Alapvetően tumultus van itt elől, de ha abbahagyják a tüntetők a nyomulást, olyan mint egy szigetes koncerten a keverőpult környéken. A tüntetők egy részének viszont meccshangulata van, és azt skandálják: "ki nem ugrál, az Orbán Viktor, hej, hej". Majd a Himnusz egy részét is elénekelték.
Márton Péter, a CEU doktori programjának hallgatója következik, aki azt mondja, azért van itt, mert csalónak nevezték az egyetemét (Orbán Viktor nevezte). De nem érti, miért csalás, ha olyan magyarokat tart itthon, akik a CEU nélkül külföldön lennének, más diákoknak is megnyitja könyvtárát. Felemlegeti, hogy kormányzati posztokat betöltő emberek is tanulnak ott.
"Ha valakinek nem tetszik, amit a CEU-n tanítanak, álljon ki, érveljen, vitatkozzon!" - üzeni, majd értetlenkedik, milyen törvény az, amelyről nem volt szakmai egyeztetés, és egy nap alatt fogadják el. A felszólaló megszavaztatja a tüntetőket, kinek nem tetszik a törvény, ki szeretné, hogy Áder ne írja alá. Persze, magasba lendülnek a karok. Majd következik a hosszú skandálás:
Nem hagyjuk! Nem hagyjuk! Nem hagyjuk!
A volt köztársasági elnök is a Kossuth téren van.
Megint nagyot ment a Tények a TV2-n. A CEU-s tüntetésről tudósítottak, de csak azért, hogy elmondhassák:
Elég nehéz megbecsülni persze, hogy hányan vannak, hiszen a tüntetők folyamatos mozgásban vannak. De a szervezők sem segítenek az eligazodásban: félórával ezelőtt 60 ezres tömegről beszéltek, tíz perce 70 ezerről, most pedig a színpadról 80 ezres számot mondtak be, és hogy most ér át a Lánchídon a tömeg vége.
Annyi biztosan tűnik: valóban az év, sőt, az elmúlt évek legnagyobb létszámú kormányellenes tüntetése zajlik.
Masszívan, végeláthatatlanul. A Falk Miksa utca felőli oldalról érdemes közelíteni, mert itt még van hely, és haladni is lehet. Erről hamarosan egy videót is mutatunk.
Rodics Katalin, a Greenpeace képviselője a következő felszólaló. "Civil vagyok, magyar vagyok és szabad vagyok!" - mutatkozik be. Megtudjuk róla, hogy három gyermek édesanyja, öt gyerek unokája, természetvédő, és értékekben gazdag Magyarországot szeretne hátrahagyni. Együtt kell dolgozni a fiatalokkal, hogy "kilábaljunk ebből a válságból".
Mi köti össze a CEU-t a civilekkel? - teszi fel a kérdést, majd rátér a péntek délután benyújtott civil szervezetekről szóló törvényt. Szerinte ez "stigmát" rak a civilekre, akik külföldről kapnak pénzt. "Visszautasítjuk ezt a megbélyegzést!" - jelenti ki.
Bár több munkatársunk szerint még bőven van hely a Kossuth téren, a szervezők az Alkotmány utcába irányítják a tömeget. Itt is van hangosítás. Sokan éljenzéssel fogadták a hírt.
A szervezők nem fogadták meg Sajó Dávid kollegánk javaslatait.
E dal teljes verzióját itt hallgathatja meg.
Bródy Gábor, a CEU egyik kutatója a következő felszólaló. "A CEU és az akadémiai szabadság a közös értékeink, ezeket nem vehetik el csakúgy" - kezdi a felszólalását. Majd arról beszél, hogy eddig kivételes helyzetben volt, hogy nem kellett elhagynia az országát, hogy magas színvonalon végezhesse a munkáját. "Minden egyes CEU-s publikáció viszi Magyarország jó hírnevét,
nem hagyhatjuk, hogy ezt a hírnevet kétes politikai célok miatt lerombolják!
Ezt mondta be előbb az egyik szervező. Hozzáteszi, hogy más városokban, sőt, külföldön, New York-ban, Berlinben, Prágában is sokan tüntetnek, tüntettek a CEU-törvény ellen. Ezután bemutattak négy darab 15 méteres gurigát, amelyre a támogatók névsorát írták.
A szervezők azt kérik, menjenek az emberek a füves részre is. Ott elég szellősen lézengenek ugyanis az emberek. Biztosan nem sikerült tartani az előzetes forgatókönyvet, amely szerint negyed hétkor átér mindenki a Kossuth térre. És még most is maradtak tüntetők Budán.
Remek timelapse arról, hogy vonulnak át a tüntetők a Lánchídon:
Ne írd alá, János! Ne írd alá, János!
Ezt skandálják a Parlament előtt a tüntetők, amikor épp nem valamilyen zene szól. Gyűlik a tömeg a Kossuth téren, de messze vagyunk még a megtelt táblától.
A Clark Ádám téren beáll a tömeg, a Lánchíd teljesen tele van még, nagyjából ezer ember még mindig Budán van - jelentették tudósítóink. A tömeg eleje már a Kossuth térnél.
A Magyar Nemzet forrásai szerint az elmúlt napokban az államfő több találkozót és megbeszélést is tartott a CEU-üggyel kapcsolatban, így a CEU képviselőit is meghallgatta. A lap szerint a köztársasági elnök jogi szakértői nem találtak fogást a törvényen, így Áder János alá fogja írni a jogszabályt, de a lehető legkésőbbi időpontban.
Hétfőn kiderül.
Most beszéltem a rendezőkkel, becsléseik szerint 60 ezren tüntetnek. Ezt arra alapozzák, hogy a tömeg eleje a CEU Nádor utcai épületéhez ért a vége még bőven Budán van.
A vége még valahol a Lánchídnál jár. "Európa, Európa" - skandálják a tüntetők.
Az utcák közé érve megjött az emberek hangja, volt egy kis viktátorozás, "Orbán, takarodj!", de még mindig inkább a csendben vonulás a jellemző.
A menet előtt sétálunk száz méterrel a volt tévészékház mögött. Olyan a hangulat, mint a Tour de France-on, az út szélén kisebb csoportok várják izgatottan a menetet. Csak Didi Senft, a szigonyos vörös ördög hiányzik!
Bár az előzetes tervekben nem szerepelt, mégis van egy minimális beszéd a CEU előtt. Pontosabban jelszavakat skandáltatnak a tömeggel: "Demokráciát Magyarországon!" , "Ne írd alá, János!".
A rendőrség lezárta a Lánchíd utcát, a Clark Ádám teret és a Váralagutat, a Széchenyi teret, József Attila utcát és a Nádor utcát. A 2-es villamos nem jár a Garibaldi utca és a Jászai Mari tér között. (Police.hu)
A tüntetők, legalábbis akik a tömeg elején vannak, most haladtak el a Nádor utcában a CEU épülete előtt. De itt nincsenek most beszédek. A menet vége most indult el a Várkert Bazártól.
Egy olvasónk korábban érkezett a Kossuth térre, ahol elég nagy erőkkel vonultak fel a rendőrök. A Parlament oldalában több százan lehetnek.
Tette mindezt a Németajkú Református Egyházközség Hold utcai templomában, ahol a bátor közösségekről is beszélt.
Bőven totyog még a sor vége a Várkert bazár előtt, miközben az eleje mindjárt bekanyarodik a CEU utcájába, a Nádor utcába. Sokan viszont levágják az utat, és alternatív útvonalakon mennek a Kossuth térre.