte ki a kétharmados önkény. Ebből okulva sokkal szilárdabb alkotmányt kell alkotni.
Ezzel zárta beszédét Somody Bernadette.
- olvasható az egyik tüntető tábláján. De még ilyeneket is látni a tömegben:
Az ATV tudósítója szerint több tüntetőt igazoltattak a rendőrök, majd meg is motozták őket. Az egyik férfinál kés volt, állítólag azt mondta, békés tüntetésre jött, csak fél a cigányoktól, ezért van nála kés. Több társával együtt ő is a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagja.
Udvarhelyi Tessza, a Közélet Iskolája társalapítója és Csizi Zsolt, a Város mindenkié lapítója következik.
Csizi elmondta, hogy Miskolcon nőtt fel, Udvarhelyi viszont azt, hogy ő jó körülmények között a II. kerületben. Végig párhuzamosan mesélik el történetüket.
Úgy tűnik, az időjárás a tüntetőkkel van, a kezdeti zuhogó eső mostanra lényegében elállt, már éppen csak csöpörög. Eddig sem sok esernyő volt a tömegben, de most azokat is összecsukták. Az egyik tüntető az esernyő helyett már a magasba is emelte az Orbán, takarodj! feliratú tábláját.
Udvarhelyi Tessza alacsony kamatozású hitelt vett fel a lakására. Osztályhelyzete megvédi attól, hogy megérezze azt az elnyomást, amit a hajléktalanná vált Zsoltnak a saját bőrén kell tapasztalnia.
abba fullad, hogy elmondják: a Város mindenkié csoportban hogyan dolgoznak. (Hajléktalanok és nem hajléktalanok közösen.) A tömeg ettől függetlenül Orbán, takarodj! rigmussal szórakoztatja magát.
Mondja végre Udvarhelyi Tessza, amire a tömeg Mocskos Fidesszel válaszol.
Facebook-profilja szerint 1980. július 10-én született Budapesten. „Jómódú családban, a II. kerületben nőttem fel” – mondta a mai tüntetésen. Kulturális antropológus, leginkább a városi társadalom és a közterek érdeklik.
A Város Mindenkié az egyik legfontosabb dolog az életemben: ez egy nagyon különleges csoport, ahol olyan emberek dolgoznak együtt közös célokért, akik a mindennapi – megszokott – életben keveset érintkeznek egymással, itt mégis nagyon nagy dolgokat érnek el együtt
– írta az AVM oldalán.
Nem elég elküldeni a kormányt a fenébe, mondja Udvarhelyi Tessza, arra is gondolni kell, hogy mi lesz, amikor már nem lesz a Fidesz. Udvarhelyi Tessza szerint az olyan helyzetben lévő embereknek, mint amilyenben ő is van, olyanoknak kell lenniük, amilyen ő maga is. (Ha jól értettem.)
A tömeg vége a Liszt Ferenc tér és a Nagymező utca közötti szakasznál áll. Három évvel ezelőtt a Liszt Ferenc téren is voltak. Már csak szállingóznak az emberek, ennél nagyobbra aligha duzzad a tömeg.
A szocialisták és a DK-sok nem bírják lenyelni, hogy a szervezők nem szeretnének politikusokat, pártlogókat és zászlókat látni a tömegben. Török Zsolt például ezt írta a Facebook-oldalára:
Közben az Oktogonnál már a következő tüntetésre osztják a meghívókat. Január 10-én 18:00 órakor a Kossuth téren az Összefogás napja – A demokraták seregszemléje nevű rendezvényre hívja most tüntetőket az Itt az idő! Országgyűlése mozgalom.
Ezeket az értékeket kell kölcsönösen gyakorolnunk. Mondta Udvarhelyi, majd Csizivel együtt skandálták, amit a tömeg nem vett át: Lakhatást, demokráciáát, szolidaritást.
Vágó Gábor volt LMP-s képviselő azzal a jó hírrel érkezett, hogy a Fidesz rendszere bukásra van ítélve. Hogy ez a bukás holnap vagy 2018-ban vagy utána történik, azt nem lehet tudni. Nem elég szidni a rendszert, jobbat kell tudni felmutatni helyette.
Nem elég megosztani a facebookon a szegénységi adatokat, találni kell olyan szegény embert, akin segíteni lehet. A morgás ideje lejárt, itt a tettek ideje.
Vágó Gábor szerint időt, energiát, pénzt kell áldozni, hogy felépüljön a rendszer alternatívája. 2015-ben létre kell hozni azokat a közösséget, amelyek az eljövendő rendszer építőkövei lesznek. A Fidesz ugyanis mindenkit ellenségnek tekint, aki másképp gondolkodni. Meg kell teremteni az egyet nem értés kultúráját, a velünk szembeállnók véleménye is lehet értékes.