A színpadon bejátszottak egy Orbán-beszédet, amiben azt mondta, hogy a szabadság mindig nyugatról jött. Orbánt kifütyülték, de érdekes módon, amikor bejátszották a Gyurcsány-féle őszödi beszédet, akkor nem volt füttykoncert.
A MostMi: Új országot építünk! Facebook oldalán 11 ezren jelezték, hogy elmennek a tüntetésre. Az előzetesen meghirdetett program szerint az Operánál lévő színpadon felszólal majd:
A szervezők azt kérik a résztvevőktől, hogy az Oktogon felől közelítsék meg a helyszínt, mert arra néz a színpad. A kisföldalatti nem áll majd meg az Operánál.
Emlékeznek még? 2012. január 3-án a köztévé úgy csinált, mintha éppen csak néhányan lézengenének az önkényes alkotmányozás miatt meghirdetett tüntetésen. A riporter a Dalszínház utcán túl, a Székely Mihály utca sarkától nem messze állva jelentkezett be, miközben a demonstráció a Nagymező utca és a Hajós utca közt volt.
Az MTVA később elismerte, hogy szakmai hibát vétettek, azt viszont cáfolták, hogy nem találták volna meg a több tízezres tömeget, csak "késésben voltak". Szegény Vígh Andrásból aztán olyan mém lett, hogy a fal adta a másikat.
Az Oktogontól csak lépésben lehet megközelíteni a helyszínt. Ezrek vannak ott a tüntetésen. Esik az eső, másfél fok van. Csendes a tömeg, a színpadról egyelőre zene szól.
A színpadon bejátszottak egy Orbán-beszédet, amiben azt mondta, hogy a szabadság mindig nyugatról jött. Orbánt kifütyülték, de érdekes módon, amikor bejátszották a Gyurcsány-féle őszödi beszédet, akkor nem volt füttykoncert.
A kezdés előtt tíz perccel még szellősen áltak az emberek az Operánál felállított színpadnál is a zuhogó eső miatt, de hat óra körül már elkezdtek özönleni az emberek. A színpadtól a Nagymező utcáig teljesen megtelt az út, de hátrébb is az Andrássy út teljes szélességében érkeznek.
A Nagymező utcánál még megpróbált átjutni a troli, kisebb nehézségekkel, de sikerült.
Áthallásos dalokkal is hangolták a közönséget: volt jó pár Illés-dal, a Sárga rózsa, a Vén Európa is.
Somody Bernadette alkotmányjogász, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara Alkotmányjogi Tanszékének oktatója. Kutatási területe az alapjogok védelme és az alapjogvédelmi intézményrendszer, doktori fokozatát az ombudsmani jogvédelem témájában szerezte.
Korábban több periódusban ombudsman-intézményeknél is dolgozott. Az Eötvös Károly Intézet igazgatója. (Ekint.org)
Várady Zsolt (iwiw-alapító és a MostMi kezdeményezés egyik elindítója) azt mondja, nem gondolkodtak még pártalapításon.
Nem a képviseleti demokráciát utasítják el, hanem az elmúlt 25 év pártjait utasítják el. Nem elég négyévente elmenni szavazni, mert a politikusok a fejünkre nőttek. Fontos a társadalom öntudatra ébredése, a visszakérdezés. Egy öntudatos társadalom kialakítása a legfontosabb. Ehhez járul hozzá a weboldal elindításával.
Ahogy a szervezők is kérték, pártzászlókat, pártjelvényeket nem hozott senki, a politikusok azonban fel-feltűnnek. A politikusfigyelőnk eddig kiszúrta az MSZP-s Hiszékeny Dezsőt, illetve az LMP-s Schiffert és Széllt. Már megy a program, de folyamatosan érkeznek sűrű sorokban az emberek az Oktogonnál.
Somody Bernadette, az Eötvös Károly Intézet igazgatója szerint a döntésekről csak utólag értesülünk, és csak annyit tudunk róluk, amennyit a hatalom enged. Ha nem akarjuk, hogy az állam mondja meg, hogyan éljünk, és bele akarunk szólni a rólunk szóló döntésekbe, akkor újra meg alapítanunk a magyar köztársaságot.
Somody Bernadette szerint a köztársaság adja a legnagyobb szabadságot mindenkinek. Az új adók a nyugdíjrendszer vagy a vasárnapi zárvatartás a szabad és a tisztességes választáson hatalomra jutott kormány és az ellenzék vitáján kellene, hogy eldőljenek.
Egy olyan köztársaságban, ahol a kormányt le is lehet váltani.
Somody Bernadette szerint az alkotmány mindenkié kell, hogy legyen, a cigányoké, a melegeké, mindenkié, nem büntetheti a szegényeket, a hajléktalanokat. Az állam működése átlátható kell, hogy legyen. A jó alkotmány nem a bizalomra, hanem a garanciára épül. Ma az Alkotmánybíróságtól az ügyészségig mindenhol a kormány emberei ülnek. Az új köztársaságot ki kell szabadítani ebből a csapdából. A jó alkotmány megvédi önmagát, az 1989-es alkotmány legnagyobb hibája éppen ez volt, ezt végezte ki a kétharmados önkény. Ebből okulva sokkal szilárdabb alkotmányt kell alkotni.
Ezzel zárta beszédét Somody Bernadette.
- olvasható az egyik tüntető tábláján. De még ilyeneket is látni a tömegben:
Az ATV tudósítója szerint több tüntetőt igazoltattak a rendőrök, majd meg is motozták őket. Az egyik férfinál kés volt, állítólag azt mondta, békés tüntetésre jött, csak fél a cigányoktól, ezért van nála kés. Több társával együtt ő is a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagja.
Udvarhelyi Tessza, a Közélet Iskolája társalapítója és Csizi Zsolt, a Város mindenkié lapítója következik.
Csizi elmondta, hogy Miskolcon nőtt fel, Udvarhelyi viszont azt, hogy ő jó körülmények között a II. kerületben. Végig párhuzamosan mesélik el történetüket.
Úgy tűnik, az időjárás a tüntetőkkel van, a kezdeti zuhogó eső mostanra lényegében elállt, már éppen csak csöpörög. Eddig sem sok esernyő volt a tömegben, de most azokat is összecsukták. Az egyik tüntető az esernyő helyett már a magasba is emelte az Orbán, takarodj! feliratú tábláját.
Udvarhelyi Tessza alacsony kamatozású hitelt vett fel a lakására. Osztályhelyzete megvédi attól, hogy megérezze azt az elnyomást, amit a hajléktalanná vált Zsoltnak a saját bőrén kell tapasztalnia.
abba fullad, hogy elmondják: a Város mindenkié csoportban hogyan dolgoznak. (Hajléktalanok és nem hajléktalanok közösen.) A tömeg ettől függetlenül Orbán, takarodj! rigmussal szórakoztatja magát.
Mondja végre Udvarhelyi Tessza, amire a tömeg Mocskos Fidesszel válaszol.
Facebook-profilja szerint 1980. július 10-én született Budapesten. „Jómódú családban, a II. kerületben nőttem fel” – mondta a mai tüntetésen. Kulturális antropológus, leginkább a városi társadalom és a közterek érdeklik.
A Város Mindenkié az egyik legfontosabb dolog az életemben: ez egy nagyon különleges csoport, ahol olyan emberek dolgoznak együtt közös célokért, akik a mindennapi – megszokott – életben keveset érintkeznek egymással, itt mégis nagyon nagy dolgokat érnek el együtt
– írta az AVM oldalán.
Nem elég elküldeni a kormányt a fenébe, mondja Udvarhelyi Tessza, arra is gondolni kell, hogy mi lesz, amikor már nem lesz a Fidesz. Udvarhelyi Tessza szerint az olyan helyzetben lévő embereknek, mint amilyenben ő is van, olyanoknak kell lenniük, amilyen ő maga is. (Ha jól értettem.)
A tömeg vége a Liszt Ferenc tér és a Nagymező utca közötti szakasznál áll. Három évvel ezelőtt a Liszt Ferenc téren is voltak. Már csak szállingóznak az emberek, ennél nagyobbra aligha duzzad a tömeg.
A szocialisták és a DK-sok nem bírják lenyelni, hogy a szervezők nem szeretnének politikusokat, pártlogókat és zászlókat látni a tömegben. Török Zsolt például ezt írta a Facebook-oldalára:
Közben az Oktogonnál már a következő tüntetésre osztják a meghívókat. Január 10-én 18:00 órakor a Kossuth téren az Összefogás napja – A demokraták seregszemléje nevű rendezvényre hívja most tüntetőket az Itt az idő! Országgyűlése mozgalom.
Ezeket az értékeket kell kölcsönösen gyakorolnunk. Mondta Udvarhelyi, majd Csizivel együtt skandálták, amit a tömeg nem vett át: Lakhatást, demokráciáát, szolidaritást.
Vágó Gábor volt LMP-s képviselő azzal a jó hírrel érkezett, hogy a Fidesz rendszere bukásra van ítélve. Hogy ez a bukás holnap vagy 2018-ban vagy utána történik, azt nem lehet tudni. Nem elég szidni a rendszert, jobbat kell tudni felmutatni helyette.
Nem elég megosztani a facebookon a szegénységi adatokat, találni kell olyan szegény embert, akin segíteni lehet. A morgás ideje lejárt, itt a tettek ideje.
Vágó Gábor szerint időt, energiát, pénzt kell áldozni, hogy felépüljön a rendszer alternatívája. 2015-ben létre kell hozni azokat a közösséget, amelyek az eljövendő rendszer építőkövei lesznek. A Fidesz ugyanis mindenkit ellenségnek tekint, aki másképp gondolkodni. Meg kell teremteni az egyet nem értés kultúráját, a velünk szembeállnók véleménye is lehet értékes.