Somogy megye 2-es számú választókerületében az egyéni jelöltek végeredménye:
Ebben a választókerületben a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok:
Nógrád megye 2. számú országgyűlési egyéni választókerületében a végeredmény:
Ebben a körzetben a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok:
Pest megye 6. számú választókerületében az egyéni jelöltek végeredménye:
Ebben a körzetben a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok:
Zala megye 1-es számú választókerületében az egyéni jelöltek végeredménye:
Ebben a körzetben a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok:
Tolna megye 1. számú választókerületében az egyéni jelöltek végeredménye:
Ebben a körzetben a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok:
Komárom-Esztergom megye 1-es számú választókerületében az egyéni jelöltek végeredménye:
Ebben a választókerületben a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok:
Az eredmények ismeretében úgy tűnik, a napokban kirobbant offshore-botrány okozta Ráczné Földi Judit vesztét Fejér megye 1. számú választókörzetében. A DK, az LMP és a Jobbik jelöltje összesítésben hatszáz szavazattal kapott ki Márton Rolandtól (MSZP, Párbeszéd, Momentum, LMP, MMM) az előválasztáson.
Ahogy arról beszámoltunk, a múlt pénteki miniszterelnök-jelölti vitán is forró téma volt Ráczné Földi Judit ügye, amelyet Karácsony Gergely elfogadhatatlannak nevezett.
Nem véletlenül került be a közös hatpárti szabályok közé: akinek offshore cége van, az ne akarjon ellenzéki jelölt lenni. Vagy offshore-ozás, vagy változás. Székesfehérváron kiderült, hogy Ráczné Földi Juditnak bizony van, de legalábbis volt offshore-ügye, ráadásul az ezzel kapcsolatos védekezését dokumentumok látszanak cáfolni. Az én személyes etikai normáimba ez nem fér bele, ezért én Székesfehérváron biztosan nem szavaznék Ráczné Földi Juditra.
Az Országos Előválasztási Bizottság kétharmados többséggel elutasította a DK jelöltje elleni beadványt, az MSZP viszont feltette a költői kérdést: miért volt szüksége Ráczné Földi Juditnak offshore cégre? A választók döntöttek: Márton Roland indulhat harcba a Fidesz ellen 2022 tavaszán.
Az eddigi sajtóinformációkat látszik megerősíteni, hogy az elsőként ismertetett választókerületi adatok szerint Dobrev Klára tarolt az előválasztáson. Öt választókerületben is ő kapta a legtöbb szavazatot az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek közül.
Karácsony Gergely stabilan a második. Az eddigi hivatalos számok szerint Jakab Péter és Fekete-Győr András szerepel rosszul, a korábbi közvélemény-kutatások alapján előbbinek lehet inkább oka csalódásra. Ezzel szemben Márki-Zay Péter jobban szerepel, mint azt a korábbi kutatásokból remélni lehetett, ugyanakkor az elmúlt hetek értesülései szerint már sejthető volt, hogy a hódmezővásárhelyi polgármester lehet az előválasztás egyik meglepetése.
Az összesített eredményekre még várni kell. Az Országos Előválasztási Bizottság a nap folyamán közölte, hogy ma nem várható a miniszterelnök-jelölti választás végleges eredménye.
Nógrád megye 1-es számú választókerületében Godó Beatrix (DK, Jobbik), Győr-Moson-Sopron 1-es számú választókerületében Jancsó Zita (DK, Jobbik, Liberálisok), Borsod-Abaúj-Zemplén 7-es számú választókerületében Sermer Ádám (DK, Liberálisok), Fejér megye 1-es számú választókerületében dr. Márton Roland (MSZP, Párbeszéd, LMP), Pest megye 5-ös számú választókerületében Dorosz Dávid (MSZP, Párbeszéd, LMP, Momentum, Jobbik) nyerte meg az ellenzéki előválasztást.
Pest megye 5-ös számú választókerületében az egyéni jelöltek végeredménye:
Ebben a körzetben a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok:
Borsod-Abaúj-Zemplén 7. számú országgyűlési egyéni választókerületében a végeredmény:
Ebben a körzetben a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok:
Fejér megye 1-es számú választókerületében az egyéni jelöltek végeredménye:
Ebben a körzetben a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok:
Győr-Moson-Sopron megye 1. számú választókerületében az egyéni jelöltek végeredménye:
Ebben a körzetben a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok:
Nógrád megye 1-es számú választókörzetében az egyéni jelöltek végeredménye:
Ebben a körzetben a miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok:
Az Index úgy értesült, hogy néhány percen belül közzéteszik öt választókörzet eredményét.
Információink szerint Bana Tibor jelentős fölénnyel nyerhet Vas megye 3. számú választókerületében. Támogatói csoportjába írt bejegyzése alapján Szentgotthárdon elsöprő többségben támogatták a választópolgárok.
Az egykori jobbikos politikust párt nem, csak a Mindenki Magyarországa Mozgalom és a Közösen Vas Megyéért Egyesület támogatja (parlamentbe kerülése esetén az LMP frakciójába ül majd be).
Ellenfele a momentumos Pleva Dániel volt, aki mögé a Demokratikus Koalíció, a Liberálisok, az Új Világ Néppárt, az MSZP és a Párbeszéd is beállt. Ez sem volt elég a szoros eredményhez a körmendi központú választókerületben.
Ma reggel 10 órakor országszerte húsz különböző helyszínen indult el a szavazatok összeszámolása, ám az előzetesen vártnál lényegesen lassabban folyik, ezért mind a sajtó, mind a választók türelmét kérik.
Az előválasztás hivatalos honlapján részletes tájékoztatást adnak arról, milyen folyamatok lassítják a munkát:
Röviden: az általános választásokkal szemben az előválasztáson a szavazólapokat nem pecséttel, hanem QR-kódok használatával hitelesítik, ennek ellenőrzése azonban a vártnál több időt vesz igénybe.
Jelenleg az 1 008 076 egyéni és miniszterelnök-jelölti szavazólapból óránként ötven–hetvenezer szavazólapot tudnak úgymond kicsippantani a szavazatszámlálók. A folyamat különösen a budapesti számlálási helyszínen halad lassan, ahol összesen harminc választókerület, azaz az ország közel egyharmadának eredményét fogják megállapítani.
A folyamatot az is lassítja, hogy a vidéki számlálók a számlálás eredményét adatbeküldő rendszeren keresztül juttatják el a központba, azonban ezeket a budapesti központ összeveti az elkészült papíralapú jegyzőkönyvek tartalmával is, hogy pontos és végleges adatok alapján tudja az eredményt megállapítani.
A fentiek miatt kimondható, hogy ma nem várható a miniszterelnök-jelölti választás végleges eredménye. Az első választókerületekből azonban hamarosan összeáll az az adat, amit az OEVB pontosnak és hitelesnek tekint ahhoz, hogy a nyilvánosság számára is kihirdesse az eredményt
– közölték.
Az Index értesülései szerint jobbikos körökben már biztosra veszik, hogy Békés megye 1. sz. országgyűlési egyéni választókerületében Stummer János nyeri meg az előválasztást. A jobbikos politikust a Demokratikus Koalíció, az LMP és a Momentum is támogatja. Ellenfele Miklós Attila, az MSZP–Párbeszéd jelöltje.
Az Index nem hivatalos információi szerint így áll az erősorrend a miniszterelnök-jelölti versenyben:
A DK miniszterelnök-jelöltje ugyan vezeti az előválasztást, de bőven ötven százalék alatt van, így már jó eséllyel kijelenthető: lesz második forduló.
Az MSZP társelnöke Instagram-oldalára posztolt egy fotót, amelyhez azt írta:
Ma már a tehetetlen várakozásé a szerep, úgyhogy ha már itt a hideg, iszom egy teát... és várok.
Az Index értesülései szerint akár egy órán belül érkezhetnek az első hivatalos eredmények. Több választókerületben már 75-80 százalékos a feldolgozottság. Végül nem megyénként fogják bejelenteni, hanem amint megszámolták egy választókerület szavazatait, rögtön bejelentik az eredményét az előválasztás hivatalos oldalán.
A Jobbik elnöke és miniszterelnök-jelöltje szerdai rövid Facebook-bejegyzésében megköszönte mindenkinek, aki szavazott az előválasztáson, illetve azok felé is köszönetét fejezte ki, akik meg is számolják a szavazatokat.
A rezsim megpróbálta ellehetetleníteni az előválasztást. Ünnep lett belőle. A demokrácia ünnepe. A nép nem betiltható!
– fogalmazott Jakab Péter Facebook-oldalán.
A Demokratikus Koalíció képviselőjelöltje Facebook-oldalán szolgálati közleményt tett közzé, ebben azt írta, szóltak neki, hogy bár hivatalosan tudhatja a részeredményeket, mégsem írja ki, mert majd központi kommunikáció lesz.
Igen, sajnos ezt a döntést is pesti bölcsészek hozták meg... Légyszi, ne írjatok, ne hívjatok, mert közben dolgoznom kell: fogadóóra, majd bizottsági ülés. A lényeg: vezetek
– közölte Czeglédy Csaba közösségi oldalán. Hozzátette: majd megírja, ha már nem vezetne. Azt is írta, ha az LMP-s Ungár Péter nem nyer el az ezer online szavazatból hétszáznál többet, akkor úgyis nyerni fog ellene.
Czeglédy Csaba a DK jelöltjeként Vas megye 1. sz. országgyűlési egyéni választókerületében indul, továbbá itt méretteti meg magát az LMP-s Ungár Péter (az MSZP, a Momentum és a Jobbik is őt támogatja), illetve Koczka Tibor, az Új Világ Néppárt jelöltje. A három jelölt vitájáról korábban ITT írtunk.
Szentkirályi Alexandra TikTok-oldalára feltöltött videójából is jól látszik: még a csapból (pontosabban a palackból) is Gyurcsány folyik a kormányoldalon. A kormányszóvivő legújabb audiovizuális alkotásán ugyanis azt mondja:
Akkor öntsünk tiszta vizet a pohárba!
Ezt meg is teszi, majd jön a poén: az ellenzéki előválasztáson induló miniszterelnök-jelöltek fejével ellátott palackból kiömlő víz a pohárban
Gyurcsány Ferenccé változik.
Olyanról már korábban is hallottunk, hogy valaki borrá változtatta a vizet, de Gyurcsánnyá még nem. Formabontó, az tuti!
A Momentum delegáltja először tartózkodott a Civil Előválasztási Bizottság szavazásán az offshore-ozással vádolt székesfehérvári DK-s jelölt elleni szavazáson. Fekete-Győr András az ATV Egyenes Beszéd című műsorában ezt azzal indokolta, hogy a Demokratikus Koalíció képviselője olyan dokumentumokat hozott, amelyeket nem volt ideje áttanulmányozni.
Mint írtuk, első körben elutasította a beadványban foglaltakat az Előválasztási Bizottság a Ráczné Földi Judit ellen kezdeményezett etikai eljárásban.
Azóta a Momentumnál áttanulmányozták a beadványt, és úgy döntöttek, hogy a másodfokú eljárásban a DK székesfehérvári jelöltje ellen szavaznak. Fekete-Győr András elmondta: azért indult másodfokon eljárás, mivel az MSZP fellebbezett a Demokratikus Koalíció elnökségi tagját felmentő döntés ellen.
Még nem lehet tudni, ki fogja vezetni a 2022-es országgyűlési választáson az ellenzéki összefogást, ha pedig egyik miniszterelnök-jelölt sem szerzi meg a szavazatok ötven százalékát az első fordulóban, lesz egy második is.
Tavaly októberben jelentette be a hatpárti ellenzék, hogy elkezdődik a közös programalkotás. Idén januárban pedig arról tájékoztattak, hogy hat pontban rögzítették a közös kormányzás alapelveit. A részletes kormányprogramot őszre ígérték, előtte egy vitaanyagot adtak közre, amelyhez mindenki hozzászólhatott a Közösalap.hu honlapon június 30-ig. A közös program véglegesítése csak azután fog megtörténni, hogy az előválasztáson eldőlt a miniszterelnök-jelölt személye, formálisan ő fogja lezárni a folyamatot.
Amíg várunk az eredményekre, unaloműzésként itt egy klasszikus. Reméljük, azért nem így zajlik.
Így számolják a szavazatokat:
„Az előválasztás nem jöhetett volna létre azok nélkül a bátor és lelkes aktivisták nélkül, akik részt vettek a lebonyolításban” – olvasható Karácsony Gergely szerdai bejegyzésében.
Az MSZP–Párbeszéd–LMP miniszterelnök-jelöltje közösségi oldalán azt írta, hogy a szervezésben részt vevő nyolcezer ember a szabadidejét áldozta fel azért, hogy közreműködjön az első országos előválasztásban.
Az első két nap nehézségei után sem adták fel, a sátraknál az időjárási viszontagságok ellenére segítették a választópolgárokat, vagy épp egy zsúfolt teremben intézték az online azonosítást. Bátran állítom, történelmi esemény ez az ország számára, amelynek a szervezők és persze az a több mint hatszázezer szavazó a hőse, akivel elindult a változás
– közölte Karácsony Gergely.
Kovács János politikai elemző szerint is Dobrev Klára lehet az első forduló nyertese, ráadásul „releváns mértékű fölénnyel”. A második helyre Karácsony Gergelyt, harmadiknak pedig Márki-Zay Pétert várja. A Mindenki Magyarországa Mozgalom elnöke, Hódmezővásárhely polgármestere ezzel komolyan rácáfolna az előzetes várakozásokra, amelyek inkább Jakab Péter dobogós helyét valószínűsítették.
Kovács ráadásul azt is megjegyezte: az első néhány nap mozgósítása alapján azt is elképzelhetőnek tartotta korábban, hogy végül nem lesz második forduló, mert a Demokratikus Koalíció miniszterelnök-jelöltje már az első körben megszerzi a szavazatok több mint 50 százalékát. Ennek a forgatókönyvnek azonban mára már kevés esélyt jósol.
Az elemző úgy véli, ha tényleg Márki-Zay jön fel a harmadik helyre, az hatalmas vereség lesz a Jobbik elnöke számára, akit a közvélemény-kutatások egy ideig még győzelemre esélyes szereplőként is pozícionáltak.
Az előválasztás másik vesztese Fekete-Győr András, a Momentum miniszterelnök-jelöltje lehet, aki a Momentum politikai súlyához képest is gyenge eredményt érhet el.
Ha ez beigazolódik, az egy komoly csapás az ő vezérszerepére nézve, amelyet idáig igyekezett építgetni, egyúttal stratégiai önvizsgálat elé állíthatja a Momentumot is. Egy Dobrev-győzelem is Jakabnak és Fekete-Győrnek fájhat a leginkább, hiszen jó ideig a Jobbik és a Momentum is a politikai generációváltás ígéretével kampányolt, illetve erre építette identitását.
A Nézőpont Intézet szerdán közölte legfrissebb közvélemény-kutatásának eredményeit. Ezekből a Nézőpontnak azt sikerült megállapítania, hogy az ellenzék előválasztása és a Fidesz Stop Gyurcsány, Stop Karácsony! aláírásgyűjtése „azonos hatással járt”, vagyis szeptember hónapban csak a hibahatáron belül változott a két politikai tábor közötti különbség.
A Nézőpont szerint Gyurcsány Ferenc „elrettentő erejét” mutatja, hogy a minimális elmozdulás „a Fidesznek kedvezett”. Az intézet azt is közölte, hogy a kormánypárt Gyurcsány Ferenc és Karácsony Gergely személyét középpontba állító petíciója „még jobban is teljesített”, mint az előválasztás, és „könnyebb volt a résztvevőket megnyerni vele”. Hétfőn Orbán Viktor a közösségi oldalán azt írta, hogy 700 ezren írták alá a Stop Gyurcsány, Stop Karácsony! petíciót.